SkyVerge WooCommerce Plugin Framework 1.0.0 - en to da translation catalogue (397 entries)

en: %1$s %2$s %3$s Approved
da: %1$s %2$s %3$s godkendt

en: %1$s %2$s %3$s Approved: %4$s
da: %1$s %2$s %3$s Godkendt: %4$s

en: %1$s %2$s %3$s Approved: %4$s ending in %5$s
da: %1$s %2$s %3$s Godkendt: %4$s ender på %5$s

en: %1$s %2$s Pre-Order Release Payment Approved: %3$s ending in %4$s (expires %5$s)
da: %1$s %2$s Betaling af forudbestilt frigivelse er godkendt: %3$s ender på%4$s (udløber %5$s)

en: %1$s - A minimum of %2$s is required.
da: %1$s - Et minimum af %2$s er påkrævet.

en: %1$s - Add Payment Method for %2$s
da: %1$s – Tilføj ny betalingsmetode for %2$s

en: %1$s - Capture for Order %2$s
da: %1$s – Reservér til ordre %2$s

en: %1$s - Order %2$s
da: %1$s – Ordre %2$s

en: %1$s - Pre-Order Release Payment for Order %2$s
da: %1$s – Betaling af forudbestilt frigivelse mislykkedes for ordre: %2$s

en: %1$s - Refund for Order %2$s
da: %1$s – Refusion for ordre %2$s

en: %1$s - Subscription Renewal Order %2$s
da: %1$s – Ordre på fornyelse af abonnement %2$s

en: %1$s Capture Failed: %2$s
da: %1$s Reservation mislykkedes: %2$s

en: %1$s Capture of %2$s Approved
da: %1$s Reservation af %2$s er godkendt

en: %1$s Check Transaction Approved: %2$s account ending in %3$s
da: %1$s Checktransaktionen er godkendt: %2$s-konto ender på %3$s

en: %1$s Payment Change Failed (%2$s)
da: %1$s Betalingsændring mislykkedes (%2$s)

en: %1$s Payment Failed (%2$s)
da: %1$s Betalingen mislykkedes (%2$s)

en: %1$s Payment Method Saved: %2$s ending in %3$s (expires %4$s)
da: %1$s Betalingsmetode er gemt: %2$s ender på %3$s (udløber %4$s)

en: %1$s Refund Failed: %2$s
da: %1$s Refusionen mislykkedes: %2$s

en: %1$s Refund Failed: %2$s - %3$s
da: %1$s Refusionen mislykkedes: %2$s - %3$s

en: %1$s Refund in the amount of %2$s approved.
da: %1$s En refusion på beløbet %2$s er godkendt.

en: %1$s Tokenization Request Failed: %2$s
da: %1$s Anmodning om tokenisering mislykkedes: %2$s

en: %1$s Transaction Cancelled (%2$s)
da: %1$s Transaktionen blev annulleret (%2$s)

en: %1$s Transaction Held for Review (%2$s)
da: %1$s Transaktion er på hold for gennemgang (%2$s)

en: %1$s Void Failed: %2$s
da: %1$s Annullering mislykkedes: %2$s

en: %1$s Void Failed: %2$s - %3$s
da: %1$s Annullering mislykkedes: %2$s - %3$s

en: %1$s Void in the amount of %2$s approved.
da: %1$s annuller godkendte beløb på %2$s.

en: %1$s accepts payment in %2$s only. %3$sConfigure%4$s WooCommerce to accept %2$s to enable this gateway for checkout. | %1$s accepts payment in one of %2$s only. %3$sConfigure%4$s WooCommerce to accept one of %2$s to enable this gateway for checkout.
da[0]: %1$s modtager kun betaling i %2$s. %3$sKonfigurer%4$s WooCommerce til at modtage %2$s for at aktivere denne gateway til kassen.
da[1]: %1$s modtager kun betaling i en af %2$s. %3$sKonfigurer%4$s WooCommerce til at modtage en af %2$s for at aktivere denne gateway til kassen.

en: %1$s and %2$s | %1$s, and %2$s
da[0]: %1$s og %2$s
da[1]: %1$s og %2$s

en: %1$s eCheck Payment Method Saved: %2$s account ending in %3$s
da: %1$s eCheck-betalingsmetode er gemt: %2$s konto ender på %3$s

en: %1$s eCheck Pre-Order Release Payment Approved: %2$s ending in %3$s
da: %1$s eCheck Betaling af forudbestilt frigivelse er godkendt: %2$s ender på %3$s

en: %1$s ending in %2$s
da: %1$s slutter med %2$s

en: %1$s is inactive for pre-order transactions. Please %2$senable tokenization%3$s to activate %1$s for Pre-Orders.
da: %1$s er inaktiv for transaktioner i forbindelse med forudbestillinger. %2$sAktivér tokenisering%3$s for at aktivere %1$s for forudbestillinger.

en: %1$s is inactive for subscription transactions. Please %2$senable tokenization%3$s to activate %1$s for Subscriptions.
da: %1$s er inaktiv for abonnementstransaktioner. %2$sAktivér tokenisering%3$s for at aktivere %1$s til abonnementer.

en: %1$s is not yet compatible with the Cart block. We recommend %2$sfollowing this guide%3$s to revert to the %4$s%5$s shortcode%6$s.
da: %1$s er endnu ikke kompatibel med blokken Kurv. Vi anbefaler %2$sifølge denne guide%3$s for at omdanne %4$s%5$s shortcode%6$s.

en: %1$s is not yet compatible with the Checkout block. We recommend %2$sfollowing this guide%3$s to revert to the %4$s%5$s shortcode%6$s.
da: %1$s er endnu ikke kompatibel med blokken Kassen. Vi anbefaler %2$sifølge denne guide%3$s for at omdanne %4$s%5$s shortcode%6$s.

en: %1$s or %2$s | %1$s, or %2$s
da[0]: %1$s eller %2$s
da[1]: %1$s eller %2$s

en: %1$s requires WooCommerce %2$s or newer
da: %1$s kræver WooCommerce %2$s eller nyere

en: %1$s requires the %2$s PHP extension to function. Contact your host or server administrator to install and configure the missing extension. | %1$s requires the following PHP extensions to function: %2$s. Contact your host or server administrator to install and configure the missing extensions.
da[0]: %1$s kræver %2$s PHP-udvidelsen for at fungere. Kontakt din udbyder eller serveradministrator for at installere og konfigurere den manglende udvidelse.
da[1]: %1$s kræver de følgende PHP-udvidelser for at fungere: %2$s. Kontakt din udbyder eller serveradministrator for at installere og konfigurere de manglende udvidelser.

en: %1$s requires the %2$s PHP function to exist.  Contact your host or server administrator to install and configure the missing function. | %1$s requires the following PHP functions to exist: %2$s.  Contact your host or server administrator to install and configure the missing functions.
da[0]: %1$s kræver %2$s PHP-funktion for at virke.  Kontakt din udbyder eller serveradministrator for at installere og konfigurere den manglende funktion.
da[1]: %1$s kræver de følgende PHP-funktioner for at virke: %2$s.  Kontakt din udbyder eller serveradministrator for at installere og konfigurere de manglende funktioner.

en: %1$s: WooCommerce is not being forced over SSL; your customers' payment data may be at risk. %2$sVerify your site URLs here%3$s
da: %1$s: WooCommerce tvinges ikke til SSL, dine kunders betalingsdata kan være i fare. %2$sBekræft dit websteds url-adresser her%3$s

en: %4$s%1$s Notice!%5$s Your store %2$scalculates taxes%3$s based on the billing address, but %1$s %4$sdoes not%5$s share the customer billing address with your store before payment. These orders will have their taxes calculated based on the shipping address (or shop address, for orders with only virtual products).
da: %4$s%1$s Bemærk!%5$s Din butik %2$sberegner afgifter%3$s baseret på faktureringsadressen, men %1$s %4$s%5$s deler ikke kunders fragtoplysninger med din butik inden betaling. Disse ordrer får deres afgifter beregnet baseret på fragtadressen (eller butiksadressen for ordrer, som kun indeholder virtuelle produkter).

en: %s &rsaquo; Setup
da: %s &rsaquo; opsætning

en: %s Customer ID
da: Kunde-id hos %s

en: %s Order completely refunded.
da: %sHele ordren blev refunderet.

en: %s Payment Failed
da: %s Betaling mislykkedes

en: %s Payment Method Saved
da: %s Betalingsmetode er gemt

en: %s Payment Tokens
da: %s betalingstokens

en: %s Transaction Cancelled
da: %s Transaktionen blev annulleret

en: %s Transaction Held for Review
da: %s Transaktion på hold for gennemgang

en: %s duplicate transaction received
da: %s duplikat-transaktion er modtaget

en: %s is disabled.
da: %s er deaktiveret.

en: %s is not configured
da: %s er ikke konfigureret

en: %s is ready!
da: ‌‌%s er klar!

en: %s is required.
da: %s er påkrævet.

en: %s or higher
da: %s eller højere

en: %s will soon require TLS 1.2 support to process transactions and your server environment may need to be updated. Please contact your hosting provider to confirm that your site can send and receive TLS 1.2 connections and request they make any necessary updates.
da: %s vil snart kræve TLS 1.2-support for at behandle transaktioner, og dit servermiljø skal muligvis opdateres. Kontakt din udbyder for at få bekræftet, at dit websted kan sende og modtage TLS 1.2-forbindelser, samt anmode om at eventuelle fornødne opdateringer bliver foretaget.

en: (Transaction ID %s)
da: (Transaktions-ID %s)

en: (expires %s)
da: (udløber %s)

en: -- Select an option --
da: -- Vælg en mulighed --

en: A Google merchant identifier issued after registration with the %1$sGoogle Pay & Wallet Console%2$s. 12-18 characters. Required in production environment.
da: En Google-sælger-identifikator, der udstedes efter registrering hos %1$sGoogle Pay og Wallet-konsollen%2$s. 12-18 tegn. Påkrævet i produktionsmiljø.

en: A list of key/value pairs defining the display value of each setting option. The keys should match the options defined in the base setting for validation.
da: En liste med nøgle-/værdipar definerer den enkelte indstillingsmuligheds visningsværdi. Nøglerne skal matche de muligheder, der er defineret i grundindstillingerne for godkendelse.

en: A list of valid options, used for validation before storing the value.
da: En liste med gyldige muligheder, brugt til validering inden værdien gemmes.

en: Accepted Card Logos
da: Logoer for accepterede kort

en: Accepts payment in %1$s only. %2$sConfigure%3$s WooCommerce to accept %1$s to enable %4$s. | Accepts payment in %1$s only. %2$sConfigure%3$s WooCommerce to accept %1$s to enable %4$s.
da[0]: Modtager kun betaling i %1$s. %2$sKonfigurer%3$s WooCommerce til at modtage %1$s for at aktivere %4$s.
da[1]: Modtager kun betaling i %1$s. %2$sKonfigurer%3$s WooCommerce til at modtage %1$s for at aktivere %4$s.

en: Account Number
da: Kontonummer

en: Account Number is invalid (only digits are allowed)
da: Kontonummeret er ugyldigt (kun tal er tilladt)

en: Account Number is missing
da: Kontonummeret mangler

en: Account Type
da: Kontotype

en: Add New
da: Tilføj ny

en: Allow Apple Pay on
da: Tillad Apple Pay på

en: Allow customers to securely save their payment details for future checkout.
da: Lad kunder gemme deres betalingsoplysninger til fremtidig betalingsproces.

en: Allow orders to be partially captured multiple times.
da: Tillad ordrer at blive delvist reserverede adskillige gange.

en: An error occurred, please try again or try an alternate form of payment
da: Der opstod en fejl, prøv igen eller prøv en anden betalingsmetode.

en: An error occurred, please try again or try an alternate form of payment.
da: Der opstod en fejl, prøv igen eller prøv en anden betalingsform.

en: An error occurred. Please try again.
da: Der er opstået en fejl. Prøv igen.

en: Apple Merchant ID
da: Apple-forhandler-ID

[ctx: Apple Pay]
en: Buy with
da: Køb med

en: Apple Pay payment authorized.
da: Apple Pay-betaling er godkendt.

en: Apple Pay payment failed. %s
da: Apple Pay-betaling mislykkedes. %s

en: Are you having a great experience with %1$s so far? Please consider %2$sleaving a review%3$s! If things aren't going quite as expected, we're happy to help -- please %4$sreach out to our support team%5$s.
da: Har du en god oplevelse med %1$s indtil videre? Skriv meget gerne %2$sen anmeldelse%3$s. Hvis det ikke fungerer som forventet, hjælper vi meget gerne – %4$skontakt vores supportteam%5$s.

en: Are you sure you want to delete this payment method?
da: Er du sikker på, at du vil slette denne betalingsmetode?

en: Are you sure you want to remove this token?
da: Vil du fjerne dette domæne?

en: As a result, %s no longer supports this version and you should upgrade PHP as soon as possible.
da: Som følge deraf understøtter %s ikke længere denne version, og du skal opgradere PHP snarest muligt.

en: Authorization only transaction
da: Kun godkendelse af transaktion

[ctx: Authorized transaction for order payment]
en: Authorization total
da: Godkendelse i alt

en: Automatically capture orders when they are changed to %s.
da: Hent automatisk ordrer, når de ændres til %s.

en: Background Processing Test
da: Test af baggrundsbehandling

en: Bank Account
da: Bankkonto

[ctx: Bank account]
en: Account Number is invalid (must be between 5 and 17 digits)
da: Kontonummeret er ugyldigt (skal være mellem 5 og 17 tal)

[ctx: Bank account]
en: Account Number is invalid (only digits are allowed)
da: Kontonummeret er ugyldigt (kun tal er tilladt)

[ctx: Bank account]
en: Account Number is missing
da: Kontonummeret mangler

[ctx: Bank account]
en: Account number is invalid (must be between 5 and 17 digits)
da: Kontonummeret er ugyldigt (skal være mellem 5 og 17 tal)

[ctx: Bank account]
en: Routing Number is invalid (must be 9 digits)
da: Routingnummeret er ugyldigt (skal bestå af 9 tal)

[ctx: Bank account]
en: Routing Number is invalid (only digits are allowed)
da: Routingnummeret er ugyldigt (kun tal er tilladt)

[ctx: Bank account]
en: Routing Number is missing
da: Routingnummeret mangler

[ctx: Bank check (noun)]
en: Check Number is invalid (only digits are allowed)
da: Checknummeret er ugyldigt (kun tal er tilladt)

[ctx: Bank check (noun)]
en: Check Number is missing
da: Checknummeret mangler

[ctx: Bank check (noun)]
en: Sample Check
da: Eksempel på check

en: Both
da: Begge

en: Button Style
da: Knapstil

[ctx: Button label]
en: Edit the Cart Page
da: Rediger siden Kurv

[ctx: Button label]
en: Edit the Checkout Page
da: Rediger siden Kassen

[ctx: Button style]
en: Black
da: Sort

[ctx: Button style]
en: White
da: Hvid

[ctx: Button style]
en: White with outline
da: Hvid med kontur

en: By submitting your payment, you agree to our %1$sterms and conditions%2$s.
da: Når du sender din betaling, accepterer du vores %1$svilkår og betingelser%2$s.

en: Cancel
da: Annullér

en: Cancel Order
da: Annullér ordre

en: Capture %s
da: Reserver %s

[ctx: Capture (without charge) amount for order payment]
en: Capture amount
da: Reserveret beløb

en: Capture Charge
da: Hent opkrævning

en: Capture Paid Orders
da: Hent betalte ordrer

[ctx: Captured transaction (without charge) for order payment]
en: Amount already captured
da: Beløb er allerede reserveret

en: Card Number
da: Kortnummer

en: Card Security Code
da: Kortets sikkerhedskode

en: Card Security Code (CSC)
da: Kortets sikkerhedskode (CSC)

en: Card Type
da: Korttype

en: Card expiration date is invalid
da: Kortets udløbsdato er ugyldig

en: Card number is invalid
da: Kortnummeret er ugyldigt

en: Card number is invalid (only digits allowed)
da: Kortnummeret er ugyldigt (kun tal er tilladt)

en: Card number is invalid (wrong length)
da: Kortnummeret er ugyldigt (forkert længde)

en: Card number is missing
da: Kortnummeret mangler

en: Card security code is invalid (must be 3 or 4 digits)
da: Kortets sikkerhedskode er ugyldig (skal bestå af 3 eller 4 tal)

en: Card security code is invalid (only digits are allowed)
da: Kortets sikkerhedskode er ugyldig (kun tal er tilladt)

en: Card security code is missing
da: Kortets sikkerhedskode mangler

en: Cart
da: Indkøbsvogn

en: Certificate Path
da: Certifikatsti

en: Charge Virtual-Only Orders
da: Opkrævning af kun virtuelle ordrer

en: Check number %s
da: Checknummer %s

en: Check to enable detailed decline messages to the customer during checkout when possible, rather than a generic decline message.
da: Tjek for at aktivere detaljerede meddelelser og afvisning ved betaling, når det er muligt, i stedet for en generisk afvisningsmeddelelse.

en: Checking
da: Kontrollerer

en: Checking Account
da: Checkkonto

en: Checkout
da: Gå til kassen

en: Comment (optional):
da: Kommentar (valgfri):

en: Configure
da: Konfigurer

[ctx: Congratulatory message displayed to the merchant when they process their first payment]
en: You successfully processed a payment!
da: Du har gennemført en betaling.

[ctx: Congratulatory message displayed to the merchant when they process their first refund]
en: You successfully processed a refund!
da: Du har behandlet en refusion.

en: Connection Settings
da: Indstillinger til forbindelse

en: Continue
da: Fortsæt

en: Continue to Payment
da: Fortsæt til betaling

en: Could not connect. Please ask your hosting company to ensure your server has loopback connections enabled.
da: Kunne ikke forbinde. Bed din udbyder om at sørge for, at din server har aktiveret loopback-forbindelser.

en: Could not find order %s
da: Kunne ikke finde ordre %s

en: Could not update setting: %s
da: Kunne ikke opdatere indstilling: %s

en: Credit / Debit Card
da: Kredit- og betalingskort

en: Credit Card
da: Kreditkort

[ctx: Credit card transaction type]
en: Authorization
da: Godkendelse

[ctx: Credit or debit card]
en: Card expiration date is invalid
da: Kortets udløbsdato er ugyldig

[ctx: Credit or debit card]
en: Card is invalid
da: Kort er ugyldig

[ctx: Credit or debit card]
en: Card number is invalid
da: Kortnummeret er ugyldigt

[ctx: Credit or debit card]
en: Card number is invalid (only digits allowed)
da: Kortnummeret er ugyldigt (kun tal er tilladt)

[ctx: Credit or debit card]
en: Card number is invalid (wrong length)
da: Kortnummeret er ugyldigt (forkert længde)

[ctx: Credit or debit card]
en: Card number is missing
da: Kortnummeret mangler

[ctx: Credit or debit card]
en: Card security code is invalid (must be 3 or 4 digits)
da: Kortets sikkerhedskode er ugyldig (skal bestå af 3 eller 4 tal)

[ctx: Credit or debit card]
en: Card security code is invalid (only digits are allowed)
da: Kortets sikkerhedskode er ugyldig (kun tal er tilladt)

[ctx: Credit or debit card]
en: Card security code is missing
da: Kortets sikkerhedskode mangler

[ctx: Credit or debit card]
en: Insufficient funds in account, please use an alternate card or other form of payment.
da: Der er ikke nok penge på kontoen, brug et andet kort eller en anden betalingsmetode.

[ctx: Credit or debit card]
en: Please enter your card expiration date and try again.
da: Indtast kortets udløbsdato, og prøv igen.

[ctx: Credit or debit card]
en: Please enter your card number and try again.
da: Indtast dit kortnummer, og prøv igen.

[ctx: Credit or debit card]
en: Please select the card type and try again.
da: Vælg korttype, og prøv igen.

[ctx: Credit or debit card]
en: That card type is not accepted, please use an alternate card or other form of payment.
da: Denne korttype modtages ikke, brug et alternativt kort eller en anden betalingsmetode.

[ctx: Credit or debit card]
en: The card expiration month is invalid, please re-enter and try again.
da: Kortets udløbsmåned er ugyldig, indtast den igen, og prøv en gang til.

[ctx: Credit or debit card]
en: The card expiration year is invalid, please re-enter and try again.
da: Kortets udløbsår er ugyldigt, indtast det igen, og prøv en gang til.

[ctx: Credit or debit card]
en: The card is inactivate or not authorized for card-not-present transactions, please use an alternate card or other form of payment.
da: Kortet er inaktivt eller ikke godkendt til ikke fysiske-korttransaktioner, brug et andet kort eller en anden betalingsmetode.

[ctx: Credit or debit card]
en: The card number is invalid, please re-enter and try again.
da: Kortnummeret er ugyldigt, indtast det igen, og prøv en gang til.

[ctx: Credit or debit card]
en: The card type is invalid or does not correlate with the credit card number. Please try again or use an alternate card or other form of payment.
da: Denne korttype er ugyldig eller stemmer ikke overens med kreditkortnummeret. Prøv igen, eller brug et alternativt kort eller en anden betalingsmetode.

[ctx: Credit or debit card]
en: The credit limit for the card has been reached, please use an alternate card or other form of payment.
da: Kreditgrænsen for dette kort er nået, brug et andet kort eller en anden betalingsmetode.

[ctx: Credit or debit card]
en: The provided address does not match the billing address for cardholder. Please verify the address and try again.
da: Den indtastede adresse stemmer ikke overens med kortholderens faktureringsadresse. Kontrollér adressen, og prøv igen.

[ctx: Credit or debit card]
en: The provided card is expired, please use an alternate card or other form of payment.
da: Kortet er udløbet, brug et andet kort eller en anden betalingsmetode.

[ctx: Credit or debit card]
en: The provided card was declined, please use an alternate card or other form of payment.
da: Kortet blev afvist, brug et andet kort eller en anden betalingsmetode.

[ctx: Credit or debit card (whole date issue)]
en: The card expiration date is invalid, please re-enter and try again.
da: Kortets udløbsdato er ugyldig, indtast det igen, og prøv en gang til.

[ctx: Credit or debit card CSC/CVC/CVV]
en: Please enter your card verification number and try again.
da: Indtast bekræftelsesnummeret for kortet og prøv igen.

[ctx: Credit or debit card CSC/CVC/CVV]
en: The card verification number does not match. Please re-enter and try again.
da: Bekræftelsesnummeret for kortet stemmer ikke overens. Indtast igen, og prøv engang til.

[ctx: Credit or debit card CSC/CVC/CVV]
en: The card verification number is invalid, please try again.
da: Bekræftelsesnummeret for kortet er forkert, prøv igen.

[ctx: Credit or debit card CSC/CVC/CVV]
en: This order is being placed on hold for review due to an incorrect card verification number. You may contact the store to complete the transaction.
da: Denne ordre er sat på hold til gennemgang, fordi kortets verificeringsnummer er forkert. Du kan kontakte butikken for at afslutte transaktionen.

en: Customer ID
da: Kunde-id

en: Debug Mode
da: Fejlfindingstilstand

en: Default
da: Standard

en: Default?
da: Standard?

en: Description
da: Beskrivelse

en: Detailed Decline Messages
da: Detaljerede meddelelser om afvisning

en: Details
da: Detaljer

en: Disabled because the other gateway is using these settings
da: Deaktiveret fordi den anden gateway bruger disse indstillinger

en: Discount
da: Rabat

en: Dismiss
da: Afvis

en: Display at Checkout
da: Vis ved kasse

en: Display at Checkout & Log
da: Vis ved kasse og logfør

en: Display the Card Security Code (CSC) field on checkout
da: Vis kortets sikkerhedskodefelt (CSC) ved kassen

en: Display the Card Security Code field when paying with a saved card
da: Vis kortets sikkerhedskodefelt ved betaling med et gemt kort.

en: Displays whether or not debug logging is enabled for this gateway.
da: Viser om logging af fejl er aktiveret eller ej for denne gateway.

en: Displays whether or not tokenization is enabled for this gateway.
da: Viser om tokenisering er aktiveret eller ej for denne gateway.

en: Docs
da: Dokumentation

en: Driver's license number is invalid
da: Kørekortets nummer er ugyldigt

en: Driver's license number is missing
da: Kørekortets nummer mangler

en: Edit
da: Rediger

en: Enable / Disable
da: Aktivér/deaktivér

en: Enable Partial Capture
da: Aktivér delvis reservering

en: Enable this gateway
da: Aktivér denne gateway

en: Enable to test Apple Pay functionality throughout your sites without processing real payments.
da: Aktivér for at teste Apple Pay-funktionaliteten på dine websteder uden at behandle rigtige betalinger.

en: Enable to test Google Pay functionality throughout your sites without processing real payments.
da: Aktivér for at teste Google Pay-funktionaliteten på dine websteder uden at behandle rigtige betalinger.

en: Environment
da: Miljø

en: Error %d: Unable to create order. Please try again.
da: Fejl %d: Ordren kan ikke oprettes. Prøv igen.

en: Expiration (MM/YY)
da: Udløb (MM/ÅÅ)

en: Expiry Date
da: Udløbsdato

en: Fees
da: Gebyrer

[ctx: For countries without states, "state" can be replaced with "place of issue".]
en: Driver's license state is missing
da: Kørekortets udstedelsessted mangler

en: For reference, your current web root path is: %s
da: Til orientering er din nuværende web-rodsti: %s

[ctx: For the merchant to accept Apple Pay payments]
en: Accept Apple Pay
da: Modtag Apple Pay

[ctx: For the merchant to accept Google Pay payments]
en: Accept Google Pay
da: Modtag Google Pay

en: Free!
da: Gratis!

[ctx: Generic congratulatory exclamation at the start of a milestone message]
en: Awesome!
da: Alletiders!

[ctx: Generic congratulatory exclamation at the start of a milestone message]
en: Congratulations!
da: Tillykke!

[ctx: Generic congratulatory exclamation at the start of a milestone message]
en: Fantastic!
da: Fantastisk!

en: Google Pay payment authorized.
da: Google Pay-betaling er godkendt.

en: Google Pay payment failed. %s
da: Betaling med Google Pay mislykkedes. %s

en: Heads up! %1$s is currently configured to log transaction data for debugging purposes. If you are not experiencing any problems with payment processing, we recommend %2$sturning off Debug Mode%3$s
da: Nyhed! %1$s er i øjeblikket konfigureret til at logge transaktionsdata i forbindelse med fejlfindingsprocessen. Hvis du ikke oplever nogen problemer med betalingsprocessen, anbefaler vi %2$sat slå fejlfindingstilstanden fra%3$s

en: Heads up! %1$s is not fully configured and cannot accept payments. Please %2$sreview the documentation%3$s and configure the %4$sgateway settings%5$s.
da: Bemærk! %1$s er ikke helt konfigureret og kan ikke modtage betalinger. %2$sGennemgå dokumentationen%3$s, og konfigurer %4$sgatewayindstillingerne%5$s.

en: Heads up! Apple Pay for %1$s requires WooCommerce version 3.2 or greater. Please %2$supdate WooCommerce%3$s.
da: Nyt! Apple Pay for %1$s kræver WooCommerce version 3.2 eller højere. %2$sDu skal opdatere WooCommerce%3$s.

en: Heads up! Google Pay for %1$s requires WooCommerce version 3.2 or greater. Please %2$supdate WooCommerce%3$s.
da: Nyt! Google Pay for %1$s kræver WooCommerce version 3.2 eller højere. %2$sDu skal opdatere WooCommerce%3$s.

en: Hey there! We've noticed that your server is running %1$san outdated version of PHP%2$s, which is the programming language that WooCommerce and its extensions are built on.
da: Hej! Vi har bemærket, at din server bruger %1$sen forældet version af PHP%2$s, hvilket er det programmeringssprog, som WooCommerce og dets udvidelser er udviklet på.

en: If the order contains exclusively virtual items, enable this to immediately charge, rather than authorize, the transaction.
da: Hvis ordren udelukkende indeholder virtuelle emner, skal du aktivere dette for at opkræve transaktionen med det samme i stedet for at godkende den.

en: Inactive
da: Inaktiv

en: Invalid token data
da: Ugyldig token-data

en: Job data key "%s" is not an array
da: Jobdatanøgle "%s" er ikke et array

en: Job data key "%s" not set
da: Jobdatanøgle "%s" ikke indstillet

[ctx: Last four digits of a payment method]
en: Last Four
da: Sidste fire

en: Learn more about customizing the plugin
da: Få mere at vide om tilpasning af plugin

en: Leave a Review
da: Efterlad en anmeldelse

en: MM / YY
da: MM / ÅÅ

en: Manage Payment Methods
da: Administrer betalingsmetoder

en: Merchant ID
da: Forhandler-ID

en: Next step
da: Næste trin

en: Nice! New payment method added.
da: Godt! Ny betalingsmetode er tilføjet.

en: Nice! New payment method added: %1$s account ending in %2$s
da: Godt! Ny betalingsmetode er tilføjet: %1$s konto ender på %2$s

en: Nice! New payment method added: %1$s ending in %2$s (expires %3$s)
da: Godt! Ny betalingsmetode er tilføjet: %1$s ender på %2$s (udløber %3$s)

en: Nickname
da: Kaldenavn

en: No saved payment tokens
da: Ingen gemte betalingstokens

en: Not right now
da: Ikke lige nu

[ctx: Noun: payment gateway used to process a transaction]
en: Processing Gateway
da: Behandlingsgateway

en: Off
da: Fra

en: Oops! An error occurred, please try again.
da: Hovsa! Der opstod en fejl. Prøv igen.

en: Oops, adding your new payment method failed: %s
da: Ups, tilføjelsen af din nye betalingsmetode mislykkedes: %s

en: Oops, there was an error updating your payment method. Please try again.
da: Hov, der opstod en fejl under opdatering af din betalingsmetode. Prøv igen.

en: Oops, you cannot partially void this order. Please use the full order amount.
da: Ups, du kan ikke annullere en del af ordren. Du skal skrive det fulde ordrebeløb.

en: Oops, you took too long, please try again.
da: Ups, du var for langsom, prøv igen.

en: Optional default value for the setting.
da: Valgfri standardværdi til indstillingen.

en: Order %s is already paid for.
da: Ordrenr. %s er allerede betalt.

en: Order cannot be captured
da: Ordren kan ikke reserveres

en: Pay Now
da: Betal nu

en: Pay securely using your checking account.
da: Betal sikkert med din checkkonto.

en: Pay securely using your credit card.
da: Betal sikkert med dit kreditkort.

en: Payment Info
da: Betalingsoplysninger

en: Payment Token
da: Betalingstoken

en: Payment error, please try another payment method or contact us to complete your transaction.
da: Betalingsfejl, prøv en anden betalingsmetode eller kontakt os for at afslutte din transaktion.

[ctx: Payment gateway production or test environment modes]
en: Environment
da: Miljø

[ctx: Payment gateway production or test environment modes]
en: Select the gateway environment to use for transactions.
da: Vælg det gatewaymiljø, der skal bruges til transaktioner.

en: Payment method address could not be updated. %s
da: Betalingsmetodens adresse kunne ikke opdateres. %s

en: Payment method description that the customer will see during checkout.
da: Beskrivelse af betalingsmetoden, som kunden ser under betalingsprocessen.

en: Payment method title that the customer will see during checkout.
da: Titel på betalingsmetode, som kunden ser under betalingsprocessen.

en: Payment token missing/invalid.
da: Betalingstoken mangler/er ugyldig.

[ctx: Payment transaction capture]
en: Are you sure you wish to process this capture? The action cannot be undone.
da: Er du sikker på at du vil afvikle denne hentning? Handlingen kan ikke fortrydes.

[ctx: Payment transaction capture failed error message]
en: Something went wrong, and the capture could not be completed. Please try again.
da: Der gik noget galt, og hentningen kunne ikke fuldføres. Prøv igen.

en: Place order
da: Læg ordre

en: Please %1$supdate WooCommerce%2$s
da: Du skal %1$sopdatere WooCommerce%2$s

en: Please contact your hosting provider or server administrator to configure these settings.
da: Kontakt din udbyder eller serveradministrator for at konfigurere disse indstillinger.

en: Pre-Order Release Payment Failed: %s
da: Betaling af forudbestilt frigivelse mislykkedes: %s

en: Pre-Order Tokenization attempt failed (%s)
da: Forsøg på tokenisering af forudbestilling mislykkedes (%s)

en: Ready!
da: Klar!

en: Refresh
da: Opdater

en: Remaining order total
da: Resterende ordre i alt

en: Remove
da: Fjern

en: Removed payment token "%d"
da: Fjernet betalingstoken "%d"

en: Return to the WordPress Dashboard
da: Gå tilbage til WordPress-dashboard

en: Review Your Settings
da: Gennemgå dine indstillinger

en: Routing Number
da: Routingnummer

en: Routing Number is invalid (only digits are allowed)
da: Routingnummeret er ugyldigt (kun tal er tilladt)

en: Routing Number is missing
da: Routingnummeret mangler

en: Routing number is invalid (must be 9 digits)
da: Routingnummeret er ugyldigt (skal bestå af 9 tal)

en: Run Test
da: Kør test

en: Save
da: Gem

en: Save to Log
da: Gem i logfil

en: Saved Card Security Code
da: Gemte sikkerhedskode til kortet

en: Savings
da: Besparelser

en: Savings Account
da: Opsparingskonto

en: Securely Save to Account
da: Gem sikkert til konto

en: See more setup options
da: Se flere opsætningsmuligheder

en: Select how transactions should be processed. Charge submits all transactions for settlement, Authorization simply authorizes the order total for capture later.
da: Vælg, hvordan transaktioner kan afvikles. Opkrævning sender alle transaktioner til afregning, Godkendelse godkender blot ordrens samlede beløb til senere hentning.

en: Set as %1$s - %2$s is required.
da: Indstillet til %1$s – %2$s er påkrævet.

en: Setting %s does not exist
da: Indstilling %s findes ikke

[ctx: Setting title for a multi-select list dropdown of display locations]
en: Allow Google Pay on
da: Tillad Google Pay på

en: Setup
da: Opsætning

en: Shipping
da: Forsendelse

en: Show Detailed Error Messages and API requests/responses on the checkout page and/or save them to the %1$sdebug log%2$s
da: Vis detaljerede fejlmeddelelser og API-anmodninger/-svar på betalingsproces-siden og/eller gem dem i %1$sfejlfindingslogfilen%2$s

en: Show on Checkout Page
da: Vis på betalingsproces-siden

en: Single products
da: Enkelte produkter

en: Skip this step
da: Spring dette trin over

en: Sorry, you cannot edit this resource.
da: Beklager, du kan ikke redigere denne ressource.

en: Sorry, you cannot list resources.
da: Beklager, du kan ikke liste ressourcen.

en: Status code %1$s: %2$s
da: Statuskode %1$s: %2$s

en: Status code: %s
da: Statuskode: %s

en: Status message: %s
da: Statusbesked: %s

en: Subscription Renewal: payment token is missing/invalid.
da: Abonnementsfornyelse: Betalingstoken mangler/er ugyldig.

en: Subscriptions
da: Abonnementer

en: Success! You should be able to process background jobs.
da: Gennemført Det burde være muligt for dig at behandle baggrundsjobs

en: TEST MODE ENABLED
da: TESTTILSTAND ER AKTIVERET

en: Taxes
da: Afgifter

en: Test Mode
da: Testtilstand

en: Thank you for your order, please click the button below to pay.
da: Tak for din ordre, klik på knappen herunder for at betale.

en: Thank you for your order.
da: Tak for din bestilling.

en: Thank you for your order. We are now redirecting you to complete payment.
da: Tak for din ordre. Vi omdirigerer dig nu for at afslutte betalingen.

en: Thanks for installing %1$s! To get started, take a minute to %2$sread the documentation%3$s :)
da: Tak, fordi du har installeret %1$s. For at komme i gang skal du bruge et par minutter på at %2$slæse dokumentation%3$s :)

en: Thanks for installing %1$s! To get started, take a minute to complete these %2$squick and easy setup steps%3$s :)
da: Tak, fordi du har installeret %1$s. For at komme i gang skal du bruge et par minutter på opsætningen ved at gennemføre disse %2$shurtige og nemme trin%3$s :)

en: The PHP version that is currently used for your site is no longer maintained, nor %1$sreceives security updates%2$s; newer versions are faster and more secure.
da: Den PHP-version, som bruges til dit websted i øjeblikket, vedligeholdes ikke længere og %1$ssikkerhedsopdateringer modtages%2$s heller ikke længere – der er nyere versioner, som er hurtigere og mere sikre.

en: The bank account number is invalid, please re-enter and try again.
da: Bankens kontonummer er ugyldigt, indtast det igen, og prøv en gang til.

en: The bank routing number is invalid, please re-enter and try again.
da: Bankens routingnummer er ugyldigt, indtast det igen, og prøv en gang til.

en: The description of the control. Inherits the setting's description.
da: Beskrivelsen af kontrol. Arver indstillingens beskrivelse.

en: The description of the setting. It may or may not be used for display.
da: Beskrivelse af indstilling. Den bruges muligvis eller muligvis ikke til visning.

en: The following plugin is disabled because it is out of date and incompatible with newer plugins on your site: | The following plugins are disabled because they are out of date and incompatible with newer plugins on your site:
da[0]: Det følgende plugin er deaktiveret, fordi det er forældet og ikke kompatibelt med nyere plugins på dit websted:
da[1]: De følgende plugins er deaktiverede, fordi de er forældede og ikke kompatible med nyere plugins på dit websted:

en: The following plugin is inactive because it requires a newer version of WooCommerce:
da: Det følgende plugin er inaktivt, fordi det kræver en nyere version af WooCommerce:

en: The following plugins are inactive because they require a newer version of WooCommerce:
da: De følgende plugins er inaktive, fordi de kræver en nyere version af WooCommerce:

en: The full system path to your certificate file from Apple. For security reasons you should store this outside of your web root.
da: Den udførlige systemsti til din certifikatsfil fra Apple. Af sikkerhedsmæssige årsager bør du gemme dette uden for din webrod.

en: The gateway customer ID for the user. Only edit this if necessary.
da: Gateway-kunde-ID til brugeren. Redigér kun, hvis det er nødvendigt.

en: The name of the control. Inherits the setting's name.
da: Navnet på kontrol Arver indstillingens navn.

en: The name of the setting.
da: Navnet på indstilling.

en: The transaction environment for this gateway.
da: Transkaktionsmiljøet for denne gateway.

en: The transaction failed.
da: Transaktionen mislykkedes.

en: The type of the control.
da: Typen af kontrol.

en: The type of the setting.
da: Typen af indstilling.

en: The value of the setting.
da: Indstillingens værdi.

en: There was a problem processing your order and it is being placed on hold for review. Please contact us to complete the transaction.
da: Der var et problem med at behandle din ordre, og den er sat på hold til gennemgang. Kontakt os for at afslutte transaktionen.

en: There was an error with your request, please try again.
da: Der opstod en fejl med din anmodning, prøv igen.

en: These are the card logos that are displayed to customers as accepted during checkout.
da: Dette er kortlogoer, som kunderne får vist som accepterede betalingsmåder under betalingsprocessen.

en: This charge can no longer be captured.
da: Dette beløb kan ikke længere reserveres.

en: This charge cannot be captured.
da: Dette beløb kan ikke reserveres.

en: This charge has been fully captured.
da: Dette beløb er blevet reserveret

en: This is found in your %1$sApple developer account%2$s
da: Det kan du finde i din %1$sApple-udviklerkonto%2$s

en: This order is being placed on hold for review. Please contact us to complete the transaction.
da: Ordren er sat på hold til gennemgang. Kontakt os for at afslutte transaktionen.

en: This quick setup wizard will help you configure the basic settings and get you started.
da: Denne hurtige opsætnings-wizard hjælper dig med at konfigurere grundindstillingerne og komme i gang.

en: This section contains configuration settings for this gateway.
da: Denne sektion indeholder konfigurationsindstillinger til denne gateway.

en: This setting %1$sdoes not%2$s change which card types the gateway will accept. Accepted cards are configured from your payment processor account.
da: Denne indstilling ændrer%1$sikke%2$s, hvilke korttyper, gatewayen accepterer. Accepterede kort er konfigureret fra din betalingsbehandlingskonto.

en: This tool will test whether your server is capable of processing background jobs.
da: Værktøjet tester om din server kan behandle baggrundsjobs.

en: Title
da: Titel

en: To resolve this, please %1$supdate%2$s (recommended) %3$sor%4$s %5$sdeactivate%6$s the above plugin, or %7$sdeactivate the following%8$s: | To resolve this, please %1$supdate%2$s (recommended) %3$sor%4$s %5$sdeactivate%6$s the above plugins, or %7$sdeactivate the following%8$s:
da[0]: For at løse det, skal du %1$sopdatere%2$s (anbefalet) %3$seller%4$s %5$sdeaktivere%6$s det ovenstående plugin, eller %7$sdeaktivere det følgende%8$s:
da[1]: For at løse det, skal du %1$sopdatere%2$s (anbefalet) %3$seller%4$s %5$sdeaktivere%6$s de ovenstående plugins, eller %7$sdeaktivere det følgende%8$s:

en: Token ID
da: Token-ID

en: Tokenization
da: Tokenisering

en: Tokenization Enabled
da: Tokenisering er aktiveret.

en: Tokenization Request Failed: %s
da: Anmodning om tokenisering mislykkedes: %s

en: Tokenization failed. %s
da: Tokenisering mislykkedes. %s

en: Transaction ID %s
da: Transaktions-ID %s

en: Transaction Type
da: Transaktionstype

en: Transaction authorization has expired
da: Transaktionsgodkendelse er udløbet

en: Transaction cannot be captured
da: Transaktion kunne ikke hentes

en: Transaction has already been fully captured
da: Transaktionen er allerede gået igennem

en: Unique identifier of the setting.
da: Indstillingens unikke identifikator.

en: Unknown Error
da: Ukendt fejl

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: Use a new bank account
da: Brug en ny bankkonto

en: Use a new card
da: Brug et nyt kort

en: Use connection/authentication settings from other gateway
da: Brug indstillingerne til forbindelse/godkendelse fra andre gateways

[ctx: Used in payment gateways configuration]
en: Share connection settings
da: Del indstillinger til forbindelse

en: Via %1$s ending in %2$s
da: Via %1$s ender på %2$s

en: View the Docs
da: Se dokumenterne

en: We cannot process your order with the payment information that you provided. Please use a different payment account or an alternate payment method.
da: Vi kan ikke behandle din ordre med de betalingsoplysninger, du har angivet. Brug en anden betalingskonto eller en alternativ betalingsmetode.

en: Welcome to %s!
da: Velkommen til %s!

en: Where do I find this?
da: Hvor finder jeg den?

en: Whether the setting stores an array of values or a single value.
da: Hvor indstillingen indeholder en række værdier eller en enkel værdi.

en: You can also:
da: Du kan også:

en: You cannot clone instances of %s.
da: Du kan ikke klone tilfælde af %s.

en: You cannot unserialize instances of %s.
da: Du kan ikke deserialisere tilfælde af %s.

en: You do not have any saved payment methods.
da: Du har ingen gemte betalingsmetoder.

en: You must enable tokenization for this gateway in order to support automatic renewal payments with the WooCommerce Subscriptions extension.
da: Du skal aktivere tokenisering til denne gateway for at understøtte betalinger for automatisk fornyelse med WooCommerce-abonnementsudvidelsen.

en: Your %1$sMerchant Identity Certificate%2$s cannot be found. Please check your path configuration.
da: Dit %1$sforhandler-ID-certifikat%2$s kunne ikke findes. Kontrollér din stikonfiguration.

en: Your hosting provider can do this for you. %1$sHere are some resources to help you upgrade%2$s and to explain PHP versions further.
da: Din hostingudbyder kan gøre dette for dig. %1$sHer er nogle ressourcer til at hjælpe dig med at opgradere%2$s og til at forklare mere om PHP-versioner.

en: Your order has been received and is being reviewed. Thank you for your business.
da: Din ordre er modtaget og bliver behandlet. Tak for handlen.

en: Your site must be served over HTTPS with a valid SSL certificate.
da: Dit websted skal understøtte HTTPS og have et gyldigt SSL-certifikat.

en: Your store %1$scalculates taxes%2$s based on the shipping address, but %1$s %4$sdoes not%5$s share customer shipping information with your store for orders with only virtual products. These orders will have their taxes calculated based on the shop address instead.
da: Din butik %1$sberegner afgifter%2$s baseret på leveringsadressen, men %1$s %4$s%5$s deler ikke kunders leveringsoplysninger med din butik for ordrer, der kun indeholder virtuelle produkter. Disse ordrer får i stedet deres afgifter beregnet baseret på butikkens adresse.

en: a paid status
da: en betalt status

[ctx: account type]
en: Checking
da: Kontrollerer

[ctx: account type]
en: Savings
da: Besparelser

[ctx: coordinating conjunction for a list of items: a, b, and c]
en: and
da: og

[ctx: coordinating conjunction for a list of order statuses: on-hold, processing, or completed]
en: or
da: eller

[ctx: credit card transaction type]
en: Authorization
da: Godkendelse

[ctx: enhanced select]
en: Loading failed
da: Indlæsning mislykkedes

[ctx: enhanced select]
en: Loading more results&hellip;
da: Indlæser flere resultater&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: No matches found
da: Ingen resultater fundet

[ctx: enhanced select]
en: Please delete %qty% characters
da: Slet %qty% tegn

[ctx: enhanced select]
en: Please delete 1 character
da: Slet 1 tegn

[ctx: enhanced select]
en: Please enter %qty% or more characters
da: Indtast %qty% eller flere tegn

[ctx: enhanced select]
en: Please enter 1 or more characters
da: Indtast 1 eller flere tegn

[ctx: enhanced select]
en: Searching&hellip;
da: Søger&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: You can only select %qty% items
da: Du kan kun vælge %qty% emner

[ctx: enhanced select]
en: You can only select 1 item
da: Du kan kun vælge 1 emne

[ctx: noun, credit card transaction type]
en: Charge
da: Opkræv

en: or
da: eller

[ctx: payment method type]
en: Account
da: Konto

[ctx: software environment]
en: Production
da: Produktion

[ctx: verb]
en: Review
da: Gennemse

en: {card_type} card is invalid
da: {card_type}-kort er ugyldigt
