SkyVerge WooCommerce Plugin Framework 1.0.0 - en to pt translation catalogue (404 entries)

en: Thanks for installing %1$s! To get started, take a minute to %2$sread the documentation%3$s :)
pt: Obrigado por instalar o/a %1$s! Para começar, %2$sleia a documentação%3$s atentamente :)

en: Thanks for installing %1$s! To get started, take a minute to complete these %2$squick and easy setup steps%3$s :)
pt: Obrigado por instalar o/a %1$s! Para começar, conclua estes %2$s passos de configuração rápidos e fáceis%3$s :)

en: Setup
pt: Configurar

note: translators: Placeholders: %s - plugin name
en: %s &rsaquo; Setup
pt: %s &rsaquo; Configuração

en: Oops! An error occurred, please try again.
pt: Ups! Ocorreu um erro. Tente novamente.

[ctx: enhanced select]
en: No matches found
pt: Sem correspondências

[ctx: enhanced select]
en: Loading failed
pt: Carregamento sem êxito

[ctx: enhanced select]
en: Please enter 1 or more characters
pt: Digite 1 ou mais caracteres

[ctx: enhanced select]
en: Please enter %qty% or more characters
pt: Digite %qty% ou mais caracteres

[ctx: enhanced select]
en: Please delete 1 character
pt: Elimine 1 carácter

[ctx: enhanced select]
en: Please delete %qty% characters
pt: Elimine %qty% caracteres

[ctx: enhanced select]
en: You can only select 1 item
pt: Apenas pode seleccionar 1 item

[ctx: enhanced select]
en: You can only select %qty% items
pt: Apenas pode seleccionar %qty% itens

[ctx: enhanced select]
en: Loading more results&hellip;
pt: A carregar mais resultados&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: Searching&hellip;
pt: A pesquisar&hellip;

en: Ready!
pt: Pronto!

note: translators: Placeholder: %s - plugin name
en: Welcome to %s!
pt: Bem-vindo(a) ao(s)/à(s) %s!

en: This quick setup wizard will help you configure the basic settings and get you started.
pt: Este assistente de configuração rápida irá ajudá-lo a configurar as opções básicas e dar início à sua utilização.

note: translators: Placeholder: %s - the plugin name
en: %s is ready!
pt: ‌‌%s está pronto!

en: Next step
pt: Passo seguinte

en: You can also:
pt: Também pode:

en: View the Docs
pt: Ver a documentação

en: See more setup options
pt: Ver mais opções de configuração

en: Learn more about customizing the plugin
pt: Obter mais informações sobre como personalizar o plugin

en: Review Your Settings
pt: Rever as suas opções

en: Leave a Review
pt: Efectuar uma avaliação

en: Continue
pt: Continuar

en: Return to the WordPress Dashboard
pt: Voltar ao painel do WordPress

en: Not right now
pt: Agora, não

en: Skip this step
pt: Ignorar este passo

[ctx: Button label]
en: Edit the Checkout Page
pt: Editar a página da Finalização das Compras

note: translators: Context: WordPress blocks and shortcodes. Placeholders: %1$s - Plugin name, %2$s - opening HTML <a> tag, %3$s - closing HTML </a> tag, %4$s - opening HTML <a> tag, %5$s - `[woocommerce_checkout]` shortcode tag, %6$s - closing HTML </a> tag
en: %1$s is not yet compatible with the Checkout block. We recommend %2$sfollowing this guide%3$s to revert to the %4$s%5$s shortcode%6$s.
pt: %1$s ainda não é compatível com o bloco da Finalização das Compras. Recomendamos que %2$ssiga este guia%3$s para reverter para o %4$s«shortcode» %5$s%6$s.

[ctx: Button label]
en: Edit the Cart Page
pt: Editar a página do Carrinho

note: translators: Context: WordPress blocks and shortcodes. Placeholders: %1$s - Plugin name, %2$s - opening HTML <a> tag, %3$s - closing HTML </a> tag, %4$s - opening HTML <a> tag, %5$s - `[woocommerce_cart]` shortcode tag, %6$s - closing HTML </a> tag
en: %1$s is not yet compatible with the Cart block. We recommend %2$sfollowing this guide%3$s to revert to the %4$s%5$s shortcode%6$s.
pt: %1$s ainda não é compatível com o bloco do Carrinho. Recomendamos que %2$ssiga este guia%3$s para reverter para o %4$s«shortcode» %5$s%6$s.

en: The following plugin is disabled because it is out of date and incompatible with newer plugins on your site: | The following plugins are disabled because they are out of date and incompatible with newer plugins on your site:
pt[0]: O seguinte plugin está desactivado porque está desactualizado e é incompatível com plugins mais recentes no seu site:
pt[1]: Os seguintes plugins estão desactivados porque estão desactualizados e são incompatíveis com plugins mais recentes no seu site:

note: translators: Context is for plugins to activate or deactivate. HTML Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a> tag, %3$s - <em> tag, %4$s - </em> tag, %5$s - <a> tag, %6$s - </a> tag, %7$s - <a> tag, %8$s - </a> tag
en: To resolve this, please %1$supdate%2$s (recommended) %3$sor%4$s %5$sdeactivate%6$s the above plugin, or %7$sdeactivate the following%8$s: | To resolve this, please %1$supdate%2$s (recommended) %3$sor%4$s %5$sdeactivate%6$s the above plugins, or %7$sdeactivate the following%8$s:
pt[0]: Para resolver esta situação, %1$sactualize%2$s (recomendado) %3$sou%4$s %5$sdesactive%6$s o plugin acima, ou %7$sdesactive o seguinte%8$s:
pt[1]: Para resolver esta situação, %1$sactualize%2$s (recomendado) %3$sou%4$s %5$sdesactive%6$s os plugins acima, ou %7$sdesactive o seguinte%8$s:

en: The following plugins are inactive because they require a newer version of WooCommerce:
pt: Os seguintes plugins estão inactivos porque requerem uma versão mais recente do WooCommerce:

en: The following plugin is inactive because it requires a newer version of WooCommerce:
pt: O seguinte plugin está inactivo porque requer uma versão mais recente do WooCommerce:

note: translators: Placeholders: %1$s - plugin name, %2$s - WooCommerce version number
en: %1$s requires WooCommerce %2$s or newer
pt: O/A %1$s requer o WooCommerce %2$s ou uma versão mais recente

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a> tag
en: Please %1$supdate WooCommerce%2$s
pt: %1$sActualize o WooCommerce%2$s

[ctx: coordinating conjunction for a list of items: a, b, and c]
en: and
pt: e

note: translators: A list of items, for example: "US or Canada", or "US, Canada, or Mexico". English uses Oxford comma before the conjunction ("or") if there are at least 2 items preceding it - hence the use of plural forms. If your locale does not use Oxford comma, you can just provide the same translati
en: %1$s or %2$s | %1$s, or %2$s
pt[0]: %1$s ou %2$s
pt[1]: %1$s, ou %2$s

note: translators: A list of items, for example: "US and Canada", or "US, Canada, and Mexico". English uses Oxford comma before the conjunction ("and") if there are at least 2 items preceding it - hence the use of plural forms. If your locale does not use Oxford comma, you can just provide the same transl
en: %1$s and %2$s | %1$s, and %2$s
pt[0]: %1$s e %2$s
pt[1]: %1$s e %2$s

note: translators: Placeholders: %1$s - plugin name, %2$s - a PHP extension/comma-separated list of PHP extensions
en: %1$s requires the %2$s PHP extension to function. Contact your host or server administrator to install and configure the missing extension. | %1$s requires the following PHP extensions to function: %2$s. Contact your host or server administrator to install and configure the missing extensions.
pt[0]: O/A %1$s requer a extensão de PHP %2$s para funcionar. Contacte o seu administrador de servidores ou anfitriões para instalar e configurar a extensão em falta.
pt[1]: O/A %1$s requer as seguintes extensões de PHP para funcionar: %2$s. Contacte o seu administrador de servidores ou anfitriões para instalar e configurar as extensões em falta.

note: translators: Placeholders: %1$s - plugin name, %2$s - a PHP function/comma-separated list of PHP functions
en: %1$s requires the %2$s PHP function to exist.  Contact your host or server administrator to install and configure the missing function. | %1$s requires the following PHP functions to exist: %2$s.  Contact your host or server administrator to install and configure the missing functions.
pt[0]: O/A %1$s requer a existência da função de PHP %2$s.  Contacte o seu administrador de servidores ou anfitriões para instalar e configurar a função em falta.
pt[1]: O/A %1$s requer a existência das seguintes funções de PHP: %2$s.  Contacte o seu administrador de servidores ou anfitriões para instalar e configurar as funções em falta.

note: translators: Placeholder: %s - a PHP setting value
en: %s or higher
pt: %s ou uma versão posterior

en: Please contact your hosting provider or server administrator to configure these settings.
pt: Contacte o seu administrador de servidores ou fornecedor de alojamento para configurar estas opções.

note: translators: Placeholders: %1$s - <strong> HTML tag, %2$s - </strong> HTML tag
en: Hey there! We've noticed that your server is running %1$san outdated version of PHP%2$s, which is the programming language that WooCommerce and its extensions are built on.
pt: Olá! Verificámos que o seu servidor está a executar %1$suma versão desactualizada do PHP%2$s, a linguagem de programação com a qual o WooCommerce e as respectivas extensões foram criados.

note: translators: Placeholders: %1$s - <strong> HTML tag, %2$s - </strong> HTML tag
en: The PHP version that is currently used for your site is no longer maintained, nor %1$sreceives security updates%2$s; newer versions are faster and more secure.
pt: A versão do PHP que está actualmente a ser utilizada no seu site já não está a ser alvo de manutenção, nem %1$srecebe actualizações de segurança%2$s; as versões mais recentes são mais rápidas e seguras.

note: translators: Context: User is running an outdated PHP Version a plugin is not compatible with. Placeholders: %s - the plugin name
en: As a result, %s no longer supports this version and you should upgrade PHP as soon as possible.
pt: Consequentemente, o/a %s já não é compatível com esta versão e deverá actualizar o PHP o mais brevemente possível.

note: translators: Context: The host can update PHP version for the user. Placeholders: %1$s - <a> HTML tag, %2$s - </a> HTML tag
en: Your hosting provider can do this for you. %1$sHere are some resources to help you upgrade%2$s and to explain PHP versions further.
pt: O seu fornecedor de alojamento pode fazer isto por si. %1$sSeguem-se alguns recursos para o ajudar a actualizar o/a %2$s e para explicar as versões do PHP de forma mais detalhada.

note: translators: Placeholders: %s - plugin name
en: You cannot clone instances of %s.
pt: Não pode clonar instâncias do(a) %s.

note: translators: Placeholders: %s - plugin name
en: You cannot unserialize instances of %s.
pt: Não pode desserializar instâncias do(a) %s.

[ctx: noun]
en: Support
pt: Assistência

[ctx: verb]
en: Review
pt: Avaliar

note: translators: Placeholders: %1$s - PHP setting value, %2$s - version or value required
en: %1$s - A minimum of %2$s is required.
pt: %1$s - É necessário, no mínimo, %2$s.

note: translators: Context: As in "Value has been set as [foo], but [bar] is required". Placeholders: %1$s - current value for a PHP setting, %2$s - required value for the PHP setting
en: Set as %1$s - %2$s is required.
pt: Definido como %1$s - %2$s necessário(a).

en: Configure
pt: Configurar

en: Free!
pt: Gratuitamente!

[ctx: Payment transaction capture]
en: Are you sure you wish to process this capture? The action cannot be undone.
pt: Tem a certeza de que pretende processar esta captura? A acção não pode ser anulada.

[ctx: Payment transaction capture failed error message]
en: Something went wrong, and the capture could not be completed. Please try again.
pt: Ocorreu um problema e não foi possível concluir a captura. Tente novamente.

note: translators: verb, as in "Capture credit card charge". Used when an amount has been pre-authorized before, but funds have not yet been captured (taken) from the card. Capturing the charge will take the money from the credit card and put it in the merchant's pockets.
en: Capture Charge
pt: Capturar encargo

en: This charge has been fully captured.
pt: Este encargo foi capturado na íntegra.

en: This charge can no longer be captured.
pt: Este encargo já não pode ser capturado.

en: This charge cannot be captured.
pt: Este encargo não pode ser capturado.

en: Are you sure you want to remove this token?
pt: Tem a certeza que pretende remover este código de autenticação?

en: Invalid token data
pt: Dados de código de autenticação inválidos

en: An error occurred. Please try again.
pt: Ocorreu um erro. Tente novamente.

en: Default
pt: Padrão

en: Token ID
pt: ID do código de autenticação

en: Card Type
pt: Tipo de cartão

[ctx: Last four digits of a payment method]
en: Last Four
pt: Últimos quatro

en: Expiration (MM/YY)
pt: Expiração (MM/AA)

note: translators: e-check account type, HTML form field label
en: Account Type
pt: Tipo de conta

en: Checking
pt: Verificação

en: Savings
pt: Poupanças

en: Refresh
pt: Atualizar

en: Add New
pt: Adicionar novo

en: Save
pt: Guardar

en: Remove
pt: Remover

note: translators: Placeholder: %s - Plugin name translators: Placeholder: %s - Payment gateway title (e.g. Authorize.Net, Braintree, etc.)
en: %s Payment Tokens
pt: Códigos de autenticação de pagamento do(a) %s

en: Customer ID
pt: ID de cliente

en: This section contains configuration settings for this gateway.
pt: Esta secção contém as opções de configuração deste portal.

en: Environment
pt: Ambiente

en: The transaction environment for this gateway.
pt: O ambiente de transacção deste portal.

en: Tokenization Enabled
pt: Utilização de códigos de autenticação activada

en: Displays whether or not tokenization is enabled for this gateway.
pt: Mostra se a utilização de códigos de autenticação está activada ou não no âmbito deste portal.

en: Debug Mode
pt: Modo de depuração

en: Displays whether or not debug logging is enabled for this gateway.
pt: Mostra se o registo das depurações está activado ou não no âmbito deste portal.

en: Display at Checkout & Log
pt: Mostrar na finalização das compras e no registo

en: Display at Checkout
pt: Mostrar na finalização das compras

en: Save to Log
pt: Guardar no registo

en: Off
pt: Desactivado

[ctx: Authorized transaction for order payment]
en: Authorization total
pt: Total da autorização

[ctx: Captured transaction (without charge) for order payment]
en: Amount already captured
pt: Montante já capturado

en: Remaining order total
pt: Total do pedido restante

[ctx: Capture (without charge) amount for order payment]
en: Capture amount
pt: Capturar montante

en: Comment (optional):
pt: Comentar (opcional):

note: translators: Context: Capture payment without charge. Placeholder: %s - transaction amount to be captured.
en: Capture %s
pt: Capturar %s

en: Cancel
pt: Cancelar

en: -- Select an option --
pt: -- Selecione uma opção --

en: No saved payment tokens
pt: Nenhum código de autenticação de pagamento guardado

en: The gateway customer ID for the user. Only edit this if necessary.
pt: A ID de cliente do utilizador no portal. Apenas edite isto se for necessário.

en: An error occurred, please try again or try an alternate form of payment
pt: Ocorreu um erro; tente novamente ou experimente utilizar uma forma de pagamento alternativa

en: We cannot process your order with the payment information that you provided. Please use a different payment account or an alternate payment method.
pt: Não podemos processar o seu pedido com as informações de pagamento que forneceu. Utilize outra conta de pagamento ou uma forma de pagamento alternativa.

en: This order is being placed on hold for review. Please contact us to complete the transaction.
pt: Este pedido está a ser colocado em espera para análise. Contacte-nos para concluir a transacção.

[ctx: Credit or debit card CSC/CVC/CVV]
en: This order is being placed on hold for review due to an incorrect card verification number. You may contact the store to complete the transaction.
pt: Este pedido está a ser colocado em espera para análise devido a um número de confirmação de cartão incorrecto. Poderá contactar a loja para concluir a transacção.

[ctx: Credit or debit card CSC/CVC/CVV]
en: The card verification number is invalid, please try again.
pt: O número de confirmação do cartão é inválido; tente novamente.

[ctx: Credit or debit card CSC/CVC/CVV]
en: Please enter your card verification number and try again.
pt: Digite o número de confirmação do seu cartão e tente novamente.

[ctx: Credit or debit card]
en: That card type is not accepted, please use an alternate card or other form of payment.
pt: Esse tipo de cartão não é aceite; utilize um cartão alternativo ou outra forma de pagamento.

[ctx: Credit or debit card]
en: The card type is invalid or does not correlate with the credit card number. Please try again or use an alternate card or other form of payment.
pt: O tipo de cartão é inválido ou não coincide com o número de cartão de crédito. Tente novamente, ou utilize um cartão alternativo ou outra forma de pagamento.

[ctx: Credit or debit card]
en: Please select the card type and try again.
pt: Seleccione o tipo de cartão e tente novamente.

[ctx: Credit or debit card]
en: The card number is invalid, please re-enter and try again.
pt: O número do cartão é inválido; volte a digitar o mesmo e tente novamente.

[ctx: Credit or debit card]
en: Please enter your card number and try again.
pt: Digite o número do seu cartão e tente novamente.

[ctx: Credit or debit card (whole date issue)]
en: The card expiration date is invalid, please re-enter and try again.
pt: A data de expiração do cartão é inválida; volte a digitar a mesma e tente novamente.

[ctx: Credit or debit card]
en: The card expiration month is invalid, please re-enter and try again.
pt: O mês de expiração do cartão é inválido; volte a digitar o mesmo e tente novamente.

[ctx: Credit or debit card]
en: The card expiration year is invalid, please re-enter and try again.
pt: O ano de expiração do cartão é inválido; volte a digitar o mesmo e tente novamente.

[ctx: Credit or debit card]
en: Please enter your card expiration date and try again.
pt: Digite a data de expiração do seu cartão e tente novamente.

en: The bank routing number is invalid, please re-enter and try again.
pt: O número de identificação bancária é inválido; volte a digitar o mesmo e tente novamente.

en: The bank account number is invalid, please re-enter and try again.
pt: O número da conta bancária é inválido; volte a digitar o mesmo e tente novamente.

[ctx: Credit or debit card]
en: The provided card is expired, please use an alternate card or other form of payment.
pt: O cartão fornecido está expirado; utilize um cartão alternativo ou outra forma de pagamento.

[ctx: Credit or debit card]
en: The provided card was declined, please use an alternate card or other form of payment.
pt: O cartão fornecido foi recusado; utilize um cartão alternativo ou outra forma de pagamento.

[ctx: Credit or debit card]
en: Insufficient funds in account, please use an alternate card or other form of payment.
pt: Fundos insuficientes na conta; utilize um cartão alternativo ou outra forma de pagamento.

[ctx: Credit or debit card]
en: The card is inactivate or not authorized for card-not-present transactions, please use an alternate card or other form of payment.
pt: O cartão está inactivo ou não está autorizado para transacções sem o cartão presente; utilize um cartão alternativo ou outra forma de pagamento.

[ctx: Credit or debit card]
en: The credit limit for the card has been reached, please use an alternate card or other form of payment.
pt: O limite de crédito do cartão foi atingido; utilize um cartão alternativo ou outra forma de pagamento.

[ctx: Credit or debit card CSC/CVC/CVV]
en: The card verification number does not match. Please re-enter and try again.
pt: O número de confirmação do cartão não coincide. Volte a digitar o mesmo e tente novamente.

[ctx: Credit or debit card]
en: The provided address does not match the billing address for cardholder. Please verify the address and try again.
pt: O endereço fornecido não coincide com o endereço de cobrança do titular do cartão. Confirme o endereço e tente novamente.

en: Payment error, please try another payment method or contact us to complete your transaction.
pt: Erro de pagamento; experimente utilizar outra forma de pagamento ou contacte-nos para concluir a sua transacção.

en: Card expiration date is invalid
pt: A data de expiração do cartão é inválida

en: Card number is missing
pt: O número do cartão está em falta

en: Card number is invalid (wrong length)
pt: O número do cartão é inválido (comprimento incorrecto)

en: Card number is invalid (only digits allowed)
pt: O número do cartão é inválido (apenas são permitidos dígitos)

en: Card number is invalid
pt: O número do cartão é inválido

en: Card security code is invalid (only digits are allowed)
pt: O código de segurança do cartão é inválido (apenas são permitidos dígitos)

en: Card security code is invalid (must be 3 or 4 digits)
pt: O código de segurança do cartão é inválido (tem de ter 3 ou 4 dígitos)

en: Card security code is missing
pt: O código de segurança do cartão está em falta

en: Routing Number is missing
pt: O número de identificação bancária está em falta

en: Routing Number is invalid (only digits are allowed)
pt: O número de identificação bancária é inválido (apenas são permitidos dígitos)

en: Routing number is invalid (must be 9 digits)
pt: O número de identificação bancária é inválido (tem de ter 9 dígitos)

en: Account Number is missing
pt: O número da conta está em falta

en: Account Number is invalid (only digits are allowed)
pt: O número da conta é inválido (apenas são permitidos dígitos)

[ctx: Bank account]
en: Account number is invalid (must be between 5 and 17 digits)
pt: O número da conta é inválido (tem de ter entre 5 e 17 dígitos)

en: Driver's license number is invalid
pt: O número da carta de condução é inválido

[ctx: Bank check (noun)]
en: Check Number is invalid (only digits are allowed)
pt: O número do cheque é inválido (apenas são permitidos dígitos)

en: The transaction failed.
pt: A transacção não teve êxito.

en: Unknown error
pt: Erro desconhecido

note: translators: Placeholder: %s - Error message
en: Payment method address could not be updated. %s
pt: Não foi possível actualizar o endereço da forma de pagamento. %s

note: translators: Placeholders: %1$s - Payment method title, %2$s - Payment account type (savings/checking) (may or may not be available), %3$s - Last four digits of the account translators: Context: "Check" as in "bank check" (noun, not verb). Placeholders: %1$s - payment method title, %2$s - payment ac
en: %1$s Check Transaction Approved: %2$s account ending in %3$s
pt: Transacção de cheque de %1$s aprovada: conta %2$s com a terminação %3$s

note: translators: Placeholder: %s - Bank check number translators: Context: "Check" as in "bank check" (noun, not verb). Placeholder: %s - check number
en: Check number %s
pt: Cheque número %s

note: translators: Placeholder: %s - Payment transaction ID
en: (Transaction ID %s)
pt: (ID da transacção: %s)

note: translators: Example: "Braintree Test Authorization Approved: Mastercard ending in 1234". Placeholders: %1$s - payment method title, %2$s - environment ("Test"), %3$s - transaction type (authorization/charge), %4$s - card type (mastercard, visa, ...), %5$s - last four digits of the card
en: %1$s %2$s %3$s Approved: %4$s ending in %5$s
pt: %1$s %2$s %3$s - Aprovado: %4$s com a terminação %5$s

[ctx: Noun, software environment]
en: Test
pt: Teste

[ctx: Credit card transaction type]
en: Authorization
pt: Autorização

[ctx: noun, credit card transaction type]
en: Charge
pt: Cobrar

note: translators: Example: "Authorize.Net Test Charge Approved: Mastercard" - Placeholders: %1$s - payment method title, %2$s - environment ("Test"), %3$s - transaction type (authorization/charge), %4$s - card type (mastercard, visa, ...)
en: %1$s %2$s %3$s Approved: %4$s
pt: %1$s %2$s %3$s - Aprovado: %4$s

note: translators: Placeholder: %s - Credit card expiry date translators: Placeholders: %s - expiry date
en: (expires %s)
pt: (expira a %s)

note: translators: Placeholders: %s - failure message
en: Tokenization Request Failed: %s
pt: Pedido de utilização de códigos de autenticação sem êxito: %s

note: translators: Placeholders: %1$s - payment method title, %2$s - failure message
en: %1$s Tokenization Request Failed: %2$s
pt: Pedido de utilização de códigos de autenticação para %1$s sem êxito: %2$s

note: translators: This is a message describing that the transaction in question only performed a credit card authorization and did not capture any funds.
en: Authorization only transaction
pt: Transacção apenas de autorização

note: translators: Placeholders: %s - failure message. Payment method as in a specific credit card, e-check or bank account
en: Oops, adding your new payment method failed: %s
pt: Ups! A adição da sua nova forma de pagamento não teve êxito: %s

note: translators: Payment method as in a specific credit card. Placeholders: %1$s - card type (visa, mastercard, ...), %2$s - last four digits of the card, %3$s - card expiry date
en: Nice! New payment method added: %1$s ending in %2$s (expires %3$s)
pt: Muito bem! Nova forma de pagamento adicionada: %1$s com a terminação %2$s (expira a %3$s)

note: translators: Payment method as in a specific e-check account. Placeholders: %1$s - account type (checking/savings), %2$s - last four digits of the account
en: Nice! New payment method added: %1$s account ending in %2$s
pt: Muito bem! Nova forma de pagamento adicionada: conta %1$s com a terminação %2$s

note: translators: Payment method as in a specific credit card, e-check or bank account
en: Nice! New payment method added.
pt: Muito bem! Nova forma de pagamento adicionada.

note: translators: Placeholders: %1$s - site title, %2$s - customer email. Payment method as in a specific credit card, e-check or bank account
en: %1$s - Add Payment Method for %2$s
pt: %1$s - Adicionar forma de pagamento para %2$s

en: Checking Account
pt: Conta Corrente

en: Savings Account
pt: Conta à ordem

en: Credit / Debit Card
pt: Cartão de crédito/débito

en: Bank Account
pt: Conta bancária

[ctx: payment method type]
en: Account
pt: Conta

en: Thank you for your order, please click the button below to pay.
pt: Obrigado pelo seu pedido; clique no botão abaixo para pagar.

en: Thank you for your order. We are now redirecting you to complete payment.
pt: Obrigado pelo seu pedido. Estamos agora a reencaminhá-lo para concluir o pagamento.

en: Pay Now
pt: Pagar Agora

en: Cancel Order
pt: Cancelar pedido

note: translators: Placeholders: %s - a WooCommerce order ID
en: Could not find order %s
pt: Não foi possível encontrar o pedido %s

note: translators: Placeholders: %s - payment gateway title (such as Authorize.net, Braintree, etc)
en: %s duplicate transaction received
pt: Transacção duplicada do(a) %s recebida

note: translators: Placeholder: %s - Order number
en: Order %s is already paid for.
pt: O pedido %s já foi pago.

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title (such as Authorize.net, Braintree, etc), %2$s - payment method name (mastercard, bank account, etc), %3$s - last four digits of the card/account, %4$s - card/account expiry date
en: %1$s Payment Method Saved: %2$s ending in %3$s (expires %4$s)
pt: Forma de pagamento do(a) %1$s guardada: %2$s com a terminação %3$s (expira a %4$s)

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title (such as CyberSouce, NETbilling, etc), %2$s - account type (checking/savings - may or may not be available), %3$s - last four digits of the account
en: %1$s eCheck Payment Method Saved: %2$s account ending in %3$s
pt: Forma de pagamento com cheque electrónico do(a) %1$s guardada: conta %2$s com a terminação %3$s

note: translators: Placeholders: %s - payment gateway title (such as CyberSouce, NETbilling, etc)
en: %s Payment Method Saved
pt: Forma de pagamento do(a) %s guardada

note: translators: Placeholders: %s - a failed tokenization API error
en: Tokenization failed. %s
pt: Utilização de códigos de autenticação sem êxito. %s

en: Edit
pt: Editar

en: Title
pt: Título

en: Details
pt: Detalhes

en: Default?
pt: Por omissão?

en: Oops, there was an error updating your payment method. Please try again.
pt: Ups! Ocorreu um erro ao actualizar a sua forma de pagamento. Tente novamente.

en: Are you sure you want to delete this payment method?
pt: Tem certeza de que pretende eliminar esta forma de pagamento?

note: translators: Payment method as in a specific credit card, eCheck or bank account
en: You do not have any saved payment methods.
pt: Não tem nenhuma forma de pagamento guardada.

en: Nickname
pt: Alcunha

en: Oops, you took too long, please try again.
pt: Ups! Demorou demasiado tempo; tente novamente.

en: There was an error with your request, please try again.
pt: Ocorreu um erro relativamente ao seu pedido; tente novamente.

en: Card Number
pt: Número do cartão

en: MM / YY
pt: MM/AA

en: Card Security Code
pt: Código de segurança do cartão

en: Where do I find this?
pt: Onde é que isto está?

note: translators: e-check routing number, HTML form field label, https://en.wikipedia.org/wiki/Routing_transit_number
en: Routing Number
pt: Número de reencaminhamento

note: translators: e-check account number, HTML form field label
en: Account Number
pt: Número da conta

[ctx: account type]
note: translators: http://www.investopedia.com/terms/c/checkingaccount.asp
en: Checking
pt: Verificação

[ctx: account type]
note: translators: http://www.investopedia.com/terms/s/savingsaccount.asp
en: Savings
pt: Poupanças

note: translators: Test mode refers to the current software environment
en: TEST MODE ENABLED
pt: MODO DE TESTE ACTIVADO

[ctx: Bank check (noun)]
en: Sample Check
pt: Cheque de amostra

note: translators: Payment method as in a specific credit card, eCheck or bank account
en: Manage Payment Methods
pt: Gerir formas de pagamento

en: Use a new card
pt: Utilize um novo cartão

en: Use a new bank account
pt: Utilize uma nova conta bancária

note: translators: account as in customer's account on the eCommerce site
en: Securely Save to Account
pt: Guardar de forma segura na conta

en: Payment Info
pt: Informações de pagamento

note: translators: Placeholders: %1$s - plugin name, %2$s - <a> tag, %3$s - </a> tag
en: %1$s: WooCommerce is not being forced over SSL; your customers' payment data may be at risk. %2$sVerify your site URLs here%3$s
pt: %1$s: o WooCommerce não está a ser utilizado através de SSL; os dados de pagamento dos seus clientes poderão estar em risco. %2$sConfirme os URL do seu site aqui%3$s

note: translators: Placeholders: %s - payment gateway name
en: %s will soon require TLS 1.2 support to process transactions and your server environment may need to be updated. Please contact your hosting provider to confirm that your site can send and receive TLS 1.2 connections and request they make any necessary updates.
pt: O/A %s irá em breve requerer compatibilidade com o TLS 1.2 para processar as transacções, pelo que o seu ambiente de servidor poderá ter de ser actualizado. Contacte o seu fornecedor de alojamento para confirmar que o site pode enviar e receber ligações com o TLS 1.2 e solicite ao fornecedor que efectue quaisquer actualizações necessárias.

note: translators: Placeholders: %1$s - plugin name, %2$s - a currency/comma-separated list of currencies, %3$s - <a> tag, %4$s - </a> tag
en: %1$s accepts payment in %2$s only. %3$sConfigure%4$s WooCommerce to accept %2$s to enable this gateway for checkout. | %1$s accepts payment in one of %2$s only. %3$sConfigure%4$s WooCommerce to accept one of %2$s to enable this gateway for checkout.
pt[0]: O/A %1$s apenas aceita pagamentos em %2$s. %3$sConfigure%4$s o WooCommerce para aceitar %2$s, de forma a activar este portal para a finalização das compras.
pt[1]: O/A %1$s apenas aceita pagamentos num(a) de %2$s. %3$sConfigure%4$s o WooCommerce para aceitar um(a) de %2$s, de forma a activar este portal para a finalização das compras.

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway name, %2$s - opening <a> tag, %3$s - closing </a> tag
en: Heads up! %1$s is currently configured to log transaction data for debugging purposes. If you are not experiencing any problems with payment processing, we recommend %2$sturning off Debug Mode%3$s
pt: Atenção! O/A %1$s está actualmente configurado(a) para registar os dados das transacções para fins de depuração. Se não estiver a detectar quaisquer problemas relativamente ao processamento dos pagamentos, recomendamos que %2$sdesactive o Modo de Depuração%3$s

note: translators: Placeholders: %s - gateway name
en: %s is not configured
pt: O/A %s não está configurado(a)

en: Dismiss
pt: Ignorar

note: translators: Placeholders: %1$s - plugin name, %2$s - opening <a> HTML link tag, %3$s - closing </a> HTML link tag
en: Heads up! Apple Pay for %1$s requires WooCommerce version 3.2 or greater. Please %2$supdate WooCommerce%3$s.
pt: Atenção! O Apple Pay para o/a %1$s requer o WooCommerce 3.2 ou uma versão posterior. %2$sActualize o WooCommerce%3$s.

note: translators: Placeholders: %1$s - plugin name, %2$s - opening <a> HTML link tag, %3$s - closing </a> HTML link tag
en: Heads up! Google Pay for %1$s requires WooCommerce version 3.2 or greater. Please %2$supdate WooCommerce%3$s.
pt: Atenção! O Google Pay para o/a %1$s requer o WooCommerce 3.2 ou uma versão posterior. %2$sActualize o WooCommerce%3$s.

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title (such as Authorize.net, Braintree, etc), %2$s - <a> tag, %3$s - </a> tag
en: %1$s is inactive for subscription transactions. Please %2$senable tokenization%3$s to activate %1$s for Subscriptions.
pt: O/A %1$s está inactivo(a) relativamente a transacções de subscrição. %2$sActive a utilização de códigos de autenticação%3$s para activar o/a %1$s para as subscrições.

en: %1$s is inactive for pre-order transactions. Please %2$senable tokenization%3$s to activate %1$s for Pre-Orders.
pt: O/A %1$s está inactivo(a) relativamente a transacções de reserva. %2$sActive a utilização de códigos de autenticação%3$s para activar o/a %1$s para as reservas.

en: You must enable tokenization for this gateway in order to support automatic renewal payments with the WooCommerce Subscriptions extension.
pt: Para poder usufruir de pagamentos automáticos das renovações com a extensão Subscrições do WooCommerce, tem de activar a utilização de códigos de autenticação no âmbito deste portal.

en: Inactive
pt: Inativo

note: translators: Placeholder: %s - Payment gateway title (e.g. Authorize.Net, Braintree...)
en: %s Customer ID
pt: ID de cliente do(a) %s

en: Type
pt: Tipo

en: Removed payment token "%d"
pt: Código de autenticação de pagamento «%d» removido

en: Expiry Date
pt: Data de expiração

[ctx: Congratulatory message displayed to the merchant when they process their first payment]
en: You successfully processed a payment!
pt: Processou um pagamento com êxito!

[ctx: Congratulatory message displayed to the merchant when they process their first refund]
en: You successfully processed a refund!
pt: Processou um reembolso com êxito!

[ctx: Credit or debit card]
en: Card number is missing
pt: O número do cartão está em falta

[ctx: Credit or debit card]
en: Card number is invalid
pt: O número do cartão é inválido

[ctx: Credit or debit card]
en: Card number is invalid (only digits allowed)
pt: O número do cartão é inválido (apenas são permitidos dígitos)

[ctx: Credit or debit card]
en: Card number is invalid (wrong length)
pt: O número do cartão é inválido (comprimento incorrecto)

[ctx: Credit or debit card]
en: Card is invalid
pt: O cartão é inválido

note: translators: {card_type} will be replaced by a corresponding card type name, e.g. American Express
en: {card_type} card is invalid
pt: O cartão {card_type} é inválido

[ctx: Credit or debit card]
en: Card security code is missing
pt: O código de segurança do cartão está em falta

[ctx: Credit or debit card]
en: Card security code is invalid (only digits are allowed)
pt: O código de segurança do cartão é inválido (apenas são permitidos dígitos)

[ctx: Credit or debit card]
en: Card security code is invalid (must be 3 or 4 digits)
pt: O código de segurança do cartão é inválido (tem de ter 3 ou 4 dígitos)

[ctx: Credit or debit card]
en: Card expiration date is invalid
pt: A data de expiração do cartão é inválida

[ctx: Bank check (noun)]
en: Check Number is missing
pt: O número do cheque está em falta

[ctx: For countries without states, "state" can be replaced with "place of issue".]
en: Driver's license state is missing
pt: O local de emissão da carta de condução está em falta

en: Driver's license number is missing
pt: O número da carta de condução está em falta

[ctx: Bank account]
en: Account Number is missing
pt: O número da conta está em falta

[ctx: Bank account]
en: Account Number is invalid (only digits are allowed)
pt: O número da conta é inválido (apenas são permitidos dígitos)

[ctx: Bank account]
en: Account Number is invalid (must be between 5 and 17 digits)
pt: O número da conta é inválido (tem de ter entre 5 e 17 dígitos)

[ctx: Bank account]
en: Routing Number is missing
pt: O número de identificação bancária está em falta

[ctx: Bank account]
en: Routing Number is invalid (only digits are allowed)
pt: O número de identificação bancária é inválido (apenas são permitidos dígitos)

[ctx: Bank account]
en: Routing Number is invalid (must be 9 digits)
pt: O número de identificação bancária é inválido (tem de ter 9 dígitos)

en: Continue to Payment
pt: Continuar para o pagamento

en: Place order
pt: Efectuar pedido

en: Thank you for your order.
pt: Obrigado pelo seu pedido.

en: Credit Card
pt: Cartão de crédito

en: eCheck
pt: Cheque electrónico

en: Pay securely using your credit card.
pt: Pague com segurança utilizando o seu cartão de crédito.

en: Pay securely using your checking account.
pt: Pague com segurança utilizando a sua conta à ordem.

en: Enable / Disable
pt: Activar/desactivar

en: Enable this gateway
pt: Active este portal

en: Payment method title that the customer will see during checkout.
pt: Título da forma de pagamento que o cliente irá ver durante a finalização das compras.

en: Description
pt: Descrição

en: Payment method description that the customer will see during checkout.
pt: Descrição da forma de pagamento que o cliente irá ver durante a finalização das compras.

en: Detailed Decline Messages
pt: Mensagens de recusa detalhadas

en: Check to enable detailed decline messages to the customer during checkout when possible, rather than a generic decline message.
pt: Seleccione para activar a apresentação de mensagens de recusa detalhadas ao cliente (sempre que for possível) durante a finalização da compra, em vez de uma mensagem de recusa genérica.

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a> tag
en: Show Detailed Error Messages and API requests/responses on the checkout page and/or save them to the %1$sdebug log%2$s
pt: Mostre mensagens de erro detalhadas e os pedidos/as respostas da API na página de finalização das compras e/ou guarde-os no %1$sregisto de depuração%2$s

en: Show on Checkout Page
pt: Mostrar na página de finalização das compras

note: translators: show debugging information on both checkout page and in the log
en: Both
pt: Ambas as opções

[ctx: Payment gateway production or test environment modes]
note: translators: environment as in a software environment (test/production)
en: Environment
pt: Ambiente

[ctx: Payment gateway production or test environment modes]
en: Select the gateway environment to use for transactions.
pt: Seleccione o ambiente do portal a utilizar para as transacções.

en: Connection Settings
pt: Opções de ligação

[ctx: Used in payment gateways configuration]
en: Share connection settings
pt: Partilhar opções de ligação

en: Use connection/authentication settings from other gateway
pt: Utilize as opções de ligação/autenticação de outro portal

en: Disabled because the other gateway is using these settings
pt: Desactivado porque o outro portal está a utilizar estas opções

en: Card Security Code (CSC)
pt: Código de Segurança do Cartão (CSC)

en: Display the Card Security Code (CSC) field on checkout
pt: Mostre o campo do Código de Segurança do Cartão (CSC) na finalização das compras

en: Saved Card Security Code
pt: Código de Segurança do Cartão guardado

en: Display the Card Security Code field when paying with a saved card
pt: Mostre o campo do Código de Segurança do Cartão ao pagar com um cartão guardado

note: translators: Placeholders: %1$s - site title, %2$s - order number
en: %1$s - Order %2$s
pt: %1$s - Pedido %2$s

note: translators: Placeholders: %1$s - site title, %2$s - order number. Definitions: Capture as in capture funds from a credit card.
en: %1$s - Capture for Order %2$s
pt: %1$s - Captura do pedido %2$s

note: translators: Placeholders: %1$s - site title, %2$s - order number
en: %1$s - Refund for Order %2$s
pt: %1$s - Reembolso do pedido %2$s

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title (such as Authorize.net, Braintree, etc), %2$s - a monetary amount
en: %1$s Refund in the amount of %2$s approved.
pt: %1$sReembolso aprovado no montante de %2$s.

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title (such as Authorize.net, Braintree, etc), %2$s - error code, %3$s - error message
en: %1$s Refund Failed: %2$s - %3$s
pt: Reembolso do(a) %1$s sem êxito: %2$s - %3$s

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title (such as Authorize.net, Braintree, etc), %2$s - error message
en: %1$s Refund Failed: %2$s
pt: Reembolso do(a) %1$s sem êxito: %2$s

note: translators: Placeholders: %s - payment gateway title (such as Authorize.net, Braintree, etc)
en: %s Order completely refunded.
pt: Pedido do(a) %s reembolsado na íntegra.

en: Oops, you cannot partially void this order. Please use the full order amount.
pt: Ups! Não pode anular parcialmente este pedido. Utilize o montante do pedido completo.

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title, %2$s - error code, %3$s - error message. Void as in to void an order.
en: %1$s Void Failed: %2$s - %3$s
pt: Anulação do(a) %1$s sem êxito: %2$s - %3$s

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title, %2$s - error message. Void as in to void an order.
en: %1$s Void Failed: %2$s
pt: Anulação do(a) %1$s sem êxito: %2$s

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title, %2$s - a monetary amount. Void as in to void an order.
en: %1$s Void in the amount of %2$s approved.
pt: %1$s Anulação aprovada no montante de %2$s.

note: translators: Placeholders: %1$s - status code, %2$s - status message translators: Placeholders: %1$s - Payment request response status code, %2$s - Payment request response status message
en: Status code %1$s: %2$s
pt: Código de estado %1$s: %2$s

note: translators: Placeholders: %s - status code translators: Placeholder: %s - Payment request response status code
en: Status code: %s
pt: Código de estado: %s

note: translators: Placeholders; %s - status message translators: Placeholder: %s - Status message translators: Placeholder: %s - Payment request response status message
en: Status message: %s
pt: Mensagem de estado: %s

note: translators: Placeholder: %s - Payment transaction ID
en: Transaction ID %s
pt: ID da transacção: %s

note: translators: Placeholders: %1$s - payment method title, %2$s - environment ("Test"), %3$s - transaction type (authorization/charge)
en: %1$s %2$s %3$s Approved
pt: %1$s %2$s %3$s - Aprovado

[ctx: noun, software environment]
en: Test
pt: Teste

[ctx: credit card transaction type]
en: Authorization
pt: Autorização

note: translators: Placeholders: %1$s - credit card type (MasterCard, Visa, etc...), %2$s - last four digits of the card
en: %1$s ending in %2$s
pt: %1$s com a terminação %2$s

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title, %2$s - message (probably reason for the transaction being held for review)
en: %1$s Transaction Held for Review (%2$s)
pt: Transacção do(a) %1$s retira para avaliação (%2$s)

en: Your order has been received and is being reviewed. Thank you for your business.
pt: O seu pedido foi recebido e está a ser analisado. Obrigado pela sua preferência.

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title, %2$s - error message; e.g. Order Note: [Payment method] Payment failed [error]
en: %1$s Payment Failed (%2$s)
pt: Pagamento do(a) %1$s sem êxito (%2$s)

en: An error occurred, please try again or try an alternate form of payment.
pt: Ocorreu um erro; tente novamente ou experimente utilizar uma forma de pagamento alternativa.

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title, %2$s - message/error
en: %1$s Transaction Cancelled (%2$s)
pt: Transacção do(a) %1$s cancelada (%2$s)

en: Transaction Type
pt: Tipo de transação

en: Select how transactions should be processed. Charge submits all transactions for settlement, Authorization simply authorizes the order total for capture later.
pt: Seleccione a forma como as transacções deverão ser processadas. A opção Cobrar envia todas as transacções para liquidação; a opção Autorização simplesmente autoriza o total do pedido para captura posterior.

en: Charge Virtual-Only Orders
pt: Cobrar pedidos exclusivamente virtuais

en: If the order contains exclusively virtual items, enable this to immediately charge, rather than authorize, the transaction.
pt: Se o pedido contiver itens exclusivamente virtuais, active esta opção para efectuar a cobrança imediatamente em vez de apenas autorizar a transacção.

en: Enable Partial Capture
pt: Activar captura parcial

en: Allow orders to be partially captured multiple times.
pt: Permita que os pedidos sejam capturados parcialmente várias vezes.

[ctx: coordinating conjunction for a list of order statuses: on-hold, processing, or completed]
en: or
pt: ou

en: Capture Paid Orders
pt: Capturar pedidos pagos

en: Automatically capture orders when they are changed to %s.
pt: Capture automaticamente os pedidos quando estes forem alterados para %s.

en: a paid status
pt: o estado de «pago»

en: Accepted Card Logos
pt: Logótipos dos cartões aceites

en: These are the card logos that are displayed to customers as accepted during checkout.
pt: Estes são os logótipos dos cartões que são mostrados aos clientes como sendo aceites durante a finalização das compras.

note: translators: Placeholders: %1$s - <strong> tag, %2$s - </strong> tag
en: This setting %1$sdoes not%2$s change which card types the gateway will accept. Accepted cards are configured from your payment processor account.
pt: Esta opção %1$snão%2$s altera os tipos de cartão que o portal irá aceitar. Os cartões aceites são configurados a partir da conta do seu processador de pagamentos.

note: translators: http://www.cybersource.com/products/payment_security/payment_tokenization/ and https://en.wikipedia.org/wiki/Tokenization_(data_security)
en: Tokenization
pt: Utilização de códigos de autenticação

en: Allow customers to securely save their payment details for future checkout.
pt: Permita que os clientes guardem de forma segura os respectivos dados de pagamento para futuras finalizações de compras.

[ctx: software environment]
note: translators: https://www.skyverge.com/for-translators-environments
en: Production
pt: Produção

note: translators: %1$s - gateway name, %2$s - <a> tag, %3$s - </a> tag, %4$s - <a> tag, %5$s - </a> tag
en: Heads up! %1$s is not fully configured and cannot accept payments. Please %2$sreview the documentation%3$s and configure the %4$sgateway settings%5$s.
pt: Atenção! O/A %1$s não está totalmente configurado(a) e não pode aceitar pagamentos. %2$sAnalise a documentação%3$s e configure as %4$sopções do portal%5$s.

[ctx: Noun: payment gateway used to process a transaction]
en: Processing Gateway
pt: Portal de processamento

en: Single products
pt: Produtos individuais

en: Cart
pt: Carrinho

en: Checkout
pt: Finalizar a compra

note: translators: Placeholder: %s - external checkout label
en: %s is disabled.
pt: O/A %s está desactivado(a).

note: translators: Context: Error message displayed to merchants if their store currency is not in one of the accepted currencies by the payment gateway they intend to enable. Placeholders: %1$s - a currency or comma-separated list of currencies, %2$s - opening HTML <a> tag, %3$s - closing HTML </a> tag, 
en: Accepts payment in %1$s only. %2$sConfigure%3$s WooCommerce to accept %1$s to enable %4$s. | Accepts payment in %1$s only. %2$sConfigure%3$s WooCommerce to accept %1$s to enable %4$s.
pt[0]: Apenas aceita pagamentos em %1$s. %2$sConfigure%3$s o WooCommerce para aceitar %1$s, de forma a activar o/a %4$s.
pt[1]: Apenas aceita pagamentos em %1$s. %2$sConfigure%3$s o WooCommerce para aceitar %1$s, de forma a activar o/a %4$s.

note: translators: Placeholders: %1$s - Checkout method label, %2$s - Opening HTML <a> tag, %3$s - Closing HTML </a> tag, %4$s - Opening HTML <strong> tag, %5$s - closing HTML </strong> tag
en: Your store %1$scalculates taxes%2$s based on the shipping address, but %1$s %4$sdoes not%5$s share customer shipping information with your store for orders with only virtual products. These orders will have their taxes calculated based on the shop address instead.
pt: A sua loja %1$scalcula os impostos%2$s com base no endereço de envio, mas %1$s %4$snão%5$s utiliza as informações de envio dos clientes relativamente aos pedidos que apenas incluam produtos virtuais. Os impostos aplicáveis a estes pedidos serão antes calculados com base no endereço da loja.

en: %4$s%1$s Notice!%5$s Your store %2$scalculates taxes%3$s based on the billing address, but %1$s %4$sdoes not%5$s share the customer billing address with your store before payment. These orders will have their taxes calculated based on the shipping address (or shop address, for orders with only virtual products).
pt: %4$s%1$s Atenção!%5$s A sua loja %2$scalcula os impostos%3$s com base no endereço de cobrança, mas %1$s %4$snão%5$s utiliza o endereço de cobrança dos clientes antes do pagamento. Os impostos aplicáveis a estes pedidos serão calculados com base no endereço de envio (ou, no caso dos pedidos que apenas incluam produtos virtuais, com base no endereço da loja).

[ctx: For the merchant to accept Apple Pay payments]
en: Accept Apple Pay
pt: Aceitar Apple Pay

note: translators: Allow Apple Pay button on selected display locations (e.g. cart, checkout, product page...)
en: Allow Apple Pay on
pt: Permitir Apple Pay em:

en: Button Style
pt: Estilo do botão

[ctx: Button style]
en: Black
pt: Preto

[ctx: Button style]
en: White
pt: Branco

[ctx: Button style]
en: White with outline
pt: Branco com contorno

en: Apple Merchant ID
pt: ID de comerciante da Apple

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a> tag
en: This is found in your %1$sApple developer account%2$s
pt: Poderá encontrar isto na sua %1$sconta de programador da Apple%2$s

en: Certificate Path
pt: Caminho do certificado

en: The full system path to your certificate file from Apple. For security reasons you should store this outside of your web root.
pt: O caminho do sistema completo para o seu ficheiro de certificado da Apple. Por motivos de segurança, deverá guardar isto fora da sua raiz da web.

note: translators: Placeholders: %s - the server's web root path
en: For reference, your current web root path is: %s
pt: Para referência, o seu caminho actual da raiz da web é: %s

en: Test Mode
pt: Modo de teste

en: Enable to test Apple Pay functionality throughout your sites without processing real payments.
pt: Active para testar a funcionalidade do Apple Pay nos seus sites sem processar pagamentos reais.

en: Your site must be served over HTTPS with a valid SSL certificate.
pt: O seu site tem de ser fornecido através de HTTPS com um certificado de SSL válido.

en: Your %1$sMerchant Identity Certificate%2$s cannot be found. Please check your path configuration.
pt: Não é possível encontrar o seu %1$sCertificado de Identidade de Comerciante%2$s. Confirme a sua configuração do caminho.

[ctx: Apple Pay]
en: Buy with
pt: Comprar com

en: Apple Pay payment authorized.
pt: Pagamento com o Apple Pay autorizado.

en: Apple Pay payment failed. %s
pt: O pagamento com o Apple Pay não teve êxito. %s

en: Discount
pt: Desconto

en: Shipping
pt: Envio

en: Fees
pt: Taxas

en: Taxes
pt: Impostos

en: or
pt: ou

en: By submitting your payment, you agree to our %1$sterms and conditions%2$s.
pt: Ao enviar o seu pagamento, concorda com os nossos %1$stermos e condições%2$s.

[ctx: For the merchant to accept Google Pay payments]
en: Accept Google Pay
pt: Aceitar Google Pay

en: Merchant ID
pt: ID de revendedor

en: A Google merchant identifier issued after registration with the %1$sGoogle Pay & Wallet Console%2$s. 12-18 characters. Required in production environment.
pt: Um identificador de comerciante do Google emitido após o registo na %1$sGoogle Pay & Wallet Console%2$s. 12-18 caracteres. Necessário no ambiente de produção.

[ctx: Setting title for a multi-select list dropdown of display locations]
note: translators: Allow Google Pay button on selected display locations (e.g. cart, checkout, product page...)
en: Allow Google Pay on
pt: Permitir Google Pay em:

en: Enable to test Google Pay functionality throughout your sites without processing real payments.
pt: Active para testar a funcionalidade do Google Pay nos seus sites sem processar pagamentos reais.

en: Google Pay payment authorized.
pt: Pagamento com o Google Pay autorizado.

en: Google Pay payment failed. %s
pt: O pagamento com o Google Pay não teve êxito. %s

en: Error %d: Unable to create order. Please try again.
pt: Erro %d: não é possível criar o pedido. Tente novamente.

en: There was a problem processing your order and it is being placed on hold for review. Please contact us to complete the transaction.
pt: Ocorreu um problema ao processar o seu pedido e este está a ser colocado em espera para análise. Contacte-nos para concluir a transacção.

note: translators: Example: "Authorize.Net Transaction Held for Review". Placeholder: %s - Payment gateway title
en: %s Transaction Held for Review
pt: Transacção do(a) %s retira para avaliação

note: translators: Placeholders: %s - payment gateway title
en: %s Payment Failed
pt: Pagamento do(a) %s sem êxito

note: translators: Placeholders: %s - payment gateway title
en: %s Transaction Cancelled
pt: Transacção do(a) %s cancelada

en: Order cannot be captured
pt: O pedido não pode ser capturado

en: Transaction authorization has expired
pt: A autorização da transacção expirou

en: Transaction has already been fully captured
pt: A transacção já foi capturada na íntegra

en: Transaction cannot be captured
pt: A transacção não pode ser capturada

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title (such as Authorize.net, Braintree, etc), %2$s - transaction amount. Definitions: Capture, as in capture funds from a credit card.
en: %1$s Capture of %2$s Approved
pt: Captura de %2$s do(a) %1$s aprovada

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title (such as Authorize.net, Braintree, etc), %2$s - failure message. Definitions: "capture" as in capturing funds from a credit card.
en: %1$s Capture Failed: %2$s
pt: Captura do(a) %1$s sem êxito: %2$s

en: Pre-Order Tokenization attempt failed (%s)
pt: A tentativa de utilização de códigos de autenticação para as reservas não teve êxito (%s)

note: translators: Context: A payment is released for a pre-order. Placeholders: %1$s - Site name, %2$s - Order number
en: %1$s - Pre-Order Release Payment for Order %2$s
pt: %1$s - O pagamento da reserva no lançamento do pedido %2$s não teve êxito

en: Payment token missing/invalid.
pt: Código de autenticação de pagamento em falta/inválido.

note: translators: Context: A payment is released for a pre-order. Placeholders: %1$s - Payment gateway name, %2$s - Either 'Authorization' or 'Charge' (untranslated), %3$s - Payment method type (e.g. 'PayPal', 'Credit Card', etc.), %4$s - Last four digits of the card or account, %5$s - Expiration date of
en: %1$s %2$s Pre-Order Release Payment Approved: %3$s ending in %4$s (expires %5$s)
pt: %1$s %2$s - Pagamento da reserva no lançamento aprovado: %3$s com a terminação %4$s (expira a %5$s)

note: translators: Context: A payment is released for a pre-order. Placeholders: %1$s - Payment gateway name, %2$s - Payment method type (e.g. 'Bank Account'), %3$s - Last four digits of the account
en: %1$s eCheck Pre-Order Release Payment Approved: %2$s ending in %3$s
pt: %1$s - Pagamento da reserva no lançamento com cheque electrónico aprovado: %2$s com a terminação %3$s

note: translators: Context: Release of payment for pre-order failed. Placeholder: %s - Error message
en: Pre-Order Release Payment Failed: %s
pt: O pagamento da reserva no lançamento não teve êxito: %s

en: Subscription Renewal: payment token is missing/invalid.
pt: Renovação da subscrição: código de autenticação de pagamento em falta/inválido.

note: translators: Placeholders: %1$s - Site name, %2$s - Order number
en: %1$s - Subscription Renewal Order %2$s
pt: %1$s - Pedido de renovação de subscrição %2$s

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title, %2$s - error message; e.g. Order Note: [Payment method] Payment Change failed [error]
en: %1$s Payment Change Failed (%2$s)
pt: A alteração do pagamento do(a) %1$s não teve êxito (%2$s)

note: translators: Context: Payment made for order. Placeholders: %1$s - Payment method name (e.g. "Credit Card", "PayPal", etc.), %2$s - Last four digits of the card/account used
en: Via %1$s ending in %2$s
pt: Através do(a) %1$s com a terminação %2$s

en: Subscriptions
pt: Subscrições

[ctx: hash before order number]
en: #%s
pt: N.º %s

en: Payment Token
pt: Código de autenticação de pagamento

note: translators: Context: Error message. Placeholder: %s - Label of the related value
en: %s is required.
pt: Isto é necessário: %s.

en: Unknown Error
pt: Erro desconhecido

[ctx: Generic congratulatory exclamation at the start of a milestone message]
en: Awesome!
pt: Fantástico!

[ctx: Generic congratulatory exclamation at the start of a milestone message]
en: Fantastic!
pt: Fantástico!

[ctx: Generic congratulatory exclamation at the start of a milestone message]
en: Cowabunga!
pt: Brutal!

[ctx: Generic congratulatory exclamation at the start of a milestone message]
en: Congratulations!
pt: Parabéns!

[ctx: Generic congratulatory exclamation at the start of a milestone message]
en: Hot dog!
pt: Excelente!

note: translators: Placeholders: %1$s - Plugin name, %2$s - Opening HTML <a> tag, %3$s - Closing HTML </a> tag, %4$s - Opening HTML <a> tag, %5$s - Closing HTML </a> tag
en: Are you having a great experience with %1$s so far? Please consider %2$sleaving a review%3$s! If things aren't going quite as expected, we're happy to help -- please %4$sreach out to our support team%5$s.
pt: Até agora, tem estado a desfrutar de uma óptima experiência de utilização relativamente ao/à %1$s? Considere %2$sdeixar uma avaliação%3$s! Se as coisas não estiverem a correr como esperado, teremos todo o gosto em ajudar -- %4$scontacte a nossa equipa de assistência%5$s.

en: Sorry, you cannot list resources.
pt: Lamentamos, mas não pode listar recursos.

note: translators: Placeholder: %s - setting ID
en: Setting %s does not exist
pt: A opção %s não existe

en: Sorry, you cannot edit this resource.
pt: Lamentamos, mas não pode editar este recurso.

note: translators: Placeholder: %s - Error message
en: Could not update setting: %s
pt: Não foi possível actualizar a opção: %s

en: Unique identifier of the setting.
pt: Identificador exclusivo da opção.

en: The type of the setting.
pt: O tipo da opção.

en: The name of the setting.
pt: O nome da opção.

en: The description of the setting. It may or may not be used for display.
pt: A descrição da opção. Poderá ou não ser utilizado(a) para exibição.

en: Whether the setting stores an array of values or a single value.
pt: Se a opção armazena um conjunto de valores ou um valor individual.

en: A list of valid options, used for validation before storing the value.
pt: Uma lista de opções válidas, utilizada para validação antes de armazenar o valor.

en: Optional default value for the setting.
pt: Valor por omissão opcional da opção.

en: The value of the setting.
pt: O valor da opção.

en: The type of the control.
pt: O tipo do controlo.

en: The name of the control. Inherits the setting's name.
pt: O nome do controlo. Herda o nome da opção.

en: The description of the control. Inherits the setting's description.
pt: A descrição do controlo. Herda a descrição da opção.

en: A list of key/value pairs defining the display value of each setting option. The keys should match the options defined in the base setting for validation.
pt: Uma lista de pares de chave/valor definindo o valor de exibição de cada parâmetro das opções. As chaves deverão corresponder aos parâmetros definidos na opção base para validação.

en: Job data key "%s" not set
pt: Chave dos dados da tarefa «%s» não definida

en: Job data key "%s" is not an array
pt: A chave dos dados da tarefa «%s» não é um conjunto

en: Background Processing Test
pt: Teste de processamento em segundo plano

en: Run Test
pt: Executar teste

en: This tool will test whether your server is capable of processing background jobs.
pt: Esta ferramenta irá testar se o seu servidor consegue processar tarefas em segundo plano.

en: Success! You should be able to process background jobs.
pt: Sucesso! Deverá conseguir processar tarefas em segundo plano.

en: Could not connect. Please ask your hosting company to ensure your server has loopback connections enabled.
pt: Não foi possível estabelecer uma ligação. Peça à sua empresa de alojamento para garantir que o servidor tem as ligações de retorno activadas.
