PublishPress Capabilities Pro 2.13.0 - en to ja translation catalogue (269 entries)

note: Description of the plugin
en: PublishPress Capabilities is the access control plugin for WordPress. You can manage all your WordPress user roles, from Administrators to Subscribers.
ja: PublishPress CapabilitiesはWordPress用のアクセス制御プラグインです。管理者から購読者まで、すべてのWordPressユーザーロールを管理できます。

en: Note: Control of custom post statuses is %1$sdisabled%2$s.
ja: 注意: カスタム投稿ステータスの制御は%1$s無効化されています%2$s。

en: Note: Status-specific post editing capabilities are %1$sdisabled%2$s.
ja: 注意: ステータス固有の投稿編集機能は%1$s無効化されています%2$s。

en: Admin Menus
ja: 管理メニュー

en: Admin Menus allows you to edit the admin menu links and control who has access.
ja: 管理メニューでは、管理メニューリンクを編集し、アクセス権を制御できます。

en: You do not have permission to manage menu restrictions.
ja: メニュー制限を管理する権限がありません。

en: Settings updated.
ja: 設定が更新されました。

en: Saving Menu Order...
ja: メニュー順序を保存中...

en: Saving Menu Name...
ja: メニュー名を保存中...

en: Menu Name can not be empty.
ja: メニュー名は空にできません。

en: Change Icon
ja: アイコンを変更

en: Search icons...
ja: アイコンを検索中...

en: Menu icon updated
ja: メニューアイコンが更新されました。

en: Error updating menu icon
ja: メニューアイコンの更新中にエラーが発生しました

en: Duplicate menu with this Menu URL already exists
ja: このメニューURLの重複メニューはすでに存在します

en: Duplicate submenu with the menu url already exist
ja: このメニューURLの重複サブメニューはすでに存在します

en: Homepage
ja: ホームページ

en: Archive Pages
ja: アーカイブページ

en: Single Pages
ja: 単一ページ

en: Select pages...
ja: ページを選択...

en: You can select page types where this element will be added.
ja: この要素が追加されるページタイプを選択できます。

en: Select post types...
ja: 投稿タイプを選択...

en: This will add a metabox on the post editing screen. You can use this feature to add body classes only for that post.
ja: これにより、投稿編集画面にメタボックスが追加されます。この機能を使用して、その投稿のみにボディクラスを追加できます。

en: Visibility Statuses
ja: 可視性ステータス

en: Visibility Status Capabilities
ja: 可視性ステータス機能

en: Set
ja: 設定

en: Read
ja: 読む

en: Edit Others
ja: 他のものを編集

en: Delete Others
ja: 他のものを削除

en: Can set posts to this status
ja: このステータスに投稿を設定できる

en: Can read posts in this status
ja: このステータスの投稿を読むことができる

en: Can edit other users' posts in this status
ja: このステータスで他のユーザーの投稿を編集できる

en: Can delete other users' posts in this status
ja: このステータスで他のユーザーの投稿を削除できる

en: Configure post status properties, post types
ja: 投稿ステータスプロパティ、投稿タイプを設定する

en: Toggle all capabilities for this status
ja: このステータスのすべての機能を切り替え

en: %s: assigned by Permission Group
ja: %s: 権限グループによって割り当てられました

en: This capability is %s
ja: この機能は%sです。

en: It is required in addition to the type-specific capability.
ja: タイプ固有の権限に加えて必要です。

en: shared capability: %s
ja: 共有機能：%s

en: Custom Statuses
ja: カスタムステータス

en: Revision Statuses
ja: リビジョンステータス

en: Revision Status Capabilities
ja: リビジョンステータス機能

en: Custom Status Capabilities
ja: カスタムステータス機能

en: Can edit posts of this status
ja: このステータスの投稿を編集できる

en: Can edit other's posts of this status
ja: このステータスで他の人の投稿を編集できる

en: Can delete posts of this status
ja: このステータスの投稿を削除できる

en: Can delete other's posts of this status
ja: このステータスで他の人の投稿を削除できる

en: Configure status properties, post types, capability requirements
ja: ステータスプロパティ、投稿タイプ、権限要件を設定する

en: To control revision editing and deletion, install the %1$sPublishPress Revisions%2$s and %3$sStatuses Pro%4$s plugins.
ja: リビジョンの編集と削除を制御するには、%1$sPublishPress Revisions%2$sおよび%3$sStatuses Pro%4$sプラグインをインストールしてください。

en: To define and control Revision statuses, install the %1$sStatuses Pro%2$s plugin.
ja: 改訂のステータスを定義および制御するには、%1$sStatuses Pro%2$sプラグインをインストールしてください。

en: To define and control Revision statuses, install the %1$sPublishPress Revisions%2$s plugin.
ja: 改訂のステータスを定義および制御するには、%1$sPublishPress Revisions%2$sプラグインをインストールしてください。

en: To define and control Revision statuses, update the %1$sPublishPress Revisions%2$s plugin to version %3$s or higher.
ja: 改訂のステータスを定義および制御するには、%1$sPublishPress Revisions%2$sプラグインをバージョン%3$s以上に更新してください。

en: To control revision editing and deletion, please set %1$sRevisions Compatibility Mode%2$s to "Enhanced Revision access control"
ja: 改訂の編集および削除を制御するには、%1$s改訂互換モード%2$sを「拡張改訂アクセス制御」に設定してください。

en: To enable or disable enforcement of custom editing capabilities for any status, click its Post Access cell in the %1$sStatuses table%2$s, then reload this screen.
ja: 任意のステータスに対するカスタム編集機能の強制を有効または無効にするには、%1$sステータステーブル%2$sのそのポストアクセスセルをクリックし、この画面を再読み込みしてください。

en: Block access to Plugins screen via direct link
ja: 直接リンクを介してプラグイン画面へのアクセスをブロックする

en: Block access to Profile screen via direct link
ja: 直接リンクを介してプロフィール画面へのアクセスをブロックする

en: Block access to Media Library via direct link
ja: メディアライブラリへの直接リンクによるアクセスをブロックする

en: Block access to Themes screen via direct link
ja: 直接リンクを介してテーマ画面へのアクセスをブロックする

en: Block access to Users and Add New User screen via direct link
ja: 直接リンクを介してユーザーおよび新規ユーザー追加画面へのアクセスをブロックする

en: Block by URL
ja: URLでブロックする

en: Enter URL to be blocked by role:
ja: 役割によってブロックされるURLを入力してください：

en: Editing:
ja: 編集中：

en: Title
ja: タイトル

en: Enter the name/label to identify the element under Blocked by URL section of this screen.
ja: この画面のURLによってブロックされたセクションの要素を識別するための名前/ラベルを入力してください。

en: URLs
ja: URL

en: Separate multiple urls by comma. (e.g, %1$s, %2$s).
ja: 複数のURLをカンマで区切ってください。（例：%1$s, %2$s）。

en: Wildcard Block
ja: ワイルドカードブロック

en: Enable wildcard prefix matching for this URL rule.
ja: このURLルールのワイルドカードプレフィックス一致を有効にする。

en: When enabled, users are blocked from any URL that starts with the value entered above.
ja: 有効な場合、ユーザーは上に入力した値で始まる任意のURLからブロックされます。

en: Cancel Edit
ja: 編集をキャンセル

en: Add New
ja: 新規追加

en: Save Edit
ja: 編集を保存

en: An error occured!
ja: エラーが発生しました！

en: Invalid action. Reload this page and try again.
ja: 無効なアクションです。このページを再読み込みして、再度お試しください。

en: All fields are required.
ja: すべてのフィールドは必須です。

en: Custom item updated successfully
ja: カスタムアイテムが正常に更新されました

en: New custom item added successfully
ja: 新しいカスタムアイテムが正常に追加されました

en: Wildcard enabled
ja: ワイルドカードが有効

en: View
ja: 表示

en: Edit
ja: 編集

en: Delete
ja: 削除

en: Invalid request!.
ja: 無効なリクエスト！

en: Selected item deleted successfully
ja: 選択したアイテムが正常に削除されました

en: You do not have permission to access this page.
ja: このページにアクセスする権限がありません。

en: Hide Hello Dolly from plugin list
ja: プラグインリストからHello Dollyを非表示にする

en: Hide plugin row action links (Deactivate, Activate, Delete etc buttons)
ja: プラグイン行アクションリンク（無効化、アクティブ化、削除などのボタン）を非表示にする

en: Hide Add New Post button from post screen
ja: 投稿画面から「新しい投稿を追加」ボタンを非表示にする

en: Hide plugin row Deactivate button from all plugin lists
ja: すべてのプラグインリストからプラグイン行の無効化ボタンを非表示にする

en: Hide plugin row Delete button from all plugin lists
ja: すべてのプラグインリストからプラグイン行の削除ボタンを非表示にする

en: Hide CSS Elements
ja: CSS要素を非表示にする

en: You can remove other elements from admin area by adding their IDs or classes below:
ja: 以下にIDまたはクラスを追加することで、管理エリアから他の要素を削除できます。

en: Enter the name/label to identify the custom element on this screen.
ja: この画面でカスタム要素を識別するための名前/ラベルを入力してください。

en: Element IDs or Classes
ja: 要素IDまたはクラス

en: IDs or classes to hide. Separate multiple values by comma (.custom-item-one, .custom-item-two, #new-item-id).
ja: 非表示にするIDまたはクラス。複数の値はカンマで区切ります（.custom-item-one, .custom-item-two, #new-item-id）。

en: Target URLs
ja: ターゲットURL

en: Optional. Restrict this CSS hide rule to specific admin URLs. Separate multiple URLs by comma.
ja: オプションです。このCSS非表示ルールを特定の管理者URLに制限します。複数のURLはカンマで区切ってください。

en: Wildcard URL Match
ja: ワイルドカードURLマッチ

en: Enable wildcard prefix matching for Target URLs.
ja: ターゲットURLのワイルドカードプレフィックス一致を有効にする。

en: When enabled, this rule applies if current URL starts with any Target URL value.
ja: 有効な場合、現在のURLが任意のターゲットURL値で始まると、このルールが適用されます。

en: CSS element updated successfully.
ja: CSS要素が正常に更新されました。

en: New CSS element added successfully.
ja: 新しいCSS要素が正常に追加されました。

en: URL targeted
ja: ターゲットURL

en: URL wildcard
ja: URLワイルドカード

en: Security check failed
ja: セキュリティチェックに失敗しました

en: Permission denied
ja: 権限がありません

en: Settings updated successfully.
ja: 設定が正常に更新されました。

en: Admin Menu Order reset successfully. Reloading page...
ja: 管理メニューの順序が正常にリセットされました。ページを再読み込みしています...

en: Admin Menu Names reset successfully. Reloading page...
ja: 管理メニュー名が正常にリセットされました。ページを再読み込みしています...

en: Admin Menu Cache reset successfully. Reloading page...
ja: 管理メニューのキャッシュが正常にリセットされました。ページを再読み込みしています...

en: Admin Menu reset successfully. Reloading page...
ja: 管理メニューが正常にリセットされました。ページを再読み込みしています...

en: Menu deleted successfully.
ja: メニューが正常に削除されました。

en: New menu added successfully. Reloading page...
ja: 新しいメニューが正常に追加されました。ページを再読み込みしています...

en: Invalid data
ja: 無効なデータ

en: Menu Name Updated for all roles.
ja: すべてのロールのメニュー名が更新されました。

en: Menu Name Updated.
ja: メニュー名が更新されました。

en: Menu Order Updated.
ja: メニューの順序が更新されました。

en: Type:
ja: タイプ：

en: Menu Link
ja: メニューリンク

en: Submenu Link
ja: サブメニューリンク

en: Menu Separator
ja: メニューセパレーター

en: Submenu Separator
ja: サブメニューセパレーター

en: Position:
ja: 位置:

en: After
ja: 後

en: Menu Title:
ja: メニュータイトル：

en: My Custom Menu
ja: 私のカスタムメニュー

en: Menu Title is required.
ja: メニュータイトルは必須です。

en: Separator Style
ja: セパレーターのスタイル

en: Line (____________________)
ja: 行 (____________________)

en: Empty Space
ja: 空白スペース

en: Menu URL:
ja: メニューURL：

en: Enter an internal link such as %1s or an external link such as %2s. Any link can only be used once for a Menu URL.
ja: %1sのような内部リンク、または%2sのような外部リンクを入力してください。任意のリンクはMenu URLに対して一度だけ使用できます。

en: Menu with this url already exist.
ja: このURLのメニューはすでに存在します。

en: Menu Capability:
ja: メニューの権限:

en: This is the capability required to see this menu. For example: %1s or %2s If you're entering a custom capability, remember to add and assign it to preferred roles on the capabilities page
ja: これはこのメニューを見るために必要な機能です。例えば：%1s または %2s カスタム機能を入力する場合は、機能ページで追加し、希望する役割に割り当てることを忘れないでください。

en: Menu Capability is required.
ja: メニューの権限が必要です。

en: Menu Icon
ja: メニューアイコン

en: Save Menu Link
ja: メニューリンクを保存

en: Toggle all
ja: すべて切り替え

en: New Menu Link
ja: 新しいメニューリンク

en: (Can't detect menu name)
ja: (メニュー名を検出できません)

en: This menu name is not available in menu global data or directly registered with the menu
ja: このメニュー名は、メニューのグローバルデータに存在しないか、メニューに直接登録されていません。

en: %s Role
ja: %s ロール

en: All Roles
ja: すべての役割

en: Save
ja: 保存

en: Cancel
ja: キャンセル

en: This option is disabled to prevent complete lockout
ja: 完全なロックアウトを防ぐために、このオプションは無効になっています。

en: Are you sure you want to delete %1s? %2s %3s
ja: %1sを削除してもよろしいですか？ %2s %3s

en: The capability required to access this menu is %s
ja: このメニューにアクセスするために必要な機能は %s です

en: Rename Menu
ja: メニューの名前を変更

en: Move Up
ja: 上に移動

en: Move Down
ja: 下に移動

en: No menu found
ja: メニューが見つかりません

en: How to use Admin Menus
ja: 管理メニューの使い方

en: usage key
ja: 使用キー

en: No change
ja: 変更なし

en: This feature is denied
ja: この機能は拒否されています

en: View Documentation
ja: ドキュメントを表示

en: Admin Menus Settings
ja: 管理メニュー設定

en: Hide Submenus
ja: サブメニューを非表示にする

en: Show Menu Slugs
ja: メニュースラッグを表示

en: Reset Admin Menus
ja: 管理メニューをリセット

en: You can reset admin menu order and name to their original position and names. You can also reset menu cache to fix issue of missing menu.
ja: 管理メニューの順序と名前を元の位置と名前にリセットできます。また、メニューキャッシュをリセットして、メニューが欠落する問題を修正することもできます。

en: Reset Menu Order
ja: メニューの順序をリセット

en: Reset Cached Menu
ja: キャッシュされたメニューをリセット

en: Reset Menu Names
ja: メニュー名をリセット

en: Reset Selected Option
ja: 選択したオプションをリセット

en: Add New Classic Editor Restrictions
ja: 新しいクラシックエディタ制限を追加

en: You can remove other elements from the editor screen by adding their IDs or classes below:
ja: 以下にIDまたはクラスを追加することで、エディタ画面から他の要素を削除できます。

en: Add New Gutenberg Restrictions
ja: 新しいグーテンベルク制限を追加

en: Invalid action. Reload this page and try again if occured in error.
ja: 無効なアクションです。このページを再読み込みして、エラーが発生した場合は再度お試しください。

en: Custom item updated successfully. Save changes to apply restrictions.
ja: カスタムアイテムが正常に更新されました。制限を適用するには変更を保存してください。

en: New custom item added. Save changes to apply restrictions.
ja: 新しいカスタムアイテムが追加されました。制限を適用するには変更を保存してください。

en: Hide the Patterns tab in the block editor
ja: ブロックエディターのパターンタブを非表示にする

en: Hide the Insert/edit link button in the Classic Editor
ja: クラシックエディターの挿入/編集リンクボタンを非表示にする

en: Custom Classic Editor Restrictions
ja: カスタムクラシックエディタ制限

en: Custom Gutenberg Restrictions
ja: カスタムグーテンベルク制限

en: Metaboxes
ja: メタボックス

en: Admin Menu
ja: 管理メニュー

en: An error occurred. Please try again or contact the support team.
ja: エラーが発生しました。もう一度お試しいただくか、サポートチームにご連絡ください。

en: License
ja: ライセンス

en: Activate Key
ja: アクティブ化キー

en: Deactivate Key
ja: キーを無効化

en: Connecting to publishpress.com server...
ja: publishpress.comサーバーに接続中...

en: The request could not be processed due to a connection failure.
ja: 接続失敗のため、リクエストを処理できませんでした。

en: Please enter the license key shown on your order receipt.
ja: 注文領収書に表示されているライセンスキーを入力してください。

en: An unidentified error occurred.
ja: 特定できないエラーが発生しました。

en: The key has been deactivated.
ja: キーが非アクティブになりました。

en: The key has been activated.
ja: キーがアクティブになりました。

en: The key has expired.
ja: キーの有効期限が切れました。

en: The key is invalid.
ja: キーが無効です。

en: An unknown activation error occurred.
ja: 不明なアクティベーションエラーが発生しました。

en: The key provided is not valid. Please double-check your entry.
ja: 提供されたキーは無効です。入力内容を再確認してください。

en: This site is not valid to activate the key.
ja: このサイトはキーをアクティブ化するためには無効です。

en: The key provided could not be validated by publishpress.com.
ja: 提供されたキーはpublishpress.comによって検証できませんでした。

en: The key provided is already active on another site.
ja: 提供されたキーは別のサイトで既にアクティブです。

en: The key has already been activated on the allowed number of sites.
ja: このキーは、許可されたサイトの数で既にアクティブになっています。

en: An unknown deactivation error occurred.
ja: 不明な非アクティベーションエラーが発生しました。

en: Unable to deactivate because the provided key is not valid.
ja: 提供されたキーが無効なため、無効にできません。

en: This site is not valid to deactivate the key.
ja: このサイトはキーを非アクティブ化するためには無効です。

en: The key provided is not active on the specified site.
ja: 提供されたキーは指定されたサイトではアクティブではありません。

en: If this is incorrect, <a href="%s">request activation help</a>.
ja: これが不正確な場合、<a href="%s">アクティベーションヘルプをリクエストする</a>。

en: Please save settings before uploading site configuration.
ja: サイト設定をアップロードする前に設定を保存してください。

en: (Locked on by Statuses Pro)
ja: (Statuses Proによってロックされています)

en: Control custom statuses
ja: カスタムステータスを管理する

en: Control selection of custom post statuses. %s
ja: カスタム投稿ステータスの選択を制御します。 %s

en: Apply status-specific capabilities for post editing, deletion.
ja: 投稿の編集、削除のためにステータス固有の機能を適用します。

en: Enable Custom Visibility Statuses
ja: カスタム表示ステータスを有効にする

note: Translators: %1$s and %2$s is link markup
en: For Visibility Statuses, %1$senable the Status Control module%2$s in Permissions Pro
ja: 表示ステータスのために、%1$sステータスコントロールモジュールを%2$sPermissions Proで有効にしてください

en: Apply status-specific, type-specific editing capabilities for Visibility Statuses
ja: 表示ステータスに対してステータス固有、タイプ固有の編集機能を適用します。

en: License Key Activation
ja: ライセンスキーのアクティベーション

en: Your PublishPress license key has expired. For continued priority support, <a href="%s">please renew</a>.
ja: あなたのPublishPressライセンスキーは期限切れです。継続的な優先サポートのために、<a href="%s">更新してください</a>。

en: Your PublishPress license key will expire today. For updates and priority support, <a href="%s">please renew</a>.
ja: あなたのPublishPressライセンスキーは今日期限切れになります。更新と優先サポートのために、<a href="%s">更新してください</a>。

en: Your PublishPress license key will expire in %d day. For updates and priority support, <a href="%s">please renew</a>. |
ja[0]: Your PublishPress license key (for plugin updates) will expire in %d days. For updates and priority support, <a href="%s">please renew</a>.

en: Key Expired
ja: キーの期限切れ

en: Deactivate
ja: 無効化

en: Activated
ja: アクティブ化済み

en: Enter your license key
ja: ライセンスキーを入力してください

en: Activate
ja: アクティブ化

en: view %s&nbsp;details
ja: 詳細を表示 %s&nbsp;

en: Update&nbsp;Available
ja: 更新&nbsp;利用可能

en: Update&nbsp;Check
ja: 更新&nbsp;確認

en: Account
ja: アカウント

en: Pricing
ja: 価格設定

en: Display PublishPress Branding
ja: PublishPressブランドを表示

en: Hide the PublishPress footer and other branding.
ja: PublishPressのフッターやその他のブランディングを非表示にします。

en: Admin Menus: treatment of multiple roles
ja: 管理メニュー：複数の役割の取り扱い

en: Most permissive: Any non-restricted user role allows access
ja: 最も許可が広い：制限されていないユーザーロールはアクセスを許可します

en: Most restrictive: Any restricted user role prevents access
ja: 最も制限が厳しい：制限されたユーザーロールはアクセスを防ぎます

en: This controls whether the most permissive or restrictive permissions are applied if a user has multiple roles.
ja: これは、ユーザーが複数の役割を持つ場合に、最も許可されたまたは制限された権限が適用されるかどうかを制御します。

en: Capability Requirements
ja: 機能要件

en: (Default Capabilities)
ja: (デフォルトの機能)

en: Custom Capabilities for this Status
ja: このステータスのカスタム機能

en: same as PARENT STATUS (%s)
ja: 親ステータスと同じ (%s)

en: same as %s status
ja: %s ステータスと同じ

en: Enforce status-specific capabilities, or share capabilities with another status.
ja: ステータス固有の機能を強制するか、別のステータスと機能を共有します。

en: List
ja: リスト

en: Revise
ja: 改訂

note: translators: %s is a post status name
en: Role can set posts to the "%s" status
ja: 役割は「%s」ステータスに投稿を設定できます。

note: translators: %s is a post status name
en: Role can read "%s" posts
ja: 役割は「%s」投稿を読むことができます。

note: translators: %s is a post status name
en: Role sees uneditable "%s" posts in admin listing
ja: 役割は管理リストで編集できない「%s」投稿を表示します。

note: translators: %s is a post status name
en: Role can create revisions of "%s" posts
ja: 役割は「%s」投稿の改訂を作成できます。

note: translators: %s is a post status name
en: Role can edit "%s" posts
ja: 役割は「%s」投稿を編集できます。

note: translators: %s is a post status name
en: Role can edit other's "%s" posts
ja: 役割は他の人の「%s」投稿を編集できます。

note: translators: %s is a post status name
en: Role can delete "%s" posts
ja: 役割は「%s」投稿を削除できます。

note: translators: %s is a post status name
en: Role can delete other's "%s" posts
ja: 役割は他の人の「%s」投稿を削除できます。

en: Role Capabilities for "%s" status:
ja: 「%s」ステータスの役割機能:

en: Update Status
ja: ステータスを更新

en: Edit basic role capabilities
ja: 基本的な役割機能を編集

en: Toggle all capabilities for this role
ja: この役割のすべての機能を切り替え

en: Standard
ja: 標準

en: Disabled
ja: 無効

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom Read
ja: カスタム読み取り

note: translators: %s is the name of the status that has the same capabilities
en: (same as %s)
ja: (同じく %s)

en: Toggle setting
ja: 設定を切り替える

en: Post Status
ja: 投稿ステータス

en: Post Access
ja: 投稿アクセス

en: Edit Posts listing includes posts in this status (even if not editable)
ja: 投稿のリストには、このステータスの投稿が含まれます（編集不可の場合でも）

en: Can create revisions of posts in this status
ja: このステータスの投稿の改訂を作成できます

en: Sorry, you do not have permission to edit custom statuses.
ja: 申し訳ありませんが、カスタムステータスを編集する権限がありません。

en: same as %s
ja: 同じく %s

en: Custom status control is disabled until you activate the %1$sPublishPress Statuses%2$s plugin. See %3$sCapabilities > Settings%4$s for details.
ja: カスタムステータスの制御は、%1$sPublishPress Statuses%2$sプラグインを有効にするまで無効です。詳細は%3$s機能 > 設定%4$sをご覧ください。

en: Custom status control is disabled until you install the %1$sPublishPress Statuses%2$s plugin. See %3$sCapabilities > Settings%4$s for details.
ja: カスタムステータスの制御は、%1$sPublishPress Statuses%2$sプラグインをインストールするまで無効です。詳細は%3$s機能 > 設定%4$sをご覧ください。

en: Changes saved!
ja: 変更が保存されました！

en:  Error: changes can't be saved.
ja: エラー：変更を保存できません。

en: Deleting menu...
ja: メニューを削除しています...

en: Updating Settings...
ja: 設定を更新しています...

en: You must check at least one option to reset.
ja: リセットするには、少なくとも1つのオプションを選択する必要があります。

en: Resetting option...
ja: オプションをリセットしています...
