SkyVerge WooCommerce Plugin Framework 1.0.0 - en to it translation catalogue (398 entries)

en: Thanks for installing %1$s! To get started, take a minute to %2$sread the documentation%3$s :)
it: Ti ringraziamo per l’installazione di %1$s. Per iniziare, dedica un momento alla %2$slettura della documentazione%3$s :)

en: Thanks for installing %1$s! To get started, take a minute to complete these %2$squick and easy setup steps%3$s :)
it: Ti ringraziamo per l’installazione di %1$s. Per iniziare, dedica un momento al completamento di queste %2$soperazioni di configurazione rapide e semplici%3$s :)

en: Setup
it: Configura

note: translators: Placeholders: %s - plugin name
en: %s &rsaquo; Setup
it: %s &rsaquo; Configurazione

en: Oops! An error occurred, please try again.
it: Ops! Si è verificato un errore. Riprova.

[ctx: enhanced select]
en: No matches found
it: Nessun riscontro trovato

[ctx: enhanced select]
en: Loading failed
it: Caricamento non riuscito

[ctx: enhanced select]
en: Please enter 1 or more characters
it: Inserisci 1 o più caratteri

[ctx: enhanced select]
en: Please enter %qty% or more characters
it: Inserisci %qty% o più caratteri

[ctx: enhanced select]
en: Please delete 1 character
it: Elimina 1 carattere

[ctx: enhanced select]
en: Please delete %qty% characters
it: Elimina %qty% caratteri

[ctx: enhanced select]
en: You can only select 1 item
it: Puoi selezionare solo 1 elemento

[ctx: enhanced select]
en: You can only select %qty% items
it: Puoi selezionare solo %qty% elementi

[ctx: enhanced select]
en: Loading more results&hellip;
it: Caricamento di altri risultati&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: Searching&hellip;
it: Ricerca&hellip;

en: Ready!
it: Tutto pronto!

note: translators: Placeholder: %s - plugin name
en: Welcome to %s!
it: %s ti dà il benvenuto.

en: This quick setup wizard will help you configure the basic settings and get you started.
it: Questa procedura guidata di configurazione rapida ti aiuterà a configurare le impostazioni di base e a iniziare.

note: translators: Placeholder: %s - the plugin name
en: %s is ready!
it: ‌‌%s è pronto.

en: Next step
it: Passaggio successivo

en: You can also:
it: Hai anche altre opzioni a disposizione:

en: View the Docs
it: Visualizza i documenti

en: See more setup options
it: Vedi altre opzioni di configurazione

en: Learn more about customizing the plugin
it: Ulteriori informazioni sulla personalizzazione del plugin

en: Review Your Settings
it: Controlla le tue impostazioni

en: Leave a Review
it: Scrivi una recensione

en: Continue
it: Continua

en: Return to the WordPress Dashboard
it: Torna alla Bacheca di WordPress

en: Not right now
it: Non in questo momento

en: Skip this step
it: Salta questo passaggio

[ctx: Button label]
en: Edit the Checkout Page
it: Modifica la pagina Pagamento

note: translators: Context: WordPress blocks and shortcodes. Placeholders: %1$s - Plugin name, %2$s - opening HTML <a> tag, %3$s - closing HTML </a> tag, %4$s - opening HTML <a> tag, %5$s - `[woocommerce_checkout]` shortcode tag, %6$s - closing HTML </a> tag
en: %1$s is not yet compatible with the Checkout block. We recommend %2$sfollowing this guide%3$s to revert to the %4$s%5$s shortcode%6$s.
it: %1$s non è ancora compatibile con il blocco Pagamento. Ti consigliamo di %2$sseguire questa guida%3$s per tornare allo %4$sshortcode %5$s%6$s.

[ctx: Button label]
en: Edit the Cart Page
it: Modifica la pagina Carrello

note: translators: Context: WordPress blocks and shortcodes. Placeholders: %1$s - Plugin name, %2$s - opening HTML <a> tag, %3$s - closing HTML </a> tag, %4$s - opening HTML <a> tag, %5$s - `[woocommerce_cart]` shortcode tag, %6$s - closing HTML </a> tag
en: %1$s is not yet compatible with the Cart block. We recommend %2$sfollowing this guide%3$s to revert to the %4$s%5$s shortcode%6$s.
it: %1$s non è ancora compatibile con il blocco Carrello. Ti consigliamo di %2$sseguire questa guida%3$s per tornare allo %4$sshortcode %5$s%6$s.

en: The following plugin is disabled because it is out of date and incompatible with newer plugins on your site: | The following plugins are disabled because they are out of date and incompatible with newer plugins on your site:
it[0]: Il seguente plugin è disabilitato perché obsoleto e incompatibile con i plugin più recenti sul tuo sito:
it[1]: I seguenti plugin sono disabilitati perché obsoleti e incompatibili con i plugin più recenti sul tuo sito:

note: translators: Context is for plugins to activate or deactivate. HTML Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a> tag, %3$s - <em> tag, %4$s - </em> tag, %5$s - <a> tag, %6$s - </a> tag, %7$s - <a> tag, %8$s - </a> tag
en: To resolve this, please %1$supdate%2$s (recommended) %3$sor%4$s %5$sdeactivate%6$s the above plugin, or %7$sdeactivate the following%8$s: | To resolve this, please %1$supdate%2$s (recommended) %3$sor%4$s %5$sdeactivate%6$s the above plugins, or %7$sdeactivate the following%8$s:
it[0]: Per risolvere questo problema, %1$saggiorna%2$s il plugin di cui sopra (operazione consigliata) %3$so%4$s %5$sdisattivalo%6$s, oppure %7$sdisattiva quanto segue%8$s:
it[1]: Per risolvere questo problema, %1$saggiorna%2$s i plugin di cui sopra (operazione consigliata) %3$so%4$s %5$sdisattivali%6$s, oppure %7$sdisattiva quanto segue%8$s:

en: The following plugins are inactive because they require a newer version of WooCommerce:
it: I seguenti plugin sono inattivi perché richiedono una versione più recente di WooCommerce:

en: The following plugin is inactive because it requires a newer version of WooCommerce:
it: Il seguente plugin è inattivo perché richiede una versione più recente di WooCommerce:

note: translators: Placeholders: %1$s - plugin name, %2$s - WooCommerce version number
en: %1$s requires WooCommerce %2$s or newer
it: %1$s richiede WooCommerce %2$s o più recente

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a> tag
en: Please %1$supdate WooCommerce%2$s
it: %1$sAggiorna WooCommerce%2$s

[ctx: coordinating conjunction for a list of items: a, b, and c]
en: and
it: e

note: translators: A list of items, for example: "US or Canada", or "US, Canada, or Mexico". English uses Oxford comma before the conjunction ("or") if there are at least 2 items preceding it - hence the use of plural forms. If your locale does not use Oxford comma, you can just provide the same translati
en: %1$s or %2$s | %1$s, or %2$s
it[0]: %1$s o %2$s
it[1]: %1$s o %2$s

note: translators: A list of items, for example: "US and Canada", or "US, Canada, and Mexico". English uses Oxford comma before the conjunction ("and") if there are at least 2 items preceding it - hence the use of plural forms. If your locale does not use Oxford comma, you can just provide the same transl
en: %1$s and %2$s | %1$s, and %2$s
it[0]: %1$s e %2$s
it[1]: %1$s e %2$s

note: translators: Placeholders: %1$s - plugin name, %2$s - a PHP extension/comma-separated list of PHP extensions
en: %1$s requires the %2$s PHP extension to function. Contact your host or server administrator to install and configure the missing extension. | %1$s requires the following PHP extensions to function: %2$s. Contact your host or server administrator to install and configure the missing extensions.
it[0]: %1$s richiede l’estensione PHP %2$s per funzionare. Contatta l’amministratore del servizio di hosting o del server per installare e configurare l’estensione mancante.
it[1]: %1$s richiede le seguenti estensioni PHP per funzionare: %2$s. Contatta l’amministratore del servizio di hosting o del server per installare e configurare le estensioni mancanti.

note: translators: Placeholders: %1$s - plugin name, %2$s - a PHP function/comma-separated list of PHP functions
en: %1$s requires the %2$s PHP function to exist.  Contact your host or server administrator to install and configure the missing function. | %1$s requires the following PHP functions to exist: %2$s.  Contact your host or server administrator to install and configure the missing functions.
it[0]: %1$s richiede la funzione PHP %2$s.  Contatta l’amministratore del servizio di hosting o del server per installare e configurare la funzione mancante.
it[1]: %1$s richiede le seguenti estensioni PHP: %2$s.  Contatta l’amministratore del servizio di hosting o del server per installare e configurare le funzioni mancanti.

note: translators: Placeholder: %s - a PHP setting value
en: %s or higher
it: %s o più recente

en: Please contact your hosting provider or server administrator to configure these settings.
it: Contatta il provider di hosting o l’amministratore del server per configurare queste impostazioni.

note: translators: Placeholders: %1$s - <strong> HTML tag, %2$s - </strong> HTML tag
en: Hey there! We've noticed that your server is running %1$san outdated version of PHP%2$s, which is the programming language that WooCommerce and its extensions are built on.
it: Salve. Abbiamo notato che sul tuo server è in esecuzione %1$suna versione obsoleta di PHP%2$s, che è il linguaggio di programmazione su cui sono basati WooCommerce e le sue estensioni.

note: translators: Placeholders: %1$s - <strong> HTML tag, %2$s - </strong> HTML tag
en: The PHP version that is currently used for your site is no longer maintained, nor %1$sreceives security updates%2$s; newer versions are faster and more secure.
it: La versione di PHP attualmente utilizzata per il tuo sito non viene più mantenuta né %1$sriceve aggiornamenti di sicurezza%2$s; le versioni più recenti sono più veloci e più sicure.

note: translators: Context: User is running an outdated PHP Version a plugin is not compatible with. Placeholders: %s - the plugin name
en: As a result, %s no longer supports this version and you should upgrade PHP as soon as possible.
it: Di conseguenza, %s non supporta più questa versione, che ti chiediamo di aggiornare PHP il prima possibile.

note: translators: Context: The host can update PHP version for the user. Placeholders: %1$s - <a> HTML tag, %2$s - </a> HTML tag
en: Your hosting provider can do this for you. %1$sHere are some resources to help you upgrade%2$s and to explain PHP versions further.
it: Il tuo provider di hosting può farlo per conto tuo. %1$sEcco alcune risorse per aiutarti a effettuare l’upgrade%2$s, con ulteriori informazioni sulle versioni di PHP.

note: translators: Placeholders: %s - plugin name
en: You cannot clone instances of %s.
it: Non puoi clonare istanze di %s.

note: translators: Placeholders: %s - plugin name
en: You cannot unserialize instances of %s.
it: Non puoi annullare la serializzazione delle istanze di %s.

[ctx: noun]
en: Support
it: Assistenza

[ctx: verb]
en: Review
it: Revisione

note: translators: Placeholders: %1$s - PHP setting value, %2$s - version or value required
en: %1$s - A minimum of %2$s is required.
it: %1$s - È obbligatorio un minimo di %2$s.

note: translators: Context: As in "Value has been set as [foo], but [bar] is required". Placeholders: %1$s - current value for a PHP setting, %2$s - required value for the PHP setting
en: Set as %1$s - %2$s is required.
it: Impostazione attuale: %1$s. È obbligatorio %2$s.

en: Configure
it: Configura

en: Free!
it: Gratuito

[ctx: Payment transaction capture]
en: Are you sure you wish to process this capture? The action cannot be undone.
it: Vuoi davvero elaborare questa acquisizione? L’azione non può essere annullata.

[ctx: Payment transaction capture failed error message]
en: Something went wrong, and the capture could not be completed. Please try again.
it: Errore: non è stato possibile completare l’acquisizione. Riprova.

note: translators: verb, as in "Capture credit card charge". Used when an amount has been pre-authorized before, but funds have not yet been captured (taken) from the card. Capturing the charge will take the money from the credit card and put it in the merchant's pockets.
en: Capture Charge
it: Acquisisci addebito

en: This charge has been fully captured.
it: Questo addebito è stato acquisito.

en: This charge can no longer be captured.
it: Questo addebito non può più essere acquisito.

en: This charge cannot be captured.
it: Impossibile acquisire l’addebito.

en: Are you sure you want to remove this token?
it: Desideri davvero rimuovere questo token?

en: Invalid token data
it: Dati token non validi

en: An error occurred. Please try again.
it: Si è verificato un errore. Riprova.

en: Default
it: Predefinita

en: Token ID
it: ID token

en: Card Type
it: Tipo di carta

[ctx: Last four digits of a payment method]
en: Last Four
it: Ultime quattro

en: Expiration (MM/YY)
it: Scadenza (MM/AA)

note: translators: e-check account type, HTML form field label
en: Account Type
it: Tipo di account

en: Checking
it: Conto

en: Savings
it: Risparmi

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Add New
it: Aggiungi nuovo

en: Save
it: Salva

en: Remove
it: Rimuovi

note: translators: Placeholder: %s - Plugin name translators: Placeholder: %s - Payment gateway title (e.g. Authorize.Net, Braintree, etc.)
en: %s Payment Tokens
it: Token di pagamento %s

en: Customer ID
it: ID cliente

en: This section contains configuration settings for this gateway.
it: Questa sezione contiene le impostazioni di configurazione per questo gateway.

en: Environment
it: Ambiente

en: The transaction environment for this gateway.
it: Ambiente di transazione per questo gateway.

en: Tokenization Enabled
it: Tokenizzazione abilitata

en: Displays whether or not tokenization is enabled for this gateway.
it: Indica se la tokenizzazione è abilitata o meno per questo gateway.

en: Debug Mode
it: Modalità di debug

en: Displays whether or not debug logging is enabled for this gateway.
it: Indica se la registrazione di debug è abilitata o meno per questo gateway.

en: Display at Checkout & Log
it: Visualizza al pagamento e registra

en: Display at Checkout
it: Visualizza al pagamento

en: Save to Log
it: Salva nel registro

[ctx: Authorized transaction for order payment]
en: Authorization total
it: Totale autorizzazione

[ctx: Captured transaction (without charge) for order payment]
en: Amount already captured
it: Importo già acquisito

en: Remaining order total
it: Totale dell’ordine rimanente

[ctx: Capture (without charge) amount for order payment]
en: Capture amount
it: Acquisisci importo

en: Comment (optional):
it: Commento (facoltativo):

note: translators: Context: Capture payment without charge. Placeholder: %s - transaction amount to be captured.
en: Capture %s
it: Acquisisci %s

en: Cancel
it: Annulla

en: -- Select an option --
it: -- Seleziona un’opzione --

en: No saved payment tokens
it: Nessun token di pagamento salvato

en: The gateway customer ID for the user. Only edit this if necessary.
it: ID cliente gateway dell’utente. Modificalo solo se necessario.

en: An error occurred, please try again or try an alternate form of payment
it: Errore. Riprova oppure tenta con un’altra forma di pagamento

en: We cannot process your order with the payment information that you provided. Please use a different payment account or an alternate payment method.
it: Non è possibile elaborare l’ordine con i dati di pagamento forniti. Usa un account di pagamento diverso o un metodo di pagamento alternativo.

en: This order is being placed on hold for review. Please contact us to complete the transaction.
it: Questo ordine è stato sospeso per la verifica. Contattaci per completare la transazione.

[ctx: Credit or debit card CSC/CVC/CVV]
en: This order is being placed on hold for review due to an incorrect card verification number. You may contact the store to complete the transaction.
it: Questo ordine è stato sospeso per la revisione a causa di un numero di verifica della carta errato. Puoi contattare il negozio per completare la transazione.

[ctx: Credit or debit card CSC/CVC/CVV]
en: The card verification number is invalid, please try again.
it: Il numero di verifica della carta non è valido. Riprova.

[ctx: Credit or debit card CSC/CVC/CVV]
en: Please enter your card verification number and try again.
it: Inserisci il numero di verifica della carta e riprova.

[ctx: Credit or debit card]
en: That card type is not accepted, please use an alternate card or other form of payment.
it: Questo tipo di carta non è accettato. Usa un’altra carta o un’altra forma di pagamento.

[ctx: Credit or debit card]
en: The card type is invalid or does not correlate with the credit card number. Please try again or use an alternate card or other form of payment.
it: Il tipo di carta non è valido o non corrisponde al numero della carta di credito. Riprova oppure usa un’altra carta o un’altra forma di pagamento.

[ctx: Credit or debit card]
en: Please select the card type and try again.
it: Seleziona il tipo di carta e riprova.

[ctx: Credit or debit card]
en: The card number is invalid, please re-enter and try again.
it: Il numero della carta non è valido. Reinseriscilo e riprova.

[ctx: Credit or debit card]
en: Please enter your card number and try again.
it: Inserisci il numero della carta e riprova.

[ctx: Credit or debit card (whole date issue)]
en: The card expiration date is invalid, please re-enter and try again.
it: La data di scadenza della carta non è valida. Reinseriscila e riprova.

[ctx: Credit or debit card]
en: The card expiration month is invalid, please re-enter and try again.
it: Il mese di scadenza della carta non è valido. Reinseriscilo e riprova.

[ctx: Credit or debit card]
en: The card expiration year is invalid, please re-enter and try again.
it: L’anno di scadenza della carta non è valido. Reinseriscilo e riprova.

[ctx: Credit or debit card]
en: Please enter your card expiration date and try again.
it: Inserisci la data di scadenza della carta e riprova.

en: The bank routing number is invalid, please re-enter and try again.
it: Il numero di routing della banca non è valido. Reinseriscilo e riprova.

en: The bank account number is invalid, please re-enter and try again.
it: Il numero del conto bancario non è valido. Reinseriscilo e riprova.

[ctx: Credit or debit card]
en: The provided card is expired, please use an alternate card or other form of payment.
it: La carta inserita è scaduta. Usa un’altra carta o un’altra forma di pagamento.

[ctx: Credit or debit card]
en: The provided card was declined, please use an alternate card or other form of payment.
it: La carta inserita è stata rifiutata. Usa un’altra carta o un’altra forma di pagamento.

[ctx: Credit or debit card]
en: Insufficient funds in account, please use an alternate card or other form of payment.
it: Fondi insufficienti sul conto. Usa un’altra carta o un’altra forma di pagamento.

[ctx: Credit or debit card]
en: The card is inactivate or not authorized for card-not-present transactions, please use an alternate card or other form of payment.
it: La carta è disattivata o non autorizzata per le transazioni con carta non presente. Usa un’altra carta o un’altra forma di pagamento.

[ctx: Credit or debit card]
en: The credit limit for the card has been reached, please use an alternate card or other form of payment.
it: Il limite di credito della carta è stato raggiunto. Usa un’altra carta o un’altra forma di pagamento.

[ctx: Credit or debit card CSC/CVC/CVV]
en: The card verification number does not match. Please re-enter and try again.
it: Il numero di verifica della carta non corrisponde. Reinseriscilo e riprova.

[ctx: Credit or debit card]
en: The provided address does not match the billing address for cardholder. Please verify the address and try again.
it: L’indirizzo fornito non corrisponde all’indirizzo di fatturazione del titolare della carta. Verifica l’indirizzo e riprova.

en: Payment error, please try another payment method or contact us to complete your transaction.
it: Errore di pagamento. Prova un altro metodo di pagamento o contattaci per completare la transazione.

en: Card expiration date is invalid
it: Data di scadenza della carta non valida

en: Card number is missing
it: Numero della carta mancante

en: Card number is invalid (wrong length)
it: Numero della carta non valido (lunghezza errata)

en: Card number is invalid (only digits allowed)
it: Numero della carta non valido (sono consentite solo cifre)

en: Card number is invalid
it: Numero della carta non valido

en: Card security code is invalid (only digits are allowed)
it: Codice di sicurezza della carta non valido (sono consentite solo cifre)

en: Card security code is invalid (must be 3 or 4 digits)
it: Codice di sicurezza della carta non valido (deve essere di 3 o 4 cifre)

en: Card security code is missing
it: Codice di sicurezza della carta mancante

en: Routing Number is missing
it: Numero di routing mancante

en: Routing Number is invalid (only digits are allowed)
it: Numero di routing non valido (sono consentite solo cifre)

en: Routing number is invalid (must be 9 digits)
it: Numero di routing non valido (deve essere di 9 cifre)

en: Account Number is missing
it: Numero di conto mancante

en: Account Number is invalid (only digits are allowed)
it: Numero di conto non valido (sono consentite solo cifre)

[ctx: Bank account]
en: Account number is invalid (must be between 5 and 17 digits)
it: Numero di conto non valido (deve contenere da 5 a 17 cifre)

en: Driver's license number is invalid
it: Numero di patente di guida non valido

[ctx: Bank check (noun)]
en: Check Number is invalid (only digits are allowed)
it: Numero di assegno non valido (sono consentite solo cifre)

en: The transaction failed.
it: Transazione non riuscita.

en: Unknown error
it: Errore sconosciuto

note: translators: Placeholder: %s - Error message
en: Payment method address could not be updated. %s
it: Impossibile aggiornare l’indirizzo del metodo di pagamento. %s

note: translators: Placeholders: %1$s - Payment method title, %2$s - Payment account type (savings/checking) (may or may not be available), %3$s - Last four digits of the account translators: Context: "Check" as in "bank check" (noun, not verb). Placeholders: %1$s - payment method title, %2$s - payment ac
en: %1$s Check Transaction Approved: %2$s account ending in %3$s
it: %1$s - Transazione assegno approvata: conto %2$s che termina con %3$s

note: translators: Placeholder: %s - Bank check number translators: Context: "Check" as in "bank check" (noun, not verb). Placeholder: %s - check number
en: Check number %s
it: Numero assegno %s

note: translators: Placeholder: %s - Payment transaction ID
en: (Transaction ID %s)
it: (ID transazione %s)

note: translators: Example: "Braintree Test Authorization Approved: Mastercard ending in 1234". Placeholders: %1$s - payment method title, %2$s - environment ("Test"), %3$s - transaction type (authorization/charge), %4$s - card type (mastercard, visa, ...), %5$s - last four digits of the card
en: %1$s %2$s %3$s Approved: %4$s ending in %5$s
it: %1$s - %2$s - %3$s approvata: %4$s che termina con %5$s

[ctx: Credit card transaction type]
en: Authorization
it: Autorizzazione

[ctx: noun, credit card transaction type]
en: Charge
it: Addebito

note: translators: Example: "Authorize.Net Test Charge Approved: Mastercard" - Placeholders: %1$s - payment method title, %2$s - environment ("Test"), %3$s - transaction type (authorization/charge), %4$s - card type (mastercard, visa, ...)
en: %1$s %2$s %3$s Approved: %4$s
it: %1$s - %2$s - %3$s approvata: %4$s

note: translators: Placeholder: %s - Credit card expiry date translators: Placeholders: %s - expiry date
en: (expires %s)
it: (scade il %s)

note: translators: Placeholders: %s - failure message
en: Tokenization Request Failed: %s
it: Richiesta di tokenizzazione non riuscita: %s

note: translators: Placeholders: %1$s - payment method title, %2$s - failure message
en: %1$s Tokenization Request Failed: %2$s
it: Richiesta di tokenizzazione %1$s non riuscita: %2$s

note: translators: This is a message describing that the transaction in question only performed a credit card authorization and did not capture any funds.
en: Authorization only transaction
it: Transazione solo con autorizzazione

note: translators: Placeholders: %s - failure message. Payment method as in a specific credit card, e-check or bank account
en: Oops, adding your new payment method failed: %s
it: Aggiunta del nuovo metodo di pagamento non riuscita: %s

note: translators: Payment method as in a specific credit card. Placeholders: %1$s - card type (visa, mastercard, ...), %2$s - last four digits of the card, %3$s - card expiry date
en: Nice! New payment method added: %1$s ending in %2$s (expires %3$s)
it: Benissimo. Aggiunto il nuovo metodo di pagamento: %1$s che termina con%2$s (scadenza %3$s)

note: translators: Payment method as in a specific e-check account. Placeholders: %1$s - account type (checking/savings), %2$s - last four digits of the account
en: Nice! New payment method added: %1$s account ending in %2$s
it: Benissimo. Aggiunto il nuovo metodo di pagamento: conto %1$s che termina con%2$s

note: translators: Payment method as in a specific credit card, e-check or bank account
en: Nice! New payment method added.
it: Benissimo. Aggiunto il nuovo metodo di pagamento.

note: translators: Placeholders: %1$s - site title, %2$s - customer email. Payment method as in a specific credit card, e-check or bank account
en: %1$s - Add Payment Method for %2$s
it: %1$s - Aggiungi metodo di pagamento per %2$s

en: Checking Account
it: Conto corrente

en: Savings Account
it: Conto di risparmio

en: Credit / Debit Card
it: Carta di pagamento

en: Bank Account
it: Conto bancario

en: Thank you for your order, please click the button below to pay.
it: Grazie dell’ordine. Fai clic sul pulsante qui sotto per pagare.

en: Thank you for your order. We are now redirecting you to complete payment.
it: Grazie dell’ordine. Ora ti reindirizziamo per completare il pagamento.

en: Pay Now
it: Paga Ora

en: Cancel Order
it: Annulla ordine

note: translators: Placeholders: %s - a WooCommerce order ID
en: Could not find order %s
it: Impossibile trovare l’ordine %s

note: translators: Placeholders: %s - payment gateway title (such as Authorize.net, Braintree, etc)
en: %s duplicate transaction received
it: Ricevuta transazione %s duplicata.

note: translators: Placeholder: %s - Order number
en: Order %s is already paid for.
it: L’ordine %s è già pagato.

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title (such as Authorize.net, Braintree, etc), %2$s - payment method name (mastercard, bank account, etc), %3$s - last four digits of the card/account, %4$s - card/account expiry date
en: %1$s Payment Method Saved: %2$s ending in %3$s (expires %4$s)
it: Metodo di pagamento %1$s salvato: %2$s che termina con %3$s (scadenza %4$s)

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title (such as CyberSouce, NETbilling, etc), %2$s - account type (checking/savings - may or may not be available), %3$s - last four digits of the account
en: %1$s eCheck Payment Method Saved: %2$s account ending in %3$s
it: Metodo di pagamento eCheck %1$s salvato: conto %2$s che termina con %3$s

note: translators: Placeholders: %s - payment gateway title (such as CyberSouce, NETbilling, etc)
en: %s Payment Method Saved
it: Metodo di pagamento %s salvato

note: translators: Placeholders: %s - a failed tokenization API error
en: Tokenization failed. %s
it: Tokenizzazione non riuscita. %s

en: Edit
it: Modifica

en: Title
it: Titolo

en: Details
it: Dettagli

en: Default?
it: Predefinito?

en: Oops, there was an error updating your payment method. Please try again.
it: Errore nell’aggiornamento del metodo di pagamento. Riprova.

en: Are you sure you want to delete this payment method?
it: Procedere all’eliminazione di questo metodo di pagamento?

note: translators: Payment method as in a specific credit card, eCheck or bank account
en: You do not have any saved payment methods.
it: Non hai salvato alcun metodo di pagamento.

en: Oops, you took too long, please try again.
it: Hai impiegato troppo tempo. Riprova.

en: There was an error with your request, please try again.
it: Si è verificato un errore con la richiesta. Riprova.

en: Card Number
it: Numero della carta

en: MM / YY
it: MM / AA

en: Card Security Code
it: Codice di sicurezza della carta

en: Where do I find this?
it: Dove trovo queste informazioni?

note: translators: e-check routing number, HTML form field label, https://en.wikipedia.org/wiki/Routing_transit_number
en: Routing Number
it: Numero di indirizzamento

note: translators: e-check account number, HTML form field label
en: Account Number
it: Numero account

[ctx: account type]
note: translators: http://www.investopedia.com/terms/c/checkingaccount.asp
en: Checking
it: Conto

[ctx: account type]
note: translators: http://www.investopedia.com/terms/s/savingsaccount.asp
en: Savings
it: Risparmi

note: translators: Test mode refers to the current software environment
en: TEST MODE ENABLED
it: MODALITÀ TEST ABILITATA

[ctx: Bank check (noun)]
en: Sample Check
it: Assegno campione

note: translators: Payment method as in a specific credit card, eCheck or bank account
en: Manage Payment Methods
it: Gestisci metodi di pagamento

en: Use a new card
it: Utilizza una nuova carta

en: Use a new bank account
it: Usa un nuovo conto bancario

note: translators: account as in customer's account on the eCommerce site
en: Securely Save to Account
it: Salva in modo sicuro nell’account

en: Payment Info
it: Informazioni di pagamento

note: translators: Placeholders: %1$s - plugin name, %2$s - <a> tag, %3$s - </a> tag
en: %1$s: WooCommerce is not being forced over SSL; your customers' payment data may be at risk. %2$sVerify your site URLs here%3$s
it: %1$s: WooCommerce non è impostato su "Forza SSL". I dati di pagamento dei tuoi clienti potrebbero essere a rischio. %2$sVerifica qui gli URL del tuo sito%3$s

note: translators: Placeholders: %s - payment gateway name
en: %s will soon require TLS 1.2 support to process transactions and your server environment may need to be updated. Please contact your hosting provider to confirm that your site can send and receive TLS 1.2 connections and request they make any necessary updates.
it: %s presto richiederà il supporto TLS 1.2 per elaborare le transazioni e potrebbe essere necessario aggiornare l’ambiente del server. Contatta il tuo provider di hosting per confermare che il tuo sito può inviare e ricevere connessioni TLS 1.2 e richiedi che vengano effettuati gli aggiornamenti necessari.

note: translators: Placeholders: %1$s - plugin name, %2$s - a currency/comma-separated list of currencies, %3$s - <a> tag, %4$s - </a> tag
en: %1$s accepts payment in %2$s only. %3$sConfigure%4$s WooCommerce to accept %2$s to enable this gateway for checkout. | %1$s accepts payment in one of %2$s only. %3$sConfigure%4$s WooCommerce to accept one of %2$s to enable this gateway for checkout.
it[0]: %1$s accetta pagamenti solo in %2$s. Per abilitare questo gateway ai fini del pagamento, %3$sconfigura%4$s WooCommerce in modo che accetti %2$s.
it[1]: %1$s accetta pagamenti solo in una delle seguenti: %2$s. Per abilitare questo gateway ai fini del pagamento, %3$sconfigura%4$s WooCommerce in modo che accetti delle seguenti: %2$s.

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway name, %2$s - opening <a> tag, %3$s - closing </a> tag
en: Heads up! %1$s is currently configured to log transaction data for debugging purposes. If you are not experiencing any problems with payment processing, we recommend %2$sturning off Debug Mode%3$s
it: Attenzione. %1$s è attualmente configurato per registrare i dati delle transazioni a scopo di debug. Se non riscontri problemi con l’elaborazione dei pagamenti, ti consigliamo di %2$sdisattivare la modalità di debug%3$s

note: translators: Placeholders: %s - gateway name
en: %s is not configured
it: %s non è configurato

en: Dismiss
it: Ignora

note: translators: Placeholders: %1$s - plugin name, %2$s - opening <a> HTML link tag, %3$s - closing </a> HTML link tag
en: Heads up! Apple Pay for %1$s requires WooCommerce version 3.2 or greater. Please %2$supdate WooCommerce%3$s.
it: Attenzione. Apple Pay for %1$s richiede WooCommerce versione 3.2 o successiva. %2$sAggiorna WooCommerce%3$s.

note: translators: Placeholders: %1$s - plugin name, %2$s - opening <a> HTML link tag, %3$s - closing </a> HTML link tag
en: Heads up! Google Pay for %1$s requires WooCommerce version 3.2 or greater. Please %2$supdate WooCommerce%3$s.
it: Attenzione. Google Pay for %1$s richiede WooCommerce versione 3.2 o successiva. %2$sAggiorna WooCommerce%3$s.

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title (such as Authorize.net, Braintree, etc), %2$s - <a> tag, %3$s - </a> tag
en: %1$s is inactive for subscription transactions. Please %2$senable tokenization%3$s to activate %1$s for Subscriptions.
it: %1$s è inattivo per le transazioni relative agli abbonamenti. %2$sAbilita la tokenizzazione%3$s per attivare %1$s per gli abbonamenti.

en: %1$s is inactive for pre-order transactions. Please %2$senable tokenization%3$s to activate %1$s for Pre-Orders.
it: %1$s è inattivo per le transazioni di pre-ordine. %2$sAbilita la tokenizzazione%3$s per attivare %1$s per i pre-ordini.

en: You must enable tokenization for this gateway in order to support automatic renewal payments with the WooCommerce Subscriptions extension.
it: Per supportare i pagamenti dei rinnovi automatici con l’estensione WooCommerce Subscriptions, devi abilitare la tokenizzazione per questo gateway.

en: Inactive
it: Inattivo

note: translators: Placeholder: %s - Payment gateway title (e.g. Authorize.Net, Braintree...)
en: %s Customer ID
it: ID cliente %s

en: Type
it: Tipo

en: Removed payment token "%d"
it: Token di pagamento “%d” rimosso

en: Expiry Date
it: Data di scadenza

[ctx: Congratulatory message displayed to the merchant when they process their first payment]
en: You successfully processed a payment!
it: Hai elaborato un pagamento correttamente.

[ctx: Congratulatory message displayed to the merchant when they process their first refund]
en: You successfully processed a refund!
it: Hai elaborato un rimborso correttamente.

[ctx: Credit or debit card]
en: Card number is missing
it: Numero della carta mancante

[ctx: Credit or debit card]
en: Card number is invalid
it: Numero della carta non valido

[ctx: Credit or debit card]
en: Card number is invalid (only digits allowed)
it: Numero della carta non valido (sono consentite solo cifre)

[ctx: Credit or debit card]
en: Card number is invalid (wrong length)
it: Numero della carta non valido (lunghezza errata)

[ctx: Credit or debit card]
en: Card is invalid
it: Carta non valida

note: translators: {card_type} will be replaced by a corresponding card type name, e.g. American Express
en: {card_type} card is invalid
it: Carta {card_type} non valida

[ctx: Credit or debit card]
en: Card security code is missing
it: Codice di sicurezza della carta mancante

[ctx: Credit or debit card]
en: Card security code is invalid (only digits are allowed)
it: Codice di sicurezza della carta non valido (sono consentite solo cifre)

[ctx: Credit or debit card]
en: Card security code is invalid (must be 3 or 4 digits)
it: Codice di sicurezza della carta non valido (deve essere di 3 o 4 cifre)

[ctx: Credit or debit card]
en: Card expiration date is invalid
it: Data di scadenza della carta non valida

[ctx: Bank check (noun)]
en: Check Number is missing
it: Numero dell’assegno mancante

[ctx: For countries without states, "state" can be replaced with "place of issue".]
en: Driver's license state is missing
it: Luogo di emissione della patente di guida mancante

en: Driver's license number is missing
it: Numero della patente di guida mancante

[ctx: Bank account]
en: Account Number is missing
it: Numero di conto mancante

[ctx: Bank account]
en: Account Number is invalid (only digits are allowed)
it: Numero di conto non valido (sono consentite solo cifre)

[ctx: Bank account]
en: Account Number is invalid (must be between 5 and 17 digits)
it: Numero di conto non valido (deve contenere da 5 a 17 cifre)

[ctx: Bank account]
en: Routing Number is missing
it: Numero di routing mancante

[ctx: Bank account]
en: Routing Number is invalid (only digits are allowed)
it: Numero di routing non valido (sono consentite solo cifre)

[ctx: Bank account]
en: Routing Number is invalid (must be 9 digits)
it: Numero di routing non valido (deve essere di 9 cifre)

en: Continue to Payment
it: Continua con il pagamento

en: Place order
it: Effettua ordine

en: Thank you for your order.
it: Grazie per l'ordine effettuato.

en: Credit Card
it: Carta di credito

en: Pay securely using your credit card.
it: Paga in modo sicuro con la tua carta di credito.

en: Pay securely using your checking account.
it: Paga in modo sicuro con il tuo conto corrente.

en: Enable / Disable
it: Abilita/disabilita

en: Enable this gateway
it: Abilita questo gateway

en: Payment method title that the customer will see during checkout.
it: Titolo del metodo di pagamento che il cliente vede durante il pagamento.

en: Description
it: Descrizione

en: Payment method description that the customer will see during checkout.
it: Descrizione del metodo di pagamento che il cliente vede durante il pagamento.

en: Detailed Decline Messages
it: Messaggi di rifiuto dettagliati

en: Check to enable detailed decline messages to the customer during checkout when possible, rather than a generic decline message.
it: Seleziona l’opzione per abilitare messaggi di rifiuto dettagliati da inviare al cliente durante il pagamento, quando possibile, anziché un messaggio di rifiuto generico.

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a> tag
en: Show Detailed Error Messages and API requests/responses on the checkout page and/or save them to the %1$sdebug log%2$s
it: Mostra messaggi di errore dettagliati e richieste/risposte API nella pagina di pagamento e/o salvali nel %1$sregistro di debug%2$s.

en: Show on Checkout Page
it: Mostra nella pagina di pagamento

note: translators: show debugging information on both checkout page and in the log
en: Both
it: Entrambi

[ctx: Payment gateway production or test environment modes]
note: translators: environment as in a software environment (test/production)
en: Environment
it: Ambiente

[ctx: Payment gateway production or test environment modes]
en: Select the gateway environment to use for transactions.
it: Seleziona l’ambiente gateway da utilizzare per le transazioni.

en: Connection Settings
it: Impostazioni di connessione

[ctx: Used in payment gateways configuration]
en: Share connection settings
it: Condividi impostazioni di connessione

en: Use connection/authentication settings from other gateway
it: Usa le impostazioni di connessione/autenticazione di un altro gateway

en: Disabled because the other gateway is using these settings
it: Disabilitato perché l’altro gateway usa queste impostazioni

en: Card Security Code (CSC)
it: Codice di sicurezza della carta (CSC)

en: Display the Card Security Code (CSC) field on checkout
it: Visualizza il campo Codice di sicurezza della carta (CSC) nella pagina di pagamento

en: Saved Card Security Code
it: Codice di sicurezza della carta salvato

en: Display the Card Security Code field when paying with a saved card
it: Visualizza il campo Codice di sicurezza della carta durante i pagamenti con una carta salvata

note: translators: Placeholders: %1$s - site title, %2$s - order number
en: %1$s - Order %2$s
it: %1$s - Ordine %2$s

note: translators: Placeholders: %1$s - site title, %2$s - order number. Definitions: Capture as in capture funds from a credit card.
en: %1$s - Capture for Order %2$s
it: %1$s - Acquisizione per l’ordine %2$s

note: translators: Placeholders: %1$s - site title, %2$s - order number
en: %1$s - Refund for Order %2$s
it: %1$s - Rimborso per l’ordine %2$s

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title (such as Authorize.net, Braintree, etc), %2$s - a monetary amount
en: %1$s Refund in the amount of %2$s approved.
it: Rimborso %1$s per l’importo di %2$s approvato.

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title (such as Authorize.net, Braintree, etc), %2$s - error code, %3$s - error message
en: %1$s Refund Failed: %2$s - %3$s
it: %1$s Rimborso non riuscito: %2$s - %3$s

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title (such as Authorize.net, Braintree, etc), %2$s - error message
en: %1$s Refund Failed: %2$s
it: %1$s Rimborso non riuscito: %2$s

note: translators: Placeholders: %s - payment gateway title (such as Authorize.net, Braintree, etc)
en: %s Order completely refunded.
it: Ordine %s completamente rimborsato.

en: Oops, you cannot partially void this order. Please use the full order amount.
it: Non puoi annullare parzialmente questo ordine. Usa l’intero importo dell’ordine.

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title, %2$s - error code, %3$s - error message. Void as in to void an order.
en: %1$s Void Failed: %2$s - %3$s
it: %1$s Storno non riuscito: %2$s - %3$s

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title, %2$s - error message. Void as in to void an order.
en: %1$s Void Failed: %2$s
it: %1$s Storno non riuscito: %2$s

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title, %2$s - a monetary amount. Void as in to void an order.
en: %1$s Void in the amount of %2$s approved.
it: Storno di %1$s per l’importo di %2$s approvato.

note: translators: Placeholders: %1$s - status code, %2$s - status message translators: Placeholders: %1$s - Payment request response status code, %2$s - Payment request response status message
en: Status code %1$s: %2$s
it: Codice stato %1$s: %2$s

note: translators: Placeholders: %s - status code translators: Placeholder: %s - Payment request response status code
en: Status code: %s
it: Codice stato: %s.

note: translators: Placeholders; %s - status message translators: Placeholder: %s - Status message translators: Placeholder: %s - Payment request response status message
en: Status message: %s
it: Messaggio stato: %s

note: translators: Placeholder: %s - Payment transaction ID
en: Transaction ID %s
it: ID transazione %s

note: translators: Placeholders: %1$s - payment method title, %2$s - environment ("Test"), %3$s - transaction type (authorization/charge)
en: %1$s %2$s %3$s Approved
it: %1$s - %2$s - %3$s approvata

[ctx: credit card transaction type]
en: Authorization
it: Autorizzazione

note: translators: Placeholders: %1$s - credit card type (MasterCard, Visa, etc...), %2$s - last four digits of the card
en: %1$s ending in %2$s
it: %1$s termina in %2$s

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title, %2$s - message (probably reason for the transaction being held for review)
en: %1$s Transaction Held for Review (%2$s)
it: Transazione %1$s in sospeso per la verifica (%2$s)

en: Your order has been received and is being reviewed. Thank you for your business.
it: Il tuo ordine è stato ricevuto ed è in fase di revisione. Ti ringraziamo per averci scelto.

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title, %2$s - error message; e.g. Order Note: [Payment method] Payment failed [error]
en: %1$s Payment Failed (%2$s)
it: Pagamento %1$s non riuscito (%2$s)

en: An error occurred, please try again or try an alternate form of payment.
it: Errore. Riprova oppure tenta con un’altra forma di pagamento.

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title, %2$s - message/error
en: %1$s Transaction Cancelled (%2$s)
it: Transazione %1$s annullata (%2$s)

en: Transaction Type
it: Tipo di transazione

en: Select how transactions should be processed. Charge submits all transactions for settlement, Authorization simply authorizes the order total for capture later.
it: Seleziona la modalità di elaborazione delle transazioni. L’addebito invia tutte le transazioni per il regolamento, mentre l’autorizzazione si limita ad autorizzare il totale dell’ordine per la successiva acquisizione.

en: Charge Virtual-Only Orders
it: Addebita ordini solo virtuali

en: If the order contains exclusively virtual items, enable this to immediately charge, rather than authorize, the transaction.
it: Se l’ordine contiene esclusivamente articoli virtuali, attiva questa opzione per addebitare immediatamente la transazione, anziché autorizzarla.

en: Enable Partial Capture
it: Abilita acquisizione parziale

en: Allow orders to be partially captured multiple times.
it: Consenti l’acquisizione parziale ripetuta degli ordini.

[ctx: coordinating conjunction for a list of order statuses: on-hold, processing, or completed]
en: or
it: oppure

en: Capture Paid Orders
it: Acquisisci ordini pagati

en: Automatically capture orders when they are changed to %s.
it: Acquisisci automaticamente gli ordini quando vengono modificati impostando %s.

en: a paid status
it: lo stato su “Pagato”

en: Accepted Card Logos
it: Loghi delle carte accettate

en: These are the card logos that are displayed to customers as accepted during checkout.
it: Questi sono i loghi delle carte accettate, mostrati ai clienti durante il pagamento.

note: translators: Placeholders: %1$s - <strong> tag, %2$s - </strong> tag
en: This setting %1$sdoes not%2$s change which card types the gateway will accept. Accepted cards are configured from your payment processor account.
it: Questa impostazione %1$snon%2$s modifica i tipi di carta accettati dal gateway. Le carte accettate sono configurate dal tuo account del processore di pagamento.

note: translators: http://www.cybersource.com/products/payment_security/payment_tokenization/ and https://en.wikipedia.org/wiki/Tokenization_(data_security)
en: Tokenization
it: Tokenizzazione

en: Allow customers to securely save their payment details for future checkout.
it: Consenti ai clienti di salvare in modo sicuro i dati di pagamento per gli acquisti futuri.

[ctx: software environment]
note: translators: https://www.skyverge.com/for-translators-environments
en: Production
it: Produzione

note: translators: %1$s - gateway name, %2$s - <a> tag, %3$s - </a> tag, %4$s - <a> tag, %5$s - </a> tag
en: Heads up! %1$s is not fully configured and cannot accept payments. Please %2$sreview the documentation%3$s and configure the %4$sgateway settings%5$s.
it: Attenzione. %1$s non è configurato completamente e non può accettare pagamenti. %2$sLeggi la documentazione%3$s e configura le %4$simpostazioni del gateway%5$s.

[ctx: Noun: payment gateway used to process a transaction]
en: Processing Gateway
it: Gateway di elaborazione

en: Single products
it: Prodotti singoli

en: Cart
it: Carrello

note: translators: Placeholder: %s - external checkout label
en: %s is disabled.
it: %s è disabilitato.

note: translators: Context: Error message displayed to merchants if their store currency is not in one of the accepted currencies by the payment gateway they intend to enable. Placeholders: %1$s - a currency or comma-separated list of currencies, %2$s - opening HTML <a> tag, %3$s - closing HTML </a> tag, 
en: Accepts payment in %1$s only. %2$sConfigure%3$s WooCommerce to accept %1$s to enable %4$s. | Accepts payment in %1$s only. %2$sConfigure%3$s WooCommerce to accept %1$s to enable %4$s.
it[0]: Accetta pagamenti solo in %1$s. Al fine di abilitare %4$s, %2$sconfigura%3$s WooCommerce in modo che accetti %1$s.
it[1]: Accetta pagamenti solo in %1$s. Al fine di abilitare %4$s, %2$sconfigura%3$s WooCommerce in modo che accetti %1$s.

note: translators: Placeholders: %1$s - Checkout method label, %2$s - Opening HTML <a> tag, %3$s - Closing HTML </a> tag, %4$s - Opening HTML <strong> tag, %5$s - closing HTML </strong> tag
en: Your store %1$scalculates taxes%2$s based on the shipping address, but %1$s %4$sdoes not%5$s share customer shipping information with your store for orders with only virtual products. These orders will have their taxes calculated based on the shop address instead.
it: Il tuo negozio %1$scalcola le imposte%2$s in base all’indirizzo di spedizione, ma %1$s %4$snon%5$s condivide le informazioni di spedizione dei clienti con il tuo negozio per gli ordini solo con prodotti virtuali. Per questi ordini le imposte saranno calcolate in base all’indirizzo del negozio.

en: %4$s%1$s Notice!%5$s Your store %2$scalculates taxes%3$s based on the billing address, but %1$s %4$sdoes not%5$s share the customer billing address with your store before payment. These orders will have their taxes calculated based on the shipping address (or shop address, for orders with only virtual products).
it: %4$sAvviso %1$s.%5$s Il tuo negozio %2$scalcola le imposte%3$s in base all’indirizzo di fatturazione, ma %1$s %4$snon%5$s condivide l’indirizzo di fatturazione del cliente con il tuo negozio prima del pagamento. Per questi ordini le imposte saranno calcolate in base all’indirizzo di spedizione (o all’indirizzo del negozio, nel caso di ordini solo con prodotti virtuali).

[ctx: For the merchant to accept Apple Pay payments]
en: Accept Apple Pay
it: Accetta Apple Pay

note: translators: Allow Apple Pay button on selected display locations (e.g. cart, checkout, product page...)
en: Allow Apple Pay on
it: Consenti Apple Pay su

en: Button Style
it: Stile pulsante

[ctx: Button style]
en: Black
it: Nero

[ctx: Button style]
en: White
it: Bianco

[ctx: Button style]
en: White with outline
it: Bianco con contorno

en: Apple Merchant ID
it: ID commerciante Apple

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a> tag
en: This is found in your %1$sApple developer account%2$s
it: Si trova nel tuo %1$saccount sviluppatore Apple%2$s

en: Certificate Path
it: Percorso del certificato

en: The full system path to your certificate file from Apple. For security reasons you should store this outside of your web root.
it: Il percorso di sistema completo del file del certificato di Apple. Per motivi di sicurezza ti consigliamo memorizzarlo al di fuori della tua web root.

note: translators: Placeholders: %s - the server's web root path
en: For reference, your current web root path is: %s
it: Per riferimento, l’attuale percorso principale web è: %s

en: Test Mode
it: Modalità test

en: Enable to test Apple Pay functionality throughout your sites without processing real payments.
it: Attiva per collaudare la funzionalità Apple Pay in tutti i tuoi siti senza elaborare pagamenti reali.

en: Your site must be served over HTTPS with a valid SSL certificate.
it: Il tuo sito deve essere servito tramite HTTPS con un certificato SSL valido.

en: Your %1$sMerchant Identity Certificate%2$s cannot be found. Please check your path configuration.
it: Impossibile trovare il %1$sCertificato di identità commerciante%2$s. Controlla la configurazione del percorso.

[ctx: Apple Pay]
en: Buy with
it: Acquista con

en: Apple Pay payment authorized.
it: Pagamento Apple Pay autorizzato.

en: Apple Pay payment failed. %s
it: Pagamento Apple Pay non riuscito. %s

en: Subtotal
it: Totale parziale

en: Discount
it: Sconto

en: Shipping
it: Spedizione

en: Fees
it: Costi

en: Taxes
it: Tasse

en: or
it: oppure

en: By submitting your payment, you agree to our %1$sterms and conditions%2$s.
it: Inviando il pagamento, accetti i nostri %1$stermini e condizioni%2$s.

[ctx: For the merchant to accept Google Pay payments]
en: Accept Google Pay
it: Accetta Google Pay

en: Merchant ID
it: ID commerciante

en: A Google merchant identifier issued after registration with the %1$sGoogle Pay & Wallet Console%2$s. 12-18 characters. Required in production environment.
it: Un identificatore commerciante di Google emesso dopo la registrazione sulla %1$sConsole Google Pay & Wallet%2$s. 12-18 caratteri. Richiesto in ambiente di produzione.

[ctx: Setting title for a multi-select list dropdown of display locations]
note: translators: Allow Google Pay button on selected display locations (e.g. cart, checkout, product page...)
en: Allow Google Pay on
it: Consenti Google Pay su

en: Enable to test Google Pay functionality throughout your sites without processing real payments.
it: Attiva per collaudare la funzionalità Google Pay in tutti i tuoi siti senza elaborare pagamenti reali.

en: Google Pay payment authorized.
it: Pagamento Google Pay autorizzato.

en: Google Pay payment failed. %s
it: Pagamento Google Pay non riuscito. %s

en: Error %d: Unable to create order. Please try again.
it: Errore %d: impossibile creare l’ordine. Riprova.

en: There was a problem processing your order and it is being placed on hold for review. Please contact us to complete the transaction.
it: Si è verificato un problema durante l’elaborazione dell’ordine, che è stato sospeso per la verifica. Contattaci per completare la transazione.

note: translators: Example: "Authorize.Net Transaction Held for Review". Placeholder: %s - Payment gateway title
en: %s Transaction Held for Review
it: Transazione %s in sospeso per la verifica

note: translators: Placeholders: %s - payment gateway title
en: %s Payment Failed
it: Pagamento %s non riuscito

note: translators: Placeholders: %s - payment gateway title
en: %s Transaction Cancelled
it: Transazione %s annullata

en: Order cannot be captured
it: Impossibile acquisire l’ordine

en: Transaction authorization has expired
it: L’autorizzazione della transazione è scaduta

en: Transaction has already been fully captured
it: La transazione è già stata completamente acquisita

en: Transaction cannot be captured
it: Impossibile acquisire la transazione

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title (such as Authorize.net, Braintree, etc), %2$s - transaction amount. Definitions: Capture, as in capture funds from a credit card.
en: %1$s Capture of %2$s Approved
it: Acquisizione %1$s di %2$s approvata

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title (such as Authorize.net, Braintree, etc), %2$s - failure message. Definitions: "capture" as in capturing funds from a credit card.
en: %1$s Capture Failed: %2$s
it: Acquisizione %1$s non riuscita: %2$s

en: Pre-Order Tokenization attempt failed (%s)
it: Tentativo di tokenizzazione del pre-ordine non riuscito (%s)

note: translators: Context: A payment is released for a pre-order. Placeholders: %1$s - Site name, %2$s - Order number
en: %1$s - Pre-Order Release Payment for Order %2$s
it: %1$s - Pagamento di rilascio pre-ordine per l’ordine %2$s

en: Payment token missing/invalid.
it: Token di pagamento mancante/non valido.

note: translators: Context: A payment is released for a pre-order. Placeholders: %1$s - Payment gateway name, %2$s - Either 'Authorization' or 'Charge' (untranslated), %3$s - Payment method type (e.g. 'PayPal', 'Credit Card', etc.), %4$s - Last four digits of the card or account, %5$s - Expiration date of
en: %1$s %2$s Pre-Order Release Payment Approved: %3$s ending in %4$s (expires %5$s)
it: %1$s %2$s Pagamento di rilascio pre-ordine approvato: %3$s che termina con %4$s (scadenza %5$s)

note: translators: Context: A payment is released for a pre-order. Placeholders: %1$s - Payment gateway name, %2$s - Payment method type (e.g. 'Bank Account'), %3$s - Last four digits of the account
en: %1$s eCheck Pre-Order Release Payment Approved: %2$s ending in %3$s
it: Pagamento di rilascio pre-ordine eCheck %1$s approvato: %2$s che termina con %3$s

note: translators: Context: Release of payment for pre-order failed. Placeholder: %s - Error message
en: Pre-Order Release Payment Failed: %s
it: Pagamento di rilascio pre-ordine non riuscito: %s

en: Subscription Renewal: payment token is missing/invalid.
it: Rinnovo abbonamento: il token di pagamento è mancante/non valido.

note: translators: Placeholders: %1$s - Site name, %2$s - Order number
en: %1$s - Subscription Renewal Order %2$s
it: %1$s - Ordine di rinnovo abbonamento %2$s

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title, %2$s - error message; e.g. Order Note: [Payment method] Payment Change failed [error]
en: %1$s Payment Change Failed (%2$s)
it: Modifica di pagamento %1$s non riuscita (%2$s)

note: translators: Context: Payment made for order. Placeholders: %1$s - Payment method name (e.g. "Credit Card", "PayPal", etc.), %2$s - Last four digits of the card/account used
en: Via %1$s ending in %2$s
it: Tramite %1$s che termina con %2$s

en: Subscriptions
it: Iscrizioni

[ctx: hash before order number]
en: #%s
it: n. %s

en: Payment Token
it: Token di pagamento

note: translators: Context: Error message. Placeholder: %s - Label of the related value
en: %s is required.
it: %s è obbligatorio

en: Unknown Error
it: Errore sconosciuto

[ctx: Generic congratulatory exclamation at the start of a milestone message]
en: Awesome!
it: Perfetto.

[ctx: Generic congratulatory exclamation at the start of a milestone message]
en: Fantastic!
it: Fantastico.

[ctx: Generic congratulatory exclamation at the start of a milestone message]
en: Cowabunga!
it: Meraviglioso.

[ctx: Generic congratulatory exclamation at the start of a milestone message]
en: Congratulations!
it: Congratulazioni.

[ctx: Generic congratulatory exclamation at the start of a milestone message]
en: Hot dog!
it: Eccellente.

note: translators: Placeholders: %1$s - Plugin name, %2$s - Opening HTML <a> tag, %3$s - Closing HTML </a> tag, %4$s - Opening HTML <a> tag, %5$s - Closing HTML </a> tag
en: Are you having a great experience with %1$s so far? Please consider %2$sleaving a review%3$s! If things aren't going quite as expected, we're happy to help -- please %4$sreach out to our support team%5$s.
it: Com’è la tua esperienza con %1$s finora? Ti preghiamo di %2$slasciare una recensione%3$s. Se le cose non stanno andando come previsto, siamo qui per aiutarti: %4$scontatta il nostro team dell’assistenza%5$s.

en: Sorry, you cannot list resources.
it: Non puoi elencare le risorse.

note: translators: Placeholder: %s - setting ID
en: Setting %s does not exist
it: L’impostazione %s non esiste

en: Sorry, you cannot edit this resource.
it: Non puoi modificare questa risorsa.

note: translators: Placeholder: %s - Error message
en: Could not update setting: %s
it: Impossibile aggiornare l’impostazione: %s

en: Unique identifier of the setting.
it: L’identificatore univoco dell’impostazione.

en: The type of the setting.
it: Il tipo dell’impostazione.

en: The name of the setting.
it: Il nome dell’impostazione.

en: The description of the setting. It may or may not be used for display.
it: La descrizione dell’impostazione. Potrebbe essere visualizzata oppure no.

en: Whether the setting stores an array of values or a single value.
it: Se l’impostazione memorizza un array di valori o un singolo valore.

en: A list of valid options, used for validation before storing the value.
it: Un elenco di opzioni valide, utilizzate per la convalida prima di memorizzare il valore.

en: Optional default value for the setting.
it: Valore predefinito facoltativo per l’impostazione.

en: The value of the setting.
it: Il valore dell’impostazione.

en: The type of the control.
it: Il tipo del controllo.

en: The name of the control. Inherits the setting's name.
it: Il nome del controllo. Eredita il nome dell’impostazione.

en: The description of the control. Inherits the setting's description.
it: La descrizione del controllo. Eredita la descrizione dell’impostazione.

en: A list of key/value pairs defining the display value of each setting option. The keys should match the options defined in the base setting for validation.
it: Un elenco di coppie chiave/valore che definiscono il valore di visualizzazione di ciascuna opzione di impostazione. Le chiavi devono corrispondere alle opzioni definite nell’impostazione di base per la convalida.

en: Job data key "%s" not set
it: Chiave dati processo "%s" non impostata

en: Job data key "%s" is not an array
it: La chiave dati processo "%s" non è un array

en: Background Processing Test
it: Test di elaborazione in background

en: Run Test
it: Esegui test

en: This tool will test whether your server is capable of processing background jobs.
it: Questo strumento verificherà se il server è in grado di elaborare processi in background.

en: Success! You should be able to process background jobs.
it: Operazione riuscita Dovresti essere in grado di elaborare i processi in background.

en: Could not connect. Please ask your hosting company to ensure your server has loopback connections enabled.
it: Impossibile connettersi. Chiedi al tuo provider di hosting di assicurare che le connessioni di loopback siano abilitate sul tuo server.
