SkyVerge WooCommerce Plugin Framework 1.0.0 - en to pt translation catalogue (405 entries)

en: Thanks for installing %1$s! To get started, take a minute to %2$sread the documentation%3$s :)
pt: Que legal que você instalou o %1$s! Antes de começar, %2$sleia a documentação%3$s. :)

en: Thanks for installing %1$s! To get started, take a minute to complete these %2$squick and easy setup steps%3$s :)
pt: Que legal que você instalou o %1$s! Para começar, %2$ssiga estas etapas rápidas e simples de configuração%3$s. :)

en: Setup
pt: Configurar

note: translators: Placeholders: %s - plugin name
en: %s &rsaquo; Setup
pt: %s &rsaquo; Configuração

en: Oops! An error occurred, please try again.
pt: Ops! Ocorreu um erro, tente novamente.

[ctx: enhanced select]
en: No matches found
pt: Nenhuma combinação foi encontrada

[ctx: enhanced select]
en: Loading failed
pt: Falha ao carregar

[ctx: enhanced select]
en: Please enter 1 or more characters
pt: Insira pelo menos um caractere.

[ctx: enhanced select]
en: Please enter %qty% or more characters
pt: Insira pelo menos %qty% caracteres.

[ctx: enhanced select]
en: Please delete 1 character
pt: Exclua um caractere.

[ctx: enhanced select]
en: Please delete %qty% characters
pt: Exclua %qty% caracteres.

[ctx: enhanced select]
en: You can only select 1 item
pt: Só é possível selecionar um item.

[ctx: enhanced select]
en: You can only select %qty% items
pt: Só é possível selecionar %qty% itens.

[ctx: enhanced select]
en: Loading more results&hellip;
pt: Carregando mais resultados&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: Searching&hellip;
pt: Pesquisando&hellip;

en: Ready!
pt: Pronto!

note: translators: Placeholder: %s - plugin name
en: Welcome to %s!
pt: Bem-vindo(a) à %s!

en: This quick setup wizard will help you configure the basic settings and get you started.
pt: Esse assistente de configuração rápida ajudará você a definir as configurações para que possa começar a usar o plugin.

note: translators: Placeholder: %s - the plugin name
en: %s is ready!
pt: ‌‌%s está pronto.

en: Next step
pt: Próxima etapa

en: You can also:
pt: Você também pode:

en: View the Docs
pt: Consultar a documentação

en: See more setup options
pt: Ver outros opções de configuração

en: Learn more about customizing the plugin
pt: Saber mais sobre como personalizar o plugin

en: Review Your Settings
pt: Rever suas configurações

en: Leave a Review
pt: Deixe uma avaliação

en: Continue
pt: Continuar

en: Return to the WordPress Dashboard
pt: Voltar ao painel do WordPress

en: Not right now
pt: Não

en: Skip this step
pt: Ignorar esta etapa

[ctx: Button label]
en: Edit the Checkout Page
pt: Editar página Finalização de compra

note: translators: Context: WordPress blocks and shortcodes. Placeholders: %1$s - Plugin name, %2$s - opening HTML <a> tag, %3$s - closing HTML </a> tag, %4$s - opening HTML <a> tag, %5$s - `[woocommerce_checkout]` shortcode tag, %6$s - closing HTML </a> tag
en: %1$s is not yet compatible with the Checkout block. We recommend %2$sfollowing this guide%3$s to revert to the %4$s%5$s shortcode%6$s.
pt: %1$s ainda não é compatível com o bloco Finalização de compra. Recomendamos que você %2$ssiga este guia%3$s para reverter para o %4$s%5$s shortcode%6$s.

[ctx: Button label]
en: Edit the Cart Page
pt: Editar a página Carrinho

note: translators: Context: WordPress blocks and shortcodes. Placeholders: %1$s - Plugin name, %2$s - opening HTML <a> tag, %3$s - closing HTML </a> tag, %4$s - opening HTML <a> tag, %5$s - `[woocommerce_cart]` shortcode tag, %6$s - closing HTML </a> tag
en: %1$s is not yet compatible with the Cart block. We recommend %2$sfollowing this guide%3$s to revert to the %4$s%5$s shortcode%6$s.
pt: %1$s ainda não é compatível com o bloco Carrinho. Recomendamos que você %2$ssiga este guia%3$s para reverter para o %4$s%5$s shortcode%6$s.

en: The following plugin is disabled because it is out of date and incompatible with newer plugins on your site: | The following plugins are disabled because they are out of date and incompatible with newer plugins on your site:
pt[0]: O plugin a seguir está desativado porque está desatualizado e é incompatível com plugins mais novos do seu site:
pt[1]: Os plugins a seguir estão desativados porque estão desatualizados e são incompatíveis com plugins mais novos do seu site:

note: translators: Context is for plugins to activate or deactivate. HTML Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a> tag, %3$s - <em> tag, %4$s - </em> tag, %5$s - <a> tag, %6$s - </a> tag, %7$s - <a> tag, %8$s - </a> tag
en: To resolve this, please %1$supdate%2$s (recommended) %3$sor%4$s %5$sdeactivate%6$s the above plugin, or %7$sdeactivate the following%8$s: | To resolve this, please %1$supdate%2$s (recommended) %3$sor%4$s %5$sdeactivate%6$s the above plugins, or %7$sdeactivate the following%8$s:
pt[0]: Para resolver o problema, %1$satualize%2$s (ação recomendada) %3$sou%4$s %5$sdesative%6$s o plugin acima ou %7$sdesative%8$s:
pt[1]: Para resolver o problema, %1$satualize%2$s (ação recomendada) %3$sou%4$s %5$sdesative%6$s os plugins acima ou %7$sdesative%8$s:

en: The following plugins are inactive because they require a newer version of WooCommerce:
pt: Os plugins a seguir estão inativos porque requerem uma versão mais recente do WooCommerce:

en: The following plugin is inactive because it requires a newer version of WooCommerce:
pt: O plugin a seguir está inativo porque requer uma versão mais recente do WooCommerce:

note: translators: Placeholders: %1$s - plugin name, %2$s - WooCommerce version number
en: %1$s requires WooCommerce %2$s or newer
pt: O plugin %1$s requer o WooCommerce %2$s ou posterior

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a> tag
en: Please %1$supdate WooCommerce%2$s
pt: %1$sAtualize o WooCommerce.%2$s

[ctx: coordinating conjunction for a list of items: a, b, and c]
en: and
pt: e

note: translators: A list of items, for example: "US or Canada", or "US, Canada, or Mexico". English uses Oxford comma before the conjunction ("or") if there are at least 2 items preceding it - hence the use of plural forms. If your locale does not use Oxford comma, you can just provide the same translati
en: %1$s or %2$s | %1$s, or %2$s
pt[0]: %1$s ou %2$s
pt[1]: %1$s ou %2$s

note: translators: A list of items, for example: "US and Canada", or "US, Canada, and Mexico". English uses Oxford comma before the conjunction ("and") if there are at least 2 items preceding it - hence the use of plural forms. If your locale does not use Oxford comma, you can just provide the same transl
en: %1$s and %2$s | %1$s, and %2$s
pt[0]: %1$s e %2$s
pt[1]: %1$s e %2$s

note: translators: Placeholders: %1$s - plugin name, %2$s - a PHP extension/comma-separated list of PHP extensions
en: %1$s requires the %2$s PHP extension to function. Contact your host or server administrator to install and configure the missing extension. | %1$s requires the following PHP extensions to function: %2$s. Contact your host or server administrator to install and configure the missing extensions.
pt[0]: O plugin %1$s requer a extensão PHP %2$s. Entre em contato com seu host ou a pessoa administradora do seu servidor para instalar e configurar essa extensão.
pt[1]: O plugin %1$s requer as seguintes extensões PHP: %2$s. Entre em contato com seu host ou a pessoa administradora do seu servidor para instalar e configurar essas extensões.

note: translators: Placeholders: %1$s - plugin name, %2$s - a PHP function/comma-separated list of PHP functions
en: %1$s requires the %2$s PHP function to exist.  Contact your host or server administrator to install and configure the missing function. | %1$s requires the following PHP functions to exist: %2$s.  Contact your host or server administrator to install and configure the missing functions.
pt[0]: O plugin %1$s requer a função PHP %2$s.  Entre em contato com seu host ou a pessoa administradora do seu servidor para instalar e configurar essa função.
pt[1]: O plugin %1$s requer as seguintes funções PHP: %2$s.  Entre em contato com seu host ou a pessoa administradora do seu servidor para instalar e configurar essas funções.

note: translators: Placeholder: %s - a PHP setting value
en: %s or higher
pt: %s ou posterior

en: Please contact your hosting provider or server administrator to configure these settings.
pt: Entre em contato com seu provedor de hospedagem ou a pessoa administradora do seu servidor para definir essas configurações.

note: translators: Placeholders: %1$s - <strong> HTML tag, %2$s - </strong> HTML tag
en: Hey there! We've noticed that your server is running %1$san outdated version of PHP%2$s, which is the programming language that WooCommerce and its extensions are built on.
pt: Olá! Observamos que seu servidor tem uma %1$sversão desatualizada do PHP%2$s, que é a linguagem de programação do WooCommerce e de suas extensões.

note: translators: Placeholders: %1$s - <strong> HTML tag, %2$s - </strong> HTML tag
en: The PHP version that is currently used for your site is no longer maintained, nor %1$sreceives security updates%2$s; newer versions are faster and more secure.
pt: A versão atual do PHP do seu site não é mais compatível e %1$snão tem mais atualizações de segurança%2$s. As versões mais recentes são mais rápidas e mais seguras.

note: translators: Context: User is running an outdated PHP Version a plugin is not compatible with. Placeholders: %s - the plugin name
en: As a result, %s no longer supports this version and you should upgrade PHP as soon as possible.
pt: Por isso, o plugin %s não é mais compatível com essa versão, e você precisa atualizá-la assim que possível.

note: translators: Context: The host can update PHP version for the user. Placeholders: %1$s - <a> HTML tag, %2$s - </a> HTML tag
en: Your hosting provider can do this for you. %1$sHere are some resources to help you upgrade%2$s and to explain PHP versions further.
pt: Seu provedor de hospedagem pode fazer isso para você. %1$sConfira estes recursos para ajudar você na atualização%2$s e a entender melhor as versões do PHP.

note: translators: Placeholders: %s - plugin name
en: You cannot clone instances of %s.
pt: Não é possível clonar instâncias do plugin %s.

note: translators: Placeholders: %s - plugin name
en: You cannot unserialize instances of %s.
pt: Não é possível cancelar a serialização de instâncias do plugin %s.

note: translators: Docs as in Documentation
en: Docs
pt: Documentação

[ctx: noun]
en: Support
pt: Suporte

[ctx: verb]
en: Review
pt: Avaliar

note: translators: Placeholders: %1$s - PHP setting value, %2$s - version or value required
en: %1$s - A minimum of %2$s is required.
pt: %1$s – Requer pelo menos %2$s.

note: translators: Context: As in "Value has been set as [foo], but [bar] is required". Placeholders: %1$s - current value for a PHP setting, %2$s - required value for the PHP setting
en: Set as %1$s - %2$s is required.
pt: Definir como %1$s. %2$s é obrigatório.

en: Configure
pt: Configurar

en: Free!
pt: Grátis!

[ctx: Payment transaction capture]
en: Are you sure you wish to process this capture? The action cannot be undone.
pt: Você tem certeza de que deseja processar essa captura? Não é possível desfazer essa ação.

[ctx: Payment transaction capture failed error message]
en: Something went wrong, and the capture could not be completed. Please try again.
pt: Ocorreu um erro. Não foi possível concluir a captura. Tente novamente.

note: translators: verb, as in "Capture credit card charge". Used when an amount has been pre-authorized before, but funds have not yet been captured (taken) from the card. Capturing the charge will take the money from the credit card and put it in the merchant's pockets.
en: Capture Charge
pt: Capturar cobrança

en: This charge has been fully captured.
pt: Essa cobrança foi capturada.

en: This charge can no longer be captured.
pt: Não é possível capturar essa cobrança mais.

en: This charge cannot be captured.
pt: Não é possível capturar essa cobrança.

en: Are you sure you want to remove this token?
pt: Você tem certeza de que deseja remover esse token?

en: Invalid token data
pt: ID de token inválido

en: An error occurred. Please try again.
pt: Ocorreu um erro. Tente novamente.

en: Default
pt: Padrão

en: Token ID
pt: ID de token

en: Card Type
pt: Tipo de cartão

[ctx: Last four digits of a payment method]
en: Last Four
pt: Últimos quatro

en: Expiration (MM/YY)
pt: Vencimento (MM/AA)

note: translators: e-check account type, HTML form field label
en: Account Type
pt: Tipo de conta

en: Checking
pt: Verificando

en: Savings
pt: Poupança

en: Refresh
pt: Atualizar

en: Add New
pt: Adicionar novo

en: Save
pt: Salvar

en: Remove
pt: Remover

note: translators: Placeholder: %s - Plugin name translators: Placeholder: %s - Payment gateway title (e.g. Authorize.Net, Braintree, etc.)
en: %s Payment Tokens
pt: Tokens de pagamento do %s

en: Customer ID
pt: Identificação do cliente

en: This section contains configuration settings for this gateway.
pt: Essa seção contém definições de configuração do gateway.

en: Environment
pt: Ambiente

en: The transaction environment for this gateway.
pt: Ambiente de transação do gateway.

en: Tokenization Enabled
pt: Tokenização ativada

en: Displays whether or not tokenization is enabled for this gateway.
pt: Mostra se a tokenização está ativada para o gateway ou não.

en: Debug Mode
pt: Modo de depuração

en: Displays whether or not debug logging is enabled for this gateway.
pt: Mostra se o registro de depuração está ativado para o gateway ou não.

en: Display at Checkout & Log
pt: Mostrar na finalização de compra e no registro

en: Display at Checkout
pt: Mostrar na finalização de compra

en: Save to Log
pt: Salvar no registro

en: Off
pt: Desativado

[ctx: Authorized transaction for order payment]
en: Authorization total
pt: Total da autorização

[ctx: Captured transaction (without charge) for order payment]
en: Amount already captured
pt: Valor já capturado

en: Remaining order total
pt: Total do pedido restante

[ctx: Capture (without charge) amount for order payment]
en: Capture amount
pt: Capturar valor

en: Comment (optional):
pt: Comentário (opcional):

note: translators: Context: Capture payment without charge. Placeholder: %s - transaction amount to be captured.
en: Capture %s
pt: Capturar %s

en: Cancel
pt: Cancelar

en: -- Select an option --
pt: -- Selecione uma opção --

en: No saved payment tokens
pt: Nenhum token de pagamento salvo.

en: The gateway customer ID for the user. Only edit this if necessary.
pt: ID de cliente do gateway do usuário. Edite essa informação somente se necessário.

en: An error occurred, please try again or try an alternate form of payment
pt: Ocorreu um erro. Tente novamente ou escolha outra forma de pagamento.

en: We cannot process your order with the payment information that you provided. Please use a different payment account or an alternate payment method.
pt: Não é possível processar seu pedido com as informações de pagamento fornecidas. Use outra conta ou forma de pagamento.

en: This order is being placed on hold for review. Please contact us to complete the transaction.
pt: Esse pedido está suspenso para análise. Entre em contato conosco para concluir a transação.

[ctx: Credit or debit card CSC/CVC/CVV]
en: This order is being placed on hold for review due to an incorrect card verification number. You may contact the store to complete the transaction.
pt: Esse pedido está suspenso para análise porque o número de verificação do cartão está incorreto. Você pode entrar em contato com a loja para concluir a transação.

[ctx: Credit or debit card CSC/CVC/CVV]
en: The card verification number is invalid, please try again.
pt: O número de verificação do cartão é inválido. Tente novamente.

[ctx: Credit or debit card CSC/CVC/CVV]
en: Please enter your card verification number and try again.
pt: Insira o número de verificação do seu cartão novamente.

[ctx: Credit or debit card]
en: That card type is not accepted, please use an alternate card or other form of payment.
pt: Esse tipo de cartão não é aceito. Use outro cartão ou outra forma de pagamento.

[ctx: Credit or debit card]
en: The card type is invalid or does not correlate with the credit card number. Please try again or use an alternate card or other form of payment.
pt: Esse tipo de cartão é inválido ou não é correspondente ao número do cartão de crédito. Tente novamente ou use outro cartão ou outra forma de pagamento.

[ctx: Credit or debit card]
en: Please select the card type and try again.
pt: Selecione o tipo de cartão e tente novamente.

[ctx: Credit or debit card]
en: The card number is invalid, please re-enter and try again.
pt: O número do cartão é inválido. Tente novamente.

[ctx: Credit or debit card]
en: Please enter your card number and try again.
pt: Insira o número do seu cartão novamente.

[ctx: Credit or debit card (whole date issue)]
en: The card expiration date is invalid, please re-enter and try again.
pt: A data de vencimento do cartão é inválida. Tente novamente.

[ctx: Credit or debit card]
en: The card expiration month is invalid, please re-enter and try again.
pt: O mês de vencimento do cartão é inválido. Tente novamente.

[ctx: Credit or debit card]
en: The card expiration year is invalid, please re-enter and try again.
pt: O ano de vencimento do cartão é inválido. Tente novamente.

[ctx: Credit or debit card]
en: Please enter your card expiration date and try again.
pt: Insira a data de vencimento do seu cartão novamente.

en: The bank routing number is invalid, please re-enter and try again.
pt: O número de identificação do banco é inválido. Tente novamente.

en: The bank account number is invalid, please re-enter and try again.
pt: O número da conta bancária é inválida. Tente novamente.

[ctx: Credit or debit card]
en: The provided card is expired, please use an alternate card or other form of payment.
pt: O cartão fornecido venceu. Use outro cartão ou outra forma de pagamento.

[ctx: Credit or debit card]
en: The provided card was declined, please use an alternate card or other form of payment.
pt: O cartão fornecido foi recusado. Use outro cartão ou outra forma de pagamento.

[ctx: Credit or debit card]
en: Insufficient funds in account, please use an alternate card or other form of payment.
pt: Fundos insuficientes na conta. Use outro cartão ou outra forma de pagamento.

[ctx: Credit or debit card]
en: The card is inactivate or not authorized for card-not-present transactions, please use an alternate card or other form of payment.
pt: O cartão está inativo ou não é autorizado para transações online. Use outro cartão ou outra forma de pagamento.

[ctx: Credit or debit card]
en: The credit limit for the card has been reached, please use an alternate card or other form of payment.
pt: Limite de crédito ultrapassado. Use outro cartão ou outra forma de pagamento.

[ctx: Credit or debit card CSC/CVC/CVV]
en: The card verification number does not match. Please re-enter and try again.
pt: O número de verificação do cartão não corresponde ao cartão fornecido. Tente novamente.

[ctx: Credit or debit card]
en: The provided address does not match the billing address for cardholder. Please verify the address and try again.
pt: O endereço fornecido não corresponde ao endereço de cobrança da pessoa titular do cartão. Confirme o endereço e tente novamente.

en: Payment error, please try another payment method or contact us to complete your transaction.
pt: Erro no pagamento. Tente outra forma de pagamento ou entre em contato conosco para concluir sua transação.

en: Card expiration date is invalid
pt: A data de vencimento do cartão é inválida.

en: Card number is missing
pt: Número do cartão em branco.

en: Card number is invalid (wrong length)
pt: O número do cartão é inválido (tamanho incorreto).

en: Card number is invalid (only digits allowed)
pt: O número do cartão é inválido (deve conter somente dígitos).

en: Card number is invalid
pt: O número do cartão é inválido.

en: Card security code is invalid (only digits are allowed)
pt: O código de segurança do cartão é inválido (deve conter somente dígitos).

en: Card security code is invalid (must be 3 or 4 digits)
pt: O código de segurança do cartão é inválido (deve conter três ou quatro dígitos).

en: Card security code is missing
pt: Código de segurança do cartão em branco.

en: Routing Number is missing
pt: Número de identificação do banco em branco.

en: Routing Number is invalid (only digits are allowed)
pt: O número de identificação do banco é inválido (deve conter somente dígitos).

en: Routing number is invalid (must be 9 digits)
pt: O número de identificação do banco é inválido (deve conter nove dígitos).

en: Account Number is missing
pt: Número da conta em branco.

en: Account Number is invalid (only digits are allowed)
pt: O número da conta é inválido (deve conter somente dígitos).

[ctx: Bank account]
en: Account number is invalid (must be between 5 and 17 digits)
pt: O número da conta é inválido (deve conter entre 5 e 17 dígitos).

en: Driver's license number is invalid
pt: O número da carteira de habilitação é inválido.

[ctx: Bank check (noun)]
en: Check Number is invalid (only digits are allowed)
pt: O número do cheque é inválido (deve conter somente dígitos).

en: The transaction failed.
pt: Falha na transação.

en: Unknown error
pt: Erro desconhecido

note: translators: Placeholder: %s - Error message
en: Payment method address could not be updated. %s
pt: Não foi possível atualizar o endereço da forma de pagamento. %s

note: translators: Placeholders: %1$s - Payment method title, %2$s - Payment account type (savings/checking) (may or may not be available), %3$s - Last four digits of the account translators: Context: "Check" as in "bank check" (noun, not verb). Placeholders: %1$s - payment method title, %2$s - payment ac
en: %1$s Check Transaction Approved: %2$s account ending in %3$s
pt: Transação em cheque do %1$s aprovada: conta %2$s com final %3$s

note: translators: Placeholder: %s - Bank check number translators: Context: "Check" as in "bank check" (noun, not verb). Placeholder: %s - check number
en: Check number %s
pt: Número do cheque: %s

note: translators: Placeholder: %s - Payment transaction ID
en: (Transaction ID %s)
pt: (ID da transação: %s)

note: translators: Example: "Braintree Test Authorization Approved: Mastercard ending in 1234". Placeholders: %1$s - payment method title, %2$s - environment ("Test"), %3$s - transaction type (authorization/charge), %4$s - card type (mastercard, visa, ...), %5$s - last four digits of the card
en: %1$s %2$s %3$s Approved: %4$s ending in %5$s
pt: %3$s em %2$s do %1$s aprovada: %4$s com final %5$s

[ctx: Noun, software environment]
en: Test
pt: Teste

[ctx: Credit card transaction type]
en: Authorization
pt: Autorização

[ctx: noun, credit card transaction type]
en: Charge
pt: Cobrança

note: translators: Example: "Authorize.Net Test Charge Approved: Mastercard" - Placeholders: %1$s - payment method title, %2$s - environment ("Test"), %3$s - transaction type (authorization/charge), %4$s - card type (mastercard, visa, ...)
en: %1$s %2$s %3$s Approved: %4$s
pt: %3$s em %2$s do %1$s aprovada: %4$s

note: translators: Placeholder: %s - Credit card expiry date translators: Placeholders: %s - expiry date
en: (expires %s)
pt: (vencimento: %s)

note: translators: Placeholders: %s - failure message
en: Tokenization Request Failed: %s
pt: Falha na solicitação de tokenização: %s

note: translators: Placeholders: %1$s - payment method title, %2$s - failure message
en: %1$s Tokenization Request Failed: %2$s
pt: Falha na solicitação de tokenização do %1$s: %2$s

note: translators: This is a message describing that the transaction in question only performed a credit card authorization and did not capture any funds.
en: Authorization only transaction
pt: Transação somente com autorização

note: translators: Placeholders: %s - failure message. Payment method as in a specific credit card, e-check or bank account
en: Oops, adding your new payment method failed: %s
pt: Falha ao adicionar sua forma de pagamento: %s

note: translators: Payment method as in a specific credit card. Placeholders: %1$s - card type (visa, mastercard, ...), %2$s - last four digits of the card, %3$s - card expiry date
en: Nice! New payment method added: %1$s ending in %2$s (expires %3$s)
pt: Legal! Nova forma de pagamento adicionada: %1$s com final %2$s (vencimento: %3$s)

note: translators: Payment method as in a specific e-check account. Placeholders: %1$s - account type (checking/savings), %2$s - last four digits of the account
en: Nice! New payment method added: %1$s account ending in %2$s
pt: Legal! Nova forma de pagamento adicionada: %1$s com final %2$s

note: translators: Payment method as in a specific credit card, e-check or bank account
en: Nice! New payment method added.
pt: Legal! Nova forma de pagamento adicionada.

note: translators: Placeholders: %1$s - site title, %2$s - customer email. Payment method as in a specific credit card, e-check or bank account
en: %1$s - Add Payment Method for %2$s
pt: %1$s: adicionar forma de pagamento para %2$s

en: Checking Account
pt: Conta corrente

en: Savings Account
pt: Conta poupança

en: Credit / Debit Card
pt: Cartão de crédito/débito

en: Bank Account
pt: Conta bancária

[ctx: payment method type]
en: Account
pt: Conta

en: Thank you for your order, please click the button below to pay.
pt: Agradecemos seu pedido! Clique no botão abaixo para pagar.

en: Thank you for your order. We are now redirecting you to complete payment.
pt: Agradecemos seu pedido! Estamos redirecionando você para concluir o pagamento.

en: Pay Now
pt: Pagar agora

en: Cancel Order
pt: Cancelar pedido

note: translators: Placeholders: %s - a WooCommerce order ID
en: Could not find order %s
pt: Não foi possível encontrar o pedido %s.

note: translators: Placeholders: %s - payment gateway title (such as Authorize.net, Braintree, etc)
en: %s duplicate transaction received
pt: Transação duplicada do %s.

note: translators: Placeholder: %s - Order number
en: Order %s is already paid for.
pt: O pedido %s já foi pago.

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title (such as Authorize.net, Braintree, etc), %2$s - payment method name (mastercard, bank account, etc), %3$s - last four digits of the card/account, %4$s - card/account expiry date
en: %1$s Payment Method Saved: %2$s ending in %3$s (expires %4$s)
pt: Forma de pagamento do %1$s salva: %2$s com final %3$s (vencimento: %4$s)

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title (such as CyberSouce, NETbilling, etc), %2$s - account type (checking/savings - may or may not be available), %3$s - last four digits of the account
en: %1$s eCheck Payment Method Saved: %2$s account ending in %3$s
pt: Forma de pagamento de cheque eletrônico do %1$s salva: %2$s com final %3$s

note: translators: Placeholders: %s - payment gateway title (such as CyberSouce, NETbilling, etc)
en: %s Payment Method Saved
pt: Forma de pagamento do %s salva.

note: translators: Placeholders: %s - a failed tokenization API error
en: Tokenization failed. %s
pt: Falha na tokenização. %s

en: Edit
pt: Editar

en: Title
pt: Título

en: Details
pt: Informações

en: Default?
pt: Padrão?

en: Oops, there was an error updating your payment method. Please try again.
pt: Ocorreu um erro ao atualizar sua forma de pagamento. Tente novamente.

en: Are you sure you want to delete this payment method?
pt: Tem certeza de que deseja excluir este método de pagamento?

note: translators: Payment method as in a specific credit card, eCheck or bank account
en: You do not have any saved payment methods.
pt: Você não tem formas de pagamento salvas.

en: Nickname
pt: Apelido

en: Oops, you took too long, please try again.
pt: Tempo expirado. Tente novamente.

en: There was an error with your request, please try again.
pt: Ocorreu um erro com sua solicitação. Tente novamente.

en: Card Number
pt: Número do cartão

en: MM / YY
pt: MM/AA

en: Card Security Code
pt: Código de segurança do cartão

en: Where do I find this?
pt: Onde posso encontrar isso?

note: translators: e-check routing number, HTML form field label, https://en.wikipedia.org/wiki/Routing_transit_number
en: Routing Number
pt: Número de roteamento

note: translators: e-check account number, HTML form field label
en: Account Number
pt: Número da conta

[ctx: account type]
note: translators: http://www.investopedia.com/terms/c/checkingaccount.asp
en: Checking
pt: Verificando

[ctx: account type]
note: translators: http://www.investopedia.com/terms/s/savingsaccount.asp
en: Savings
pt: Poupança

note: translators: Test mode refers to the current software environment
en: TEST MODE ENABLED
pt: MODO DE TESTE ATIVADO

[ctx: Bank check (noun)]
en: Sample Check
pt: Exemplo de cheque

note: translators: Payment method as in a specific credit card, eCheck or bank account
en: Manage Payment Methods
pt: Gerenciar formas de pagamento

en: Use a new card
pt: Usar um novo cartão

en: Use a new bank account
pt: Usar outra conta bancária

note: translators: account as in customer's account on the eCommerce site
en: Securely Save to Account
pt: Salvar na conta

en: Payment Info
pt: Informações de pagamento

note: translators: Placeholders: %1$s - plugin name, %2$s - <a> tag, %3$s - </a> tag
en: %1$s: WooCommerce is not being forced over SSL; your customers' payment data may be at risk. %2$sVerify your site URLs here%3$s
pt: %1$s: o WooCommerce não está sendo forçado por SSL. Os dados de pagamento de seus clientes podem estar em risco. %2$sVerifique as URLs do seu site%3$s

note: translators: Placeholders: %s - payment gateway name
en: %s will soon require TLS 1.2 support to process transactions and your server environment may need to be updated. Please contact your hosting provider to confirm that your site can send and receive TLS 1.2 connections and request they make any necessary updates.
pt: Em breve, o %s exigirá compatibilidade com TLS 1.2 para processar transações, portanto, poderá ser necessário atualizar o ambiente do seu servidor. Entre em contato com seu provedor de hospedagem para confirmar se o seu site pode enviar e receber conexões TLS 1.2. Em caso afirmativo, solicite as devidas atualizações.

note: translators: Placeholders: %1$s - plugin name, %2$s - a currency/comma-separated list of currencies, %3$s - <a> tag, %4$s - </a> tag
en: %1$s accepts payment in %2$s only. %3$sConfigure%4$s WooCommerce to accept %2$s to enable this gateway for checkout. | %1$s accepts payment in one of %2$s only. %3$sConfigure%4$s WooCommerce to accept one of %2$s to enable this gateway for checkout.
pt[0]: O plugin %1$s só aceita pagamentos em %2$s. %3$sConfigure%4$s o WooCommerce para aceitar %2$s e ativar o gateway para finalização de compra.
pt[1]: O plugin %1$s só aceita pagamentos em um de %2$s. %3$sConfigure%4$s o WooCommerce para aceitar um de %2$s e ativar o gateway para finalização de compra.

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway name, %2$s - opening <a> tag, %3$s - closing </a> tag
en: Heads up! %1$s is currently configured to log transaction data for debugging purposes. If you are not experiencing any problems with payment processing, we recommend %2$sturning off Debug Mode%3$s
pt: Atenção! O %1$s está configurado para registrar dados de transações para fins de depuração. Se você estiver tendo problemas com o processamento de pagamentos, recomendamos %2$sdesativar o modo de depuração%3$s.

note: translators: Placeholders: %s - gateway name
en: %s is not configured
pt: O %s não está configurado.

en: Dismiss
pt: Descartar

note: translators: Placeholders: %1$s - plugin name, %2$s - opening <a> HTML link tag, %3$s - closing </a> HTML link tag
en: Heads up! Apple Pay for %1$s requires WooCommerce version 3.2 or greater. Please %2$supdate WooCommerce%3$s.
pt: Atenção! O Apple Pay para %1$s requer WooCommerce 3.2 ou posterior. %2$sAtualize o WooCommerce.%3$s

note: translators: Placeholders: %1$s - plugin name, %2$s - opening <a> HTML link tag, %3$s - closing </a> HTML link tag
en: Heads up! Google Pay for %1$s requires WooCommerce version 3.2 or greater. Please %2$supdate WooCommerce%3$s.
pt: Atenção! O Google Pay para %1$s requer WooCommerce 3.2 ou posterior. %2$sAtualize o WooCommerce.%3$s

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title (such as Authorize.net, Braintree, etc), %2$s - <a> tag, %3$s - </a> tag
en: %1$s is inactive for subscription transactions. Please %2$senable tokenization%3$s to activate %1$s for Subscriptions.
pt: O %1$s está inativo para transações de assinatura. %2$sAtive a tokenização%3$s para ativar o %1$s para assinaturas.

en: %1$s is inactive for pre-order transactions. Please %2$senable tokenization%3$s to activate %1$s for Pre-Orders.
pt: O %1$s está inativo para transações pré-venda. %2$sAtive a tokenização%3$s para ativar o %1$s para pré-venda.

en: You must enable tokenization for this gateway in order to support automatic renewal payments with the WooCommerce Subscriptions extension.
pt: É preciso ativar a tokenização para esse gateway a fim de permitir pagamentos de renovação automática com a extensão Subscriptions do WooCommerce.

en: Inactive
pt: Inativo

note: translators: Placeholder: %s - Payment gateway title (e.g. Authorize.Net, Braintree...)
en: %s Customer ID
pt: ID de cliente do %s

en: Type
pt: Tipo

en: Removed payment token "%d"
pt: Token de pagamento “%d” removido.

en: Expiry Date
pt: Data de vencimento

[ctx: Congratulatory message displayed to the merchant when they process their first payment]
en: You successfully processed a payment!
pt: Pagamento processado!

[ctx: Congratulatory message displayed to the merchant when they process their first refund]
en: You successfully processed a refund!
pt: Reembolso processado!

[ctx: Credit or debit card]
en: Card number is missing
pt: Número do cartão em branco.

[ctx: Credit or debit card]
en: Card number is invalid
pt: O número do cartão é inválido.

[ctx: Credit or debit card]
en: Card number is invalid (only digits allowed)
pt: O número do cartão é inválido (deve conter somente dígitos).

[ctx: Credit or debit card]
en: Card number is invalid (wrong length)
pt: O número do cartão é inválido (tamanho incorreto).

[ctx: Credit or debit card]
en: Card is invalid
pt: Cartão inválido.

note: translators: {card_type} will be replaced by a corresponding card type name, e.g. American Express
en: {card_type} card is invalid
pt: O cartão {card_type} é inválido.

[ctx: Credit or debit card]
en: Card security code is missing
pt: Código de segurança do cartão em branco.

[ctx: Credit or debit card]
en: Card security code is invalid (only digits are allowed)
pt: O código de segurança do cartão é inválido (deve conter somente dígitos).

[ctx: Credit or debit card]
en: Card security code is invalid (must be 3 or 4 digits)
pt: O código de segurança do cartão é inválido (deve conter três ou quatro dígitos).

[ctx: Credit or debit card]
en: Card expiration date is invalid
pt: A data de vencimento do cartão é inválida.

[ctx: Bank check (noun)]
en: Check Number is missing
pt: Número do cheque em branco.

[ctx: For countries without states, "state" can be replaced with "place of issue".]
en: Driver's license state is missing
pt: Local de emissão da carteira de habilitação em branco.

en: Driver's license number is missing
pt: Número da carteira de habilitação em branco.

[ctx: Bank account]
en: Account Number is missing
pt: Número da conta em branco.

[ctx: Bank account]
en: Account Number is invalid (only digits are allowed)
pt: O número da conta é inválido (deve conter somente dígitos).

[ctx: Bank account]
en: Account Number is invalid (must be between 5 and 17 digits)
pt: O número da conta é inválido (deve conter entre 5 e 17 dígitos).

[ctx: Bank account]
en: Routing Number is missing
pt: Número de identificação do banco em branco.

[ctx: Bank account]
en: Routing Number is invalid (only digits are allowed)
pt: O número de identificação do banco é inválido (deve conter somente dígitos).

[ctx: Bank account]
en: Routing Number is invalid (must be 9 digits)
pt: O número de identificação do banco é inválido (deve conter nove dígitos).

en: Continue to Payment
pt: Prosseguir para o pagamento

en: Place order
pt: Fazer pedido

en: Thank you for your order.
pt: Obrigado pelo seu pedido.

en: Credit Card
pt: Cartão de crédito

en: eCheck
pt: Cheque eletrônico

en: Pay securely using your credit card.
pt: Pague de forma segura com seu cartão de crédito.

en: Pay securely using your checking account.
pt: Pague de forma segura com sua conta bancária.

en: Enable / Disable
pt: Ativar/Desativar

en: Enable this gateway
pt: Ativar esse gateway

en: Payment method title that the customer will see during checkout.
pt: Título da forma de pagamento que será exibido aos clientes na finalização de compra.

en: Description
pt: Descrição

en: Payment method description that the customer will see during checkout.
pt: Descrição da forma de pagamento que será exibida aos clientes na finalização de compra.

en: Detailed Decline Messages
pt: Mensagens detalhadas de recusa

en: Check to enable detailed decline messages to the customer during checkout when possible, rather than a generic decline message.
pt: Ative mensagens detalhadas de recusa para clientes na finalização de compra, quando possível, em um vez de uma mensagem genérica.

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a> tag
en: Show Detailed Error Messages and API requests/responses on the checkout page and/or save them to the %1$sdebug log%2$s
pt: Mostre mensagens detalhadas de erro e solicitações/respostas de API na página de finalização de compra e/ou salve-as no %1$sregistro de depuração%2$s.

en: Show on Checkout Page
pt: Mostrar na finalização de compra

note: translators: show debugging information on both checkout page and in the log
en: Both
pt: Ambos

[ctx: Payment gateway production or test environment modes]
note: translators: environment as in a software environment (test/production)
en: Environment
pt: Ambiente

[ctx: Payment gateway production or test environment modes]
en: Select the gateway environment to use for transactions.
pt: Selecione o ambiente do gateway a ser usado para transações.

en: Connection Settings
pt: Configurações de conexão

[ctx: Used in payment gateways configuration]
en: Share connection settings
pt: Compartilhar configurações de conexão

en: Use connection/authentication settings from other gateway
pt: Use as configurações de conexão/autenticação de outro gateway.

en: Disabled because the other gateway is using these settings
pt: Desativado, porque o outro gateway está usando essas configurações.

en: Card Security Code (CSC)
pt: Código de segurança do cartão (CSC)

en: Display the Card Security Code (CSC) field on checkout
pt: Exibir o campo de código de segurança do cartão (CSC) na finalização de compra.

en: Saved Card Security Code
pt: Código de segurança do cartão salvo

en: Display the Card Security Code field when paying with a saved card
pt: Exibir o campo de código de segurança do cartão ao pagar com um cartão salvo.

note: translators: Placeholders: %1$s - site title, %2$s - order number
en: %1$s - Order %2$s
pt: %1$s: pedido %2$s

note: translators: Placeholders: %1$s - site title, %2$s - order number. Definitions: Capture as in capture funds from a credit card.
en: %1$s - Capture for Order %2$s
pt: %1$s: captura do pedido %2$s

note: translators: Placeholders: %1$s - site title, %2$s - order number
en: %1$s - Refund for Order %2$s
pt: %1$s: reembolso do pedido %2$s

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title (such as Authorize.net, Braintree, etc), %2$s - a monetary amount
en: %1$s Refund in the amount of %2$s approved.
pt: Reembolso do %1$s no valor de %2$s aprovado.

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title (such as Authorize.net, Braintree, etc), %2$s - error code, %3$s - error message
en: %1$s Refund Failed: %2$s - %3$s
pt: Falha no reembolso do %1$s: %2$s – %3$s

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title (such as Authorize.net, Braintree, etc), %2$s - error message
en: %1$s Refund Failed: %2$s
pt: Falha no reembolso do %1$s: %2$s

note: translators: Placeholders: %s - payment gateway title (such as Authorize.net, Braintree, etc)
en: %s Order completely refunded.
pt: Pedido do %s reembolsado integralmente.

en: Oops, you cannot partially void this order. Please use the full order amount.
pt: Não é possível anular esse pedido parcialmente. Use o valor total do pedido.

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title, %2$s - error code, %3$s - error message. Void as in to void an order.
en: %1$s Void Failed: %2$s - %3$s
pt: Falha de anulamento do %1$s: %2$s – %3$s

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title, %2$s - error message. Void as in to void an order.
en: %1$s Void Failed: %2$s
pt: Falha de anulamento do %1$s: %2$s

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title, %2$s - a monetary amount. Void as in to void an order.
en: %1$s Void in the amount of %2$s approved.
pt: Cancelamento de %1$s no valor de %2$s aprovado.

note: translators: Placeholders: %1$s - status code, %2$s - status message translators: Placeholders: %1$s - Payment request response status code, %2$s - Payment request response status message
en: Status code %1$s: %2$s
pt: Código do status %1$s: %2$s

note: translators: Placeholders: %s - status code translators: Placeholder: %s - Payment request response status code
en: Status code: %s
pt: Código do status: %s

note: translators: Placeholders; %s - status message translators: Placeholder: %s - Status message translators: Placeholder: %s - Payment request response status message
en: Status message: %s
pt: Mensagem do status: %s

note: translators: Placeholder: %s - Payment transaction ID
en: Transaction ID %s
pt: ID da transação: %s

note: translators: Placeholders: %1$s - payment method title, %2$s - environment ("Test"), %3$s - transaction type (authorization/charge)
en: %1$s %2$s %3$s Approved
pt: %3$s em %2$s do %1$s aprovada

[ctx: noun, software environment]
en: Test
pt: Teste

[ctx: credit card transaction type]
en: Authorization
pt: Autorização

note: translators: Placeholders: %1$s - credit card type (MasterCard, Visa, etc...), %2$s - last four digits of the card
en: %1$s ending in %2$s
pt: %1$s com final %2$s

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title, %2$s - message (probably reason for the transaction being held for review)
en: %1$s Transaction Held for Review (%2$s)
pt: A transação do %1$s foi suspensa para análise (%2$s).

en: Your order has been received and is being reviewed. Thank you for your business.
pt: Seu pedido foi recebido e está em análise. Agradecemos sua compra!

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title, %2$s - error message; e.g. Order Note: [Payment method] Payment failed [error]
en: %1$s Payment Failed (%2$s)
pt: Falha no pagamento do %1$s (%2$s).

en: An error occurred, please try again or try an alternate form of payment.
pt: Ocorreu um erro. Tente novamente ou escolha outra forma de pagamento.

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title, %2$s - message/error
en: %1$s Transaction Cancelled (%2$s)
pt: Transação do %1$s cancelada (%2$s).

en: Transaction Type
pt: Tipo de transação

en: Select how transactions should be processed. Charge submits all transactions for settlement, Authorization simply authorizes the order total for capture later.
pt: Escolha a forma de processamento das transações. “Cobrança” envia todas as transações para liquidação. “Autorização” autoriza o pedido total para posterior captura.

en: Charge Virtual-Only Orders
pt: Cobrar pedidos virtuais apenas

en: If the order contains exclusively virtual items, enable this to immediately charge, rather than authorize, the transaction.
pt: Se o pedido contiver apenas itens virtuais, ative essa opção para realizar a cobrança imediatamente, em vez de autorizá-la primeiro.

en: Enable Partial Capture
pt: Ativar captura parcial

en: Allow orders to be partially captured multiple times.
pt: Permitir captura parcial do pedido várias vezes.

[ctx: coordinating conjunction for a list of order statuses: on-hold, processing, or completed]
en: or
pt: ou

en: Capture Paid Orders
pt: Capturar pedidos pagos

en: Automatically capture orders when they are changed to %s.
pt: Capture pedidos automaticamente quando a cobrança for feita por %s.

en: a paid status
pt: status pago

en: Accepted Card Logos
pt: Logotipos dos cartões aceitos

en: These are the card logos that are displayed to customers as accepted during checkout.
pt: Logotipos dos cartões aceitos exibidos aos clientes na finalização de compra.

note: translators: Placeholders: %1$s - <strong> tag, %2$s - </strong> tag
en: This setting %1$sdoes not%2$s change which card types the gateway will accept. Accepted cards are configured from your payment processor account.
pt: Essa configuração %1$snão%2$s altera os tipos de cartão aceitos pelo gateway. Os cartões aceitos são configurados na conta do seu processador de pagamentos.

note: translators: http://www.cybersource.com/products/payment_security/payment_tokenization/ and https://en.wikipedia.org/wiki/Tokenization_(data_security)
en: Tokenization
pt: Tokenização

en: Allow customers to securely save their payment details for future checkout.
pt: Permita que clientes salvem dados para pagamentos futuros com segurança.

[ctx: software environment]
note: translators: https://www.skyverge.com/for-translators-environments
en: Production
pt: Produção

note: translators: %1$s - gateway name, %2$s - <a> tag, %3$s - </a> tag, %4$s - <a> tag, %5$s - </a> tag
en: Heads up! %1$s is not fully configured and cannot accept payments. Please %2$sreview the documentation%3$s and configure the %4$sgateway settings%5$s.
pt: Atenção! O %1$s não está totalmente configurado. Não é possível aceitar pagamentos. %2$sConsulte a documentação%3$s e defina as %4$sconfigurações do gateway%5$s.

[ctx: Noun: payment gateway used to process a transaction]
en: Processing Gateway
pt: Gateway de processamento

en: Single products
pt: Produtos únicos

en: Cart
pt: Carrinho

en: Checkout
pt: Finalizar compra

note: translators: Placeholder: %s - external checkout label
en: %s is disabled.
pt: %s está desativado.

note: translators: Context: Error message displayed to merchants if their store currency is not in one of the accepted currencies by the payment gateway they intend to enable. Placeholders: %1$s - a currency or comma-separated list of currencies, %2$s - opening HTML <a> tag, %3$s - closing HTML </a> tag, 
en: Accepts payment in %1$s only. %2$sConfigure%3$s WooCommerce to accept %1$s to enable %4$s. | Accepts payment in %1$s only. %2$sConfigure%3$s WooCommerce to accept %1$s to enable %4$s.
pt[0]: Somente pagamentos em %1$s são aceitos. %2$sConfigure%3$s o WooCommerce para aceitar %1$s e ativar %4$s.
pt[1]: Somente pagamentos em %1$s são aceitos. %2$sConfigure%3$s o WooCommerce para aceitar %1$s e ativar %4$s.

note: translators: Placeholders: %1$s - Checkout method label, %2$s - Opening HTML <a> tag, %3$s - Closing HTML </a> tag, %4$s - Opening HTML <strong> tag, %5$s - closing HTML </strong> tag
en: Your store %1$scalculates taxes%2$s based on the shipping address, but %1$s %4$sdoes not%5$s share customer shipping information with your store for orders with only virtual products. These orders will have their taxes calculated based on the shop address instead.
pt: Sua loja %1$scalcula os impostos%2$s com base no endereço de envio, mas o(a) %1$s %4$snão%5$s compartilha informações de envio de clientes com sua loja para pedidos de produtos virtuais. Os impostos desses pedidos são calculados com base no endereço da loja.

en: %4$s%1$s Notice!%5$s Your store %2$scalculates taxes%3$s based on the billing address, but %1$s %4$sdoes not%5$s share the customer billing address with your store before payment. These orders will have their taxes calculated based on the shipping address (or shop address, for orders with only virtual products).
pt: %4$s%1$s Atenção!%5$s Sua loja %2$scalcula os impostos%3$s com base no endereço de cobrança, mas o(a) %1$s %4$snão%5$s compartilha o endereço de cobrança de clientes com sua loja antes do pagamento. Os impostos desses pedidos são calculados com base no endereço de envio (ou da loja para pedidos de produtos virtuais).

[ctx: For the merchant to accept Apple Pay payments]
en: Accept Apple Pay
pt: Aceitar Apple Pay

note: translators: Allow Apple Pay button on selected display locations (e.g. cart, checkout, product page...)
en: Allow Apple Pay on
pt: Permitir o Apple Pay no(a)

en: Button Style
pt: Estilo do botão

[ctx: Button style]
en: Black
pt: Preto

[ctx: Button style]
en: White
pt: Branco

[ctx: Button style]
en: White with outline
pt: Branco delineado

en: Apple Merchant ID
pt: ID de comerciante da Apple

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a> tag
en: This is found in your %1$sApple developer account%2$s
pt: Ele está indicado na sua %1$sconta de desenvolvedor da Apple%2$s.

en: Certificate Path
pt: Caminho do certificado

en: The full system path to your certificate file from Apple. For security reasons you should store this outside of your web root.
pt: O caminho completo do sistema para o arquivo do certificado da Apple. Por motivos de segurança, ele deve ser salvo fora do caminho raiz.

note: translators: Placeholders: %s - the server's web root path
en: For reference, your current web root path is: %s
pt: Para referência, seu atual caminho raiz é %s.

en: Test Mode
pt: Modo de teste

en: Enable to test Apple Pay functionality throughout your sites without processing real payments.
pt: Ative para testar o Apple Pay em seus sites sem processar pagamentos reais.

en: Your site must be served over HTTPS with a valid SSL certificate.
pt: Seu site precisa ter protocolo HTTPS com um Certificado SSL válido.

en: Your %1$sMerchant Identity Certificate%2$s cannot be found. Please check your path configuration.
pt: Não foi possível encontrar seu %1$sCertificado de identidade de comerciante%2$s. Verifique a configuração do seu caminho.

[ctx: Apple Pay]
en: Buy with
pt: Comprar com

en: Apple Pay payment authorized.
pt: Pagamento do Apple Pay autorizado.

en: Apple Pay payment failed. %s
pt: Falha no pagamento do Apple Pay. %s

en: Discount
pt: Desconto

en: Shipping
pt: Envio

en: Fees
pt: Taxas

en: Taxes
pt: Impostos

en: or
pt: ou

en: By submitting your payment, you agree to our %1$sterms and conditions%2$s.
pt: Ao efetuar seu pagamento, você indica que concordo com nossos %1$stermos de uso%2$s.

[ctx: For the merchant to accept Google Pay payments]
en: Accept Google Pay
pt: Aceitar Google Pay

en: Merchant ID
pt: ID do comerciante

en: A Google merchant identifier issued after registration with the %1$sGoogle Pay & Wallet Console%2$s. 12-18 characters. Required in production environment.
pt: Identificador de comerciante do Google emitido após o registro no %1$sGoogle Pay e na Carteira do Google%2$s. 12 a 18 caracteres. Necessário no ambiente de produção.

[ctx: Setting title for a multi-select list dropdown of display locations]
note: translators: Allow Google Pay button on selected display locations (e.g. cart, checkout, product page...)
en: Allow Google Pay on
pt: Permitir o Google Pay no(a)

en: Enable to test Google Pay functionality throughout your sites without processing real payments.
pt: Ative para testar o Google Pay em seus sites sem processar pagamentos reais.

en: Google Pay payment authorized.
pt: Pagamento do Google Pay autorizado.

en: Google Pay payment failed. %s
pt: Falha no pagamento do Google Pay. %s

en: Error %d: Unable to create order. Please try again.
pt: Erro %d: não é possível criar o pedido. Tente novamente.

en: There was a problem processing your order and it is being placed on hold for review. Please contact us to complete the transaction.
pt: Ocorreu um problema ao processar seu pedido. Ele foi suspenso para análise. Entre em contato conosco para concluir a transação.

note: translators: Example: "Authorize.Net Transaction Held for Review". Placeholder: %s - Payment gateway title
en: %s Transaction Held for Review
pt: A transação do %s foi suspensa para análise.

note: translators: Placeholders: %s - payment gateway title
en: %s Payment Failed
pt: Falha no pagamento da transação do %s.

note: translators: Placeholders: %s - payment gateway title
en: %s Transaction Cancelled
pt: Transação do %s cancelada.

en: Order cannot be captured
pt: Não é possível capturar o pedido.

en: Transaction authorization has expired
pt: A autorização da transação expirou.

en: Transaction has already been fully captured
pt: A transação já foi totalmente capturada.

en: Transaction cannot be captured
pt: Não é possível capturar a transação

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title (such as Authorize.net, Braintree, etc), %2$s - transaction amount. Definitions: Capture, as in capture funds from a credit card.
en: %1$s Capture of %2$s Approved
pt: A captura do %1$s no valor de %2$s foi aprovada.

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title (such as Authorize.net, Braintree, etc), %2$s - failure message. Definitions: "capture" as in capturing funds from a credit card.
en: %1$s Capture Failed: %2$s
pt: Falha na captura do %1$s: %2$s

en: Pre-Order Tokenization attempt failed (%s)
pt: Falha na tentativa de tokenização de pré-venda (%s).

note: translators: Context: A payment is released for a pre-order. Placeholders: %1$s - Site name, %2$s - Order number
en: %1$s - Pre-Order Release Payment for Order %2$s
pt: %1$s: pagamento de lançamento pré-venda do pedido %2$s

en: Payment token missing/invalid.
pt: Token de pagamento inválido ou não fornecido.

note: translators: Context: A payment is released for a pre-order. Placeholders: %1$s - Payment gateway name, %2$s - Either 'Authorization' or 'Charge' (untranslated), %3$s - Payment method type (e.g. 'PayPal', 'Credit Card', etc.), %4$s - Last four digits of the card or account, %5$s - Expiration date of
en: %1$s %2$s Pre-Order Release Payment Approved: %3$s ending in %4$s (expires %5$s)
pt: Pagamento de lançamento pré-venda com %2$s de %1$s aprovado: %3$s com final %4$s (vencimento: %5$s)

note: translators: Context: A payment is released for a pre-order. Placeholders: %1$s - Payment gateway name, %2$s - Payment method type (e.g. 'Bank Account'), %3$s - Last four digits of the account
en: %1$s eCheck Pre-Order Release Payment Approved: %2$s ending in %3$s
pt: Pagamento de lançamento pré-venda com cheque eletrônico de %1$s aprovado: %2$s com final %3$s

note: translators: Context: Release of payment for pre-order failed. Placeholder: %s - Error message
en: Pre-Order Release Payment Failed: %s
pt: Falha no pagamento de lançamento pré-venda: %s

en: Subscription Renewal: payment token is missing/invalid.
pt: Renovação de assinatura: token de pagamento inválido ou não fornecido.

note: translators: Placeholders: %1$s - Site name, %2$s - Order number
en: %1$s - Subscription Renewal Order %2$s
pt: %1$s: pedido de renovação de assinatura %2$s

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title, %2$s - error message; e.g. Order Note: [Payment method] Payment Change failed [error]
en: %1$s Payment Change Failed (%2$s)
pt: Falha na alteração de pagamento do %1$s (%2$s).

note: translators: Context: Payment made for order. Placeholders: %1$s - Payment method name (e.g. "Credit Card", "PayPal", etc.), %2$s - Last four digits of the card/account used
en: Via %1$s ending in %2$s
pt: Por %1$s com final %2$s

en: Subscriptions
pt: Assinaturas

[ctx: hash before order number]
en: #%s
pt: nº %s

en: Payment Token
pt: Token de pagamento

note: translators: Context: Error message. Placeholder: %s - Label of the related value
en: %s is required.
pt: %s é obrigatório.

en: Unknown Error
pt: Erro desconhecido

[ctx: Generic congratulatory exclamation at the start of a milestone message]
en: Awesome!
pt: Incrível!

[ctx: Generic congratulatory exclamation at the start of a milestone message]
en: Fantastic!
pt: Fantástico!

[ctx: Generic congratulatory exclamation at the start of a milestone message]
en: Cowabunga!
pt: Maravilha!

[ctx: Generic congratulatory exclamation at the start of a milestone message]
en: Congratulations!
pt: Parabéns!

[ctx: Generic congratulatory exclamation at the start of a milestone message]
en: Hot dog!
pt: Ótimo!

note: translators: Placeholders: %1$s - Plugin name, %2$s - Opening HTML <a> tag, %3$s - Closing HTML </a> tag, %4$s - Opening HTML <a> tag, %5$s - Closing HTML </a> tag
en: Are you having a great experience with %1$s so far? Please consider %2$sleaving a review%3$s! If things aren't going quite as expected, we're happy to help -- please %4$sreach out to our support team%5$s.
pt: Você está tendo uma ótimo experiência com o plugin %1$s até agora? %2$sDeixe sua avaliação.%3$s Caso sua experiência não esteja sendo boa, estamos aqui para ajudar. %4$sEntre em contato com a equipe de suporte.%5$s

en: Sorry, you cannot list resources.
pt: Não é possível indicar os recursos.

note: translators: Placeholder: %s - setting ID
en: Setting %s does not exist
pt: A configuração %s não existe.

en: Sorry, you cannot edit this resource.
pt: Não é possível editar esse recurso.

note: translators: Placeholder: %s - Error message
en: Could not update setting: %s
pt: Não foi possível atualizar a configuração: %s

en: Unique identifier of the setting.
pt: Identificador único da configuração.

en: The type of the setting.
pt: Tipo de configuração.

en: The name of the setting.
pt: Nome da configuração.

en: The description of the setting. It may or may not be used for display.
pt: Descrição da configuração. Pode ou não ser usado para exibição.

en: Whether the setting stores an array of values or a single value.
pt: Se a configuração armazena um array de valores ou um único valor.

en: A list of valid options, used for validation before storing the value.
pt: Uma lista de várias opções usada para validação antes de armazenar o valor.

en: Optional default value for the setting.
pt: Valor padrão opcional da configuração.

en: The value of the setting.
pt: Valor da configuração.

en: The type of the control.
pt: Tipo de controle.

en: The name of the control. Inherits the setting's name.
pt: Nome do controle. Herda o nome da configuração.

en: The description of the control. Inherits the setting's description.
pt: Descrição do controle. Herda a descrição da configuração.

en: A list of key/value pairs defining the display value of each setting option. The keys should match the options defined in the base setting for validation.
pt: Uma lista de pares de chave/valor que definem o valor de exibição de cada opção de configuração. As chaves devem ser correspondentes às opções definidas na configuração base para validação.

en: Job data key "%s" not set
pt: Chave de dados “%s” da tarefa não definida.

en: Job data key "%s" is not an array
pt: Chave de dados “%s” da tarefa não é um array.

en: Background Processing Test
pt: Teste de processamento no plano de fundo

en: Run Test
pt: Executar teste

en: This tool will test whether your server is capable of processing background jobs.
pt: Essa ferramenta testará se o seu servidor consegue processar tarefas no plano de fundo.

en: Success! You should be able to process background jobs.
pt: Pronto! Agora, você deve conseguir processar tarefas no plano de fundo.

en: Could not connect. Please ask your hosting company to ensure your server has loopback connections enabled.
pt: Não foi possível conectar. Peça para sua empresa de hospedagem garantir que seu servidor tenha conexões de loopback ativadas.
