PublishPress Capabilities Pro 2.42.0 - en to tr_TR translation catalogue (270 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: PublishPress Capabilities Pro
tr_TR: PublishPress Yetkileri Pro

note: Description of the plugin
en: PublishPress Capabilities is the access control plugin for WordPress. You can manage all your WordPress user roles, from Administrators to Subscribers.
tr_TR: PublishPress Capabilities, WordPress için erişim kontrol eklentisidir. Tüm WordPress kullanıcı rollerinizi, Yöneticilerden Abonelere kadar yönetebilirsiniz.

en: Note: Control of custom post statuses is %1$sdisabled%2$s.
tr_TR: Not: Özel yazı durumlarının kontrolü %1$sdevre dışı%2$s.

en: Note: Status-specific post editing capabilities are %1$sdisabled%2$s.
tr_TR: Not: Duruma özgü yazı düzenleme yetenekleri %1$sdevre dışı%2$s.

en: Admin Menus
tr_TR: Yönetici Menüler

en: Admin Menus allows you to edit the admin menu links and control who has access.
tr_TR: Admin Menus, admin menü bağlantılarını düzenlemenizi ve kimin erişime sahip olduğunu kontrol etmenizi sağlar.

en: You do not have permission to manage menu restrictions.
tr_TR: Menü kısıtlamalarını yönetme izniniz yok.

en: Settings updated.
tr_TR: Ayarlar güncellendi.

en: Saving Menu Order...
tr_TR: Menü Sırası Kaydediliyor...

en: Saving Menu Name...
tr_TR: Menü Adı Kaydediliyor...

en: Menu Name can not be empty.
tr_TR: Menü Adı boş olamaz.

en: Change Icon
tr_TR: Simgeyi Değiştir

en: Search icons...
tr_TR: Simgeleri ara...

en: Menu icon updated
tr_TR: Menü simgesi güncellendi

en: Error updating menu icon
tr_TR: Menü simgesi güncellenirken hata oluştu

en: Duplicate menu with this Menu URL already exists
tr_TR: Bu Menü URL'si ile kopya menü zaten mevcut

en: Duplicate submenu with the menu url already exist
tr_TR: Bu menü URL'si ile kopya alt menü zaten mevcut

en: Homepage
tr_TR: Ana Sayfa

en: Archive Pages
tr_TR: Arşiv Sayfaları

en: Single Pages
tr_TR: Tekil Sayfalar

en: Select pages...
tr_TR: Sayfaları seçin...

en: You can select page types where this element will be added.
tr_TR: Bu öğenin ekleneceği sayfa türlerini seçebilirsiniz.

en: Select post types...
tr_TR: Gönderi türlerini seçin...

en: This will add a metabox on the post editing screen. You can use this feature to add body classes only for that post.
tr_TR: Bu, yazı düzenleme ekranında bir metabox ekleyecektir. Bu özelliği yalnızca o yazı için gövde sınıfları eklemek için kullanabilirsiniz.

en: Visibility Statuses
tr_TR: Görünürlük Durumları

en: Visibility Status Capabilities
tr_TR: Görünürlük Durum Yetkileri

en: Set
tr_TR: Ayarla

en: Read
tr_TR: Oku

en: Edit Others
tr_TR: Diğerlerini Düzenle

en: Delete Others
tr_TR: Diğerlerini Sil

en: Can set posts to this status
tr_TR: Gönderileri bu duruma ayarlayabilir

en: Can read posts in this status
tr_TR: Bu durumdaki gönderileri okuyabilir

en: Can edit other users' posts in this status
tr_TR: Bu durumdaki diğer kullanıcıların gönderilerini düzenleyebilir

en: Can delete other users' posts in this status
tr_TR: Bu durumdaki diğer kullanıcıların gönderilerini silebilir

en: Configure post status properties, post types
tr_TR: Gönderi durumu özelliklerini, gönderi türlerini yapılandırın

en: Toggle all capabilities for this status
tr_TR: Bu durum için tüm yetkileri değiştirme

en: %s: assigned by Permission Group
tr_TR: %s: İzin Grubu tarafından atanmış

en: This capability is %s
tr_TR: Bu yetki %s'dir

en: It is required in addition to the type-specific capability.
tr_TR: Türe özgü yeteneğin yanı sıra gereklidir.

en: shared capability: %s
tr_TR: paylaşılan yetenek: %s

en: Custom Statuses
tr_TR: Özel Durumlar

en: Revision Statuses
tr_TR: Revizyon Durumları

en: Revision Status Capabilities
tr_TR: Revizyon Durum Yetenekleri

en: Custom Status Capabilities
tr_TR: Özel Durum Yetenekleri

en: Can edit posts of this status
tr_TR: Bu durumdaki gönderileri düzenleyebilir

en: Can edit other's posts of this status
tr_TR: Başka birinin bu durumdaki gönderilerini düzenleyebilir

en: Can delete posts of this status
tr_TR: Bu durumdaki gönderileri silebilir

en: Can delete other's posts of this status
tr_TR: Başka birinin bu durumdaki gönderilerini silebilir

en: Configure status properties, post types, capability requirements
tr_TR: Durum özelliklerini, gönderi türlerini, yetenek gereksinimlerini yapılandırın

en: To control revision editing and deletion, install the %1$sPublishPress Revisions%2$s and %3$sStatuses Pro%4$s plugins.
tr_TR: Revizyon düzenleme ve silme işlemlerini kontrol etmek için %1$sPublishPress Revisions%2$s ve %3$sStatuses Pro%4$s eklentilerini yükleyin.

en: To define and control Revision statuses, install the %1$sStatuses Pro%2$s plugin.
tr_TR: Revizyon durumlarını tanımlamak ve kontrol etmek için %1$sStatuses Pro%2$s eklentisini yükleyin.

en: To define and control Revision statuses, install the %1$sPublishPress Revisions%2$s plugin.
tr_TR: Revizyon durumlarını tanımlamak ve kontrol etmek için %1$sPublishPress Revisions%2$s eklentisini yükleyin.

en: To define and control Revision statuses, update the %1$sPublishPress Revisions%2$s plugin to version %3$s or higher.
tr_TR: Revizyon durumlarını tanımlamak ve kontrol etmek için %1$sPublishPress Revisions%2$s eklentisini %3$s veya daha yüksek bir sürüme güncelleyin.

en: To control revision editing and deletion, please set %1$sRevisions Compatibility Mode%2$s to "Enhanced Revision access control"
tr_TR: Revizyon düzenleme ve silme işlemlerini kontrol etmek için lütfen %1$sRevisions Compatibility Mode%2$s'yi "Geliştirilmiş Revizyon erişim kontrolü" olarak ayarlayın.

en: To enable or disable enforcement of custom editing capabilities for any status, click its Post Access cell in the %1$sStatuses table%2$s, then reload this screen.
tr_TR: Herhangi bir durum için özel düzenleme yeteneklerinin zorunlu hale getirilmesini etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için, %1$sStatuses table%2$s'ındaki Post Access hücresine tıklayın, ardından bu ekranı yeniden yükleyin.

en: Block access to Plugins screen via direct link
tr_TR: Eklentiler ekranına doğrudan bağlantı ile erişimi engelle

en: Block access to Profile screen via direct link
tr_TR: Profil ekranına doğrudan bağlantı ile erişimi engelle

en: Block access to Media Library via direct link
tr_TR: Medya Kütüphanesi'ne doğrudan bağlantı ile erişimi engelle

en: Block access to Themes screen via direct link
tr_TR: Temalar ekranına doğrudan bağlantı ile erişimi engelle

en: Block access to Users and Add New User screen via direct link
tr_TR: Kullanıcılar ve Yeni Kullanıcı Ekle ekranına doğrudan bağlantı ile erişimi engelle

en: Block by URL
tr_TR: URL ile engelle

en: Enter URL to be blocked by role:
tr_TR: Rol tarafından engellenecek URL'yi girin:

en: Editing:
tr_TR: Düzenleniyor:

en: Title
tr_TR: Başlık

en: Enter the name/label to identify the element under Blocked by URL section of this screen.
tr_TR: Bu ekranın URL ile Engellenen kısım altında elementi tanımlamak için ad/etiket girin.

en: URLs
tr_TR: URL'ler

en: Separate multiple urls by comma. (e.g, %1$s, %2$s).
tr_TR: Birden fazla URL'yi virgülle ayırın. (örn, %1$s, %2$s).

en: Wildcard Block
tr_TR: Wildcard Engelleme

en: Enable wildcard prefix matching for this URL rule.
tr_TR: Bu URL kuralı için wildcard ön ek eşleşmesini etkinleştir.

en: When enabled, users are blocked from any URL that starts with the value entered above.
tr_TR: Etkinleştirildiğinde, kullanıcılar yukarıda girilen değerin başladığı herhangi bir URL'den engellenir.

en: Cancel Edit
tr_TR: Düzenlemeyi İptal Et

en: Add New
tr_TR: Yeni Ekle

en: Save Edit
tr_TR: Düzenlemeyi Kaydet

en: An error occured!
tr_TR: Bir hata oluştu!

en: Invalid action. Reload this page and try again.
tr_TR: Geçersiz işlem. Bu sayfayı yeniden yükleyin ve tekrar deneyin.

en: All fields are required.
tr_TR: Tüm alanlar gereklidir.

en: Custom item updated successfully
tr_TR: Özel öğe başarıyla güncellendi

en: New custom item added successfully
tr_TR: Yeni özel öğe başarıyla eklendi

en: Wildcard enabled
tr_TR: Joker karakter etkin

en: View
tr_TR: Görüntüle

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Invalid request!.
tr_TR: Geçersiz istek!.

en: Selected item deleted successfully
tr_TR: Seçilen öğe başarıyla silindi

en: You do not have permission to access this page.
tr_TR: Bu sayfaya erişim izniniz yok.

en: Hide Hello Dolly from plugin list
tr_TR: Hello Dolly'yi eklenti listesinden gizle

en: Hide plugin row action links (Deactivate, Activate, Delete etc buttons)
tr_TR: Eklenti satırı eylem bağlantılarını gizle (Devre Dışı Bırak, Etkinleştir, Sil vb. butonlar)

en: Hide Add New Post button from post screen
tr_TR: Gönderi ekranından Yeni Gönderi Ekle butonunu gizle

en: Hide plugin row Deactivate button from all plugin lists
tr_TR: Tüm eklenti listelerinden eklenti satırı Devre Dışı Bırak butonunu gizle

en: Hide plugin row Delete button from all plugin lists
tr_TR: Tüm eklenti listelerinden eklenti satırı Sil butonunu gizle

en: Hide CSS Elements
tr_TR: CSS Elemanlarını Gizle

en: You can remove other elements from admin area by adding their IDs or classes below:
tr_TR: Diğer öğeleri admin alanından kaldırmak için aşağıdaki ID'lerini veya sınıflarını ekleyebilirsiniz:

en: Enter the name/label to identify the custom element on this screen.
tr_TR: Bu ekranda özel elemanı tanımlamak için ad/etiket girin.

en: Element IDs or Classes
tr_TR: Eleman ID'leri veya Sınıfları

en: IDs or classes to hide. Separate multiple values by comma (.custom-item-one, .custom-item-two, #new-item-id).
tr_TR: Gizlenecek ID'ler veya sınıflar. Birden fazla değeri virgülle ayırın (.custom-item-one, .custom-item-two, #new-item-id).

en: Target URLs
tr_TR: Hedef URL'ler

en: Optional. Restrict this CSS hide rule to specific admin URLs. Separate multiple URLs by comma.
tr_TR: İsteğe bağlı. Bu CSS gizleme kuralını belirli admin URL'leri ile sınırlayın. Birden fazla URL'yi virgülle ayırın.

en: Wildcard URL Match
tr_TR: Joker URL Eşleşmesi

en: Enable wildcard prefix matching for Target URLs.
tr_TR: Hedef URL'ler için joker karakter ön ek eşlemesini etkinleştir.

en: When enabled, this rule applies if current URL starts with any Target URL value.
tr_TR: Etkinleştirildiğinde, bu kural mevcut URL herhangi bir Hedef URL değeri ile başlıyorsa uygulanır.

en: CSS element updated successfully.
tr_TR: CSS öğesi başarıyla güncellendi.

en: New CSS element added successfully.
tr_TR: Yeni CSS öğesi başarıyla eklendi.

en: URL targeted
tr_TR: Hedef URL

en: URL wildcard
tr_TR: Joker karakter URL

en: Security check failed
tr_TR: Güvenlik kontrolü başarısız oldu

en: Permission denied
tr_TR: İzin reddedildi

en: Settings updated successfully.
tr_TR: Ayarlar başarıyla güncellendi.

en: Admin Menu Order reset successfully. Reloading page...
tr_TR: Admin Menü Sırası başarıyla sıfırlandı. Sayfa yeniden yükleniyor...

en: Admin Menu Names reset successfully. Reloading page...
tr_TR: Admin Menü İsimleri başarıyla sıfırlandı. Sayfa yeniden yükleniyor...

en: Admin Menu Cache reset successfully. Reloading page...
tr_TR: Admin Menü Ön Belleği başarıyla sıfırlandı. Sayfa yeniden yükleniyor...

en: Admin Menu reset successfully. Reloading page...
tr_TR: Admin Menü başarıyla sıfırlandı. Sayfa yeniden yükleniyor...

en: Menu deleted successfully.
tr_TR: Menü başarıyla silindi.

en: New menu added successfully. Reloading page...
tr_TR: Yeni menü başarıyla eklendi. Sayfa yeniden yükleniyor...

en: Invalid data
tr_TR: Geçersiz veri

en: Menu Name Updated for all roles.
tr_TR: Menü Adı tüm roller için güncellendi.

en: Menu Name Updated.
tr_TR: Menü Adı güncellendi.

en: Menu Order Updated.
tr_TR: Menü Sırası güncellendi.

en: Type:
tr_TR: Tür:

en: Menu Link
tr_TR: Menü Bağlantısı

en: Submenu Link
tr_TR: Alt Menü Bağlantısı

en: Menu Separator
tr_TR: Menü Ayracı

en: Submenu Separator
tr_TR: Alt Menü Ayracı

en: Position:
tr_TR: Pozisyon:

en: After
tr_TR: Sonra

en: Menu Title:
tr_TR: Menü Başlığı:

en: My Custom Menu
tr_TR: Özel Menüm

en: Menu Title is required.
tr_TR: Menü başlığı gereklidir.

en: Separator Style
tr_TR: Ayracın Stili

en: Line (____________________)
tr_TR: Çizgi (____________________)

en: Empty Space
tr_TR: Boş Alan

en: Menu URL:
tr_TR: Menü URL'si:

en: Enter an internal link such as %1s or an external link such as %2s. Any link can only be used once for a Menu URL.
tr_TR: %1s gibi bir dahili bağlantı veya %2s gibi bir harici bağlantı girin. Herhangi bir bağlantı, bir Menü URL'si için yalnızca bir kez kullanılabilir.

en: Menu with this url already exist.
tr_TR: Bu URL'ye sahip bir menü zaten mevcut.

en: Menu Capability:
tr_TR: Menü Yetkisi:

en: This is the capability required to see this menu. For example: %1s or %2s If you're entering a custom capability, remember to add and assign it to preferred roles on the capabilities page
tr_TR: Bu menüyü görmek için gerekli yetenek budur. Örneğin: %1s veya %2s Eğer özel bir yetenek giriyorsanız, bunu yetenekler sayfasında tercih edilen rollere eklemeyi ve atamayı unutmayın.

en: Menu Capability is required.
tr_TR: Menü yetkisi gereklidir.

en: Menu Icon
tr_TR: Menü İkonu

en: Save Menu Link
tr_TR: Menü Bağlantısını Kaydet

en: Toggle all
tr_TR: Tümünü Değiştir

en: New Menu Link
tr_TR: Yeni Menü Bağlantısı

en: (Can't detect menu name)
tr_TR: (menü adını tespit edilemiyor)

en: This menu name is not available in menu global data or directly registered with the menu
tr_TR: Bu menü adı, menü küresel verilerinde mevcut değil veya menü ile doğrudan kaydedilmemiştir.

en: %s Role
tr_TR: %s Rol

en: All Roles
tr_TR: Tüm Roller

en: Save
tr_TR: Kaydet

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: This option is disabled to prevent complete lockout
tr_TR: Tam kilitlenmeyi önlemek için bu seçenek devre dışı bırakılmıştır

en: Are you sure you want to delete %1s? %2s %3s
tr_TR: %1s'yi silmek istediğinizden emin misiniz? %2s %3s

en: The capability required to access this menu is %s
tr_TR: Bu menüye erişmek için gereken yetenek %s'dir

en: Rename Menu
tr_TR: Menüyü Yeniden Adlandır

en: Move Up
tr_TR: Yukarı Taşı

en: Move Down
tr_TR: Aşağı Taşı

en: No menu found
tr_TR: Hiçbir menü bulunamadı

en: How to use Admin Menus
tr_TR: Yönetici Menülerini Nasıl Kullanılır

en: usage key
tr_TR: kullanım anahtarı

en: No change
tr_TR: Değişiklik yok

en: This feature is denied
tr_TR: Bu özellik reddedildi

en: View Documentation
tr_TR: Belgeleri Görüntüle

en: Admin Menus Settings
tr_TR: Admin Menus Ayarları

en: Hide Submenus
tr_TR: Alt Menüleri Gizle

en: Show Menu Slugs
tr_TR: Menü Kısayollarını Göster

en: Reset Admin Menus
tr_TR: Admin Menülerini Sıfırla

en: You can reset admin menu order and name to their original position and names. You can also reset menu cache to fix issue of missing menu.
tr_TR: Admin menü sırasını ve adını orijinal konumlarına ve adlarına sıfırlayabilirsiniz. Ayrıca menü önbelleğini sıfırlayarak kaybolan menü sorununu çözebilirsiniz.

en: Reset Menu Order
tr_TR: Menü Sırasını Sıfırla

en: Reset Cached Menu
tr_TR: Önbelleklenmiş Menüyü Sıfırla

en: Reset Menu Names
tr_TR: Menü İsimlerini Sıfırla

en: Reset Selected Option
tr_TR: Seçilen Seçeneği Sıfırla

en: Add New Classic Editor Restrictions
tr_TR: Yeni Klasik Editör Kısıtlamaları Ekle

en: You can remove other elements from the editor screen by adding their IDs or classes below:
tr_TR: Diğer öğeleri düzenleyici ekranından kaldırmak için aşağıdaki ID'lerini veya sınıflarını ekleyebilirsiniz:

en: Add New Gutenberg Restrictions
tr_TR: Yeni Gutenberg Kısıtlamaları Ekle

en: Invalid action. Reload this page and try again if occured in error.
tr_TR: Geçersiz işlem. Hata oluştuysa bu sayfayı yeniden yükleyin ve tekrar deneyin.

en: Custom item updated successfully. Save changes to apply restrictions.
tr_TR: Özel öğe başarıyla güncellendi. Kısıtlamaları uygulamak için değişiklikleri kaydedin.

en: New custom item added. Save changes to apply restrictions.
tr_TR: Yeni özel öğe eklendi. Kısıtlamaları uygulamak için değişiklikleri kaydedin.

en: Hide the Patterns tab in the block editor
tr_TR: Blok editöründe Desenler sekmesini gizle

en: Hide the Insert/edit link button in the Classic Editor
tr_TR: Klasik Editörde Bağlantı ekle/düzenle düğmesini gizle

en: Custom Classic Editor Restrictions
tr_TR: Özel Klasik Editör Kısıtlamaları

en: Custom Gutenberg Restrictions
tr_TR: Özel Gutenberg Kısıtlamaları

en: Metaboxes
tr_TR: Metaboxlar

en: Admin Menu
tr_TR: Yönetici Menüsü

en: An error occurred. Please try again or contact the support team.
tr_TR: Bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin veya destek ekibiyle iletişime geçin.

en: License
tr_TR: Lisans

en: Activate Key
tr_TR: Anahtarı Aktif Et

en: Deactivate Key
tr_TR: Anahtarı Devre Dışı Bırak

en: Connecting to publishpress.com server...
tr_TR: publishpress.com sunucusuna bağlanıyor...

en: The request could not be processed due to a connection failure.
tr_TR: Bağlantı hatası nedeniyle istek işlenemedi.

en: Please enter the license key shown on your order receipt.
tr_TR: Lütfen sipariş fişinizde görünen lisans anahtarını girin.

en: An unidentified error occurred.
tr_TR: Tanımlanamayan bir hata oluştu.

en: The key has been deactivated.
tr_TR: Anahtar devre dışı bırakıldı.

en: The key has been activated.
tr_TR: Anahtar aktif hale getirildi.

en: The key has expired.
tr_TR: Anahtarın süresi dolmuş.

en: The key is invalid.
tr_TR: Anahtar geçersiz.

en: An unknown activation error occurred.
tr_TR: Bilinmeyen bir aktivasyon hatası oluştu.

en: The key provided is not valid. Please double-check your entry.
tr_TR: Verilen anahtar geçerli değil. Lütfen girişinizi tekrar kontrol edin.

en: This site is not valid to activate the key.
tr_TR: Bu site anahtarı aktifleştirmek için geçerli değil.

en: The key provided could not be validated by publishpress.com.
tr_TR: Verilen anahtar publishpress.com tarafından doğrulanamadı.

en: The key provided is already active on another site.
tr_TR: Verilen anahtar başka bir sitede zaten aktiftir.

en: The key has already been activated on the allowed number of sites.
tr_TR: Anahtar, izin verilen site sayısında zaten aktif hale getirilmiştir.

en: An unknown deactivation error occurred.
tr_TR: Bilinmeyen bir devre dışı bırakma hatası oluştu.

en: Unable to deactivate because the provided key is not valid.
tr_TR: Devre dışı bırakılamıyor çünkü sağlanan anahtar geçerli değil.

en: This site is not valid to deactivate the key.
tr_TR: Bu site anahtarı devre dışı bırakmak için geçerli değildir.

en: The key provided is not active on the specified site.
tr_TR: Sağlanan anahtar belirtilen sitede aktif değildir.

en: If this is incorrect, <a href="%s">request activation help</a>.
tr_TR: Bu yanlışsa, <a href="%s">aktivasyon yardımı isteyin</a>.

en: Please save settings before uploading site configuration.
tr_TR: Lütfen site yapılandırmasını yüklemeden önce ayarları kaydedin.

en: (Locked on by Statuses Pro)
tr_TR: (Statuses Pro tarafından kilitlendi)

en: Control custom statuses
tr_TR: Özel durumları kontrol et

en: Control selection of custom post statuses. %s
tr_TR: Özel gönderi durumlarının seçimlerini kontrol et. %s

en: Apply status-specific capabilities for post editing, deletion.
tr_TR: Gönderi düzenleme, silme için durum özel yeteneklerini uygula.

en: Enable Custom Visibility Statuses
tr_TR: Özel Görünürlük Durumlarını Etkinleştir

note: Translators: %1$s and %2$s is link markup
en: For Visibility Statuses, %1$senable the Status Control module%2$s in Permissions Pro
tr_TR: Görünürlük Durumları için, %1$sDurum Kontrol modülünü%2$s İzinler Pro'da etkinleştirin

en: Apply status-specific, type-specific editing capabilities for Visibility Statuses
tr_TR: Görünürlük Durumları için durum-spesifik, tür-spesifik düzenleme yeteneklerini uygulayın

en: License Key Activation
tr_TR: Lisans Anahtarı Aktivasyonu

en: Your PublishPress license key has expired. For continued priority support, <a href="%s">please renew</a>.
tr_TR: PublishPress lisans anahtarınızın süresi doldu. Sürekli öncelikli destek için, <a href="%s">lüfen yenileyin</a>.

en: Your PublishPress license key will expire today. For updates and priority support, <a href="%s">please renew</a>.
tr_TR: PublishPress lisans anahtarınız bugün süresi dolacak. Güncellemeler ve öncelikli destek için, <a href="%s">lüfen yenileyin</a>.

en: Your PublishPress license key will expire in %d day. For updates and priority support, <a href="%s">please renew</a>. |
tr_TR[0]: PublishPress lisans anahtarınız %d gün içinde sona erecektir. Güncellemeler ve öncelikli destek için, <a href="%s">lütfen yenileyin</a>.
tr_TR[1]: PublishPress lisans anahtarınız (eklenti güncellemeleri için) %d gün içinde sona erecektir. Güncellemeler ve öncelikli destek için, <a href="%s">lütfen yenileyin</a>.

en: Key Expired
tr_TR: Anahtar Süresi Doldu

en: Deactivate
tr_TR: Devre Dışı Bırak

en: Activated
tr_TR: Aktif Edildi

en: Enter your license key
tr_TR: Lisans anahtarınızı girin

en: Activate
tr_TR: Aktif Et

en: view %s&nbsp;details
tr_TR: %s&nbsp;detayları görüntüle

en: Update&nbsp;Available
tr_TR: Güncelleme&nbsp;Mevcut

en: Update&nbsp;Check
tr_TR: Güncelleme&nbsp;Kontrolü

en: Account
tr_TR: Hesap

en: Pricing
tr_TR: Fiyatlandırma

en: Display PublishPress Branding
tr_TR: PublishPress Markasını Göster

en: Hide the PublishPress footer and other branding.
tr_TR: PublishPress altbilgisini ve diğer markaları gizle.

en: Admin Menus: treatment of multiple roles
tr_TR: Yönetici Menüler: birden fazla rolün işlenmesi

en: Most permissive: Any non-restricted user role allows access
tr_TR: En izin verici: Herhangi bir kısıtlı olmayan kullanıcı rolü erişime izin verir

en: Most restrictive: Any restricted user role prevents access
tr_TR: En kısıtlayıcı: Herhangi bir kısıtlı kullanıcı rolü erişimi engeller

en: This controls whether the most permissive or restrictive permissions are applied if a user has multiple roles.
tr_TR: Bu, bir kullanıcının birden fazla rolü varsa en izin verici veya kısıtlayıcı izinlerin uygulanıp uygulanmayacağını kontrol eder.

en: Capability Requirements
tr_TR: Yetenek Gereksinimleri

en: (Default Capabilities)
tr_TR: (Varsayılan Yetenekler)

en: Custom Capabilities for this Status
tr_TR: Bu Durum için Özel Yetenekler

en: same as PARENT STATUS (%s)
tr_TR: ANA DURUM ile aynı (%s)

en: same as %s status
tr_TR: %s durumu ile aynı

en: Enforce status-specific capabilities, or share capabilities with another status.
tr_TR: Duruma özel yetenekleri zorla, veya başka bir durum ile yetenekleri paylaş.

en: List
tr_TR: Liste

en: Revise
tr_TR: Gözden Geçir

note: translators: %s is a post status name
en: Role can set posts to the "%s" status
tr_TR: Rol, gönderileri "%s" durumuna ayarlayabilir

note: translators: %s is a post status name
en: Role can read "%s" posts
tr_TR: Rol, "%s" gönderilerini okuyabilir

note: translators: %s is a post status name
en: Role sees uneditable "%s" posts in admin listing
tr_TR: Rol, yönetici listesinde düzenlenemez "%s" gönderilerini görebilir

note: translators: %s is a post status name
en: Role can create revisions of "%s" posts
tr_TR: Rol, "%s" gönderilerinin revizyonlarını oluşturabilir

note: translators: %s is a post status name
en: Role can edit "%s" posts
tr_TR: Rol, "%s" gönderilerini düzenleyebilir

note: translators: %s is a post status name
en: Role can edit other's "%s" posts
tr_TR: Rol, başkalarının "%s" gönderilerini düzenleyebilir

note: translators: %s is a post status name
en: Role can delete "%s" posts
tr_TR: Rol, "%s" gönderilerini silebilir

note: translators: %s is a post status name
en: Role can delete other's "%s" posts
tr_TR: Rol, başkalarının "%s" gönderilerini silebilir

en: Role Capabilities for "%s" status:
tr_TR: "%s" durumu için Rol Yetenekleri:

en: Update Status
tr_TR: Durumu Güncelle

en: Edit basic role capabilities
tr_TR: Temel rol yeteneklerini düzenle

en: Toggle all capabilities for this role
tr_TR: Bu rol için tüm yetenekleri değiştirme

en: Standard
tr_TR: Standart

en: Disabled
tr_TR: Devre Dışı

en: Custom
tr_TR: Özel

en: Custom Read
tr_TR: Özel Okuma

note: translators: %s is the name of the status that has the same capabilities
en: (same as %s)
tr_TR: (aynı %s)

en: Toggle setting
tr_TR: Ayarı değiştir

en: Post Status
tr_TR: Gönderi Durumu

en: Post Access
tr_TR: Gönderi Erişimi

en: Edit Posts listing includes posts in this status (even if not editable)
tr_TR: Gönderi listesini düzenleme, bu durumdaki gönderileri içerir (düzenlenebilir olmasa bile)

en: Can create revisions of posts in this status
tr_TR: Bu durumdaki gönderilerin revizyonlarını oluşturabilir

en: Sorry, you do not have permission to edit custom statuses.
tr_TR: Üzgünüm, özel durumları düzenleme izniniz yok.

en: same as %s
tr_TR: aynı %s

en: Custom status control is disabled until you activate the %1$sPublishPress Statuses%2$s plugin. See %3$sCapabilities > Settings%4$s for details.
tr_TR: Özel durum kontrolü, %1$sPublishPress Durumları%2$s eklentisini etkinleştirmeden devre dışıdır. Ayrıntılar için %3$sYetenekler > Ayarlar%4$s bölümüne bakın.

en: Custom status control is disabled until you install the %1$sPublishPress Statuses%2$s plugin. See %3$sCapabilities > Settings%4$s for details.
tr_TR: Özel durum kontrolü, %1$sPublishPress Durumları%2$s eklentisini yüklemeden devre dışıdır. Ayrıntılar için %3$sYetenekler > Ayarlar%4$s bölümüne bakın.

en: Changes saved!
tr_TR: Değişiklikler kaydedildi!

en:  Error: changes can't be saved.
tr_TR: Hata: değişiklikler kaydedilemiyor.

en: Deleting menu...
tr_TR: Menü siliniyor...

en: Updating Settings...
tr_TR: Ayarlar Güncelleniyor...

en: You must check at least one option to reset.
tr_TR: Sıfırlamak için en az bir seçeneği işaretlemelisiniz.

en: Resetting option...
tr_TR: Seçenek sıfırlanıyor...
