PublishPress Capabilities Pro 2.13.0 - en to nl-NL translation catalogue (263 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: PublishPress Capabilities Pro
nl-NL: PublishPress Capaciteiten Pro

note: Description of the plugin
en: PublishPress Capabilities is the access control plugin for WordPress. You can manage all your WordPress user roles, from Administrators to Subscribers.
nl-NL: PublishPress Capaciteiten is de toegang controle plugin voor WordPress. U kunt al uw WordPress gebruikersrollen beheren, van beheerders tot abonnees.

en: Note: Control of custom post statuses is %1$sdisabled%2$s.
nl-NL: Opmerking: Controle van aangepaste poststatussen is %1$suitgeschakeld%2$s.

en: Note: Status-specific post editing capabilities are %1$sdisabled%2$s.
nl-NL: Opmerking: Statusspecifieke mogelijkheden voor het bewerken van berichten zijn %1$suitgeschakeld%2$s.

en: Admin Menus
nl-NL: Admin Menu's

en: Admin Menus allows you to edit the admin menu links and control who has access.
nl-NL: Admin Menu's stelt je in staat om de links van het admin menu te bewerken en te controleren wie toegang heeft.

en: You do not have permission to manage menu restrictions.
nl-NL: Je hebt geen toestemming om menu-restricties te beheren.

en: Settings updated.
nl-NL: Instellingen bijgewerkt.

en: Saving Menu Order...
nl-NL: Menu Volgorde Opslaan...

en: Saving Menu Name...
nl-NL: Menu Naam Opslaan...

en: Menu Name can not be empty.
nl-NL: Menu-naam mag niet leeg zijn.

en: Change Icon
nl-NL: Pictogram wijzigen

en: Search icons...
nl-NL: Zoek iconen...

en: Menu icon updated
nl-NL: Menu-icoon bijgewerkt

en: Error updating menu icon
nl-NL: Fout bij het bijwerken van het menu-icoon

en: Duplicate menu with this Menu URL already exists
nl-NL: Duplicaatmenu met deze Menu-URL bestaat al

en: Duplicate submenu with the menu url already exist
nl-NL: Duplicaatsubmenu met de menu-URL bestaat al

en: Homepage
nl-NL: Startpagina

en: Archive Pages
nl-NL: Archiefpagina's

en: Single Pages
nl-NL: Enkele Pagina's

en: Select pages...
nl-NL: Selecteer pagina's...

en: You can select page types where this element will be added.
nl-NL: Je kunt paginatypes selecteren waar dit element aan zal worden toegevoegd.

en: Select post types...
nl-NL: Selecteer berichttypen...

en: This will add a metabox on the post editing screen. You can use this feature to add body classes only for that post.
nl-NL: Dit voegt een metabox toe op het scherm voor het bewerken van berichten. U kunt deze functie gebruiken om lichaamsklassen alleen voor dat bericht toe te voegen.

en: Visibility Statuses
nl-NL: Zichtbaarheid Statussen

en: Visibility Status Capabilities
nl-NL: Zichtbaarheid Status Capaciteiten

en: Set
nl-NL: Instellen

en: Read
nl-NL: Lezen

en: Edit Others
nl-NL: Bewerk Anderen

en: Delete Others
nl-NL: Verwijder Anderen

en: Can set posts to this status
nl-NL: Kan berichten naar deze status instellen

en: Can read posts in this status
nl-NL: Kan berichten in deze status lezen

en: Can edit other users' posts in this status
nl-NL: Kan berichten van andere gebruikers in deze status bewerken

en: Can delete other users' posts in this status
nl-NL: Kan berichten van andere gebruikers in deze status verwijderen

en: Configure post status properties, post types
nl-NL: Configureer berichtstatus eigenschappen, berichttypen

en: Toggle all capabilities for this status
nl-NL: Schakel alle mogelijkheden voor deze status om

en: %s: assigned by Permission Group
nl-NL: %s: toegewezen door Permissiegroep

en: This capability is %s
nl-NL: Deze mogelijkheid is %s

en: It is required in addition to the type-specific capability.
nl-NL: Het is vereist naast de type-specifieke mogelijkheid.

en: shared capability: %s
nl-NL: gedeelde bevoegdheid: %s

en: Custom Statuses
nl-NL: Aangepaste Statussen

en: Revision Statuses
nl-NL: Herziening Statussen

en: Revision Status Capabilities
nl-NL: Herziening Status Capaciteiten

en: Custom Status Capabilities
nl-NL: Aangepaste Statusfunctionaliteiten

en: Can edit posts of this status
nl-NL: Kan berichten van deze status bewerken

en: Can edit other's posts of this status
nl-NL: Kan berichten van anderen van deze status bewerken

en: Can delete posts of this status
nl-NL: Kan berichten van deze status verwijderen

en: Can delete other's posts of this status
nl-NL: Kan berichten van anderen van deze status verwijderen

en: Configure status properties, post types, capability requirements
nl-NL: Configureer status eigenschappen, berichttypen, capaciteitsvereisten

en: To control revision editing and deletion, install the %1$sPublishPress Revisions%2$s and %3$sStatuses Pro%4$s plugins.
nl-NL: Om revisiebewerking en -verwijdering te controleren, installeer de %1$sPublishPress Revisions%2$s en %3$sStatuses Pro%4$s plugins.

en: To define and control Revision statuses, install the %1$sStatuses Pro%2$s plugin.
nl-NL: Om revisiestatussen te definiëren en te controleren, installeer de %1$sStatuses Pro%2$s plugin.

en: To define and control Revision statuses, install the %1$sPublishPress Revisions%2$s plugin.
nl-NL: Om revisiestatussen te definiëren en te controleren, installeer de %1$sPublishPress Revisions%2$s plugin.

en: To define and control Revision statuses, update the %1$sPublishPress Revisions%2$s plugin to version %3$s or higher.
nl-NL: Om revisiestatussen te definiëren en te controleren, werk de %1$sPublishPress Revisions%2$s plugin bij naar versie %3$s of hoger.

en: To control revision editing and deletion, please set %1$sRevisions Compatibility Mode%2$s to "Enhanced Revision access control"
nl-NL: Om revisiebewerking en -verwijdering te controleren, stel %1$sRevisions Compatibility Mode%2$s in op "Verbeterde toegang tot revisies"

en: To enable or disable enforcement of custom editing capabilities for any status, click its Post Access cell in the %1$sStatuses table%2$s, then reload this screen.
nl-NL: Om handhaving van aangepaste bewerkingsmogelijkheden voor elke status in te schakelen of uit te schakelen, klik op de Post Access-cel in de %1$sStatuses-tabel%2$s en herlaad vervolgens dit scherm.

en: Block access to Plugins screen via direct link
nl-NL: Toegang tot het Plugins-scherm blokkeren via directe link

en: Block access to Profile screen via direct link
nl-NL: Toegang tot het Profiel-scherm blokkeren via directe link

en: Block access to Media Library via direct link
nl-NL: Toegang tot de Mediatheek blokkeren via directe link

en: Block access to Themes screen via direct link
nl-NL: Toegang tot het Thema-scherm blokkeren via directe link

en: Block access to Users and Add New User screen via direct link
nl-NL: Toegang tot het Gebruikers- en Nieuwe gebruiker toevoegen-scherm blokkeren via directe link

en: Block by URL
nl-NL: Blokkeren op URL

en: Enter URL to be blocked by role:
nl-NL: Voer de URL in die geblokkeerd moet worden door rol:

en: Editing:
nl-NL: Bewerken:

en: Title
nl-NL: Titel

en: Enter the name/label to identify the element under Blocked by URL section of this screen.
nl-NL: Voer de naam/label in om het element onder de sectie Geblokkeerd door URL op dit scherm te identificeren.

en: Separate multiple urls by comma. (e.g, %1$s, %2$s).
nl-NL: Scheiding van meerdere url's met een komma. (bijv. %1$s, %2$s).

en: Wildcard Block
nl-NL: Wildcard Blokkeren

en: Enable wildcard prefix matching for this URL rule.
nl-NL: Wildcard-prefixmatching inschakelen voor deze URL-regel.

en: When enabled, users are blocked from any URL that starts with the value entered above.
nl-NL: Wanneer ingeschakeld, worden gebruikers geblokkeerd van elke URL die begint met de hierboven ingevoerde waarde.

en: Cancel Edit
nl-NL: Bewerking annuleren

en: Add New
nl-NL: Nieuwe toevoegen

en: Save Edit
nl-NL: Bewerking Opslaan

en: An error occured!
nl-NL: Er is een fout opgetreden!

en: Invalid action. Reload this page and try again.
nl-NL: Ongeldige actie. Herlaad deze pagina en probeer het opnieuw.

en: All fields are required.
nl-NL: Alle velden zijn verplicht.

en: Custom item updated successfully
nl-NL: Aangepast item succesvol bijgewerkt

en: New custom item added successfully
nl-NL: Nieuw aangepast item succesvol toegevoegd

en: Wildcard enabled
nl-NL: Wildcard ingeschakeld

en: View
nl-NL: Bekijk

en: Edit
nl-NL: Bewerken

en: Delete
nl-NL: Verwijderen

en: Invalid request!.
nl-NL: Ongeldig verzoek!.

en: Selected item deleted successfully
nl-NL: Geselecteerd item succesvol verwijderd

en: You do not have permission to access this page.
nl-NL: Je hebt geen toestemming om deze pagina te openen.

en: Hide Hello Dolly from plugin list
nl-NL: Verberg Hello Dolly van de pluginlijst

en: Hide plugin row action links (Deactivate, Activate, Delete etc buttons)
nl-NL: Verberg actie links voor pluginrijen (deactiveer, activeer, verwijder, etc. knoppen)

en: Hide Add New Post button from post screen
nl-NL: Verberg de knop Nieuwe Post Toevoegen van het berichtenscherm

en: Hide plugin row Deactivate button from all plugin lists
nl-NL: Verberg deactiveer-knop voor pluginrijen van alle pluginlijsten

en: Hide plugin row Delete button from all plugin lists
nl-NL: Verberg verwijder-knop voor pluginrijen van alle pluginlijsten

en: Hide CSS Elements
nl-NL: Verberg CSS-elementen

en: You can remove other elements from admin area by adding their IDs or classes below:
nl-NL: Je kunt andere elementen uit het admingebied verwijderen door hun ID's of klassen hieronder toe te voegen:

en: Enter the name/label to identify the custom element on this screen.
nl-NL: Voer de naam/label in om het aangepaste element op dit scherm te identificeren.

en: Element IDs or Classes
nl-NL: Element-ID's of Klassen

en: IDs or classes to hide. Separate multiple values by comma (.custom-item-one, .custom-item-two, #new-item-id).
nl-NL: IDs of klassen om te verbergen. Scheid meerdere waarden met een komma (.custom-item-one, .custom-item-two, #new-item-id).

en: Target URLs
nl-NL: Doel-URL's

en: Optional. Restrict this CSS hide rule to specific admin URLs. Separate multiple URLs by comma.
nl-NL: Optioneel. Beperk deze CSS verbergregel tot specifieke admin-URL's. Scheid meerdere URL's met een komma.

en: Wildcard URL Match
nl-NL: Wildcard URL Overeenkomst

en: Enable wildcard prefix matching for Target URLs.
nl-NL: Wildcard-prefixmatching inschakelen voor Doel-URL's.

en: When enabled, this rule applies if current URL starts with any Target URL value.
nl-NL: Wanneer ingeschakeld, geldt deze regel als de huidige URL begint met een van de Target URL-waarden.

en: CSS element updated successfully.
nl-NL: CSS-element succesvol bijgewerkt.

en: New CSS element added successfully.
nl-NL: Nieuw CSS-element succesvol toegevoegd.

en: URL targeted
nl-NL: URL gericht

en: Security check failed
nl-NL: Beveiligingscontrole mislukt

en: Permission denied
nl-NL: Toegang geweigerd

en: Settings updated successfully.
nl-NL: Instellingen succesvol bijgewerkt.

en: Admin Menu Order reset successfully. Reloading page...
nl-NL: Admin Menu Volgorde succesvol gereset. Pagina wordt opnieuw geladen...

en: Admin Menu Names reset successfully. Reloading page...
nl-NL: Admin Menu Namen succesvol gereset. Pagina wordt opnieuw geladen...

en: Admin Menu Cache reset successfully. Reloading page...
nl-NL: Admin Menu Cache succesvol gereset. Pagina wordt opnieuw geladen...

en: Admin Menu reset successfully. Reloading page...
nl-NL: Admin Menu succesvol gereset. Pagina wordt opnieuw geladen...

en: Menu deleted successfully.
nl-NL: Menu succesvol verwijderd.

en: New menu added successfully. Reloading page...
nl-NL: Nieuw menu succesvol toegevoegd. Pagina wordt opnieuw geladen...

en: Invalid data
nl-NL: Ongeldige gegevens

en: Menu Name Updated for all roles.
nl-NL: Menu-naam bijgewerkt voor alle rollen.

en: Menu Name Updated.
nl-NL: Menu-naam bijgewerkt.

en: Menu Order Updated.
nl-NL: Menu-volgorde bijgewerkt.

en: Menu Link
nl-NL: Menu-link

en: Menu Separator
nl-NL: Menu Scheiding

en: Submenu Separator
nl-NL: Submenu Scheiding

en: Position:
nl-NL: Positie:

en: After
nl-NL: Na

en: Menu Title:
nl-NL: Menu Titel:

en: My Custom Menu
nl-NL: Mijn Aangepaste Menu

en: Menu Title is required.
nl-NL: Menu Titel is verplicht.

en: Separator Style
nl-NL: Scheidingstijl

en: Line (____________________)
nl-NL: Lijn (____________________)

en: Empty Space
nl-NL: Lege Ruimte

en: Enter an internal link such as %1s or an external link such as %2s. Any link can only be used once for a Menu URL.
nl-NL: Voer een interne link in, zoals %1$s of een externe link, zoals %2$s. Elke link kan maar één keer worden gebruikt voor een Menu-URL.

en: Menu with this url already exist.
nl-NL: Menu met deze url bestaat al.

en: Menu Capability:
nl-NL: Menu-mogelijkheid:

en: This is the capability required to see this menu. For example: %1s or %2s If you're entering a custom capability, remember to add and assign it to preferred roles on the capabilities page
nl-NL: Dit is de vereiste mogelijkheid om dit menu te zien. Bijvoorbeeld: %1s of %2s Als u een aangepaste mogelijkheid invoert, vergeet dan niet deze toe te voegen en toe te wijzen aan de gewenste rollen op de pagina machtigingen

en: Menu Capability is required.
nl-NL: Menu-mogelijkheid is vereist.

en: Menu Icon
nl-NL: Menu-icoon

en: Save Menu Link
nl-NL: Menu Link Opslaan

en: Toggle all
nl-NL: Schakel alles om

en: New Menu Link
nl-NL: Nieuwe Menu Link

en: (Can't detect menu name)
nl-NL: (Kan de menunaam niet detecteren)

en: This menu name is not available in menu global data or directly registered with the menu
nl-NL: Deze menunaam is niet beschikbaar in de globale menugegevens of is niet rechtstreeks geregistreerd bij het menu

en: %s Role
nl-NL: %s Rol

en: All Roles
nl-NL: Alle Rollen

en: Save
nl-NL: Opslaan

en: Cancel
nl-NL: Annuleren

en: This option is disabled to prevent complete lockout
nl-NL: Deze optie is uitgeschakeld om een volledige uitsluiting te voorkomen

en: Are you sure you want to delete %1s? %2s %3s
nl-NL: Weet u zeker dat u %1s wilt verwijderen? %2s %3s

en: The capability required to access this menu is %s
nl-NL: De bevoegdheid die nodig is om toegang te krijgen tot dit menu is %s

en: Rename Menu
nl-NL: Hernoem Menu

en: Move Up
nl-NL: Omhoog verplaatsen

en: Move Down
nl-NL: Omlaag verplaatsen

en: No menu found
nl-NL: Geen menu gevonden

en: How to use Admin Menus
nl-NL: Hoe Admin-menu's te gebruiken

en: usage key
nl-NL: gebruik sleutel

en: No change
nl-NL: Geen wijziging

en: This feature is denied
nl-NL: Deze functie is geweigerd

en: View Documentation
nl-NL: Bekijk Documentatie

en: Admin Menus Settings
nl-NL: Instellingen voor Admin Menu's

en: Hide Submenus
nl-NL: Verberg submenu's

en: Show Menu Slugs
nl-NL: Menu Slugs Tonen

en: Reset Admin Menus
nl-NL: Reset Admin Menu's

en: You can reset admin menu order and name to their original position and names. You can also reset menu cache to fix issue of missing menu.
nl-NL: Je kunt de volgorde en naam van het adminmenu resetten naar hun oorspronkelijke positie en namen. Je kunt ook de menu-cache resetten om het probleem van het ontbrekende menu op te lossen.

en: Reset Menu Order
nl-NL: Reset Menu Volgorde

en: Reset Cached Menu
nl-NL: Reset Gecached Menu

en: Reset Menu Names
nl-NL: Reset Menu Namen

en: Reset Selected Option
nl-NL: Reset Geselecteerde Optie

en: Add New Classic Editor Restrictions
nl-NL: Nieuwe Classic Editor-beperkingen toevoegen

en: You can remove other elements from the editor screen by adding their IDs or classes below:
nl-NL: Je kunt andere elementen van het bewerkingsscherm verwijderen door hun ID's of klassen hieronder toe te voegen:

en: Add New Gutenberg Restrictions
nl-NL: Nieuwe Gutenberg-beperkingen toevoegen

en: Invalid action. Reload this page and try again if occured in error.
nl-NL: Ongeldige actie. Herlaad deze pagina en probeer het opnieuw als er een fout is opgetreden.

en: Custom item updated successfully. Save changes to apply restrictions.
nl-NL: Aangepast item succesvol bijgewerkt. Wijzigingen opslaan om beperkingen toe te passen.

en: New custom item added. Save changes to apply restrictions.
nl-NL: Nieuw aangepast item toegevoegd. Sla wijzigingen op om beperkingen toe te passen.

en: Hide the Patterns tab in the block editor
nl-NL: Verberg het tabblad Patronen in de blokeditor

en: Hide the Insert/edit link button in the Classic Editor
nl-NL: Verberg de knop Invoegen/bewerken link in de Classic Editor

en: Custom Classic Editor Restrictions
nl-NL: Beperkingen voor aangepaste Classic Editor

en: Custom Gutenberg Restrictions
nl-NL: Beperkingen voor aangepaste Gutenberg

en: Metaboxes
nl-NL: Metaboxen

en: An error occurred. Please try again or contact the support team.
nl-NL: Er is een fout opgetreden. Probeer het opnieuw of neem contact op met het ondersteuningsteam.

en: License
nl-NL: Licentie

en: Activate Key
nl-NL: Activatiecode

en: Deactivate Key
nl-NL: Sleutel Deactiveren

en: Connecting to publishpress.com server...
nl-NL: Verbinding maken met de publishpress.com server...

en: The request could not be processed due to a connection failure.
nl-NL: De aanvraag kon niet worden verwerkt vanwege een verbindingsfout.

en: Please enter the license key shown on your order receipt.
nl-NL: Voer de licentiesleutel in die op uw bestellingsbewijs staat.

en: An unidentified error occurred.
nl-NL: Er is een onbekende fout opgetreden.

en: The key has been deactivated.
nl-NL: De sleutel is gedeactiveerd.

en: The key has been activated.
nl-NL: De sleutel is geactiveerd.

en: The key has expired.
nl-NL: De sleutel is verlopen.

en: The key is invalid.
nl-NL: De sleutel is ongeldig.

en: An unknown activation error occurred.
nl-NL: Er is een onbekende activatiefout opgetreden.

en: The key provided is not valid. Please double-check your entry.
nl-NL: De opgegeven sleutel is niet geldig. Controleer uw invoer alstublieft.

en: This site is not valid to activate the key.
nl-NL: Deze site is niet geldig om de sleutel te activeren.

en: The key provided could not be validated by publishpress.com.
nl-NL: De opgegeven sleutel kon niet worden gevalideerd door publishpress.com.

en: The key provided is already active on another site.
nl-NL: De opgegeven sleutel is al actief op een andere site.

en: The key has already been activated on the allowed number of sites.
nl-NL: De sleutel is al geactiveerd op het toegestane aantal sites.

en: An unknown deactivation error occurred.
nl-NL: Er is een onbekende deactivatiefout opgetreden.

en: Unable to deactivate because the provided key is not valid.
nl-NL: Niet mogelijk om te deactiveren omdat de opgegeven sleutel ongeldig is.

en: This site is not valid to deactivate the key.
nl-NL: Deze site is niet geldig om de sleutel te deactiveren.

en: The key provided is not active on the specified site.
nl-NL: De opgegeven sleutel is niet actief op de opgegeven site.

en: If this is incorrect, <a href="%s">request activation help</a>.
nl-NL: Als dit onjuist is, <a href="%s">vraag activatiehulp aan</a>.

en: Please save settings before uploading site configuration.
nl-NL: Sla de instellingen op voordat u de siteconfiguratie uploadt.

en: (Locked on by Statuses Pro)
nl-NL: (Vergrendeld door Statuses Pro)

en: Control custom statuses
nl-NL: Beheer aangepaste statussen

en: Control selection of custom post statuses. %s
nl-NL: Beheer selectie van aangepaste berichtstatussen. %s

en: Apply status-specific capabilities for post editing, deletion.
nl-NL: Toepassen van status-specifieke mogelijkheden voor postbewerking, -verwijdering.

en: Enable Custom Visibility Statuses
nl-NL: Aangepaste Zichtbaarheidsstatussen Inschakelen

note: Translators: %1$s and %2$s is link markup
en: For Visibility Statuses, %1$senable the Status Control module%2$s in Permissions Pro
nl-NL: Voor zichtbaarheidstatussen, %1$senable de Status Control-module%2$s in Permissions Pro

en: Apply status-specific, type-specific editing capabilities for Visibility Statuses
nl-NL: Toepassen van status-specifieke, type-specifieke bewerkingsmogelijkheden voor zichtbaarheidstatussen

en: License Key Activation
nl-NL: Activatie van de licentiesleutel

en: Your PublishPress license key has expired. For continued priority support, <a href="%s">please renew</a>.
nl-NL: Je PublishPress-licentiesleutel is verlopen. Voor blijvende prioriteitssteun, <a href="%s">gelieve te vernieuwen</a>.

en: Your PublishPress license key will expire today. For updates and priority support, <a href="%s">please renew</a>.
nl-NL: Je PublishPress-licentiesleutel verloopt vandaag. Voor updates en prioriteitssteun, <a href="%s">gelieve te vernieuwen</a>.

en: Your PublishPress license key will expire in %d day. For updates and priority support, <a href="%s">please renew</a>. | Your PublishPress license key (for plugin updates) will expire in %d days. For updates and priority support, <a href="%s">please renew</a>.
nl-NL[0]: Je PublishPress-licentiesleutel verloopt over %d dag. Voor updates en prioriteitssteun, <a href="%s">gelieve te vernieuwen</a>.
nl-NL[1]: Je PublishPress-licentiesleutel (voor pluginupdates) verloopt over %d dagen. Voor updates en prioriteitssteun, <a href="%s">gelieve te vernieuwen</a>.

en: Key Expired
nl-NL: Sleutel verlopen

en: Deactivate
nl-NL: Deactiveren

en: Activated
nl-NL: Geactiveerd

en: Enter your license key
nl-NL: Voer uw licentiesleutel in

en: Activate
nl-NL: Activeren

en: view %s&nbsp;details
nl-NL: bekijk %s&nbsp;details

en: Update&nbsp;Available
nl-NL: Update&nbsp;Beschikbaar

en: Update&nbsp;Check
nl-NL: Update&nbsp;Controleren

en: Pricing
nl-NL: Prijzen

en: Display PublishPress Branding
nl-NL: PubliceerPress Branding Weergeven

en: Hide the PublishPress footer and other branding.
nl-NL: Verberg de PublishPress-footer en andere branding.

en: Admin Menus: treatment of multiple roles
nl-NL: Beheermenu's: behandeling van meerdere rollen

en: Most permissive: Any non-restricted user role allows access
nl-NL: Meest permissief: Elke niet-beperkte gebruikersrol staat toegang toe

en: Most restrictive: Any restricted user role prevents access
nl-NL: Meest restrictief: Elke beperkte gebruikersrol voorkomt toegang

en: This controls whether the most permissive or restrictive permissions are applied if a user has multiple roles.
nl-NL: Dit bepaalt of de meest permissieve of restrictieve machtigingen worden toegepast als een gebruiker meerdere rollen heeft.

en: Capability Requirements
nl-NL: Vereisten voor mogelijkheden

en: (Default Capabilities)
nl-NL: (Standaardmogelijkheden)

en: Custom Capabilities for this Status
nl-NL: Aangepaste mogelijkheden voor deze status

en: same as PARENT STATUS (%s)
nl-NL: zelfde als OUDERSTATUS (%s)

en: same as %s status
nl-NL: zelfde als %s-status

en: Enforce status-specific capabilities, or share capabilities with another status.
nl-NL: Handhaaf status-specifieke mogelijkheden, of deel mogelijkheden met een andere status.

en: List
nl-NL: Lijst

en: Revise
nl-NL: Herzien

note: translators: %s is a post status name
en: Role can set posts to the "%s" status
nl-NL: Rol kan berichten instellen op de "%s" status

note: translators: %s is a post status name
en: Role can read "%s" posts
nl-NL: Rol kan "%s" berichten lezen

note: translators: %s is a post status name
en: Role sees uneditable "%s" posts in admin listing
nl-NL: Rol ziet niet-bewerkbare "%s" berichten in de adminlijst

note: translators: %s is a post status name
en: Role can create revisions of "%s" posts
nl-NL: Rol kan revisies van "%s" berichten aanmaken

note: translators: %s is a post status name
en: Role can edit "%s" posts
nl-NL: Rol kan "%s" berichten bewerken

note: translators: %s is a post status name
en: Role can edit other's "%s" posts
nl-NL: Rol kan "%s" berichten van anderen bewerken

note: translators: %s is a post status name
en: Role can delete "%s" posts
nl-NL: Rol kan "%s" berichten verwijderen

note: translators: %s is a post status name
en: Role can delete other's "%s" posts
nl-NL: Rol kan "%s" berichten van anderen verwijderen

en: Role Capabilities for "%s" status:
nl-NL: Rolmogelijkheden voor "%s" status:

en: Update Status
nl-NL: Status bijwerken

en: Edit basic role capabilities
nl-NL: Basisrolmogelijkheden bewerken

en: Toggle all capabilities for this role
nl-NL: Schakel alle mogelijkheden voor deze rol in of uit

en: Standard
nl-NL: Standaard

en: Disabled
nl-NL: Uitgeschakeld

en: Custom
nl-NL: Aangepast

en: Custom Read
nl-NL: Aangepast Lezen

note: translators: %s is the name of the status that has the same capabilities
en: (same as %s)
nl-NL: (hetzelfde als %s)

en: Toggle setting
nl-NL: Instelling schakelen

en: Post Status
nl-NL: Berichtstatus

en: Post Access
nl-NL: Berichttoegang

en: Edit Posts listing includes posts in this status (even if not editable)
nl-NL: Bewerk lijst met berichten bevat berichten in deze status (zelfs als niet bewerkbaar)

en: Can create revisions of posts in this status
nl-NL: Kan revisies van berichten in deze status maken

en: Sorry, you do not have permission to edit custom statuses.
nl-NL: Sorry, je hebt geen toestemming om aangepaste statussen te bewerken.

en: same as %s
nl-NL: hetzelfde als %s

en: Custom status control is disabled until you activate the %1$sPublishPress Statuses%2$s plugin. See %3$sCapabilities > Settings%4$s for details.
nl-NL: De controle over aangepaste status is uitgeschakeld totdat je de %1$sPublishPress Statuses%2$s-plugin activeert. Zie %3$sFunctionaliteiten > Instellingen%4$s voor meer details.

en: Custom status control is disabled until you install the %1$sPublishPress Statuses%2$s plugin. See %3$sCapabilities > Settings%4$s for details.
nl-NL: De controle over aangepaste status is uitgeschakeld totdat je de %1$sPublishPress Statuses%2$s-plugin installeert. Zie %3$sFunctionaliteiten > Instellingen%4$s voor meer details.

en: Changes saved!
nl-NL: Wijzigingen opgeslagen!

en:  Error: changes can't be saved.
nl-NL: Fout: wijzigingen kunnen niet worden opgeslagen.

en: Deleting menu...
nl-NL: Menu aan het verwijderen...

en: Updating Settings...
nl-NL: Instellingen aan het bijwerken...

en: You must check at least one option to reset.
nl-NL: U moet ten minste één optie aanvinken om opnieuw in te stellen.

en: Resetting option...
nl-NL: Optie aan het resetten...
