PublishPress Capabilities Pro 2.42.0 - en to ro-RO translation catalogue (267 entries)

note: Description of the plugin
en: PublishPress Capabilities is the access control plugin for WordPress. You can manage all your WordPress user roles, from Administrators to Subscribers.
ro-RO: Capabilitățile PublishPress sunt pluginul de control al accesului pentru WordPress. Puteți gestiona toate rolurile utilizatorilor WordPress, de la Administratori la Abonați.

en: Note: Control of custom post statuses is %1$sdisabled%2$s.
ro-RO: Notă: Controlul statutelor personalizate ale postărilor este %1$sdezactivat%2$s.

en: Note: Status-specific post editing capabilities are %1$sdisabled%2$s.
ro-RO: Notă: Capacitățile de editare a postărilor specifice statutului sunt %1$sdezactivate%2$s.

en: Admin Menus
ro-RO: Meniuri Admin

en: Admin Menus allows you to edit the admin menu links and control who has access.
ro-RO: Meniurile Admin vă permit să editați linkurile din meniul admin și să controlați cine are acces.

en: You do not have permission to manage menu restrictions.
ro-RO: Nu aveți permisiunea de a gestiona restricțiile meniului.

en: Settings updated.
ro-RO: Setările au fost actualizate.

en: Saving Menu Order...
ro-RO: Se salvează ordinea meniului...

en: Saving Menu Name...
ro-RO: Se salvează numele meniului...

en: Menu Name can not be empty.
ro-RO: Numele meniului nu poate fi gol.

en: Change Icon
ro-RO: Schimbă pictograma

en: Search icons...
ro-RO: Caută pictograme...

en: Menu icon updated
ro-RO: Pictograma meniului a fost actualizată

en: Error updating menu icon
ro-RO: Eroare la actualizarea pictogramei meniului

en: Duplicate menu with this Menu URL already exists
ro-RO: Un meniu duplicat cu acest URL de meniu există deja

en: Duplicate submenu with the menu url already exist
ro-RO: Un submeniu duplicat cu acest URL de meniu există deja

en: Homepage
ro-RO: Pagina principală

en: Archive Pages
ro-RO: Pagini Arhivate

en: Single Pages
ro-RO: Pagini Unice

en: Select pages...
ro-RO: Selectați paginile...

en: You can select page types where this element will be added.
ro-RO: Puteți selecta tipuri de pagini unde acest element va fi adăugat.

en: Select post types...
ro-RO: Selectați tipurile de postări...

en: This will add a metabox on the post editing screen. You can use this feature to add body classes only for that post.
ro-RO: Aceasta va adăuga un metabox pe ecranul de editare a postării. Puteți folosi această funcție pentru a adăuga clase în corp doar pentru acea postare.

en: Visibility Statuses
ro-RO: Stările de Vizibilitate

en: Visibility Status Capabilities
ro-RO: Capabilitățile Stării de Vizibilitate

en: Set
ro-RO: Setați

en: Read
ro-RO: Citiți

en: Edit Others
ro-RO: Editați altele

en: Delete Others
ro-RO: Ștergeți altele

en: Can set posts to this status
ro-RO: Poate seta postările la această stare

en: Can read posts in this status
ro-RO: Poate citi postările în această stare

en: Can edit other users' posts in this status
ro-RO: Poate edita postările altor utilizatori în această stare

en: Can delete other users' posts in this status
ro-RO: Poate șterge postările altor utilizatori în această stare

en: Configure post status properties, post types
ro-RO: Configurați proprietățile stării postării, tipurile de postări

en: Toggle all capabilities for this status
ro-RO: Comutați toate capabilitățile pentru această stare

en: %s: assigned by Permission Group
ro-RO: %s: atribuit de Grupul de Permisiuni

en: This capability is %s
ro-RO: Această capabilitate este %s

en: It is required in addition to the type-specific capability.
ro-RO: Este necesar în plus față de capacitatea specifică tipului.

en: shared capability: %s
ro-RO: capacitate partajată: %s

en: Custom Statuses
ro-RO: Stări personalizate

en: Revision Statuses
ro-RO: Stări de revizuire

en: Revision Status Capabilities
ro-RO: Capacități ale stărilor de revizuire

en: Custom Status Capabilities
ro-RO: Capacități ale stărilor personalizate

en: Can edit posts of this status
ro-RO: Poate edita postările cu acest statut

en: Can edit other's posts of this status
ro-RO: Poate edita postările altora cu acest statut

en: Can delete posts of this status
ro-RO: Poate șterge postările cu acest statut

en: Can delete other's posts of this status
ro-RO: Poate șterge postările altora cu acest statut

en: Configure status properties, post types, capability requirements
ro-RO: Configurează proprietățile stării, tipurile de postări, cerințele de capacitate

en: To control revision editing and deletion, install the %1$sPublishPress Revisions%2$s and %3$sStatuses Pro%4$s plugins.
ro-RO: Pentru a controla editarea și ștergerea reviziilor, instalați pluginurile %1$sPublishPress Revisions%2$s și %3$sStatuses Pro%4$s.

en: To define and control Revision statuses, install the %1$sStatuses Pro%2$s plugin.
ro-RO: Pentru a defini și controla statusurile Reviziei, instalați pluginul %1$sStatuses Pro%2$s.

en: To define and control Revision statuses, install the %1$sPublishPress Revisions%2$s plugin.
ro-RO: Pentru a defini și controla statusurile Reviziei, instalați pluginul %1$sPublishPress Revisions%2$s.

en: To define and control Revision statuses, update the %1$sPublishPress Revisions%2$s plugin to version %3$s or higher.
ro-RO: Pentru a defini și controla statusurile Reviziei, actualizați pluginul %1$sPublishPress Revisions%2$s la versiunea %3$s sau mai mare.

en: To control revision editing and deletion, please set %1$sRevisions Compatibility Mode%2$s to "Enhanced Revision access control"
ro-RO: Pentru a controla editarea și ștergerea reviziilor, vă rugăm să setați %1$sRevisions Compatibility Mode%2$s la "Controlul accesului avansat la reviziile"

en: To enable or disable enforcement of custom editing capabilities for any status, click its Post Access cell in the %1$sStatuses table%2$s, then reload this screen.
ro-RO: Pentru a activa sau dezactiva aplicarea capacităților de editare personalizate pentru orice status, faceți clic pe celula Post Access din %1$sTabela Statusuri%2$s, apoi reîncărcați acest ecran.

en: Block access to Plugins screen via direct link
ro-RO: Blochează accesul la ecranul Pluginuri prin link direct

en: Block access to Profile screen via direct link
ro-RO: Blochează accesul la ecranul Profil prin link direct

en: Block access to Media Library via direct link
ro-RO: Blochează accesul la Biblioteca Media prin link direct

en: Block access to Themes screen via direct link
ro-RO: Blochează accesul la ecranul Temelor prin link direct

en: Block access to Users and Add New User screen via direct link
ro-RO: Blochează accesul la ecranul Utilizatori și Adaugă utilizator nou prin link direct

en: Block by URL
ro-RO: Blochează prin URL

en: Enter URL to be blocked by role:
ro-RO: Introdu URL-ul care urmează să fie blocat prin rol:

en: Editing:
ro-RO: Editare:

en: Title
ro-RO: Titlu

en: Enter the name/label to identify the element under Blocked by URL section of this screen.
ro-RO: Introduceți numele/eticheta pentru a identifica elementul din secțiunea Blocat de URL a acestui ecran.

en: URLs
ro-RO: URL-uri

en: Separate multiple urls by comma. (e.g, %1$s, %2$s).
ro-RO: Separă mai multe URL-uri prin virgulă. (de ex, %1$s, %2$s).

en: Wildcard Block
ro-RO: Blocație cu wildcard

en: Enable wildcard prefix matching for this URL rule.
ro-RO: Activează potrivirea prefixului wildcard pentru această regulă URL.

en: When enabled, users are blocked from any URL that starts with the value entered above.
ro-RO: Când este activat, utilizatorii sunt blocați de orice URL care începe cu valoarea introdusă mai sus.

en: Cancel Edit
ro-RO: Anulează editarea

en: Add New
ro-RO: Adaugă nou

en: Save Edit
ro-RO: Salvează editarea

en: An error occured!
ro-RO: A apărut o eroare!

en: Invalid action. Reload this page and try again.
ro-RO: Acțiune invalidă. Reîncarcă această pagină și încearcă din nou.

en: All fields are required.
ro-RO: Toate câmpurile sunt obligatorii.

en: Custom item updated successfully
ro-RO: Element personalizat actualizat cu succes

en: New custom item added successfully
ro-RO: Element personalizat nou adăugat cu succes

en: Wildcard enabled
ro-RO: Wildcard activat

en: View
ro-RO: Vizualizare

en: Edit
ro-RO: Editare

en: Delete
ro-RO: Ștergere

en: Invalid request!.
ro-RO: Cerere invalidă!.

en: Selected item deleted successfully
ro-RO: Elementul selectat a fost șters cu succes

en: You do not have permission to access this page.
ro-RO: Nu aveți permisiunea de a accesa această pagină.

en: Hide Hello Dolly from plugin list
ro-RO: Ascunde Hello Dolly din lista pluginurilor

en: Hide plugin row action links (Deactivate, Activate, Delete etc buttons)
ro-RO: Ascunde linkurile de acțiune din rândul pluginului (Dezactivează, Activează, Șterge etc. butoane)

en: Hide Add New Post button from post screen
ro-RO: Ascunde butonul Adaugă Postare Nouă din ecranul postărilor

en: Hide plugin row Deactivate button from all plugin lists
ro-RO: Ascunde butonul Dezactivează din rândul pluginului din toate listele de pluginuri

en: Hide plugin row Delete button from all plugin lists
ro-RO: Ascunde butonul Șterge din rândul pluginului din toate listele de pluginuri

en: Hide CSS Elements
ro-RO: Ascunde elementele CSS

en: You can remove other elements from admin area by adding their IDs or classes below:
ro-RO: Puteți elimina alte elemente din zona de admin adăugându-le ID-urile sau clasele mai jos:

en: Enter the name/label to identify the custom element on this screen.
ro-RO: Introduceți numele/eticheta pentru a identifica elementul personalizat pe acest ecran.

en: Element IDs or Classes
ro-RO: ID-uri sau Clase de Element

en: IDs or classes to hide. Separate multiple values by comma (.custom-item-one, .custom-item-two, #new-item-id).
ro-RO: ID-uri sau clase de ascuns. Separați valorile multiple prin virgulă (.custom-item-one, .custom-item-two, #new-item-id).

en: Target URLs
ro-RO: URL-uri țintă

en: Optional. Restrict this CSS hide rule to specific admin URLs. Separate multiple URLs by comma.
ro-RO: Opțional. Restricționați această regulă CSS de ascundere la URL-uri admin specifice. Separați URL-urile multiple prin virgulă.

en: Wildcard URL Match
ro-RO: Potrivire URL Wildcard

en: Enable wildcard prefix matching for Target URLs.
ro-RO: Activați potrivirea prefixului wildcard pentru URL-urile țintă.

en: When enabled, this rule applies if current URL starts with any Target URL value.
ro-RO: Când este activată, această regulă se aplică dacă URL-ul curent începe cu orice valoare de URL țintă.

en: CSS element updated successfully.
ro-RO: Elementul CSS actualizat cu succes.

en: New CSS element added successfully.
ro-RO: Elementul CSS nou adăugat cu succes.

en: URL targeted
ro-RO: URL țintă

en: Security check failed
ro-RO: Verificarea de securitate a eșuat

en: Permission denied
ro-RO: Permisiune refuzată

en: Settings updated successfully.
ro-RO: Setările actualizate cu succes.

en: Admin Menu Order reset successfully. Reloading page...
ro-RO: Ordinea meniului Admin resetată cu succes. Se reîncarcă pagina...

en: Admin Menu Names reset successfully. Reloading page...
ro-RO: Numele meniului Admin resetat cu succes. Se reîncarcă pagina...

en: Admin Menu Cache reset successfully. Reloading page...
ro-RO: Cache-ul meniului Admin resetat cu succes. Se reîncarcă pagina...

en: Admin Menu reset successfully. Reloading page...
ro-RO: Meniul Admin resetat cu succes. Se reîncarcă pagina...

en: Menu deleted successfully.
ro-RO: Meniul șters cu succes.

en: New menu added successfully. Reloading page...
ro-RO: Meniul nou adăugat cu succes. Se reîncarcă pagina...

en: Invalid data
ro-RO: Date invalide

en: Menu Name Updated for all roles.
ro-RO: Numele meniului actualizat pentru toate rolurile.

en: Menu Name Updated.
ro-RO: Numele meniului actualizat.

en: Menu Order Updated.
ro-RO: Ordinea meniului actualizată.

en: Type:
ro-RO: Tip:

en: Menu Link
ro-RO: Link meniu

en: Submenu Link
ro-RO: Link submeniu

en: Menu Separator
ro-RO: Separator meniu

en: Submenu Separator
ro-RO: Separator submeniu

en: Position:
ro-RO: Poziție:

en: After
ro-RO: După

en: Menu Title:
ro-RO: Titlu meniu:

en: My Custom Menu
ro-RO: Meniul meu personalizat

en: Menu Title is required.
ro-RO: Titlul meniului este obligatoriu.

en: Separator Style
ro-RO: Stil separator

en: Line (____________________)
ro-RO: Linie (____________________)

en: Empty Space
ro-RO: Spațiu gol

en: Menu URL:
ro-RO: URL meniu:

en: Enter an internal link such as %1s or an external link such as %2s. Any link can only be used once for a Menu URL.
ro-RO: Introduceți un link intern cum ar fi %1s sau un link extern cum ar fi %2s. Orice link poate fi folosit o singură dată pentru un URL de meniu.

en: Menu with this url already exist.
ro-RO: Meniul cu acest URL există deja.

en: Menu Capability:
ro-RO: Capacitate meniu:

en: This is the capability required to see this menu. For example: %1s or %2s If you're entering a custom capability, remember to add and assign it to preferred roles on the capabilities page
ro-RO: Aceasta este capacitatea necesară pentru a vedea acest meniu. De exemplu: %1s sau %2s Dacă introduceți o capacitate personalizată, amintiți-vă să o adăugați și să o alocați rolurilor preferate pe pagina capacităților

en: Menu Capability is required.
ro-RO: Capacitatea meniului este obligatorie.

en: Menu Icon
ro-RO: Iconiță meniu

en: Save Menu Link
ro-RO: Salvează linkul meniu

en: Toggle all
ro-RO: Comutare tot

en: New Menu Link
ro-RO: Link nou pentru meniu

en: (Can't detect menu name)
ro-RO: (Nu se poate detecta numele meniului)

en: This menu name is not available in menu global data or directly registered with the menu
ro-RO: Acest nume de meniu nu este disponibil în datele globale ale meniului sau înregistrat direct cu meniul

en: %s Role
ro-RO: %s Rol

en: All Roles
ro-RO: Toate rolurile

en: Save
ro-RO: Salvează

en: Cancel
ro-RO: Anulează

en: This option is disabled to prevent complete lockout
ro-RO: Această opțiune este dezactivată pentru a preveni blocarea completă

en: Are you sure you want to delete %1s? %2s %3s
ro-RO: Ești sigur că vrei să ștergi %1s? %2s %3s

en: The capability required to access this menu is %s
ro-RO: Capacitatea necesară pentru a accesa acest meniu este %s

en: Rename Menu
ro-RO: Renumește meniu

en: Move Up
ro-RO: Mută în sus

en: Move Down
ro-RO: Mută în jos

en: No menu found
ro-RO: Niciun meniu găsit

en: How to use Admin Menus
ro-RO: Cum să folosești Meniurile Admin

en: usage key
ro-RO: cheia de utilizare

en: No change
ro-RO: Nicio modificare

en: This feature is denied
ro-RO: Această caracteristică este refuzată

en: View Documentation
ro-RO: Vizualizează documentația

en: Admin Menus Settings
ro-RO: Setări Meniu Admin

en: Hide Submenus
ro-RO: Ascunde Submeniuri

en: Show Menu Slugs
ro-RO: Arată Slug-urile Meniului

en: Reset Admin Menus
ro-RO: Resetează Meniurile Admin

en: You can reset admin menu order and name to their original position and names. You can also reset menu cache to fix issue of missing menu.
ro-RO: Puteți reseta ordinea și numele meniului admin la pozițiile și numele lor originale. De asemenea, puteți reseta cache-ul meniului pentru a remedia problema meniului lipsă.

en: Reset Menu Order
ro-RO: Resetează Ordinea Meniului

en: Reset Cached Menu
ro-RO: Resetează Meniul Cached

en: Reset Menu Names
ro-RO: Resetează Numele Meniului

en: Reset Selected Option
ro-RO: Resetează Opțiunea Selectată

en: Add New Classic Editor Restrictions
ro-RO: Adaugă Noi Restricții Editor Clasic

en: You can remove other elements from the editor screen by adding their IDs or classes below:
ro-RO: Puteți elimina alte elemente de pe ecranul editorului adăugându-le ID-urile sau clasele mai jos:

en: Add New Gutenberg Restrictions
ro-RO: Adaugă Noi Restricții Gutenberg

en: Invalid action. Reload this page and try again if occured in error.
ro-RO: Acțiune invalidă. Reîncarcă această pagină și încearcă din nou dacă a apărut o eroare.

en: Custom item updated successfully. Save changes to apply restrictions.
ro-RO: Element personalizat actualizat cu succes. Salvează modificările pentru a aplica restricțiile.

en: New custom item added. Save changes to apply restrictions.
ro-RO: Element personalizat nou adăugat. Salvează modificările pentru a aplica restricțiile.

en: Hide the Patterns tab in the block editor
ro-RO: Ascunde tab-ul Patterns în editorul de blocuri

en: Hide the Insert/edit link button in the Classic Editor
ro-RO: Ascunde butonul Inserare/editare link în Editorul Clasic

en: Custom Classic Editor Restrictions
ro-RO: Restricții Personalizate Editor Clasic

en: Custom Gutenberg Restrictions
ro-RO: Restricții Personalizate Gutenberg

en: Metaboxes
ro-RO: Metabox-uri

en: Admin Menu
ro-RO: Meniu Admin

en: An error occurred. Please try again or contact the support team.
ro-RO: A apărut o eroare. Vă rugăm să încercați din nou sau să contactați echipa de suport.

en: License
ro-RO: Licență

en: Activate Key
ro-RO: Activează Cheia

en: Deactivate Key
ro-RO: Dezactivează Cheia

en: Connecting to publishpress.com server...
ro-RO: Se conectează la serverul publishpress.com...

en: The request could not be processed due to a connection failure.
ro-RO: Cererea nu a putut fi procesată din cauza unei erori de conexiune.

en: Please enter the license key shown on your order receipt.
ro-RO: Vă rugăm să introduceți cheia de licență afișată pe chitanța comenzii dumneavoastră.

en: An unidentified error occurred.
ro-RO: A apărut o eroare neidentificată.

en: The key has been deactivated.
ro-RO: Cheia a fost dezactivată.

en: The key has been activated.
ro-RO: Cheia a fost activată.

en: The key has expired.
ro-RO: Cheia a expirat.

en: The key is invalid.
ro-RO: Cheia este invalidă.

en: An unknown activation error occurred.
ro-RO: A apărut o eroare necunoscută la activare.

en: The key provided is not valid. Please double-check your entry.
ro-RO: Cheia furnizată nu este validă. Vă rugăm să verificați din nou introducerea.

en: This site is not valid to activate the key.
ro-RO: Acest site nu este valid pentru a activa cheia.

en: The key provided could not be validated by publishpress.com.
ro-RO: Cheia furnizată nu a putut fi validată de publishpress.com.

en: The key provided is already active on another site.
ro-RO: Cheia furnizată este deja activă pe un alt site.

en: The key has already been activated on the allowed number of sites.
ro-RO: Cheia a fost deja activată pe numărul permis de site-uri.

en: An unknown deactivation error occurred.
ro-RO: A apărut o eroare necunoscută la dezactivare.

en: Unable to deactivate because the provided key is not valid.
ro-RO: Imposibil de dezactivat deoarece cheia furnizată nu este validă.

en: This site is not valid to deactivate the key.
ro-RO: Acest site nu este valid pentru a dezactiva cheia.

en: The key provided is not active on the specified site.
ro-RO: Cheia furnizată nu este activă pe site-ul specificat.

en: If this is incorrect, <a href="%s">request activation help</a>.
ro-RO: Dacă aceasta este incorect, <a href="%s">solicitați ajutor pentru activare</a>.

en: Please save settings before uploading site configuration.
ro-RO: Vă rugăm să salvați setările înainte de a încărca configurația site-ului.

en: (Locked on by Statuses Pro)
ro-RO: (Blocat de Statuses Pro)

en: Control custom statuses
ro-RO: Controlați statusurile personalizate

en: Control selection of custom post statuses. %s
ro-RO: Controlați selecția statusurilor personalizate pentru postări. %s

en: Apply status-specific capabilities for post editing, deletion.
ro-RO: Aplicați capacități specifice statusului pentru editarea și ștergerea postărilor.

en: Enable Custom Visibility Statuses
ro-RO: Activați Statusurile de Vizibilitate Personalizate

note: Translators: %1$s and %2$s is link markup
en: For Visibility Statuses, %1$senable the Status Control module%2$s in Permissions Pro
ro-RO: Pentru Stările de Vizibilitate, %1$sactivează modulul Control Status%2$s în Permisiuni Pro

en: Apply status-specific, type-specific editing capabilities for Visibility Statuses
ro-RO: Aplică capacități de editare specifice stării și tipului pentru Stările de Vizibilitate

en: License Key Activation
ro-RO: Activarea Cheii de Licență

en: Your PublishPress license key has expired. For continued priority support, <a href="%s">please renew</a>.
ro-RO: Cheia ta de licență PublishPress a expirat. Pentru suport prioritar continuu, <a href="%s">te rugăm să reînnoiești</a>.

en: Your PublishPress license key will expire today. For updates and priority support, <a href="%s">please renew</a>.
ro-RO: Cheia ta de licență PublishPress va expira astăzi. Pentru actualizări și suport prioritar, <a href="%s">te rugăm să reînnoiești</a>.

en: Your PublishPress license key will expire in %d day. For updates and priority support, <a href="%s">please renew</a>. | Your PublishPress license key (for plugin updates) will expire in %d days. For updates and priority support, <a href="%s">please renew</a>.
ro-RO[0]: Cheia ta de licență PublishPress va expira în %d zi. Pentru actualizări și suport prioritar, <a href="%s">te rugăm să reînnoiești</a>.
ro-RO[1]: Cheia ta de licență PublishPress (pentru actualizările plugin-ului) va expira în %d zile. Pentru actualizări și suport prioritar, <a href="%s">te rugăm să reînnoiești</a>.
ro-RO[2]: Cheia ta de licență PublishPress va expira în %d zile. Pentru actualizări și suport prioritar, <a href="%s">te rugăm să reînnoiești</a>.

en: Key Expired
ro-RO: Cheia a expirat

en: Deactivate
ro-RO: Dezactivează

en: Activated
ro-RO: Activat

en: Enter your license key
ro-RO: Introduceți cheia dvs. de licență

en: Activate
ro-RO: Activare

en: view %s&nbsp;details
ro-RO: vizualiza %s&nbsp;detalii

en: Update&nbsp;Available
ro-RO: Actualizare&nbsp;Disponibilă

en: Update&nbsp;Check
ro-RO: Verificare&nbsp;Actualizare

en: Account
ro-RO: Cont

en: Pricing
ro-RO: Prețuri

en: Display PublishPress Branding
ro-RO: Afișează Branding-ul PublishPress

en: Hide the PublishPress footer and other branding.
ro-RO: Ascunde subsolul PublishPress și alte branduri.

en: Admin Menus: treatment of multiple roles
ro-RO: Meniuri Admin: tratamentul rolurilor multiple

en: Most permissive: Any non-restricted user role allows access
ro-RO: Cel mai permisiv: Orice rol de utilizator care nu este restricționat permite accesul

en: Most restrictive: Any restricted user role prevents access
ro-RO: Cel mai restrictiv: Orice rol de utilizator restricționat împiedică accesul

en: This controls whether the most permissive or restrictive permissions are applied if a user has multiple roles.
ro-RO: Aceasta controlează dacă se aplică permisiunile cele mai permisive sau cele mai restrictive dacă un utilizator are mai multe roluri.

en: Capability Requirements
ro-RO: Cerințe de Capacitate

en: (Default Capabilities)
ro-RO: (Capacități Implicit)

en: Custom Capabilities for this Status
ro-RO: Capacități Personalizate pentru acest Status

en: same as PARENT STATUS (%s)
ro-RO: la fel ca STATUSUL PARENT (%s)

en: same as %s status
ro-RO: la fel ca statusul %s

en: Enforce status-specific capabilities, or share capabilities with another status.
ro-RO: Impuneti capacități specifice statusului sau partajați capacitățile cu alt status.

en: List
ro-RO: Listă

en: Revise
ro-RO: Revizuire

note: translators: %s is a post status name
en: Role can set posts to the "%s" status
ro-RO: Rolul poate seta posturile la statusul "%s"

note: translators: %s is a post status name
en: Role can read "%s" posts
ro-RO: Rolul poate citi posturile "%s"

note: translators: %s is a post status name
en: Role sees uneditable "%s" posts in admin listing
ro-RO: Rolul vede posturile "%s" needitabile în lista de administrare

note: translators: %s is a post status name
en: Role can create revisions of "%s" posts
ro-RO: Rolul poate crea revizii ale posturilor "%s"

note: translators: %s is a post status name
en: Role can edit "%s" posts
ro-RO: Rolul poate edita posturile "%s"

note: translators: %s is a post status name
en: Role can edit other's "%s" posts
ro-RO: Rolul poate edita posturile altora "%s"

note: translators: %s is a post status name
en: Role can delete "%s" posts
ro-RO: Rolul poate șterge posturile "%s"

note: translators: %s is a post status name
en: Role can delete other's "%s" posts
ro-RO: Rolul poate șterge posturile altora "%s"

en: Role Capabilities for "%s" status:
ro-RO: Capacități ale Rolului pentru statusul "%s":

en: Update Status
ro-RO: Actualizare Status

en: Edit basic role capabilities
ro-RO: Editează capacitățile de bază ale rolului

en: Toggle all capabilities for this role
ro-RO: Comută toate capacitățile pentru acest rol

en: Disabled
ro-RO: Dezactivat

en: Custom
ro-RO: Personalizat

en: Custom Read
ro-RO: Citire personalizată

note: translators: %s is the name of the status that has the same capabilities
en: (same as %s)
ro-RO: (la fel ca %s)

en: Toggle setting
ro-RO: Comutare setare

en: Post Status
ro-RO: Statut postare

en: Post Access
ro-RO: Acces postare

en: Edit Posts listing includes posts in this status (even if not editable)
ro-RO: Lista de postări editabile include postări în acest statut (chiar dacă nu sunt editabile)

en: Can create revisions of posts in this status
ro-RO: Poate crea revizii ale postărilor în acest statut

en: Sorry, you do not have permission to edit custom statuses.
ro-RO: Ne pare rău, nu aveți permisiunea de a edita statusuri personalizate.

en: same as %s
ro-RO: la fel ca %s

en: Custom status control is disabled until you activate the %1$sPublishPress Statuses%2$s plugin. See %3$sCapabilities > Settings%4$s for details.
ro-RO: Controlul personalizat al stării este dezactivat până când activezi %1$sPluginul PublishPress Statuses%2$s. Vezi %3$sCapabilități > Setări%4$s pentru detalii.

en: Custom status control is disabled until you install the %1$sPublishPress Statuses%2$s plugin. See %3$sCapabilities > Settings%4$s for details.
ro-RO: Controlul personalizat al stării este dezactivat până când instalezi %1$sPluginul PublishPress Statuses%2$s. Vezi %3$sCapabilități > Setări%4$s pentru detalii.

en: Changes saved!
ro-RO: Modificări salvate!

en:  Error: changes can't be saved.
ro-RO: Eroare: modificările nu pot fi salvate.

en: Deleting menu...
ro-RO: Ștergerea meniului...

en: Updating Settings...
ro-RO: Actualizarea setărilor...

en: You must check at least one option to reset.
ro-RO: Trebuie să verificați cel puțin o opțiune pentru a reseta.

en: Resetting option...
ro-RO: Resetarea opțiunii...
