PublishPress Capabilities Pro 2.42.0 - en to da-DK translation catalogue (260 entries)

note: Description of the plugin
en: PublishPress Capabilities is the access control plugin for WordPress. You can manage all your WordPress user roles, from Administrators to Subscribers.
da-DK: PublishPress Capabilities er adgangskontrol-pluginet til WordPress. Du kan administrere alle dine WordPress-brugerroller, fra administratorer til abonnenter.

en: Note: Control of custom post statuses is %1$sdisabled%2$s.
da-DK: Bemærk: Kontrol af brugerdefinerede indlægsstatusser er %1$sdeaktiveret%2$s.

en: Note: Status-specific post editing capabilities are %1$sdisabled%2$s.
da-DK: Bemærk: Statusspecifikke indlægsredigeringsmuligheder er %1$sdeaktiveret%2$s.

en: Admin Menus
da-DK: Admin-menuer

en: Admin Menus allows you to edit the admin menu links and control who has access.
da-DK: Admin Menus giver dig mulighed for at redigere adminmenu-links og kontrollere, hvem der har adgang.

en: You do not have permission to manage menu restrictions.
da-DK: Du har ikke tilladelse til at administrere menubegrænsninger.

en: Settings updated.
da-DK: Indstillinger opdateret.

en: Saving Menu Order...
da-DK: Gemmer menuordre...

en: Saving Menu Name...
da-DK: Gemmer menunavn...

en: Menu Name can not be empty.
da-DK: Menunavn kan ikke være tomt.

en: Change Icon
da-DK: Skift ikon

en: Search icons...
da-DK: Søg ikoner...

en: Menu icon updated
da-DK: Menuikon opdateret

en: Error updating menu icon
da-DK: Fejl ved opdatering af menuikon

en: Duplicate menu with this Menu URL already exists
da-DK: Duplikatmenu med denne menu-URL eksisterer allerede

en: Duplicate submenu with the menu url already exist
da-DK: Duplikat under-menu med menu-URL eksisterer allerede

en: Homepage
da-DK: Forside

en: Archive Pages
da-DK: Arkiver sider

en: Single Pages
da-DK: Enkelte sider

en: Select pages...
da-DK: Vælg sider...

en: You can select page types where this element will be added.
da-DK: Du kan vælge side typer, hvor dette element vil blive tilføjet.

en: Select post types...
da-DK: Vælg indlægstyper...

en: This will add a metabox on the post editing screen. You can use this feature to add body classes only for that post.
da-DK: Dette vil tilføje en metabox på indlæggets redigeringsskærm. Du kan bruge denne funktion til kun at tilføje body-klasser til det pågældende indlæg.

en: Visibility Statuses
da-DK: Synlighedsstater

en: Visibility Status Capabilities
da-DK: Synlighedsstats kapaciteter

en: Set
da-DK: Indstil

en: Read
da-DK: Læs

en: Edit Others
da-DK: Rediger andres

en: Delete Others
da-DK: Slet andres

en: Can set posts to this status
da-DK: Kan indstille indlæg til denne status

en: Can read posts in this status
da-DK: Kan læse indlæg i denne status

en: Can edit other users' posts in this status
da-DK: Kan redigere andres indlæg i denne status

en: Can delete other users' posts in this status
da-DK: Kan slette andres indlæg i denne status

en: Configure post status properties, post types
da-DK: Konfigurer indlæg status egenskaber, indlægstyper

en: Toggle all capabilities for this status
da-DK: Skift alle kapaciteter for denne status

en: %s: assigned by Permission Group
da-DK: %s: tildelt af tilladelsesgruppe

en: This capability is %s
da-DK: Denne kapacitet er %s

en: It is required in addition to the type-specific capability.
da-DK: Det er påkrævet ud over den typespecifikke kapabilitet.

en: shared capability: %s
da-DK: delte kapabilitet: %s

en: Custom Statuses
da-DK: Brugerdefinerede statuser

en: Revision Statuses
da-DK: Revisionsstatuser

en: Revision Status Capabilities
da-DK: Revisionsstatus kapabiliteter

en: Custom Status Capabilities
da-DK: Brugerdefinerede status kapabiliteter

en: Can edit posts of this status
da-DK: Kan redigere indlæg med denne status

en: Can edit other's posts of this status
da-DK: Kan redigere andres indlæg med denne status

en: Can delete posts of this status
da-DK: Kan slette indlæg med denne status

en: Can delete other's posts of this status
da-DK: Kan slette andres indlæg med denne status

en: Configure status properties, post types, capability requirements
da-DK: Konfigurer status egenskaber, indlægstyper, kapabilitetskrav

en: To control revision editing and deletion, install the %1$sPublishPress Revisions%2$s and %3$sStatuses Pro%4$s plugins.
da-DK: For at kontrollere redigering og sletning af revisioner, installer %1$sPublishPress Revisions%2$s og %3$sStatuses Pro%4$s plugins.

en: To define and control Revision statuses, install the %1$sStatuses Pro%2$s plugin.
da-DK: For at definere og kontrollere revisionsstatusser, installer %1$sStatuses Pro%2$s pluginet.

en: To define and control Revision statuses, install the %1$sPublishPress Revisions%2$s plugin.
da-DK: For at definere og kontrollere revisionsstatusser, installer %1$sPublishPress Revisions%2$s pluginet.

en: To define and control Revision statuses, update the %1$sPublishPress Revisions%2$s plugin to version %3$s or higher.
da-DK: For at definere og kontrollere revisionsstatusser, opdater %1$sPublishPress Revisions%2$s pluginet til version %3$s eller højere.

en: To control revision editing and deletion, please set %1$sRevisions Compatibility Mode%2$s to "Enhanced Revision access control"
da-DK: For at kontrollere redigering og sletning af revisioner, skal du indstille %1$sRevisions Kompatibilitetsmodus%2$s til "Forbedret adgangskontrol for revisioner"

en: To enable or disable enforcement of custom editing capabilities for any status, click its Post Access cell in the %1$sStatuses table%2$s, then reload this screen.
da-DK: For at aktivere eller deaktivere håndhævelsen af brugerdefinerede redigeringsmuligheder for enhver status, skal du klikke på dens Postadgangs-celle i %1$sStatusser tabellen%2$s, og derefter genindlæse denne skærm.

en: Block access to Plugins screen via direct link
da-DK: Bloker adgang til Plugins skærm via direkte link

en: Block access to Profile screen via direct link
da-DK: Bloker adgang til Profil skærm via direkte link

en: Block access to Media Library via direct link
da-DK: Bloker adgang til Mediebibliotek via direkte link

en: Block access to Themes screen via direct link
da-DK: Bloker adgang til temaer skærm via direkte link

en: Block access to Users and Add New User screen via direct link
da-DK: Bloker adgang til brugere og tilføj ny bruger skærm via direkte link

en: Block by URL
da-DK: Bloker efter URL

en: Enter URL to be blocked by role:
da-DK: Indtast URL, der skal blokeres efter rolle:

en: Editing:
da-DK: Redigering:

en: Title
da-DK: Titel

en: Enter the name/label to identify the element under Blocked by URL section of this screen.
da-DK: Indtast navnet/etiketten for at identificere elementet under sektionen Blokeret af URL på denne skærm.

en: Separate multiple urls by comma. (e.g, %1$s, %2$s).
da-DK: Adskil flere URL'er med komma. (f.eks, %1$s, %2$s).

en: Wildcard Block
da-DK: Wildcard blok

en: Enable wildcard prefix matching for this URL rule.
da-DK: Aktiver wildcard præfiks matchning for denne URL regel.

en: When enabled, users are blocked from any URL that starts with the value entered above.
da-DK: Når den er aktiveret, blokeres brugerne fra enhver URL, der starter med den værdi, der er indtastet ovenfor.

en: Cancel Edit
da-DK: Annuller redigering

en: Add New
da-DK: Tilføj ny

en: Save Edit
da-DK: Gem redigering

en: An error occured!
da-DK: Der opstod en fejl!

en: Invalid action. Reload this page and try again.
da-DK: Ugyldig handling. Genindlæs denne side og prøv igen.

en: All fields are required.
da-DK: Alle felter er obligatoriske.

en: Custom item updated successfully
da-DK: Tilpasset element opdateret successfully

en: New custom item added successfully
da-DK: Nyt tilpasset element tilføjet successfully

en: Wildcard enabled
da-DK: Wildcard aktiveret

en: View
da-DK: Vis

en: Edit
da-DK: Rediger

en: Delete
da-DK: Slet

en: Invalid request!.
da-DK: Ugyldig anmodning!.

en: Selected item deleted successfully
da-DK: Valgt element slettet med succes

en: You do not have permission to access this page.
da-DK: Du har ikke tilladelse til at få adgang til denne side.

en: Hide Hello Dolly from plugin list
da-DK: Skjul Hello Dolly fra plugin-listen

en: Hide plugin row action links (Deactivate, Activate, Delete etc buttons)
da-DK: Skjul plugin række handling links (Deaktiver, Aktivér, Slet osv. knapper)

en: Hide Add New Post button from post screen
da-DK: Skjul knappen Tilføj Ny Post fra postskærmen

en: Hide plugin row Deactivate button from all plugin lists
da-DK: Skjul plugin række Deaktiver knappen fra alle pluginlister

en: Hide plugin row Delete button from all plugin lists
da-DK: Skjul plugin række Slet knappen fra alle pluginlister

en: Hide CSS Elements
da-DK: Skjul CSS-elementer

en: You can remove other elements from admin area by adding their IDs or classes below:
da-DK: Du kan fjerne andre elementer fra adminområdet ved at tilføje deres ID'er eller klasser nedenfor:

en: Enter the name/label to identify the custom element on this screen.
da-DK: Indtast navnet/etiketten for at identificere det brugerdefinerede element på denne skærm.

en: Element IDs or Classes
da-DK: Element IDs eller Klasser

en: IDs or classes to hide. Separate multiple values by comma (.custom-item-one, .custom-item-two, #new-item-id).
da-DK: ID'er eller klasser til at skjule. Adskil flere værdier med komma (.custom-item-one, .custom-item-two, #new-item-id).

en: Target URLs
da-DK: Mål-URL'er

en: Optional. Restrict this CSS hide rule to specific admin URLs. Separate multiple URLs by comma.
da-DK: Valgfrit. Begræns denne CSS-skjuleregel til specifikke admin-URL'er. Adskil flere URL'er med komma.

en: Enable wildcard prefix matching for Target URLs.
da-DK: Aktivér wildcard præfiks matchning for mål-URL'er.

en: When enabled, this rule applies if current URL starts with any Target URL value.
da-DK: Når den er aktiveret, gælder denne regel, hvis den nuværende URL starter med nogen af målet URL-værdierne.

en: CSS element updated successfully.
da-DK: CSS-element opdateret med succes.

en: New CSS element added successfully.
da-DK: Nyt CSS-element tilføjet med succes.

en: URL targeted
da-DK: URL målrettet

en: Security check failed
da-DK: Sikkerhedskontrol mislykkedes

en: Permission denied
da-DK: Adgang nægtet

en: Settings updated successfully.
da-DK: Indstillinger opdateret med succes.

en: Admin Menu Order reset successfully. Reloading page...
da-DK: Admin Menu Ordre nulstillet med succes. Opdaterer side...

en: Admin Menu Names reset successfully. Reloading page...
da-DK: Admin Menu Navne nulstillet med succes. Opdaterer side...

en: Admin Menu Cache reset successfully. Reloading page...
da-DK: Admin Menu Cache nulstillet med succes. Opdaterer side...

en: Admin Menu reset successfully. Reloading page...
da-DK: Admin Menu nulstillet med succes. Opdaterer side...

en: Menu deleted successfully.
da-DK: Menu slettet med succes.

en: New menu added successfully. Reloading page...
da-DK: Nyt menu tilføjet med succes. Opdaterer side...

en: Invalid data
da-DK: Ugyldige data

en: Menu Name Updated for all roles.
da-DK: Menu Navn Opdateret for alle roller.

en: Menu Name Updated.
da-DK: Menu Navn Opdateret.

en: Menu Order Updated.
da-DK: Menu Ordre Opdateret.

en: Submenu Link
da-DK: Undermenu Link

en: Submenu Separator
da-DK: Undermenu Separator

en: After
da-DK: Efter

en: Menu Title:
da-DK: Menu Titel:

en: My Custom Menu
da-DK: Mit brugerdefinerede menu

en: Menu Title is required.
da-DK: Menu Titel er påkrævet.

en: Separator Style
da-DK: Separator Stil

en: Line (____________________)
da-DK: Linje (____________________)

en: Empty Space
da-DK: Tom plads

en: Enter an internal link such as %1s or an external link such as %2s. Any link can only be used once for a Menu URL.
da-DK: Indtast et internt link som %1s eller et eksternt link som %2s. Ethvert link kan kun bruges én gang til en Menu URL.

en: Menu with this url already exist.
da-DK: Menu med denne URL eksisterer allerede.

en: Menu Capability:
da-DK: Menu Funktionalitet:

en: This is the capability required to see this menu. For example: %1s or %2s If you're entering a custom capability, remember to add and assign it to preferred roles on the capabilities page
da-DK: Dette er den mulighed, der kræves for at se denne menu. For eksempel: %1s eller %2s Hvis du indtaster en brugerdefineret mulighed, skal du huske at tilføje og tildele den til foretrukne roller på siden for muligheder.

en: Menu Capability is required.
da-DK: Menu Funktionalitet er påkrævet.

en: Menu Icon
da-DK: Menu Ikon

en: Save Menu Link
da-DK: Gem Menu Link

en: Toggle all
da-DK: Skift alle

en: New Menu Link
da-DK: Ny menulink

en: (Can't detect menu name)
da-DK: (Kan ikke registrere menunavn)

en: This menu name is not available in menu global data or directly registered with the menu
da-DK: Dette menunavn er ikke tilgængeligt i menuglobaldata eller direkte registreret med menuen.

en: %s Role
da-DK: %s Rolle

en: All Roles
da-DK: Alle roller

en: Save
da-DK: Gem

en: Cancel
da-DK: Annuller

en: This option is disabled to prevent complete lockout
da-DK: Denne mulighed er deaktiveret for at forhindre total låsning

en: Are you sure you want to delete %1s? %2s %3s
da-DK: Er du sikker på, at du vil slette %1s? %2s %3s

en: The capability required to access this menu is %s
da-DK: Den nødvendige kapabilitet for at få adgang til denne menu er %s

en: Rename Menu
da-DK: Omdøb menu

en: Move Up
da-DK: Flyt op

en: Move Down
da-DK: Flyt ned

en: No menu found
da-DK: Ingen menu fundet

en: How to use Admin Menus
da-DK: Sådan bruges Admin-menuer

en: usage key
da-DK: brugernøgle

en: No change
da-DK: Ingen ændring

en: This feature is denied
da-DK: Denne funktion er nægtet

en: View Documentation
da-DK: Se dokumentation

en: Admin Menus Settings
da-DK: Admin Menus Indstillinger

en: Hide Submenus
da-DK: Skjul undermenuer

en: Show Menu Slugs
da-DK: Vis menu slugs

en: Reset Admin Menus
da-DK: Nulstil admin-menuer

en: You can reset admin menu order and name to their original position and names. You can also reset menu cache to fix issue of missing menu.
da-DK: Du kan nulstille adminmenuens rækkefølge og navn til deres oprindelige position og navne. Du kan også nulstille menuens cache for at løse problemet med manglende menu.

en: Reset Menu Order
da-DK: Nulstil menu rækkefølge

en: Reset Cached Menu
da-DK: Nulstil cachede menu

en: Reset Menu Names
da-DK: Nulstil menu navne

en: Reset Selected Option
da-DK: Nulstil valgt mulighed

en: Add New Classic Editor Restrictions
da-DK: Tilføj nye klassiske editor restriktioner

en: You can remove other elements from the editor screen by adding their IDs or classes below:
da-DK: Du kan fjerne andre elementer fra redigeringsskærmen ved at tilføje deres ID'er eller klasser nedenfor:

en: Add New Gutenberg Restrictions
da-DK: Tilføj nye Gutenberg restriktioner

en: Invalid action. Reload this page and try again if occured in error.
da-DK: Ugyldig handling. Opdater denne side og prøv igen, hvis der opstod en fejl.

en: Custom item updated successfully. Save changes to apply restrictions.
da-DK: Brugerdefineret element opdateret med succes. Gem ændringer for at anvende restriktioner.

en: New custom item added. Save changes to apply restrictions.
da-DK: Nyt brugerdefineret element tilføjet. Gem ændringer for at anvende restriktioner.

en: Hide the Patterns tab in the block editor
da-DK: Skjul mønstre fanen i blokeditoren

en: Hide the Insert/edit link button in the Classic Editor
da-DK: Skjul Indsæt/rediger link knappen i den klassiske editor

en: Custom Classic Editor Restrictions
da-DK: Brugerdefinerede klassiske editor restriktioner

en: Custom Gutenberg Restrictions
da-DK: Brugerdefinerede Gutenberg restriktioner

en: Metaboxes
da-DK: Metabokse

en: Admin Menu
da-DK: Admin-menu

en: An error occurred. Please try again or contact the support team.
da-DK: Der opstod en fejl. Venligst prøv igen eller kontakt supportteamet.

en: License
da-DK: Licens

en: Activate Key
da-DK: Aktivér nøgle

en: Deactivate Key
da-DK: Deaktiver nøgle

en: Connecting to publishpress.com server...
da-DK: Forbinder til publishpress.com-server...

en: The request could not be processed due to a connection failure.
da-DK: Anmodningen kunne ikke behandles på grund af en forbindelsesfejl.

en: Please enter the license key shown on your order receipt.
da-DK: Indtast venligst licensnøglen, som er vist på din ordrebekræftelse.

en: An unidentified error occurred.
da-DK: Der opstod en ukendt fejl.

en: The key has been deactivated.
da-DK: Nøglen er blevet deaktiveret.

en: The key has been activated.
da-DK: Nøglen er blevet aktiveret.

en: The key has expired.
da-DK: Nøglen er udløbet.

en: The key is invalid.
da-DK: Nøglen er ugyldig.

en: An unknown activation error occurred.
da-DK: Der opstod en ukendt aktiveringsfejl.

en: The key provided is not valid. Please double-check your entry.
da-DK: Den angivne nøgle er ikke gyldig. Tjek venligst dit indtastning.

en: This site is not valid to activate the key.
da-DK: Dette site er ikke gyldigt til at aktivere nøglen.

en: The key provided could not be validated by publishpress.com.
da-DK: Den angivne nøgle kunne ikke valideres af publishpress.com.

en: The key provided is already active on another site.
da-DK: Den angivne nøgle er allerede aktiv på et andet site.

en: The key has already been activated on the allowed number of sites.
da-DK: Nøglen er allerede blevet aktiveret på det tilladte antal sites.

en: An unknown deactivation error occurred.
da-DK: Der opstod en ukendt deaktiveringsfejl.

en: Unable to deactivate because the provided key is not valid.
da-DK: Kan ikke deaktivere, fordi den angivne nøgle ikke er gyldig.

en: This site is not valid to deactivate the key.
da-DK: Dette site er ikke gyldigt til at deaktivere nøglen.

en: The key provided is not active on the specified site.
da-DK: Den angivne nøgle er ikke aktiv på det angivne site.

en: If this is incorrect, <a href="%s">request activation help</a>.
da-DK: Hvis dette er forkert, <a href="%s">anmod om aktiveringshjælp</a>.

en: Please save settings before uploading site configuration.
da-DK: Gem venligst indstillingerne, før du uploader site-konfigurationen.

en: (Locked on by Statuses Pro)
da-DK: (Låst af Statuses Pro)

en: Control custom statuses
da-DK: Kontroller brugerdefinerede statuser

en: Control selection of custom post statuses. %s
da-DK: Kontroller valg af brugerdefinerede indlægstatuser. %s

en: Apply status-specific capabilities for post editing, deletion.
da-DK: Anvend status-specifikke kapaciteter til redigering og sletning af indlæg.

en: Enable Custom Visibility Statuses
da-DK: Aktiver brugerdefinerede synlighedsstatuser

note: Translators: %1$s and %2$s is link markup
en: For Visibility Statuses, %1$senable the Status Control module%2$s in Permissions Pro
da-DK: For synlighedsstatusser, %1$senable Status Control-modulet%2$s i Permissions Pro

en: Apply status-specific, type-specific editing capabilities for Visibility Statuses
da-DK: Anvend status-specifik, type-specifik redigeringsmuligheder for synlighedsstatusser

en: License Key Activation
da-DK: Licensnøgleaktivering

en: Your PublishPress license key has expired. For continued priority support, <a href="%s">please renew</a>.
da-DK: Din PublishPress licensnøgle er udløbet. For fortsat prioriteret support, <a href="%s">venligst forny</a>.

en: Your PublishPress license key will expire today. For updates and priority support, <a href="%s">please renew</a>.
da-DK: Din PublishPress licensnøgle udløber i dag. For opdateringer og prioriteret support, <a href="%s">venligst forny</a>.

en: Your PublishPress license key will expire in %d day. For updates and priority support, <a href="%s">please renew</a>. | Your PublishPress license key (for plugin updates) will expire in %d days. For updates and priority support, <a href="%s">please renew</a>.
da-DK[0]: Din PublishPress licensnøgle udløber om %d dag. For opdateringer og prioriteret support, <a href="%s">venligst forny</a>.
da-DK[1]: Din PublishPress licensnøgle (til plugin-opdateringer) udløber om %d dage. For opdateringer og prioriteret support, <a href="%s">venligst forny</a>.

en: Key Expired
da-DK: Nøgle Udløbet

en: Deactivate
da-DK: Deaktiver

en: Activated
da-DK: Aktiveret

en: Enter your license key
da-DK: Indtast din licensnøgle

en: Activate
da-DK: Aktiver

en: view %s&nbsp;details
da-DK: vis %s&nbsp;detaljer

en: Update&nbsp;Available
da-DK: Opdatering&nbsp;tilgængelig

en: Update&nbsp;Check
da-DK: Opdatering&nbsp;Kontrol

en: Account
da-DK: Konto

en: Pricing
da-DK: Priser

en: Display PublishPress Branding
da-DK: Vis PublishPress Branding

en: Hide the PublishPress footer and other branding.
da-DK: Skjul PublishPress footer og anden branding.

en: Admin Menus: treatment of multiple roles
da-DK: Admin Menus: behandling af flere roller

en: Most permissive: Any non-restricted user role allows access
da-DK: Mest tilladende: Enhver ikke-restriktiv brugerrolle giver adgang

en: Most restrictive: Any restricted user role prevents access
da-DK: Mest restriktiv: Enhver restriktiv brugerrolle forhindrer adgang

en: This controls whether the most permissive or restrictive permissions are applied if a user has multiple roles.
da-DK: Dette kontrollerer, om de mest tilladte eller restriktive tilladelser anvendes, hvis en bruger har flere roller.

en: Capability Requirements
da-DK: Funktionalitetskrav

en: (Default Capabilities)
da-DK: (Standardfunktionaliteter)

en: Custom Capabilities for this Status
da-DK: Brugerdefinerede funktionaliteter for denne status

en: same as PARENT STATUS (%s)
da-DK: samme som FORÆLDRESTATUS (%s)

en: same as %s status
da-DK: samme som %s status

en: Enforce status-specific capabilities, or share capabilities with another status.
da-DK: Håndhæve status-specifikke funktionaliteter, eller del funktionaliteter med en anden status.

en: List
da-DK: Liste

en: Revise
da-DK: Revider

note: translators: %s is a post status name
en: Role can set posts to the "%s" status
da-DK: Rollen kan indstille indlæg til "%s" status

note: translators: %s is a post status name
en: Role can read "%s" posts
da-DK: Rollen kan læse "%s" indlæg

note: translators: %s is a post status name
en: Role sees uneditable "%s" posts in admin listing
da-DK: Rollen ser ueditoriske "%s" indlæg i admin-oversigten

note: translators: %s is a post status name
en: Role can create revisions of "%s" posts
da-DK: Rollen kan oprette revisioner af "%s" indlæg

note: translators: %s is a post status name
en: Role can edit "%s" posts
da-DK: Rollen kan redigere "%s" indlæg

note: translators: %s is a post status name
en: Role can edit other's "%s" posts
da-DK: Rollen kan redigere andres "%s" indlæg

note: translators: %s is a post status name
en: Role can delete "%s" posts
da-DK: Rollen kan slette "%s" indlæg

note: translators: %s is a post status name
en: Role can delete other's "%s" posts
da-DK: Rollen kan slette andres "%s" indlæg

en: Role Capabilities for "%s" status:
da-DK: Rolles funktionaliteter for "%s" status:

en: Update Status
da-DK: Opdater status

en: Edit basic role capabilities
da-DK: Rediger grundlæggende rollefunktionaliteter

en: Toggle all capabilities for this role
da-DK: Skift alle funktionaliteter for denne rolle

en: Disabled
da-DK: Deaktiveret

en: Custom
da-DK: Brugerdefineret

en: Custom Read
da-DK: Brugerdefineret Læs

note: translators: %s is the name of the status that has the same capabilities
en: (same as %s)
da-DK: (samme som %s)

en: Toggle setting
da-DK: Skift indstilling

en: Post Status
da-DK: Indlæg Status

en: Post Access
da-DK: Indlæg Adgang

en: Edit Posts listing includes posts in this status (even if not editable)
da-DK: Rediger Indlægsliste inkluderer indlæg i denne status (selv hvis de ikke kan redigeres)

en: Can create revisions of posts in this status
da-DK: Kan oprette revisioner af indlæg i denne status

en: Sorry, you do not have permission to edit custom statuses.
da-DK: Beklager, du har ikke tilladelse til at redigere brugerdefinerede statuser.

en: same as %s
da-DK: samme som %s

en: Custom status control is disabled until you activate the %1$sPublishPress Statuses%2$s plugin. See %3$sCapabilities > Settings%4$s for details.
da-DK: Brugerdefineret statuskontrol er deaktiveret, indtil du aktiverer %1$sPublishPress Statuses%2$s-pluginet. Se %3$sCapabilities > Indstillinger%4$s for detaljer.

en: Custom status control is disabled until you install the %1$sPublishPress Statuses%2$s plugin. See %3$sCapabilities > Settings%4$s for details.
da-DK: Brugerdefineret statuskontrol er deaktiveret, indtil du installerer %1$sPublishPress Statuses%2$s-pluginet. Se %3$sCapabilities > Indstillinger%4$s for detaljer.

en: Changes saved!
da-DK: Ændringer gemt!

en:  Error: changes can't be saved.
da-DK: Fejl: ændringer kan ikke gemmes.

en: Deleting menu...
da-DK: Sletter menu...

en: Updating Settings...
da-DK: Opdaterer indstillinger...

en: You must check at least one option to reset.
da-DK: Du skal vælge mindst én mulighed for at nulstille.

en: Resetting option...
da-DK: Nulstiller mulighed...
