PublishPress Capabilities Pro 2.13.0 - en to sv-SE translation catalogue (265 entries)

note: Description of the plugin
en: PublishPress Capabilities is the access control plugin for WordPress. You can manage all your WordPress user roles, from Administrators to Subscribers.
sv-SE: PublishPress Capabilities är åtkomstkontrollplugin för WordPress. Du kan hantera alla dina WordPress-användarroll, från administratörer till prenumeranter.

en: Note: Control of custom post statuses is %1$sdisabled%2$s.
sv-SE: Obs: Kontroll av anpassade inläggsstatusar är %1$savaktiverad%2$s.

en: Note: Status-specific post editing capabilities are %1$sdisabled%2$s.
sv-SE: Obs: Statusspecifika redigeringsmöjligheter för inlägg är %1$savaktiverade%2$s.

en: Admin Menus
sv-SE: Adminmenyer

en: Admin Menus allows you to edit the admin menu links and control who has access.
sv-SE: Adminmenyer låter dig redigera adminmenylänkar och kontrollera vem som har åtkomst.

en: You do not have permission to manage menu restrictions.
sv-SE: Du har inte behörighet att hantera menybegränsningar.

en: Settings updated.
sv-SE: Inställningar uppdaterade.

en: Saving Menu Order...
sv-SE: Sparar menyordning...

en: Saving Menu Name...
sv-SE: Sparar meny-namn...

en: Menu Name can not be empty.
sv-SE: Meny namnet får inte vara tomt.

en: Change Icon
sv-SE: Ändra ikon

en: Search icons...
sv-SE: Söker ikoner...

en: Menu icon updated
sv-SE: Menyikon uppdaterad

en: Error updating menu icon
sv-SE: Fel vid uppdatering av menyikon

en: Duplicate menu with this Menu URL already exists
sv-SE: Duplicerat meny med denna Meny URL finns redan

en: Duplicate submenu with the menu url already exist
sv-SE: Duplicerat undermeny med meny URL finns redan

en: Homepage
sv-SE: Startsida

en: Archive Pages
sv-SE: Arkivsidor

en: Single Pages
sv-SE: Enskilda sidor

en: Select pages...
sv-SE: Välj sidor...

en: You can select page types where this element will be added.
sv-SE: Du kan välja sidtyper där detta element kommer att läggas till.

en: Select post types...
sv-SE: Välj inläggstyper...

en: This will add a metabox on the post editing screen. You can use this feature to add body classes only for that post.
sv-SE: Detta kommer att lägga till en metabox på skärmen för inläggsredigering. Du kan använda denna funktion för att lägga till kroppsklasser endast för det inlägget.

en: Visibility Statuses
sv-SE: Synlighetsstatusar

en: Visibility Status Capabilities
sv-SE: Synlighetsstatusfunktioner

en: Set
sv-SE: Ställ in

en: Read
sv-SE: Läsa

en: Edit Others
sv-SE: Redigera Andra

en: Delete Others
sv-SE: Ta bort Andra

en: Can set posts to this status
sv-SE: Kan ställa in inlägg till denna status

en: Can read posts in this status
sv-SE: Kan läsa inlägg i denna status

en: Can edit other users' posts in this status
sv-SE: Kan redigera andra användares inlägg i denna status

en: Can delete other users' posts in this status
sv-SE: Kan ta bort andra användares inlägg i denna status

en: Configure post status properties, post types
sv-SE: Konfigurera inläggsstatusens egenskaper, inläggstyper

en: Toggle all capabilities for this status
sv-SE: Växla alla funktioner för den här statusen

en: %s: assigned by Permission Group
sv-SE: %s: tilldelad av behörighetsgrupp

en: This capability is %s
sv-SE: Denna funktion är %s

en: It is required in addition to the type-specific capability.
sv-SE: Det krävs utöver den typ-specifika kapaciteten.

en: shared capability: %s
sv-SE: delad kapabilitet: %s

en: Custom Statuses
sv-SE: Anpassade Statusar

en: Revision Statuses
sv-SE: Revisionsstatusar

en: Revision Status Capabilities
sv-SE: Revisionsstatusmöjligheter

en: Custom Status Capabilities
sv-SE: Anpassade statusfunktioner

en: Can edit posts of this status
sv-SE: Kan redigera inlägg av denna status

en: Can edit other's posts of this status
sv-SE: Kan redigera andras inlägg av denna status

en: Can delete posts of this status
sv-SE: Kan ta bort inlägg av denna status

en: Can delete other's posts of this status
sv-SE: Kan ta bort andras inlägg av denna status

en: Configure status properties, post types, capability requirements
sv-SE: Konfigurera statusens egenskaper, inläggstyper, behörighetskrav

en: To control revision editing and deletion, install the %1$sPublishPress Revisions%2$s and %3$sStatuses Pro%4$s plugins.
sv-SE: För att kontrollera redigering och radering av revisioner, installera %1$sPublishPress Revisions%2$s och %3$sStatuses Pro%4$s tillägg.

en: To define and control Revision statuses, install the %1$sStatuses Pro%2$s plugin.
sv-SE: För att definiera och kontrollera revisionsstatusar, installera %1$sStatuses Pro%2$s tillägget.

en: To define and control Revision statuses, install the %1$sPublishPress Revisions%2$s plugin.
sv-SE: För att definiera och kontrollera revisionsstatusar, installera %1$sPublishPress Revisions%2$s tillägget.

en: To define and control Revision statuses, update the %1$sPublishPress Revisions%2$s plugin to version %3$s or higher.
sv-SE: För att definiera och kontrollera revisionsstatusar, uppdatera %1$sPublishPress Revisions%2$s tillägget till version %3$s eller högre.

en: To control revision editing and deletion, please set %1$sRevisions Compatibility Mode%2$s to "Enhanced Revision access control"
sv-SE: För att kontrollera redigering och radering av revisioner, vänligen ställ in %1$sRevisionskompatibilitetsläge%2$s till "Förbättrad revisionsåtkomstkontroll"

en: To enable or disable enforcement of custom editing capabilities for any status, click its Post Access cell in the %1$sStatuses table%2$s, then reload this screen.
sv-SE: För att aktivera eller inaktivera tillämpning av anpassade redigeringsfunktioner för någon status, klicka på dess Post Access-cell i %1$sStatuser-tabellen%2$s, och ladda sedan om den här skärmen.

en: Block access to Plugins screen via direct link
sv-SE: Blockera åtkomst till Plugins-skärmen via direktlänk

en: Block access to Profile screen via direct link
sv-SE: Blockera åtkomst till Profil-skärmen via direktlänk

en: Block access to Media Library via direct link
sv-SE: Blockera åtkomst till Mediebiblioteket via direktlänk

en: Block access to Themes screen via direct link
sv-SE: Blockera åtkomst till Teman-skärmen via direktlänk

en: Block access to Users and Add New User screen via direct link
sv-SE: Blockera åtkomst till Användare och Lägg till ny användare-skärmen via direktlänk

en: Block by URL
sv-SE: Blockera med URL

en: Enter URL to be blocked by role:
sv-SE: Ange URL som ska blockeras av rollen:

en: Editing:
sv-SE: Redigerar:

en: Title
sv-SE: Titel

en: Enter the name/label to identify the element under Blocked by URL section of this screen.
sv-SE: Ange namn/etikett för att identifiera elementet under avsnittet Blockerad av URL på denna skärm.

en: URLs
sv-SE: URL:er

en: Separate multiple urls by comma. (e.g, %1$s, %2$s).
sv-SE: Separera flera URL:er med kommatecken. (t.ex, %1$s, %2$s).

en: Enable wildcard prefix matching for this URL rule.
sv-SE: Aktivera wildcard-prefixmatchning för denna URL-regel.

en: When enabled, users are blocked from any URL that starts with the value entered above.
sv-SE: När den är aktiverad blockeras användare från alla URL:er som börjar med det angivna värdet ovan.

en: Cancel Edit
sv-SE: Avbryt redigering

en: Add New
sv-SE: Lägg till ny

en: Save Edit
sv-SE: Spara redigering

en: An error occured!
sv-SE: Ett fel inträffade!

en: Invalid action. Reload this page and try again.
sv-SE: Ogiltig åtgärd. Ladda om denna sida och försök igen.

en: All fields are required.
sv-SE: Alla fält är obligatoriska.

en: Custom item updated successfully
sv-SE: Anpassad artikel uppdaterad framgångsrikt

en: New custom item added successfully
sv-SE: Ny anpassad post tillagd framgångsrikt

en: Wildcard enabled
sv-SE: Wildcard aktiverad

en: View
sv-SE: Visa

en: Edit
sv-SE: Redigera

en: Delete
sv-SE: Ta bort

en: Invalid request!.
sv-SE: Ogiltig begäran!.

en: Selected item deleted successfully
sv-SE: Vald post raderades framgångsrikt

en: You do not have permission to access this page.
sv-SE: Du har inte behörighet att komma åt den här sidan.

en: Hide Hello Dolly from plugin list
sv-SE: Dölj Hello Dolly från pluginlistan

en: Hide plugin row action links (Deactivate, Activate, Delete etc buttons)
sv-SE: Dölj åtgärdslänkar för pluginraden (Avaktivera, Aktivera, Radera etc. knappar)

en: Hide Add New Post button from post screen
sv-SE: Dölj knappen Lägg till nytt inlägg från inläggsskärmen

en: Hide plugin row Deactivate button from all plugin lists
sv-SE: Dölj avaktiveringsknappen för pluginraden från alla pluginlistor

en: Hide plugin row Delete button from all plugin lists
sv-SE: Dölj raderingsknappen för pluginraden från alla pluginlistor

en: Hide CSS Elements
sv-SE: Dölj CSS-element

en: You can remove other elements from admin area by adding their IDs or classes below:
sv-SE: Du kan ta bort andra element från administrationsområdet genom att lägga till deras ID:n eller klasser nedan:

en: Enter the name/label to identify the custom element on this screen.
sv-SE: Ange namn/etikett för att identifiera det anpassade elementet på denna skärm.

en: Element IDs or Classes
sv-SE: Element-ID:n eller klasser

en: IDs or classes to hide. Separate multiple values by comma (.custom-item-one, .custom-item-two, #new-item-id).
sv-SE: IDs eller klasser att dölja. Separera flera värden med kommatecken (.custom-item-one, .custom-item-two, #new-item-id).

en: Target URLs
sv-SE: Målu URLs

en: Optional. Restrict this CSS hide rule to specific admin URLs. Separate multiple URLs by comma.
sv-SE: Valfritt. Begränsa denna CSS-döljregel till specifika admin-URL:er. Separera flera URL:er med komma.

en: Wildcard URL Match
sv-SE: Wildcard URL-matchning

en: Enable wildcard prefix matching for Target URLs.
sv-SE: Aktivera wildcard-prefixmatchning för Målu URLs.

en: When enabled, this rule applies if current URL starts with any Target URL value.
sv-SE: När den är aktiverad gäller denna regel om den aktuella URL:en börjar med något värde från Målu URLs.

en: CSS element updated successfully.
sv-SE: CSS-elementet uppdaterades framgångsrikt.

en: New CSS element added successfully.
sv-SE: Nytt CSS-element tillagt framgångsrikt.

en: URL targeted
sv-SE: URL riktad

en: Security check failed
sv-SE: Säkerhetskontroll misslyckades

en: Permission denied
sv-SE: Åtkomst nekad

en: Settings updated successfully.
sv-SE: Inställningar uppdaterades framgångsrikt.

en: Admin Menu Order reset successfully. Reloading page...
sv-SE: Adminmenyordning återställdes framgångsrikt. Laddar om sidan...

en: Admin Menu Names reset successfully. Reloading page...
sv-SE: Adminmenynamn återställdes framgångsrikt. Laddar om sidan...

en: Admin Menu Cache reset successfully. Reloading page...
sv-SE: Adminmeny cache återställd framgångsrikt. Laddar om sidan...

en: Admin Menu reset successfully. Reloading page...
sv-SE: Adminmenyn återställdes framgångsrikt. Laddar om sidan...

en: Menu deleted successfully.
sv-SE: Menyn raderades framgångsrikt.

en: New menu added successfully. Reloading page...
sv-SE: Ny meny tillagd framgångsrikt. Laddar om sidan...

en: Invalid data
sv-SE: Ogiltiga data

en: Menu Name Updated for all roles.
sv-SE: Menynamn uppdaterat för alla roller.

en: Menu Name Updated.
sv-SE: Menynamn uppdaterat.

en: Menu Order Updated.
sv-SE: Menyns ordning uppdaterad.

en: Type:
sv-SE: Typ:

en: Menu Link
sv-SE: Meny länk

en: Submenu Link
sv-SE: Undermeny länk

en: Menu Separator
sv-SE: Menyseparator

en: Submenu Separator
sv-SE: Undermeny separator

en: After
sv-SE: Efter

en: Menu Title:
sv-SE: Menytitel:

en: My Custom Menu
sv-SE: Min anpassade meny

en: Menu Title is required.
sv-SE: Menytitel är obligatorisk.

en: Separator Style
sv-SE: Separatörsstil

en: Line (____________________)
sv-SE: Rad (____________________)

en: Empty Space
sv-SE: Tomt utrymme

en: Menu URL:
sv-SE: Menylänk:

en: Enter an internal link such as %1s or an external link such as %2s. Any link can only be used once for a Menu URL.
sv-SE: Ange en intern länk såsom %1s eller en extern länk såsom %2s. Varje länk kan endast användas en gång för en meny-URL.

en: Menu with this url already exist.
sv-SE: En meny med denna URL finns redan.

en: Menu Capability:
sv-SE: Menykapacitet:

en: This is the capability required to see this menu. For example: %1s or %2s If you're entering a custom capability, remember to add and assign it to preferred roles on the capabilities page
sv-SE: Detta är den behörighet som krävs för att se denna meny. Till exempel: %1s eller %2s Om du anger en anpassad behörighet, kom ihåg att lägga till och tilldela den till önskade roller på sidan för behörigheter

en: Menu Capability is required.
sv-SE: Menykapacitet krävs.

en: Menu Icon
sv-SE: Menyikon

en: Save Menu Link
sv-SE: Spara meny-länk

en: Toggle all
sv-SE: Växla alla

en: New Menu Link
sv-SE: Ny meny länk

en: (Can't detect menu name)
sv-SE: (Kan inte upptäcka meny namn)

en: This menu name is not available in menu global data or directly registered with the menu
sv-SE: Detta meny namn är inte tillgängligt i meny global data eller direkt registrerat med menyn

en: %s Role
sv-SE: %s Roll

en: All Roles
sv-SE: Alla roller

en: Save
sv-SE: Spara

en: Cancel
sv-SE: Avbryt

en: This option is disabled to prevent complete lockout
sv-SE: Detta alternativ är inaktiverat för att förhindra fullständig låsning

en: Are you sure you want to delete %1s? %2s %3s
sv-SE: Är du säker på att du vill radera %1s? %2s %3s

en: The capability required to access this menu is %s
sv-SE: Kapabiliteten som krävs för att få tillgång till denna meny är %s

en: Rename Menu
sv-SE: Byt namn på meny

en: Move Up
sv-SE: Flytta upp

en: Move Down
sv-SE: Flytta ner

en: No menu found
sv-SE: Ingen meny hittades

en: How to use Admin Menus
sv-SE: Hur man använder adminmenyer

en: usage key
sv-SE: användarnyckel

en: No change
sv-SE: Inga ändringar

en: This feature is denied
sv-SE: Denna funktion är nekad

en: View Documentation
sv-SE: Visa dokumentation

en: Admin Menus Settings
sv-SE: Inställningar för adminmenyer

en: Hide Submenus
sv-SE: Dölj undermenyer

en: Show Menu Slugs
sv-SE: Visa meny-slugs

en: Reset Admin Menus
sv-SE: Återställ administratörsmenyer

en: You can reset admin menu order and name to their original position and names. You can also reset menu cache to fix issue of missing menu.
sv-SE: Du kan återställa administrationsmenyns ordning och namn till deras ursprungliga positioner och namn. Du kan också återställa menycachen för att åtgärda problemet med saknad meny.

en: Reset Menu Order
sv-SE: Återställ menyordning

en: Reset Cached Menu
sv-SE: Återställ cachelagrad meny

en: Reset Menu Names
sv-SE: Återställ meny-namn

en: Reset Selected Option
sv-SE: Återställ vald alternativ

en: Add New Classic Editor Restrictions
sv-SE: Lägg till nya begränsningar för klassisk redigerare

en: You can remove other elements from the editor screen by adding their IDs or classes below:
sv-SE: Du kan ta bort andra element från redigeringsskärmen genom att lägga till deras ID:n eller klasser nedan:

en: Add New Gutenberg Restrictions
sv-SE: Lägg till nya Gutenberg-begränsningar

en: Invalid action. Reload this page and try again if occured in error.
sv-SE: Ogiltig åtgärd. Ladda om denna sida och försök igen om felet inträffade.

en: Custom item updated successfully. Save changes to apply restrictions.
sv-SE: Anpassad artikel uppdaterad framgångsrikt. Spara ändringar för att tillämpa begränsningar.

en: New custom item added. Save changes to apply restrictions.
sv-SE: Ny anpassad post tillagd. Spara ändringar för att tillämpa begränsningar.

en: Hide the Patterns tab in the block editor
sv-SE: Dölj fliken Mönster i blockredigeraren

en: Hide the Insert/edit link button in the Classic Editor
sv-SE: Dölj knappen Infoga/redigera länk i Classic Editor

en: Custom Classic Editor Restrictions
sv-SE: Begränsningar för Anpassad Klassisk Redigerare

en: Custom Gutenberg Restrictions
sv-SE: Begränsningar för Anpassad Gutenberg

en: Metaboxes
sv-SE: Metaboxar

en: Admin Menu
sv-SE: Adminmeny

en: An error occurred. Please try again or contact the support team.
sv-SE: Ett fel inträffade. Vänligen försök igen eller kontakta supportteamet.

en: License
sv-SE: Licens

en: Activate Key
sv-SE: Aktivera nyckel

en: Deactivate Key
sv-SE: Inaktivera Nyckel

en: Connecting to publishpress.com server...
sv-SE: Ansluter till publishpress.com-servern...

en: The request could not be processed due to a connection failure.
sv-SE: Begäran kunde inte behandlas på grund av ett anslutningsfel.

en: Please enter the license key shown on your order receipt.
sv-SE: Vänligen ange licensnyckeln som visas på din orderkvitto.

en: An unidentified error occurred.
sv-SE: Ett oidentifierat fel inträffade.

en: The key has been deactivated.
sv-SE: Nyckeln har avaktiverats.

en: The key has been activated.
sv-SE: Nyckeln har aktiverats.

en: The key has expired.
sv-SE: Nyckeln har gått ut.

en: The key is invalid.
sv-SE: Nyckeln är ogiltig.

en: An unknown activation error occurred.
sv-SE: Ett okänt aktiveringsfel inträffade.

en: The key provided is not valid. Please double-check your entry.
sv-SE: Den angivna nyckeln är inte giltig. Vänligen kontrollera din inmatning.

en: This site is not valid to activate the key.
sv-SE: Denna webbplats är inte giltig för att aktivera nyckeln.

en: The key provided could not be validated by publishpress.com.
sv-SE: Den angivna nyckeln kunde inte valideras av publishpress.com.

en: The key provided is already active on another site.
sv-SE: Den angivna nyckeln är redan aktiv på en annan webbplats.

en: The key has already been activated on the allowed number of sites.
sv-SE: Nyckeln har redan aktiverats på det tillåtna antalet webbplatser.

en: An unknown deactivation error occurred.
sv-SE: Ett okänt deaktiveringsfel inträffade.

en: Unable to deactivate because the provided key is not valid.
sv-SE: Kan inte avaktivera eftersom den angivna nyckeln inte är giltig.

en: This site is not valid to deactivate the key.
sv-SE: Denna webbplats är inte giltig för att avaktivera nyckeln.

en: The key provided is not active on the specified site.
sv-SE: Den angivna nyckeln är inte aktiv på den angivna webbplatsen.

en: If this is incorrect, <a href="%s">request activation help</a>.
sv-SE: Om detta är felaktigt, <a href="%s">begär aktiveringshjälp</a>.

en: Please save settings before uploading site configuration.
sv-SE: Vänligen spara inställningarna innan du laddar upp webbplatskonfigurationen.

en: (Locked on by Statuses Pro)
sv-SE: (Låst av Statuses Pro)

en: Control custom statuses
sv-SE: Kontrollera anpassade statusar

en: Control selection of custom post statuses. %s
sv-SE: Kontrollera urval av anpassade inläggsstatusar. %s

en: Apply status-specific capabilities for post editing, deletion.
sv-SE: Tillämpa status-specifika kapabiliteter för redigering och radering av inlägg.

en: Enable Custom Visibility Statuses
sv-SE: Aktivera anpassade synlighetsstatusar

note: Translators: %1$s and %2$s is link markup
en: For Visibility Statuses, %1$senable the Status Control module%2$s in Permissions Pro
sv-SE: För synlighetsstatusar, %1$senable Status Control-modulen%2$s i Permissions Pro

en: Apply status-specific, type-specific editing capabilities for Visibility Statuses
sv-SE: Tillämpa status-specifika, typ-specifika redigeringskapabiliteter för synlighetsstatusar

en: License Key Activation
sv-SE: Aktivering av licensnyckel

en: Your PublishPress license key has expired. For continued priority support, <a href="%s">please renew</a>.
sv-SE: Din PublishPress-licensnyckel har gått ut. För fortsatt prioriterad support, <a href="%s">vänligen förnya</a>.

en: Your PublishPress license key will expire today. For updates and priority support, <a href="%s">please renew</a>.
sv-SE: Din PublishPress-licensnyckel går ut idag. För uppdateringar och prioriterad support, <a href="%s">vänligen förnya</a>.

en: Your PublishPress license key will expire in %d day. For updates and priority support, <a href="%s">please renew</a>. | Your PublishPress license key (for plugin updates) will expire in %d days. For updates and priority support, <a href="%s">please renew</a>.
sv-SE[0]: Din PublishPress-licensnyckel kommer att gå ut om %d dag. För uppdateringar och prioriterad support, <a href="%s">vänligen förnya</a>.
sv-SE[1]: Din PublishPress-licensnyckel (för plugin-uppdateringar) kommer att gå ut om %d dagar. För uppdateringar och prioriterad support, <a href="%s">vänligen förnya</a>.

en: Key Expired
sv-SE: Nyckeln har gått ut

en: Deactivate
sv-SE: Inaktivera

en: Activated
sv-SE: Aktiverad

en: Enter your license key
sv-SE: Ange din licensnyckel

en: Activate
sv-SE: Aktivera

en: view %s&nbsp;details
sv-SE: visa %s&nbsp;detaljer

en: Update&nbsp;Available
sv-SE: Uppdatering&nbsp;Tillgänglig

en: Update&nbsp;Check
sv-SE: Uppdatering&nbsp;Kontroll

en: Account
sv-SE: Konto

en: Pricing
sv-SE: Prissättning

en: Display PublishPress Branding
sv-SE: Visa PublishPress Branding

en: Hide the PublishPress footer and other branding.
sv-SE: Dölj PublishPress-foten och annan branding.

en: Admin Menus: treatment of multiple roles
sv-SE: Adminmenyer: hantering av flera roller

en: Most permissive: Any non-restricted user role allows access
sv-SE: Mest tillåtande: Alla icke-restriktiva användarrollar tillåter åtkomst

en: Most restrictive: Any restricted user role prevents access
sv-SE: Mest restriktiv: Alla restriktiva användarrollar förhindrar åtkomst

en: This controls whether the most permissive or restrictive permissions are applied if a user has multiple roles.
sv-SE: Detta styr om de mest tillåtande eller restriktiva behörigheterna tillämpas om en användare har flera roller.

en: Capability Requirements
sv-SE: Kapabilitetskrav

en: (Default Capabilities)
sv-SE: (Standardkapabiliteter)

en: Custom Capabilities for this Status
sv-SE: Anpassade kapabiliteter för denna status

en: same as PARENT STATUS (%s)
sv-SE: samma som FÖRÄLDERSTATUS (%s)

en: same as %s status
sv-SE: samma som %s status

en: Enforce status-specific capabilities, or share capabilities with another status.
sv-SE: Tvinga status-specifika kapabiliteter, eller dela kapabiliteter med en annan status.

en: List
sv-SE: Lista

en: Revise
sv-SE: Revidera

note: translators: %s is a post status name
en: Role can set posts to the "%s" status
sv-SE: Roll kan ställa in inlägg till "%s" status

note: translators: %s is a post status name
en: Role can read "%s" posts
sv-SE: Roll kan läsa "%s" inlägg

note: translators: %s is a post status name
en: Role sees uneditable "%s" posts in admin listing
sv-SE: Roll ser oredigerbara "%s" inlägg i admin-listan

note: translators: %s is a post status name
en: Role can create revisions of "%s" posts
sv-SE: Roll kan skapa revideringar av "%s" inlägg

note: translators: %s is a post status name
en: Role can edit "%s" posts
sv-SE: Roll kan redigera "%s" inlägg

note: translators: %s is a post status name
en: Role can edit other's "%s" posts
sv-SE: Roll kan redigera andras "%s" inlägg

note: translators: %s is a post status name
en: Role can delete "%s" posts
sv-SE: Roll kan ta bort "%s" inlägg

note: translators: %s is a post status name
en: Role can delete other's "%s" posts
sv-SE: Roll kan ta bort andras "%s" inlägg

en: Role Capabilities for "%s" status:
sv-SE: Rollkapabiliteter för "%s" status:

en: Update Status
sv-SE: Uppdatera status

en: Edit basic role capabilities
sv-SE: Redigera grundläggande rollkapabiliteter

en: Toggle all capabilities for this role
sv-SE: Växla alla kapabiliteter för denna roll

en: Disabled
sv-SE: Inaktiverad

en: Custom
sv-SE: Anpassad

en: Custom Read
sv-SE: Anpassad Läs

note: translators: %s is the name of the status that has the same capabilities
en: (same as %s)
sv-SE: (samma som %s)

en: Toggle setting
sv-SE: Växla inställning

en: Post Status
sv-SE: Inläggsstatus

en: Post Access
sv-SE: Inläggsåtkomst

en: Edit Posts listing includes posts in this status (even if not editable)
sv-SE: Redigera inläggslistan inkluderar inlägg i denna status (även om de inte kan redigeras)

en: Can create revisions of posts in this status
sv-SE: Kan skapa revideringar av inlägg i denna status

en: Sorry, you do not have permission to edit custom statuses.
sv-SE: Ursäkta, du har inte behörighet att redigera anpassade statusar.

en: same as %s
sv-SE: samma som %s

en: Custom status control is disabled until you activate the %1$sPublishPress Statuses%2$s plugin. See %3$sCapabilities > Settings%4$s for details.
sv-SE: Kontrollen av anpassad status är inaktiverad tills du aktiverar %1$sPublishPress Statuses%2$s-pluginet. Se %3$sFunktioner > Inställningar%4$s för detaljer.

en: Custom status control is disabled until you install the %1$sPublishPress Statuses%2$s plugin. See %3$sCapabilities > Settings%4$s for details.
sv-SE: Kontrollen av anpassad status är inaktiverad tills du installerar %1$sPublishPress Statuses%2$s-pluginet. Se %3$sFunktioner > Inställningar%4$s för detaljer.

en: Changes saved!
sv-SE: Ändringar sparade!

en:  Error: changes can't be saved.
sv-SE:  Fel: ändringar kan inte sparas.

en: Deleting menu...
sv-SE: Raderar meny...

en: Updating Settings...
sv-SE: Uppdaterar inställningar...

en: You must check at least one option to reset.
sv-SE: Du måste markera minst ett alternativ för att återställa.

en: Resetting option...
sv-SE: Återställer alternativ...
