PublishPress Capabilities Pro 2.13.0 - en to id_ID translation catalogue (266 entries)

note: Description of the plugin
en: PublishPress Capabilities is the access control plugin for WordPress. You can manage all your WordPress user roles, from Administrators to Subscribers.
id_ID: PublishPress Capabilities adalah plugin kontrol akses untuk WordPress. Anda dapat mengelola semua peran pengguna WordPress Anda, dari Administrator hingga Pelanggan.

en: Note: Control of custom post statuses is %1$sdisabled%2$s.
id_ID: Catatan: Kontrol status pos kustom adalah %1$sdinonaktifkan%2$s.

en: Note: Status-specific post editing capabilities are %1$sdisabled%2$s.
id_ID: Catatan: Kemampuan pengeditan pos khusus status adalah %1$sdinonaktifkan%2$s.

en: Admin Menus
id_ID: Menu Admin

en: Admin Menus allows you to edit the admin menu links and control who has access.
id_ID: Menu Admin memungkinkan Anda untuk mengedit tautan menu admin dan mengontrol siapa yang memiliki akses.

en: You do not have permission to manage menu restrictions.
id_ID: Anda tidak memiliki izin untuk mengelola pembatasan menu.

en: Settings updated.
id_ID: Pengaturan diperbarui.

en: Saving Menu Order...
id_ID: Menyimpan Urutan Menu...

en: Saving Menu Name...
id_ID: Menyimpan Nama Menu...

en: Menu Name can not be empty.
id_ID: Nama Menu tidak boleh kosong.

en: Change Icon
id_ID: Ubah Ikon

en: Search icons...
id_ID: Mencari ikon...

en: Menu icon updated
id_ID: Ikon menu diperbarui

en: Error updating menu icon
id_ID: Kesalahan memperbarui ikon menu

en: Duplicate menu with this Menu URL already exists
id_ID: Menu duplikat dengan URL Menu ini sudah ada

en: Duplicate submenu with the menu url already exist
id_ID: Submenu duplikat dengan URL menu sudah ada

en: Homepage
id_ID: Beranda

en: Archive Pages
id_ID: Arsip Halaman

en: Single Pages
id_ID: Halaman Tunggal

en: Select pages...
id_ID: Pilih halaman...

en: You can select page types where this element will be added.
id_ID: Anda dapat memilih jenis halaman di mana elemen ini akan ditambahkan.

en: Select post types...
id_ID: Pilih jenis pos...

en: This will add a metabox on the post editing screen. You can use this feature to add body classes only for that post.
id_ID: Ini akan menambahkan metabox di layar pengeditan pos. Anda dapat menggunakan fitur ini untuk menambahkan kelas tubuh hanya untuk pos tersebut.

en: Visibility Statuses
id_ID: Status Visibilitas

en: Visibility Status Capabilities
id_ID: Kemampuan Status Visibilitas

en: Set
id_ID: Atur

en: Read
id_ID: Baca

en: Edit Others
id_ID: Edit Lainnya

en: Delete Others
id_ID: Hapus Lainnya

en: Can set posts to this status
id_ID: Dapat mengatur kiriman ke status ini

en: Can read posts in this status
id_ID: Dapat membaca kiriman dalam status ini

en: Can edit other users' posts in this status
id_ID: Dapat mengedit kiriman pengguna lain dalam status ini

en: Can delete other users' posts in this status
id_ID: Dapat menghapus kiriman pengguna lain dalam status ini

en: Configure post status properties, post types
id_ID: Konfigurasi properti status kiriman, jenis kiriman

en: Toggle all capabilities for this status
id_ID: Alihkan semua kemampuan untuk status ini

en: %s: assigned by Permission Group
id_ID: %s: ditugaskan oleh Grup Izin

en: This capability is %s
id_ID: Kemampuan ini adalah %s

en: It is required in addition to the type-specific capability.
id_ID: Ini diperlukan selain kemampuan spesifik jenis.

en: shared capability: %s
id_ID: kapasitas bersama: %s

en: Custom Statuses
id_ID: Status Kustom

en: Revision Statuses
id_ID: Status Revisi

en: Revision Status Capabilities
id_ID: Kemampuan Status Revisi

en: Custom Status Capabilities
id_ID: Kemampuan Status Kustom

en: Can edit posts of this status
id_ID: Dapat mengedit kiriman dalam status ini

en: Can edit other's posts of this status
id_ID: Dapat mengedit kiriman orang lain dalam status ini

en: Can delete posts of this status
id_ID: Dapat menghapus kiriman dalam status ini

en: Can delete other's posts of this status
id_ID: Dapat menghapus kiriman orang lain dalam status ini

en: Configure status properties, post types, capability requirements
id_ID: Konfigurasi properti status, jenis kiriman, persyaratan kemampuan

en: To control revision editing and deletion, install the %1$sPublishPress Revisions%2$s and %3$sStatuses Pro%4$s plugins.
id_ID: Untuk mengontrol pengeditan dan penghapusan revisi, instal plugin %1$sPublishPress Revisions%2$s dan %3$sStatuses Pro%4$s.

en: To define and control Revision statuses, install the %1$sStatuses Pro%2$s plugin.
id_ID: Untuk mendefinisikan dan mengontrol status Revisi, instal plugin %1$sStatuses Pro%2$s.

en: To define and control Revision statuses, install the %1$sPublishPress Revisions%2$s plugin.
id_ID: Untuk mendefinisikan dan mengontrol status Revisi, instal plugin %1$sPublishPress Revisions%2$s.

en: To define and control Revision statuses, update the %1$sPublishPress Revisions%2$s plugin to version %3$s or higher.
id_ID: Untuk mendefinisikan dan mengontrol status Revisi, perbarui plugin %1$sPublishPress Revisions%2$s ke versi %3$s atau lebih tinggi.

en: To control revision editing and deletion, please set %1$sRevisions Compatibility Mode%2$s to "Enhanced Revision access control"
id_ID: Untuk mengontrol pengeditan dan penghapusan revisi, silakan atur %1$sMode Kompatibilitas Revisi%2$s ke "Kontrol akses revisi yang ditingkatkan"

en: To enable or disable enforcement of custom editing capabilities for any status, click its Post Access cell in the %1$sStatuses table%2$s, then reload this screen.
id_ID: Untuk mengaktifkan atau menonaktifkan penegakan kemampuan pengeditan kustom untuk status apa pun, klik sel Akses Postingan di %1$s tabel Status%2$s, lalu muat ulang layar ini.

en: Block access to Plugins screen via direct link
id_ID: Blokir akses ke layar Plugin melalui tautan langsung

en: Block access to Profile screen via direct link
id_ID: Blokir akses ke layar Profil melalui tautan langsung

en: Block access to Media Library via direct link
id_ID: Blokir akses ke Perpustakaan Media melalui tautan langsung

en: Block access to Themes screen via direct link
id_ID: Blokir akses ke layar Tema melalui tautan langsung

en: Block access to Users and Add New User screen via direct link
id_ID: Blokir akses ke layar Pengguna dan Tambah Pengguna Baru melalui tautan langsung

en: Block by URL
id_ID: Blokir berdasarkan URL

en: Enter URL to be blocked by role:
id_ID: Masukkan URL yang akan diblokir berdasarkan peran:

en: Editing:
id_ID: Mengedit:

en: Title
id_ID: Judul

en: Enter the name/label to identify the element under Blocked by URL section of this screen.
id_ID: Masukkan nama/label untuk mengidentifikasi elemen di bagian Diblokir oleh URL di layar ini.

en: Separate multiple urls by comma. (e.g, %1$s, %2$s).
id_ID: Pisahkan beberapa url dengan koma. (misalnya, %1$s, %2$s).

en: Wildcard Block
id_ID: Blok Wildcard

en: Enable wildcard prefix matching for this URL rule.
id_ID: Aktifkan pencocokan awalan wildcard untuk aturan URL ini.

en: When enabled, users are blocked from any URL that starts with the value entered above.
id_ID: Ketika diaktifkan, pengguna diblokir dari URL mana pun yang dimulai dengan nilai yang dimasukkan di atas.

en: Cancel Edit
id_ID: Batalkan Edit

en: Add New
id_ID: Tambahkan Baru

en: Save Edit
id_ID: Simpan Edit

en: An error occured!
id_ID: Terjadi kesalahan!

en: Invalid action. Reload this page and try again.
id_ID: Tindakan tidak valid. Muat ulang halaman ini dan coba lagi.

en: All fields are required.
id_ID: Semua bidang diperlukan.

en: Custom item updated successfully
id_ID: Item kustom berhasil diperbarui

en: New custom item added successfully
id_ID: Item kustom baru berhasil ditambahkan

en: Wildcard enabled
id_ID: Wildcard diaktifkan

en: View
id_ID: Lihat

en: Delete
id_ID: Hapus

en: Invalid request!.
id_ID: Permintaan tidak valid!.

en: Selected item deleted successfully
id_ID: Item yang dipilih telah dihapus dengan sukses

en: You do not have permission to access this page.
id_ID: Anda tidak memiliki izin untuk mengakses halaman ini.

en: Hide Hello Dolly from plugin list
id_ID: Sembunyikan Hello Dolly dari daftar plugin

en: Hide plugin row action links (Deactivate, Activate, Delete etc buttons)
id_ID: Sembunyikan tautan aksi baris plugin (Nonaktifkan, Aktifkan, Hapus, dll. tombol)

en: Hide Add New Post button from post screen
id_ID: Sembunyikan tombol Tambah Postingan Baru dari layar posting

en: Hide plugin row Deactivate button from all plugin lists
id_ID: Sembunyikan tombol Nonaktifkan baris plugin dari semua daftar plugin

en: Hide plugin row Delete button from all plugin lists
id_ID: Sembunyikan tombol Hapus baris plugin dari semua daftar plugin

en: Hide CSS Elements
id_ID: Sembunyikan Elemen CSS

en: You can remove other elements from admin area by adding their IDs or classes below:
id_ID: Anda dapat menghapus elemen lain dari area admin dengan menambahkan ID atau kelas mereka di bawah:

en: Enter the name/label to identify the custom element on this screen.
id_ID: Masukkan nama/label untuk mengidentifikasi elemen kustom di layar ini.

en: Element IDs or Classes
id_ID: ID Elemen atau Kelas

en: IDs or classes to hide. Separate multiple values by comma (.custom-item-one, .custom-item-two, #new-item-id).
id_ID: ID atau kelas untuk disembunyikan. Pisahkan beberapa nilai dengan koma (.custom-item-one, .custom-item-two, #new-item-id).

en: Target URLs
id_ID: URL Target

en: Optional. Restrict this CSS hide rule to specific admin URLs. Separate multiple URLs by comma.
id_ID: Opsional. Batasi aturan sembunyi CSS ini ke URL admin tertentu. Pisahkan beberapa URL dengan koma.

en: Wildcard URL Match
id_ID: Kecocokan URL Wildcard

en: Enable wildcard prefix matching for Target URLs.
id_ID: Aktifkan pencocokan awalan wildcard untuk URL Target.

en: When enabled, this rule applies if current URL starts with any Target URL value.
id_ID: Ketika diaktifkan, aturan ini berlaku jika URL saat ini dimulai dengan nilai URL Target mana pun.

en: CSS element updated successfully.
id_ID: Elemen CSS berhasil diperbarui.

en: New CSS element added successfully.
id_ID: Elemen CSS baru berhasil ditambahkan.

en: URL targeted
id_ID: URL yang ditargetkan

en: Security check failed
id_ID: Pemeriksaan keamanan gagal

en: Permission denied
id_ID: Izin ditolak

en: Settings updated successfully.
id_ID: Pengaturan diperbarui dengan sukses.

en: Admin Menu Order reset successfully. Reloading page...
id_ID: Urutan Menu Admin berhasil direset. Memuat ulang halaman...

en: Admin Menu Names reset successfully. Reloading page...
id_ID: Nama Menu Admin berhasil direset. Memuat ulang halaman...

en: Admin Menu Cache reset successfully. Reloading page...
id_ID: Cache Menu Admin berhasil direset. Memuat ulang halaman...

en: Admin Menu reset successfully. Reloading page...
id_ID: Menu Admin berhasil direset. Memuat ulang halaman...

en: Menu deleted successfully.
id_ID: Menu berhasil dihapus.

en: New menu added successfully. Reloading page...
id_ID: Menu baru berhasil ditambahkan. Memuat ulang halaman...

en: Invalid data
id_ID: Data tidak valid

en: Menu Name Updated for all roles.
id_ID: Nama Menu Diperbarui untuk semua peran.

en: Menu Name Updated.
id_ID: Nama Menu Diperbarui.

en: Menu Order Updated.
id_ID: Urutan Menu Diperbarui.

en: Type:
id_ID: Jenis:

en: Menu Link
id_ID: Menu Tautan

en: Submenu Link
id_ID: Tautan Submenu

en: Menu Separator
id_ID: Pemisah Menu

en: Submenu Separator
id_ID: Pemisah Submenu

en: Position:
id_ID: Posisi:

en: After
id_ID: Setelah

en: Menu Title:
id_ID: Judul Menu:

en: My Custom Menu
id_ID: Menu Kustom Saya

en: Menu Title is required.
id_ID: Judul Menu diperlukan.

en: Separator Style
id_ID: Gaya Pemisah

en: Line (____________________)
id_ID: Garis (____________________)

en: Empty Space
id_ID: Ruang Kosong

en: Menu URL:
id_ID: URL Menu:

en: Enter an internal link such as %1s or an external link such as %2s. Any link can only be used once for a Menu URL.
id_ID: Masukkan tautan internal seperti %1s atau tautan eksternal seperti %2s. Setiap tautan hanya dapat digunakan sekali untuk URL Menu.

en: Menu with this url already exist.
id_ID: Menu dengan URL ini sudah ada.

en: Menu Capability:
id_ID: Kemampuan Menu:

en: This is the capability required to see this menu. For example: %1s or %2s If you're entering a custom capability, remember to add and assign it to preferred roles on the capabilities page
id_ID: Ini adalah kemampuan yang diperlukan untuk melihat menu ini. Misalnya: %1s atau %2s Jika Anda memasukkan kemampuan kustom, ingat untuk menambahkannya dan menetapkannya ke peran yang diinginkan di halaman kemampuan

en: Menu Capability is required.
id_ID: Kemampuan Menu diperlukan.

en: Menu Icon
id_ID: Ikon Menu

en: Save Menu Link
id_ID: Simpan Tautan Menu

en: Toggle all
id_ID: Alihkan semua

en: New Menu Link
id_ID: Tautan Menu Baru

en: (Can't detect menu name)
id_ID: (Tidak dapat mendeteksi nama menu)

en: This menu name is not available in menu global data or directly registered with the menu
id_ID: Nama menu ini tidak tersedia dalam data menu global atau tidak terdaftar langsung dengan menu

en: %s Role
id_ID: %s Peran

en: All Roles
id_ID: Semua Peran

en: Save
id_ID: Simpan

en: Cancel
id_ID: Batal

en: This option is disabled to prevent complete lockout
id_ID: Opsi ini dinonaktifkan untuk mencegah penguncian total

en: Are you sure you want to delete %1s? %2s %3s
id_ID: Apakah Anda yakin ingin menghapus %1s? %2s %3s

en: The capability required to access this menu is %s
id_ID: Kemampuan yang diperlukan untuk mengakses menu ini adalah %s

en: Rename Menu
id_ID: Ganti Nama Menu

en: Move Up
id_ID: Pindahkan Keatas

en: Move Down
id_ID: Pindahkan Kebawah

en: No menu found
id_ID: Tidak ada menu ditemukan

en: How to use Admin Menus
id_ID: Cara menggunakan Menu Admin

en: usage key
id_ID: kunci penggunaan

en: No change
id_ID: Tidak ada perubahan

en: This feature is denied
id_ID: Fitur ini ditolak

en: View Documentation
id_ID: Lihat Dokumentasi

en: Admin Menus Settings
id_ID: Pengaturan Menu Admin

en: Hide Submenus
id_ID: Sembunyikan Submenu

en: Show Menu Slugs
id_ID: Tampilkan Slug Menu

en: Reset Admin Menus
id_ID: Reset Menu Admin

en: You can reset admin menu order and name to their original position and names. You can also reset menu cache to fix issue of missing menu.
id_ID: Anda dapat mengatur ulang urutan dan nama menu admin ke posisi dan nama asli mereka. Anda juga dapat mengatur ulang cache menu untuk memperbaiki masalah menu yang hilang.

en: Reset Menu Order
id_ID: Reset Urutan Menu

en: Reset Cached Menu
id_ID: Reset Menu yang Di-cache

en: Reset Menu Names
id_ID: Reset Nama Menu

en: Reset Selected Option
id_ID: Reset Opsi Terpilih

en: Add New Classic Editor Restrictions
id_ID: Tambahkan Pembatasan Editor Klasik Baru

en: You can remove other elements from the editor screen by adding their IDs or classes below:
id_ID: Anda dapat menghapus elemen lain dari layar editor dengan menambahkan ID atau kelas mereka di bawah:

en: Add New Gutenberg Restrictions
id_ID: Tambahkan Pembatasan Gutenberg Baru

en: Invalid action. Reload this page and try again if occured in error.
id_ID: Tindakan tidak valid. Muat ulang halaman ini dan coba lagi jika terjadi kesalahan.

en: Custom item updated successfully. Save changes to apply restrictions.
id_ID: Item kustom berhasil diperbarui. Simpan perubahan untuk menerapkan pembatasan.

en: New custom item added. Save changes to apply restrictions.
id_ID: Item kustom baru ditambahkan. Simpan perubahan untuk menerapkan pembatasan.

en: Hide the Patterns tab in the block editor
id_ID: Sembunyikan tab Pola di editor blok

en: Hide the Insert/edit link button in the Classic Editor
id_ID: Sembunyikan tombol Sisipkan/edit tautan di Editor Klasik

en: Custom Classic Editor Restrictions
id_ID: Pembatasan Editor Klasik Kustom

en: Custom Gutenberg Restrictions
id_ID: Pembatasan Gutenberg Kustom

en: Metaboxes
id_ID: Metabox

en: Admin Menu
id_ID: Menu Admin

en: An error occurred. Please try again or contact the support team.
id_ID: Terjadi kesalahan. Silakan coba lagi atau hubungi tim dukungan.

en: License
id_ID: Lisensi

en: Activate Key
id_ID: Aktifkan Kunci

en: Deactivate Key
id_ID: Nonaktifkan Kunci

en: Connecting to publishpress.com server...
id_ID: Menghubungkan ke server publishpress.com...

en: The request could not be processed due to a connection failure.
id_ID: Permintaan tidak dapat diproses karena kegagalan koneksi.

en: Please enter the license key shown on your order receipt.
id_ID: Silakan masukkan kunci lisensi yang tertera pada kuitansi pesanan Anda.

en: An unidentified error occurred.
id_ID: Terjadi kesalahan yang tidak teridentifikasi.

en: The key has been deactivated.
id_ID: Kunci telah dinonaktifkan.

en: The key has been activated.
id_ID: Kunci telah diaktifkan.

en: The key has expired.
id_ID: Kunci telah kedaluwarsa.

en: The key is invalid.
id_ID: Kunci tidak valid.

en: An unknown activation error occurred.
id_ID: Terjadi kesalahan aktivasi yang tidak diketahui.

en: The key provided is not valid. Please double-check your entry.
id_ID: Kunci yang diberikan tidak valid. Silakan periksa kembali entri Anda.

en: This site is not valid to activate the key.
id_ID: Situs ini tidak valid untuk mengaktifkan kunci.

en: The key provided could not be validated by publishpress.com.
id_ID: Kunci yang diberikan tidak dapat divalidasi oleh publishpress.com.

en: The key provided is already active on another site.
id_ID: Kunci yang diberikan sudah aktif di situs lain.

en: The key has already been activated on the allowed number of sites.
id_ID: Kunci telah diaktifkan pada jumlah situs yang diizinkan.

en: An unknown deactivation error occurred.
id_ID: Terjadi kesalahan deaktivasi yang tidak diketahui.

en: Unable to deactivate because the provided key is not valid.
id_ID: Tidak dapat dinonaktifkan karena kunci yang diberikan tidak valid.

en: This site is not valid to deactivate the key.
id_ID: Situs ini tidak valid untuk menonaktifkan kunci.

en: The key provided is not active on the specified site.
id_ID: Kunci yang diberikan tidak aktif di situs yang ditentukan.

en: If this is incorrect, <a href="%s">request activation help</a>.
id_ID: Jika ini tidak benar, <a href="%s">mintalah bantuan aktivasi</a>.

en: Please save settings before uploading site configuration.
id_ID: Silakan simpan pengaturan sebelum mengunggah konfigurasi situs.

en: (Locked on by Statuses Pro)
id_ID: (Terkunci oleh Status Pro)

en: Control custom statuses
id_ID: Kontrol status kustom

en: Control selection of custom post statuses. %s
id_ID: Kontrol pemilihan status pos kustom. %s

en: Apply status-specific capabilities for post editing, deletion.
id_ID: Terapkan kemampuan spesifik status untuk pengeditan, penghapusan pos.

en: Enable Custom Visibility Statuses
id_ID: Aktifkan Status Visibilitas Kustom

note: Translators: %1$s and %2$s is link markup
en: For Visibility Statuses, %1$senable the Status Control module%2$s in Permissions Pro
id_ID: Untuk Status Visibilitas, %1$senable modul Kontrol Status%2$s di Permissions Pro

en: Apply status-specific, type-specific editing capabilities for Visibility Statuses
id_ID: Terapkan kemampuan pengeditan spesifik status, spesifik jenis untuk Status Visibilitas

en: License Key Activation
id_ID: Aktivasi Kunci Lisensi

en: Your PublishPress license key has expired. For continued priority support, <a href="%s">please renew</a>.
id_ID: Kunci lisensi PublishPress Anda telah kedaluwarsa. Untuk dukungan prioritas yang berkelanjutan, <a href="%s">silakan perbarui</a>.

en: Your PublishPress license key will expire today. For updates and priority support, <a href="%s">please renew</a>.
id_ID: Kunci lisensi PublishPress Anda akan kedaluwarsa hari ini. Untuk pembaruan dan dukungan prioritas, <a href="%s">silakan perbarui</a>.

en: Your PublishPress license key will expire in %d day. For updates and priority support, <a href="%s">please renew</a>. |
id_ID[0]: Your PublishPress license key (for plugin updates) will expire in %d days. For updates and priority support, <a href="%s">please renew</a>.

en: Key Expired
id_ID: Kunci Kedaluwarsa

en: Deactivate
id_ID: Nonaktifkan

en: Activated
id_ID: Diaktifkan

en: Enter your license key
id_ID: Masukkan kunci lisensi Anda

en: Activate
id_ID: Aktifkan

en: view %s&nbsp;details
id_ID: lihat %s&nbsp;detail

en: Update&nbsp;Available
id_ID: Pembaruan&nbsp;Tersedia

en: Update&nbsp;Check
id_ID: Pembaruan&nbsp;Periksa

en: Account
id_ID: Akun

en: Pricing
id_ID: Harga

en: Display PublishPress Branding
id_ID: Tampilkan Branding PublishPress

en: Hide the PublishPress footer and other branding.
id_ID: Sembunyikan footer PublishPress dan branding lainnya.

en: Admin Menus: treatment of multiple roles
id_ID: Menu Admin: perlakuan terhadap beberapa peran

en: Most permissive: Any non-restricted user role allows access
id_ID: Paling permissif: Peran pengguna non-restricted mana saja memungkinkan akses

en: Most restrictive: Any restricted user role prevents access
id_ID: Paling restriktif: Peran pengguna restricted mana saja mencegah akses

en: This controls whether the most permissive or restrictive permissions are applied if a user has multiple roles.
id_ID: Ini mengontrol apakah izin yang paling permisif atau ketat diterapkan jika seorang pengguna memiliki beberapa peran.

en: Capability Requirements
id_ID: Persyaratan Kemampuan

en: (Default Capabilities)
id_ID: (Kemampuan Default)

en: Custom Capabilities for this Status
id_ID: Kemampuan Kustom untuk Status ini

en: same as PARENT STATUS (%s)
id_ID: sama dengan STATUS INDUK (%s)

en: same as %s status
id_ID: sama dengan status %s

en: Enforce status-specific capabilities, or share capabilities with another status.
id_ID: Tegakkan kemampuan khusus status, atau bagikan kemampuan dengan status lain.

en: List
id_ID: Daftar

en: Revise
id_ID: Revisi

note: translators: %s is a post status name
en: Role can set posts to the "%s" status
id_ID: Peran dapat mengatur pos ke status "%s"

note: translators: %s is a post status name
en: Role can read "%s" posts
id_ID: Peran dapat membaca pos "%s"

note: translators: %s is a post status name
en: Role sees uneditable "%s" posts in admin listing
id_ID: Peran melihat pos "%s" yang tidak dapat diedit dalam daftar admin

note: translators: %s is a post status name
en: Role can create revisions of "%s" posts
id_ID: Peran dapat membuat revisi pos "%s"

note: translators: %s is a post status name
en: Role can edit "%s" posts
id_ID: Peran dapat mengedit pos "%s"

note: translators: %s is a post status name
en: Role can edit other's "%s" posts
id_ID: Peran dapat mengedit pos "%s" milik orang lain

note: translators: %s is a post status name
en: Role can delete "%s" posts
id_ID: Peran dapat menghapus pos "%s"

note: translators: %s is a post status name
en: Role can delete other's "%s" posts
id_ID: Peran dapat menghapus pos "%s" milik orang lain

en: Role Capabilities for "%s" status:
id_ID: Kemampuan Peran untuk status "%s":

en: Update Status
id_ID: Perbarui Status

en: Edit basic role capabilities
id_ID: Edit kemampuan dasar peran

en: Toggle all capabilities for this role
id_ID: Alihkan semua kemampuan untuk peran ini

en: Standard
id_ID: Standar

en: Disabled
id_ID: Dinonaktifkan

en: Custom
id_ID: Kustom

en: Custom Read
id_ID: Baca Kustom

note: translators: %s is the name of the status that has the same capabilities
en: (same as %s)
id_ID: (sama dengan %s)

en: Toggle setting
id_ID: Pengaturan toggle

en: Post Status
id_ID: Status Pos

en: Post Access
id_ID: Akses Pos

en: Edit Posts listing includes posts in this status (even if not editable)
id_ID: Daftar Edit Pos mencakup pos dalam status ini (meskipun tidak dapat diedit)

en: Can create revisions of posts in this status
id_ID: Dapat membuat revisi pos dalam status ini

en: Sorry, you do not have permission to edit custom statuses.
id_ID: Maaf, Anda tidak memiliki izin untuk mengedit status kustom.

en: same as %s
id_ID: sama dengan %s

en: Custom status control is disabled until you activate the %1$sPublishPress Statuses%2$s plugin. See %3$sCapabilities > Settings%4$s for details.
id_ID: Kontrol status kustom dinonaktifkan sampai Anda mengaktifkan plugin %1$sPublishPress Statuses%2$s. Lihat %3$sKemampuan > Pengaturan%4$s untuk detail.

en: Custom status control is disabled until you install the %1$sPublishPress Statuses%2$s plugin. See %3$sCapabilities > Settings%4$s for details.
id_ID: Kontrol status kustom dinonaktifkan sampai Anda menginstal plugin %1$sPublishPress Statuses%2$s. Lihat %3$sKemampuan > Pengaturan%4$s untuk detail.

en: Changes saved!
id_ID: Perubahan disimpan!

en:  Error: changes can't be saved.
id_ID: Kesalahan: perubahan tidak dapat disimpan.

en: Deleting menu...
id_ID: Menghapus menu...

en: Updating Settings...
id_ID: Memperbarui Pengaturan...

en: You must check at least one option to reset.
id_ID: Anda harus memeriksa setidaknya satu opsi untuk mereset.

en: Resetting option...
id_ID: Mengatur ulang opsi...
