SkyVerge WooCommerce Plugin Framework 1.0.0 - en to uk translation catalogue (405 entries)

en: Thanks for installing %1$s! To get started, take a minute to %2$sread the documentation%3$s :)
uk: Дякуємо за інсталяцію %1$s! Щоб почати, обов’язково %2$sпрочитайте документацію%3$s :)

en: Thanks for installing %1$s! To get started, take a minute to complete these %2$squick and easy setup steps%3$s :)
uk: Дякуємо за інсталяцію %1$s! Щоб почати, обов’язково виконайте ці %2$sпрості та швидкі дії з налаштування%3$s :)

en: Setup
uk: Настроювання

note: translators: Placeholders: %s - plugin name
en: %s &rsaquo; Setup
uk: %s &rsaquo; Налаштування

en: Oops! An error occurred, please try again.
uk: Ой! Виникла помилка. Повторіть спробу.

[ctx: enhanced select]
en: No matches found
uk: Співпадінь не знайдено

[ctx: enhanced select]
en: Loading failed
uk: Не вдалося завантажити

[ctx: enhanced select]
en: Please enter 1 or more characters
uk: Введіть 1 або більше символів

[ctx: enhanced select]
en: Please enter %qty% or more characters
uk: Введіть %qty% або більше символів

[ctx: enhanced select]
en: Please delete 1 character
uk: Видаліть 1 символ

[ctx: enhanced select]
en: Please delete %qty% characters
uk: Видаліть символи: %qty%

[ctx: enhanced select]
en: You can only select 1 item
uk: Можна вибрати лише 1 елемент

[ctx: enhanced select]
en: You can only select %qty% items
uk: Можна вибрати не більше %qty% елементів

[ctx: enhanced select]
en: Loading more results&hellip;
uk: Завантаження інших результатів&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: Searching&hellip;
uk: Пошук&hellip;

en: Ready!
uk: Готово!

note: translators: Placeholder: %s - plugin name
en: Welcome to %s!
uk: Ласкаво просимо до %s!

en: This quick setup wizard will help you configure the basic settings and get you started.
uk: Цей майстер швидкого налаштування допоможе вам сконфігурувати основні настройки та рухатися далі.

note: translators: Placeholder: %s - the plugin name
en: %s is ready!
uk: Домен %s готовий!

en: Next step
uk: Наступний крок

en: You can also:
uk: Також ви можете:

en: View the Docs
uk: Переглянути документи

en: See more setup options
uk: Показати інші можливості налаштування

en: Learn more about customizing the plugin
uk: Дізнайтеся більше про індивідуальне налаштування плагіну

en: Review Your Settings
uk: Перевірте настройки

en: Leave a Review
uk: Залишити відгук

en: Continue
uk: Продовжити

en: Return to the WordPress Dashboard
uk: Повернутися до Майстерні WordPress

en: Not right now
uk: Не зараз

en: Skip this step
uk: Пропустити цей крок

[ctx: Button label]
en: Edit the Checkout Page
uk: Змінити сторінку оформлення замовлення

note: translators: Context: WordPress blocks and shortcodes. Placeholders: %1$s - Plugin name, %2$s - opening HTML <a> tag, %3$s - closing HTML </a> tag, %4$s - opening HTML <a> tag, %5$s - `[woocommerce_checkout]` shortcode tag, %6$s - closing HTML </a> tag
en: %1$s is not yet compatible with the Checkout block. We recommend %2$sfollowing this guide%3$s to revert to the %4$s%5$s shortcode%6$s.
uk: Плагін %1$s ще не сумісний із блоком оформлення замовлення. Радимо вам %2$sскористатися цими інструкціями%3$s, щоб повернутися до %4$sкороткого коду %5$s%6$s.

[ctx: Button label]
en: Edit the Cart Page
uk: Змінити сторінку карти

note: translators: Context: WordPress blocks and shortcodes. Placeholders: %1$s - Plugin name, %2$s - opening HTML <a> tag, %3$s - closing HTML </a> tag, %4$s - opening HTML <a> tag, %5$s - `[woocommerce_cart]` shortcode tag, %6$s - closing HTML </a> tag
en: %1$s is not yet compatible with the Cart block. We recommend %2$sfollowing this guide%3$s to revert to the %4$s%5$s shortcode%6$s.
uk: Плагін %1$s ще не сумісний із блоком карти. Радимо вам %2$sскористатися цими інструкціями%3$s, щоб повернутися до %4$sкороткого коду %5$s%6$s.

en: The following plugin is disabled because it is out of date and incompatible with newer plugins on your site: | The following plugins are disabled because they are out of date and incompatible with newer plugins on your site:
uk[0]: Цей плагін вимкнуто, тому що він застарів і несумісний із новішими плагінами на вашому сайті:
uk[1]: Ці плагіни вимкнуто, тому що вони застаріли й несумісні з новішими плагінами на вашому сайті:

note: translators: Context is for plugins to activate or deactivate. HTML Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a> tag, %3$s - <em> tag, %4$s - </em> tag, %5$s - <a> tag, %6$s - </a> tag, %7$s - <a> tag, %8$s - </a> tag
en: To resolve this, please %1$supdate%2$s (recommended) %3$sor%4$s %5$sdeactivate%6$s the above plugin, or %7$sdeactivate the following%8$s: | To resolve this, please %1$supdate%2$s (recommended) %3$sor%4$s %5$sdeactivate%6$s the above plugins, or %7$sdeactivate the following%8$s:
uk[0]: Щоб усунути цю проблему, %1$sоновіть%2$s (рекомендується) %3$sабо%4$s %5$sдеактивуйте%6$s наведений вище плагін або %7$sдеактивуйте таке%8$s:
uk[1]: Щоб усунути цю проблему, %1$sоновіть%2$s (рекомендується) %3$sабо%4$s %5$sдеактивуйте%6$s наведені вище плагіни або %7$sдеактивуйте таке%8$s:

en: The following plugins are inactive because they require a newer version of WooCommerce:
uk: Ці плагіни неактивні, оскільки вони потребують новішої версії WooCommerce:

en: The following plugin is inactive because it requires a newer version of WooCommerce:
uk: Цей плагін неактивний, оскільки він потребує новішої версії WooCommerce:

note: translators: Placeholders: %1$s - plugin name, %2$s - WooCommerce version number
en: %1$s requires WooCommerce %2$s or newer
uk: %1$s потребує WooCommerce %2$s або новішої версії

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a> tag
en: Please %1$supdate WooCommerce%2$s
uk: %1$sОновіть WooCommerce%2$s

[ctx: coordinating conjunction for a list of items: a, b, and c]
en: and
uk: та

note: translators: A list of items, for example: "US or Canada", or "US, Canada, or Mexico". English uses Oxford comma before the conjunction ("or") if there are at least 2 items preceding it - hence the use of plural forms. If your locale does not use Oxford comma, you can just provide the same translati
en: %1$s or %2$s | %1$s, or %2$s
uk[0]: %1$s або %2$s
uk[1]: %1$s або %2$s

note: translators: A list of items, for example: "US and Canada", or "US, Canada, and Mexico". English uses Oxford comma before the conjunction ("and") if there are at least 2 items preceding it - hence the use of plural forms. If your locale does not use Oxford comma, you can just provide the same transl
en: %1$s and %2$s | %1$s, and %2$s
uk[0]: %1$s та %2$s
uk[1]: %1$s і %2$s

note: translators: Placeholders: %1$s - plugin name, %2$s - a PHP extension/comma-separated list of PHP extensions
en: %1$s requires the %2$s PHP extension to function. Contact your host or server administrator to install and configure the missing extension. | %1$s requires the following PHP extensions to function: %2$s. Contact your host or server administrator to install and configure the missing extensions.
uk[0]: Для роботи %1$s потрібне розширення PHP %2$s. Зверніться до адміністратора свого хосту або сервера та попросіть інсталювати й налаштувати відсутнє розширення.
uk[1]: Для роботи %1$s потрібне таке розширення PHP: %2$s. Зверніться до адміністратора свого хосту або сервера та попросіть інсталювати й налаштувати відсутні розширення.

note: translators: Placeholders: %1$s - plugin name, %2$s - a PHP function/comma-separated list of PHP functions
en: %1$s requires the %2$s PHP function to exist.  Contact your host or server administrator to install and configure the missing function. | %1$s requires the following PHP functions to exist: %2$s.  Contact your host or server administrator to install and configure the missing functions.
uk[0]: Для наявності %1$s потрібна функція PHP %2$s.  Зверніться до адміністратора свого хосту або сервера та попросіть інсталювати й налаштувати відсутню функцію.
uk[1]: Для наявності %1$s потрібні такі функції PHP: %2$s.  Зверніться до адміністратора свого хосту або сервера та попросіть інсталювати й налаштувати відсутні функції.

note: translators: Placeholder: %s - a PHP setting value
en: %s or higher
uk: %s або вище

en: Please contact your hosting provider or server administrator to configure these settings.
uk: Щоб сконфігурувати ці настройки, зверніться до свого хостинг-провайдера або адміністратора сервера.

note: translators: Placeholders: %1$s - <strong> HTML tag, %2$s - </strong> HTML tag
en: Hey there! We've noticed that your server is running %1$san outdated version of PHP%2$s, which is the programming language that WooCommerce and its extensions are built on.
uk: Вітаємо! Ми помітили, що на вашому сервері працює %1$sзастаріла версія PHP%2$s — мови програмування, на якій побудовано платформу WooCommerce та її розширення.

note: translators: Placeholders: %1$s - <strong> HTML tag, %2$s - </strong> HTML tag
en: The PHP version that is currently used for your site is no longer maintained, nor %1$sreceives security updates%2$s; newer versions are faster and more secure.
uk: Версія PHP, які зараз використовується на вашому сайті, більше не підтримується й %1$sне отримує оновлень безпеки%2$s; новіші версії працюють швидше та більш безпечні.

note: translators: Context: User is running an outdated PHP Version a plugin is not compatible with. Placeholders: %s - the plugin name
en: As a result, %s no longer supports this version and you should upgrade PHP as soon as possible.
uk: Тому %s більше не підтримує цю версію, і ви маєте оновити PHP якомога скоріше.

note: translators: Context: The host can update PHP version for the user. Placeholders: %1$s - <a> HTML tag, %2$s - </a> HTML tag
en: Your hosting provider can do this for you. %1$sHere are some resources to help you upgrade%2$s and to explain PHP versions further.
uk: Ваш хостинг-провайдер може зробити це для вас. %1$sОсь деякі ресурси, що допоможуть вам виконати оновлення%2$s, а також докладніше розкажуть про версії PHP.

note: translators: Placeholders: %s - plugin name
en: You cannot clone instances of %s.
uk: Не можна клонувати екземпляри %s.

note: translators: Placeholders: %s - plugin name
en: You cannot unserialize instances of %s.
uk: Не можна десеріалізувати екземпляри %s.

note: translators: Docs as in Documentation
en: Docs
uk: Документація

[ctx: noun]
en: Support
uk: Підтримка

[ctx: verb]
en: Review
uk: Огляд

note: translators: Placeholders: %1$s - PHP setting value, %2$s - version or value required
en: %1$s - A minimum of %2$s is required.
uk: %1$s - Потрібно щонайменше %2$s.

note: translators: Context: As in "Value has been set as [foo], but [bar] is required". Placeholders: %1$s - current value for a PHP setting, %2$s - required value for the PHP setting
en: Set as %1$s - %2$s is required.
uk: Налаштовано %1$s, потрібно %2$s.

en: Configure
uk: Настроїти

en: Free!
uk: Безкоштовно!

[ctx: Payment transaction capture]
en: Are you sure you wish to process this capture? The action cannot be undone.
uk: Справді виконати цю реалізацію? Цю дію буде неможливо скасувати.

[ctx: Payment transaction capture failed error message]
en: Something went wrong, and the capture could not be completed. Please try again.
uk: Сталася якась неполадка, і реалізацію не вдалося виконати. Повторіть спробу.

note: translators: verb, as in "Capture credit card charge". Used when an amount has been pre-authorized before, but funds have not yet been captured (taken) from the card. Capturing the charge will take the money from the credit card and put it in the merchant's pockets.
en: Capture Charge
uk: Реалізувати стягнення

en: This charge has been fully captured.
uk: Це стягнення повністю реалізовано.

en: This charge can no longer be captured.
uk: Це стягнення більше не можна реалізувати.

en: This charge cannot be captured.
uk: Це стягнення не можна реалізувати.

en: Are you sure you want to remove this token?
uk: Справді вилучити цей токен?

en: Invalid token data
uk: Неприпустимі дані токена

en: An error occurred. Please try again.
uk: Сталася помилка. Повторіть спробу.

en: Default
uk: За замовчуванням

en: Token ID
uk: ID токена

en: Card Type
uk: Тип картки

[ctx: Last four digits of a payment method]
en: Last Four
uk: Чотири останні цифри

en: Expiration (MM/YY)
uk: Строк дії (ММ/РР)

note: translators: e-check account type, HTML form field label
en: Account Type
uk: Тип облікового запису

en: Checking
uk: Перевірка

en: Savings
uk: Економія

en: Refresh
uk: Оновити

en: Add New
uk: Додати новий

en: Save
uk: Зберегти

en: Remove
uk: Видалити

note: translators: Placeholder: %s - Plugin name translators: Placeholder: %s - Payment gateway title (e.g. Authorize.Net, Braintree, etc.)
en: %s Payment Tokens
uk: Токени платежів %s

en: Customer ID
uk: Ідентифікатор клієнта

en: This section contains configuration settings for this gateway.
uk: Цей розділ містить настройки конфігурації для цього шлюзу.

en: Environment
uk: Екологія

en: The transaction environment for this gateway.
uk: Транзакційне оточення для цього шлюзу.

en: Tokenization Enabled
uk: Токенізацію ввімкнено

en: Displays whether or not tokenization is enabled for this gateway.
uk: Показує, чи ввімкнено токенізацію для цього шлюзу.

en: Debug Mode
uk: Режим відлагодження

en: Displays whether or not debug logging is enabled for this gateway.
uk: Показує, чи ввімкнено ведення журналу налагодження для цього шлюзу.

en: Display at Checkout & Log
uk: Показувати в оформленні замовлення та журналі

en: Display at Checkout
uk: Показувати в оформленні замовлення

en: Save to Log
uk: Зберігати в журналі

en: Off
uk: Вимк.

[ctx: Authorized transaction for order payment]
en: Authorization total
uk: Загальна сума авторизації

[ctx: Captured transaction (without charge) for order payment]
en: Amount already captured
uk: Платіж уже реалізовано

en: Remaining order total
uk: Загальний залишок замовлення

[ctx: Capture (without charge) amount for order payment]
en: Capture amount
uk: Реалізувати платіж

en: Comment (optional):
uk: Коментар (необов’язково):

note: translators: Context: Capture payment without charge. Placeholder: %s - transaction amount to be captured.
en: Capture %s
uk: Реалізувати %s

en: Cancel
uk: Скасувати

en: -- Select an option --
uk: -- Виберіть варіант --

en: No saved payment tokens
uk: Немає збережених токенів платежів

en: The gateway customer ID for the user. Only edit this if necessary.
uk: ID клієнта шлюзу для користувача. Змінюйте його, лише якщо це потрібно.

en: An error occurred, please try again or try an alternate form of payment
uk: Сталася помилка, повторіть спробу або скористайтеся іншим способом оплати.

en: We cannot process your order with the payment information that you provided. Please use a different payment account or an alternate payment method.
uk: Неможливо обробити ваш запит із наданою вами платіжною інформацією. Використайте інший платіжний обліковий запис або інший спосіб оплати.

en: This order is being placed on hold for review. Please contact us to complete the transaction.
uk: Це замовлення затримано для перевірки. Зверніться до нас, щоб завершити транзакцію.

[ctx: Credit or debit card CSC/CVC/CVV]
en: This order is being placed on hold for review due to an incorrect card verification number. You may contact the store to complete the transaction.
uk: Це замовлення затримано для перевірки через хибний номер підтвердження карти. Ви можете звернутися до крамниці, щоб завершити транзакцію.

[ctx: Credit or debit card CSC/CVC/CVV]
en: The card verification number is invalid, please try again.
uk: Неправильний номер підтвердження карти, повторіть спробу.

[ctx: Credit or debit card CSC/CVC/CVV]
en: Please enter your card verification number and try again.
uk: Введіть номер підтвердження карти та повторіть спробу.

[ctx: Credit or debit card]
en: That card type is not accepted, please use an alternate card or other form of payment.
uk: Цей тип карт не підтримується, використайте іншу карту або інший спосіб оплати.

[ctx: Credit or debit card]
en: The card type is invalid or does not correlate with the credit card number. Please try again or use an alternate card or other form of payment.
uk: Тип карти неправильний або не відповідає номеру кредитної карти. Повторіть спробу або використайте іншу карту чи інший спосіб оплати.

[ctx: Credit or debit card]
en: Please select the card type and try again.
uk: Виберіть тип карти та повторіть спробу.

[ctx: Credit or debit card]
en: The card number is invalid, please re-enter and try again.
uk: Номер карти неправильний, введіть дані знову та повторіть спробу.

[ctx: Credit or debit card]
en: Please enter your card number and try again.
uk: Введіть номер карти та повторіть спробу.

[ctx: Credit or debit card (whole date issue)]
en: The card expiration date is invalid, please re-enter and try again.
uk: Строк дії карти неправильний, введіть дані знову та повторіть спробу.

[ctx: Credit or debit card]
en: The card expiration month is invalid, please re-enter and try again.
uk: Місяць закінчення дії карти неправильний, введіть дані знову та повторіть спробу.

[ctx: Credit or debit card]
en: The card expiration year is invalid, please re-enter and try again.
uk: Рік закінчення дії карти неправильний, введіть дані знову та повторіть спробу.

[ctx: Credit or debit card]
en: Please enter your card expiration date and try again.
uk: Введіть дату закінчення дії карти та повторіть спробу.

en: The bank routing number is invalid, please re-enter and try again.
uk: Код банку неправильний, введіть дані знову та повторіть спробу.

en: The bank account number is invalid, please re-enter and try again.
uk: Номер банківського рахунку неправильний, введіть дані знову та повторіть спробу.

[ctx: Credit or debit card]
en: The provided card is expired, please use an alternate card or other form of payment.
uk: Надана карта вже не діє, використайте іншу карту або інший спосіб оплати.

[ctx: Credit or debit card]
en: The provided card was declined, please use an alternate card or other form of payment.
uk: Надану карту відхилено, використайте іншу карту або інший спосіб оплати.

[ctx: Credit or debit card]
en: Insufficient funds in account, please use an alternate card or other form of payment.
uk: Бракує коштів на рахунку, використайте іншу карту або інший спосіб оплати.

[ctx: Credit or debit card]
en: The card is inactivate or not authorized for card-not-present transactions, please use an alternate card or other form of payment.
uk: Карта неактивна або не авторизована для транзакцій без надання карти, використайте іншу карту або інший спосіб оплати.

[ctx: Credit or debit card]
en: The credit limit for the card has been reached, please use an alternate card or other form of payment.
uk: Досягнуто кредитного ліміту для карти, використайте іншу карту або інший спосіб оплати.

[ctx: Credit or debit card CSC/CVC/CVV]
en: The card verification number does not match. Please re-enter and try again.
uk: Номер підтвердження карти не збігається. Повторіть введення та спробуйте знову.

[ctx: Credit or debit card]
en: The provided address does not match the billing address for cardholder. Please verify the address and try again.
uk: Надана адреса не збігається з адресою для виставлення рахунків власника карти. Перевірте адресу та повторіть спробу.

en: Payment error, please try another payment method or contact us to complete your transaction.
uk: Помилка платежу, спробуйте використати інший спосіб оплати або зверніться до нас, щоб завершити транзакцію.

en: Card expiration date is invalid
uk: Неправильний строк дії карти

en: Card number is missing
uk: Номер карти відсутній

en: Card number is invalid (wrong length)
uk: Неправильний номер карти (неприпустима довжина)

en: Card number is invalid (only digits allowed)
uk: Неправильний номер карти (має містити лише цифри)

en: Card number is invalid
uk: Неправильний номер карти

en: Card security code is invalid (only digits are allowed)
uk: Неправильний код безпеки карти (має містити лише цифри)

en: Card security code is invalid (must be 3 or 4 digits)
uk: Неправильний код безпеки карти (має складатися з 3 або 4 цифр)

en: Card security code is missing
uk: Код безпеки карти відсутній

en: Routing Number is missing
uk: Код банку відсутній

en: Routing Number is invalid (only digits are allowed)
uk: Неправильний код банку (має містити лише цифри)

en: Routing number is invalid (must be 9 digits)
uk: Неправильний код банку (має містити 9 цифр)

en: Account Number is missing
uk: Номер рахунку відсутній

en: Account Number is invalid (only digits are allowed)
uk: Неправильний номер рахунку (має містити лише цифри)

[ctx: Bank account]
en: Account number is invalid (must be between 5 and 17 digits)
uk: Неправильний номер рахунку (має містити від 5 до 17 цифр)

en: Driver's license number is invalid
uk: Номер посвідчення водія неправильний

[ctx: Bank check (noun)]
en: Check Number is invalid (only digits are allowed)
uk: Неправильний номер чека (має містити лише цифри)

en: The transaction failed.
uk: Транзакцію не виконано.

en: Unknown error
uk: Невідома помилка

note: translators: Placeholder: %s - Error message
en: Payment method address could not be updated. %s
uk: Не вдалося оновити адресу способу оплати. %s

note: translators: Placeholders: %1$s - Payment method title, %2$s - Payment account type (savings/checking) (may or may not be available), %3$s - Last four digits of the account translators: Context: "Check" as in "bank check" (noun, not verb). Placeholders: %1$s - payment method title, %2$s - payment ac
en: %1$s Check Transaction Approved: %2$s account ending in %3$s
uk: Затверджено транзакцію за чеком %1$s: рахунок %2$s із закінченням номера на %3$s

note: translators: Placeholder: %s - Bank check number translators: Context: "Check" as in "bank check" (noun, not verb). Placeholder: %s - check number
en: Check number %s
uk: Номер чека %s

note: translators: Placeholder: %s - Payment transaction ID
en: (Transaction ID %s)
uk: (ID транзакції %s)

note: translators: Example: "Braintree Test Authorization Approved: Mastercard ending in 1234". Placeholders: %1$s - payment method title, %2$s - environment ("Test"), %3$s - transaction type (authorization/charge), %4$s - card type (mastercard, visa, ...), %5$s - last four digits of the card
en: %1$s %2$s %3$s Approved: %4$s ending in %5$s
uk: %1$s %2$s %3$s Затверджено: %4$s із закінченням номера на %5$s

[ctx: Credit card transaction type]
en: Authorization
uk: Авторизація

[ctx: noun, credit card transaction type]
en: Charge
uk: Стягнути плату

note: translators: Example: "Authorize.Net Test Charge Approved: Mastercard" - Placeholders: %1$s - payment method title, %2$s - environment ("Test"), %3$s - transaction type (authorization/charge), %4$s - card type (mastercard, visa, ...)
en: %1$s %2$s %3$s Approved: %4$s
uk: %1$s %2$s %3$s Затверджено: %4$s

note: translators: Placeholder: %s - Credit card expiry date translators: Placeholders: %s - expiry date
en: (expires %s)
uk: (діє до %s)

note: translators: Placeholders: %s - failure message
en: Tokenization Request Failed: %s
uk: Не вдалося виконати запит на токенізацію: %s

note: translators: Placeholders: %1$s - payment method title, %2$s - failure message
en: %1$s Tokenization Request Failed: %2$s
uk: Не вдалося виконати запит на токенізацію %1$s: %2$s

note: translators: This is a message describing that the transaction in question only performed a credit card authorization and did not capture any funds.
en: Authorization only transaction
uk: Транзакція лише з авторизацією

note: translators: Placeholders: %s - failure message. Payment method as in a specific credit card, e-check or bank account
en: Oops, adding your new payment method failed: %s
uk: На жаль, не вдалося додати ваш новий спосіб оплати: %s

note: translators: Payment method as in a specific credit card. Placeholders: %1$s - card type (visa, mastercard, ...), %2$s - last four digits of the card, %3$s - card expiry date
en: Nice! New payment method added: %1$s ending in %2$s (expires %3$s)
uk: Добре! Додано новий спосіб оплати: рахунок %1$s із закінченням номера на %2$s (строк дії до %3$s)

note: translators: Payment method as in a specific e-check account. Placeholders: %1$s - account type (checking/savings), %2$s - last four digits of the account
en: Nice! New payment method added: %1$s account ending in %2$s
uk: Добре! Додано новий спосіб оплати: рахунок %1$s із закінченням номера на %2$s

note: translators: Payment method as in a specific credit card, e-check or bank account
en: Nice! New payment method added.
uk: Добре! Додано новий спосіб оплати.

note: translators: Placeholders: %1$s - site title, %2$s - customer email. Payment method as in a specific credit card, e-check or bank account
en: %1$s - Add Payment Method for %2$s
uk: %1$s - Додати спосіб оплати для %2$s

en: Checking Account
uk: Перевірка облікового запису

en: Savings Account
uk: Ощадний рахунок

en: Credit / Debit Card
uk: Кредитна/дебетова карта

en: Bank Account
uk: Банківський рахунок

[ctx: payment method type]
en: Account
uk: Обліковий запис

en: Thank you for your order, please click the button below to pay.
uk: Дякуємо вам за замовлення! Щоб оплатити його, натисніть кнопку нижче.

en: Thank you for your order. We are now redirecting you to complete payment.
uk: Дякуємо вам за замовлення. Ми переспрямовуємо вас на сторінку завершення платежу.

en: Pay Now
uk: Оплатити зараз

en: Cancel Order
uk: Скасувати замовлення

note: translators: Placeholders: %s - a WooCommerce order ID
en: Could not find order %s
uk: Не вдалося знайти замовлення %s

note: translators: Placeholders: %s - payment gateway title (such as Authorize.net, Braintree, etc)
en: %s duplicate transaction received
uk: Отримано дубльовану транзакцію через %s

note: translators: Placeholder: %s - Order number
en: Order %s is already paid for.
uk: Замовлення %s вже оплачено.

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title (such as Authorize.net, Braintree, etc), %2$s - payment method name (mastercard, bank account, etc), %3$s - last four digits of the card/account, %4$s - card/account expiry date
en: %1$s Payment Method Saved: %2$s ending in %3$s (expires %4$s)
uk: Спосіб оплати через %1$s збережено: %2$s із закінченням номера на %3$s (строк дії до %4$s)

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title (such as CyberSouce, NETbilling, etc), %2$s - account type (checking/savings - may or may not be available), %3$s - last four digits of the account
en: %1$s eCheck Payment Method Saved: %2$s account ending in %3$s
uk: Збережено спосіб оплати електронним чеком %1$s: рахунок %2$s із закінченням номера на %3$s

note: translators: Placeholders: %s - payment gateway title (such as CyberSouce, NETbilling, etc)
en: %s Payment Method Saved
uk: Спосіб оплати через %s збережено.

note: translators: Placeholders: %s - a failed tokenization API error
en: Tokenization failed. %s
uk: Не вдалося виконати токенізацію. %s

en: Edit
uk: Редагувати

en: Title
uk: Назва

en: Details
uk: Докладні відомості

en: Default?
uk: За промовчанням?

en: Oops, there was an error updating your payment method. Please try again.
uk: Сталася помилка під час оновлення способу оплати. Повторіть спробу.

en: Are you sure you want to delete this payment method?
uk: Справді видалити цей спосіб оплати?

note: translators: Payment method as in a specific credit card, eCheck or bank account
en: You do not have any saved payment methods.
uk: У вас немає збережених способів оплати.

en: Nickname
uk: Прізвисько

en: Oops, you took too long, please try again.
uk: На жаль, ви витратили надто багато часу, повторіть спробу.

en: There was an error with your request, please try again.
uk: Під час обробки вашого запиту сталася помилка, повторіть спробу.

en: Card Number
uk: Номер картки

en: MM / YY
uk: ММ / РР

en: Card Security Code
uk: Код безпеки карти

en: Where do I find this?
uk: Де це знайти?

note: translators: e-check routing number, HTML form field label, https://en.wikipedia.org/wiki/Routing_transit_number
en: Routing Number
uk: Номер маршрутизації

note: translators: e-check account number, HTML form field label
en: Account Number
uk: Номер облікового запису

[ctx: account type]
note: translators: http://www.investopedia.com/terms/c/checkingaccount.asp
en: Checking
uk: Перевірка

[ctx: account type]
note: translators: http://www.investopedia.com/terms/s/savingsaccount.asp
en: Savings
uk: Економія

note: translators: Test mode refers to the current software environment
en: TEST MODE ENABLED
uk: ТЕСТОВИЙ РЕЖИМ УВІМКНУТО

[ctx: Bank check (noun)]
en: Sample Check
uk: Вибірковий контроль

note: translators: Payment method as in a specific credit card, eCheck or bank account
en: Manage Payment Methods
uk: Керування способами оплати

en: Use a new card
uk: Використати нову карту

en: Use a new bank account
uk: Використати новий банківський рахунок

note: translators: account as in customer's account on the eCommerce site
en: Securely Save to Account
uk: Безпечне збереження в обліковому записі

en: Payment Info
uk: Інформація про оплату

note: translators: Placeholders: %1$s - plugin name, %2$s - <a> tag, %3$s - </a> tag
en: %1$s: WooCommerce is not being forced over SSL; your customers' payment data may be at risk. %2$sVerify your site URLs here%3$s
uk: %1$s: WooCommerce не працює через SSL; платіжні дані ваших клієнтів можуть опинитися під загрозою. %2$sПеревірте URL-адреси свого сайту%3$s

note: translators: Placeholders: %s - payment gateway name
en: %s will soon require TLS 1.2 support to process transactions and your server environment may need to be updated. Please contact your hosting provider to confirm that your site can send and receive TLS 1.2 connections and request they make any necessary updates.
uk: Невдовзі для обробки транзакцій у %s знадобиться підтримка TLS 1.2. Можливо, ваше серверне оточення потребуватиме оновлення. Зверніться до свого хостинг-провайдера та попросіть підтвердити, що ваш сайт може надсилати та отримувати підключення TLS 1.2, і виконати необхідні оновлення.

note: translators: Placeholders: %1$s - plugin name, %2$s - a currency/comma-separated list of currencies, %3$s - <a> tag, %4$s - </a> tag
en: %1$s accepts payment in %2$s only. %3$sConfigure%4$s WooCommerce to accept %2$s to enable this gateway for checkout. | %1$s accepts payment in one of %2$s only. %3$sConfigure%4$s WooCommerce to accept one of %2$s to enable this gateway for checkout.
uk[0]: %1$s приймає платежі лише в %2$s. %3$sНалаштуйте%4$s WooCommerce на прийняття %2$s, щоб увімкнути цей шлюз для оформлення замовлень.
uk[1]: %1$s приймає платежі лише в одній із таких валют: %2$s. %3$sНалаштуйте%4$s WooCommerce на прийняття однієї з таких валют: %2$s щоб увімкнути цей шлюз для оформлення замовлень.

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway name, %2$s - opening <a> tag, %3$s - closing </a> tag
en: Heads up! %1$s is currently configured to log transaction data for debugging purposes. If you are not experiencing any problems with payment processing, we recommend %2$sturning off Debug Mode%3$s
uk: Увага! %1$s наразі налаштовано на ведення журналу даних транзакцій для потреб налагодження. Якщо ви не маєте проблем з обробкою платежів, рекомендуємо %2$sвимкнути режим налагодження%3$s

note: translators: Placeholders: %s - gateway name
en: %s is not configured
uk: %s не налаштовано

en: Dismiss
uk: Відхилити

note: translators: Placeholders: %1$s - plugin name, %2$s - opening <a> HTML link tag, %3$s - closing </a> HTML link tag
en: Heads up! Apple Pay for %1$s requires WooCommerce version 3.2 or greater. Please %2$supdate WooCommerce%3$s.
uk: Увага! Apple Pay для %1$s потребує WooCommerce версії 3.2 або новішої. %2$sОновіть WooCommerce%3$s.

note: translators: Placeholders: %1$s - plugin name, %2$s - opening <a> HTML link tag, %3$s - closing </a> HTML link tag
en: Heads up! Google Pay for %1$s requires WooCommerce version 3.2 or greater. Please %2$supdate WooCommerce%3$s.
uk: Увага! Google Pay для %1$s потребує WooCommerce версії 3.2 або новішої. %2$sОновіть WooCommerce%3$s.

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title (such as Authorize.net, Braintree, etc), %2$s - <a> tag, %3$s - </a> tag
en: %1$s is inactive for subscription transactions. Please %2$senable tokenization%3$s to activate %1$s for Subscriptions.
uk: %1$s не є активним для транзакцій із підпискою. %2$sУвімкніть токенізацію%3$s, щоб активувати %1$s для підписок.

en: %1$s is inactive for pre-order transactions. Please %2$senable tokenization%3$s to activate %1$s for Pre-Orders.
uk: %1$s не є активним для транзакцій із попередніми замовленнями. %2$sУвімкніть токенізацію%3$s, щоб активувати %1$s для попередніх замовлень.

en: You must enable tokenization for this gateway in order to support automatic renewal payments with the WooCommerce Subscriptions extension.
uk: Необхідно ввімкнути токенізацію для цього шлюзу, щоб забезпечити підтримку автоматичних повторних платежів у розширенні WooCommerce для підписок.

en: Inactive
uk: Неактивний

note: translators: Placeholder: %s - Payment gateway title (e.g. Authorize.Net, Braintree...)
en: %s Customer ID
uk: %s ID клієнта

en: Type
uk: Тип

en: Removed payment token "%d"
uk: Видалено токен платежу «%d»

en: Expiry Date
uk: Дата закінчення дії

[ctx: Congratulatory message displayed to the merchant when they process their first payment]
en: You successfully processed a payment!
uk: Ви успішно обробили платіж!

[ctx: Congratulatory message displayed to the merchant when they process their first refund]
en: You successfully processed a refund!
uk: Ви успішно обробили відшкодування!

[ctx: Credit or debit card]
en: Card number is missing
uk: Номер карти відсутній

[ctx: Credit or debit card]
en: Card number is invalid
uk: Неправильний номер карти

[ctx: Credit or debit card]
en: Card number is invalid (only digits allowed)
uk: Неправильний номер карти (має містити лише цифри)

[ctx: Credit or debit card]
en: Card number is invalid (wrong length)
uk: Неправильний номер карти (неприпустима довжина)

[ctx: Credit or debit card]
en: Card is invalid
uk: Неприпустима карта

note: translators: {card_type} will be replaced by a corresponding card type name, e.g. American Express
en: {card_type} card is invalid
uk: Карта {card_type} неприпустима

[ctx: Credit or debit card]
en: Card security code is missing
uk: Код безпеки карти відсутній

[ctx: Credit or debit card]
en: Card security code is invalid (only digits are allowed)
uk: Неправильний код безпеки карти (має містити лише цифри)

[ctx: Credit or debit card]
en: Card security code is invalid (must be 3 or 4 digits)
uk: Неправильний код безпеки карти (має складатися з 3 або 4 цифр)

[ctx: Credit or debit card]
en: Card expiration date is invalid
uk: Неправильний строк дії карти

[ctx: Bank check (noun)]
en: Check Number is missing
uk: Номер чека відсутній

[ctx: For countries without states, "state" can be replaced with "place of issue".]
en: Driver's license state is missing
uk: У посвідченні водія не вказано штат

en: Driver's license number is missing
uk: Номер посвідчення водія відсутній

[ctx: Bank account]
en: Account Number is missing
uk: Номер рахунку відсутній

[ctx: Bank account]
en: Account Number is invalid (only digits are allowed)
uk: Неправильний номер рахунку (має містити лише цифри)

[ctx: Bank account]
en: Account Number is invalid (must be between 5 and 17 digits)
uk: Неправильний номер рахунку (має містити від 5 до 17 цифр)

[ctx: Bank account]
en: Routing Number is missing
uk: Код банку відсутній

[ctx: Bank account]
en: Routing Number is invalid (only digits are allowed)
uk: Неправильний код банку (має містити лише цифри)

[ctx: Bank account]
en: Routing Number is invalid (must be 9 digits)
uk: Неправильний код банку (має містити 9 цифр)

en: Continue to Payment
uk: Перейти до оплати

en: Place order
uk: Зробити замовлення

en: Thank you for your order.
uk: Дякуємо за ваше замовлення

en: Credit Card
uk: Кредитна картка

en: eCheck
uk: Електронний чек

en: Pay securely using your credit card.
uk: Безпечно сплачуйте, використовуючи кредитну карту.

en: Pay securely using your checking account.
uk: Безпечно сплачуйте, використовуючи чековий рахунок.

en: Enable / Disable
uk: Увімкнути / вимкнути

en: Enable this gateway
uk: Увімкнути цей шлюз

en: Payment method title that the customer will see during checkout.
uk: Назва способу оплати, яку клієнт бачитиме під час оформлення замовлення.

en: Description
uk: Опис

en: Payment method description that the customer will see during checkout.
uk: Опис способу оплати, який клієнт бачитиме під час оформлення замовлення.

en: Detailed Decline Messages
uk: Докладні повідомлення про відхилення

en: Check to enable detailed decline messages to the customer during checkout when possible, rather than a generic decline message.
uk: Поставте позначку, щоб дозволити надсилання клієнтам під час оформлення замовлень, коли це можливо, докладних повідомлень про відхилення, а не загальних.

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a> tag
en: Show Detailed Error Messages and API requests/responses on the checkout page and/or save them to the %1$sdebug log%2$s
uk: Показувати докладні повідомлення про помилки та запити/відповіді API на сторінці оформлення замовлення та/або зберігати їх у %1$sжурналі налагодження%2$s

en: Show on Checkout Page
uk: Показувати на сторінці оформлення замовлення

note: translators: show debugging information on both checkout page and in the log
en: Both
uk: І те, і друге

[ctx: Payment gateway production or test environment modes]
note: translators: environment as in a software environment (test/production)
en: Environment
uk: Екологія

[ctx: Payment gateway production or test environment modes]
en: Select the gateway environment to use for transactions.
uk: Виберіть оточення шлюзу, яке має використовуватися для транзакцій.

en: Connection Settings
uk: Настройки з’єднання

[ctx: Used in payment gateways configuration]
en: Share connection settings
uk: Поділитися настройками з’єднання

en: Use connection/authentication settings from other gateway
uk: Використати настройки підключення/автентифікації з іншого шлюзу

en: Disabled because the other gateway is using these settings
uk: Вимкнено, тому що ці налаштування використовує інший шлюз

en: Card Security Code (CSC)
uk: Код безпеки карти (CSC)

en: Display the Card Security Code (CSC) field on checkout
uk: Показувати поле коду безпеки карти (CSC) при оформленні замовлення

en: Saved Card Security Code
uk: Збережений код безпеки карти

en: Display the Card Security Code field when paying with a saved card
uk: Показувати поле коду безпеки карти при оплаті збереженою картою

note: translators: Placeholders: %1$s - site title, %2$s - order number
en: %1$s - Order %2$s
uk: %1$s - Замовлення %2$s

note: translators: Placeholders: %1$s - site title, %2$s - order number. Definitions: Capture as in capture funds from a credit card.
en: %1$s - Capture for Order %2$s
uk: %1$s - Реалізація для замовлення %2$s

note: translators: Placeholders: %1$s - site title, %2$s - order number
en: %1$s - Refund for Order %2$s
uk: %1$s - Повернення коштів за замовлення %2$s

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title (such as Authorize.net, Braintree, etc), %2$s - a monetary amount
en: %1$s Refund in the amount of %2$s approved.
uk: Повернення коштів %1$s на суму %2$s затверджено.

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title (such as Authorize.net, Braintree, etc), %2$s - error code, %3$s - error message
en: %1$s Refund Failed: %2$s - %3$s
uk: Не вдалося повернути кошти через %1$s: %2$s - %3$s

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title (such as Authorize.net, Braintree, etc), %2$s - error message
en: %1$s Refund Failed: %2$s
uk: Не вдалося повернути кошти через %1$s: %2$s

note: translators: Placeholders: %s - payment gateway title (such as Authorize.net, Braintree, etc)
en: %s Order completely refunded.
uk: Замовлення через %s повністю відшкодовано.

en: Oops, you cannot partially void this order. Please use the full order amount.
uk: На жаль, ви не можете частково скасувати це замовлення. Укажіть повну суму замовлення.

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title, %2$s - error code, %3$s - error message. Void as in to void an order.
en: %1$s Void Failed: %2$s - %3$s
uk: Не вдалося скасувати замовлення %1$s: %2$s - %3$s

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title, %2$s - error message. Void as in to void an order.
en: %1$s Void Failed: %2$s
uk: Не вдалося скасувати замовлення %1$s: %2$s

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title, %2$s - a monetary amount. Void as in to void an order.
en: %1$s Void in the amount of %2$s approved.
uk: Скасування %1$s на суму %2$s затверджено.

[ctx: hash before order number]
en: #
uk: №

note: translators: Placeholders: %1$s - status code, %2$s - status message translators: Placeholders: %1$s - Payment request response status code, %2$s - Payment request response status message
en: Status code %1$s: %2$s
uk: Код стану %1$s: %2$s

note: translators: Placeholders: %s - status code translators: Placeholder: %s - Payment request response status code
en: Status code: %s
uk: Код стану: %s

note: translators: Placeholders; %s - status message translators: Placeholder: %s - Status message translators: Placeholder: %s - Payment request response status message
en: Status message: %s
uk: Повідомлення про стан: %s

note: translators: Placeholder: %s - Payment transaction ID
en: Transaction ID %s
uk: ID транзакції %s

note: translators: Placeholders: %1$s - payment method title, %2$s - environment ("Test"), %3$s - transaction type (authorization/charge)
en: %1$s %2$s %3$s Approved
uk: %1$s %2$s %3$s Затверджено

[ctx: credit card transaction type]
en: Authorization
uk: Авторизація

note: translators: Placeholders: %1$s - credit card type (MasterCard, Visa, etc...), %2$s - last four digits of the card
en: %1$s ending in %2$s
uk: %1$s з номером, що закінчується на %2$s

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title, %2$s - message (probably reason for the transaction being held for review)
en: %1$s Transaction Held for Review (%2$s)
uk: Транзакцію %1$s затримано для перевірки (%2$s)

en: Your order has been received and is being reviewed. Thank you for your business.
uk: Ваше замовлення отримано та розглядається. Дякуємо, що вибрали нас.

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title, %2$s - error message; e.g. Order Note: [Payment method] Payment failed [error]
en: %1$s Payment Failed (%2$s)
uk: Не вдалося виконати платіж %1$s (%2$s)

en: An error occurred, please try again or try an alternate form of payment.
uk: Сталася помилка, повторіть спробу або скористайтеся іншим способом оплати.

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title, %2$s - message/error
en: %1$s Transaction Cancelled (%2$s)
uk: Транзакцію %1$s скасовано (%2$s)

en: Transaction Type
uk: Тип транзакції

en: Select how transactions should be processed. Charge submits all transactions for settlement, Authorization simply authorizes the order total for capture later.
uk: Виберіть, як мають оброблятися транзакції. Реалізація виконує переказ коштів за всіма транзакціями, а авторизація лише утримує загальну суму замовлення для подальшої реалізації.

en: Charge Virtual-Only Orders
uk: Реалізувати лише віртуальні замовлення

en: If the order contains exclusively virtual items, enable this to immediately charge, rather than authorize, the transaction.
uk: Якщо замовлення містить лише віртуальні товарні позиції, увімкніть цю настройку, щоб негайно переказати гроші за транзакцією, а не авторизувати її.

en: Enable Partial Capture
uk: Дозволити часткову реалізацію

en: Allow orders to be partially captured multiple times.
uk: Дозволити багаторазову часткову реалізацію платежів за замовлення.

[ctx: coordinating conjunction for a list of order statuses: on-hold, processing, or completed]
en: or
uk: або

en: Capture Paid Orders
uk: Реалізувати оплачені замовлення

en: Automatically capture orders when they are changed to %s.
uk: Автоматично стягувати кошти за замовлення, коли вони змінюють свій стан на «%s».

en: a paid status
uk: оплачено

en: Accepted Card Logos
uk: Логотипи карт, що приймаються

en: These are the card logos that are displayed to customers as accepted during checkout.
uk: Це логотипи карт, які клієнт бачить під час оформлення замовлення як такі, що приймаються.

note: translators: Placeholders: %1$s - <strong> tag, %2$s - </strong> tag
en: This setting %1$sdoes not%2$s change which card types the gateway will accept. Accepted cards are configured from your payment processor account.
uk: Це налаштування %1$sне змінює%2$s типи карт, які прийматиме шлюз. Карти, які приймаються, слід налаштувати в обліковому записі вашої платіжної системи.

note: translators: http://www.cybersource.com/products/payment_security/payment_tokenization/ and https://en.wikipedia.org/wiki/Tokenization_(data_security)
en: Tokenization
uk: Токенізація

en: Allow customers to securely save their payment details for future checkout.
uk: Дозвольте клієнтам безпечно зберігати свої платіжні реквізити для оформлення подальших замовлень.

[ctx: software environment]
note: translators: https://www.skyverge.com/for-translators-environments
en: Production
uk: Робочий сайт

note: translators: %1$s - gateway name, %2$s - <a> tag, %3$s - </a> tag, %4$s - <a> tag, %5$s - </a> tag
en: Heads up! %1$s is not fully configured and cannot accept payments. Please %2$sreview the documentation%3$s and configure the %4$sgateway settings%5$s.
uk: Увага! %1$s не повністю налаштовано, цей шлюз ге може приймати платежі. %2$sПерегляньте документацію%3$s та налаштуйте %4$sпараметри шлюзу%5$s.

[ctx: Noun: payment gateway used to process a transaction]
en: Processing Gateway
uk: Шлюз для обробки

en: Single products
uk: Одинарні продукти

en: Cart
uk: Кошик

en: Checkout
uk: Оформлення

note: translators: Placeholder: %s - external checkout label
en: %s is disabled.
uk: %s вимкнуто.

note: translators: Context: Error message displayed to merchants if their store currency is not in one of the accepted currencies by the payment gateway they intend to enable. Placeholders: %1$s - a currency or comma-separated list of currencies, %2$s - opening HTML <a> tag, %3$s - closing HTML </a> tag, 
en: Accepts payment in %1$s only. %2$sConfigure%3$s WooCommerce to accept %1$s to enable %4$s. | Accepts payment in %1$s only. %2$sConfigure%3$s WooCommerce to accept %1$s to enable %4$s.
uk[0]: Приймає платежі лише в %1$s. %2$sНалаштуйте%3$s WooCommerce на прийняття %1$s, щоб увімкнути %4$s.
uk[1]: Приймає платежі лише в %1$s. %2$sНалаштуйте%3$s WooCommerce на прийняття %1$s, щоб увімкнути %4$s.

note: translators: Placeholders: %1$s - Checkout method label, %2$s - Opening HTML <a> tag, %3$s - Closing HTML </a> tag, %4$s - Opening HTML <strong> tag, %5$s - closing HTML </strong> tag
en: Your store %1$scalculates taxes%2$s based on the shipping address, but %1$s %4$sdoes not%5$s share customer shipping information with your store for orders with only virtual products. These orders will have their taxes calculated based on the shop address instead.
uk: %1$sПодатки%2$s у вашій крамниці обраховуються на основі адреси доставки, але для замовлень, які містять лише віртуальні продукти, %1$s %4$sне надає%5$s ваші крамниці інформацію про доставку. Податки для таких замовлень обраховуються на основі адреси крамниці.

en: %4$s%1$s Notice!%5$s Your store %2$scalculates taxes%3$s based on the billing address, but %1$s %4$sdoes not%5$s share the customer billing address with your store before payment. These orders will have their taxes calculated based on the shipping address (or shop address, for orders with only virtual products).
uk: %4$s%1$s Увага!%5$s %2$sПодатки%3$s у вашій крамниці обраховуються на основі адреси для виставлення рахунків, але %1$s %4$sне повідомляє%5$s вашій крамниці адресу для виставлення рахунків до платежу. Податки для цих замовлень обраховуються на основі адреси доставки (або, для замовлень, які містять лише віртуальні продукти, на основі адреси крамниці).

[ctx: For the merchant to accept Apple Pay payments]
en: Accept Apple Pay
uk: Приймати Apple Pay

note: translators: Allow Apple Pay button on selected display locations (e.g. cart, checkout, product page...)
en: Allow Apple Pay on
uk: Дозволити Apple Pay на сторінці

en: Button Style
uk: Стиль кнопки

[ctx: Button style]
en: Black
uk: Чорний

[ctx: Button style]
en: White
uk: Білий

[ctx: Button style]
en: White with outline
uk: Білий із контуром

en: Apple Merchant ID
uk: ID продавця Apple

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a> tag
en: This is found in your %1$sApple developer account%2$s
uk: Це знайдено у вашому %1$sобліковому записі розробника Apple%2$s

en: Certificate Path
uk: Шлях до сертифіката

en: The full system path to your certificate file from Apple. For security reasons you should store this outside of your web root.
uk: Повний системний шлях до файлу вашого сертифіката від Apple. З міркувань безпеки його слід зберігати поза кореневим каталогом вебсайту.

note: translators: Placeholders: %s - the server's web root path
en: For reference, your current web root path is: %s
uk: Занотуйте шлях до кореню вашого вебсайту: %s

en: Test Mode
uk: Тестовий режим

en: Enable to test Apple Pay functionality throughout your sites without processing real payments.
uk: Увімкніть, щоб перевірити функціонал Apple Pay на ваших сайтах без обробки справжніх платежів.

en: Your site must be served over HTTPS with a valid SSL certificate.
uk: Ваш сайт має обслуговуватися через HTTPS із чинним сертифікатом SSL.

en: Your %1$sMerchant Identity Certificate%2$s cannot be found. Please check your path configuration.
uk: Не вдалося знайти ваш %1$sсертифікат особи продавця%2$s. Перевірте конфігурацію шляхів.

[ctx: Apple Pay]
en: Buy with
uk: Купити через

en: Apple Pay payment authorized.
uk: Платіж через Apple Pay авторизовано.

en: Apple Pay payment failed. %s
uk: Не вдалося виконати платіж через Apple Pay. %s

en: Subtotal
uk: Проміжний результат

en: Discount
uk: Знижка

en: Shipping
uk: Доставка

en: Fees
uk: Збори

en: Taxes
uk: Податки

en: or
uk: або

en: By submitting your payment, you agree to our %1$sterms and conditions%2$s.
uk: Відправляючи платіж, ви приймаєте наші %1$sумови%2$s.

[ctx: For the merchant to accept Google Pay payments]
en: Accept Google Pay
uk: Приймати Google Pay

en: Merchant ID
uk: ID продавця

en: A Google merchant identifier issued after registration with the %1$sGoogle Pay & Wallet Console%2$s. 12-18 characters. Required in production environment.
uk: Ідентифікатор продавця Google, виданий після реєстрації в %1$sконсолі Google Pay і Wallet%2$s. 12-18 символів. Потрібен у виробничому середовищі.

[ctx: Setting title for a multi-select list dropdown of display locations]
note: translators: Allow Google Pay button on selected display locations (e.g. cart, checkout, product page...)
en: Allow Google Pay on
uk: Дозволити Google Pay на сторінці

en: Enable to test Google Pay functionality throughout your sites without processing real payments.
uk: Увімкніть, щоб перевірити функціонал Google Pay на ваших сайтах без обробки справжніх платежів.

en: Google Pay payment authorized.
uk: Платіж через Google Pay авторизовано.

en: Google Pay payment failed. %s
uk: Не вдалося виконати платіж через Google Pay. %s

en: Error %d: Unable to create order. Please try again.
uk: Помилка %d: не вдалося створити замовлення. Повторіть спробу.

en: There was a problem processing your order and it is being placed on hold for review. Please contact us to complete the transaction.
uk: Виникла проблема з обробкою вашого замовлення, його затримали для розгляду. Зверніться до нас, щоб завершити транзакцію.

note: translators: Example: "Authorize.Net Transaction Held for Review". Placeholder: %s - Payment gateway title
en: %s Transaction Held for Review
uk: Транзакцію %s затримано для перевірки

note: translators: Placeholders: %s - payment gateway title
en: %s Payment Failed
uk: Не вдалося виконати платіж %s

note: translators: Placeholders: %s - payment gateway title
en: %s Transaction Cancelled
uk: Транзакцію %s скасовано

en: Order cannot be captured
uk: Неможливо реалізувати платіж за замовлення

en: Transaction authorization has expired
uk: Вийшов час, відведений на авторизацію транзакції

en: Transaction has already been fully captured
uk: Транзакцію вже повністю реалізовано

en: Transaction cannot be captured
uk: Неможливо зареєструвати транзакцію

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title (such as Authorize.net, Braintree, etc), %2$s - transaction amount. Definitions: Capture, as in capture funds from a credit card.
en: %1$s Capture of %2$s Approved
uk: Реалізацію %2$s в %1$s затверджено

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title (such as Authorize.net, Braintree, etc), %2$s - failure message. Definitions: "capture" as in capturing funds from a credit card.
en: %1$s Capture Failed: %2$s
uk: Не вдалося реалізувати в %1$s: %2$s

en: Pre-Order Tokenization attempt failed (%s)
uk: Не вдалося виконати токенізацію перед замовленням (%s)

note: translators: Context: A payment is released for a pre-order. Placeholders: %1$s - Site name, %2$s - Order number
en: %1$s - Pre-Order Release Payment for Order %2$s
uk: %1$s - Оплата випуску за попереднім замовленням для замовлення %2$s

en: Payment token missing/invalid.
uk: Токен платежу відсутній/неправильний.

note: translators: Context: A payment is released for a pre-order. Placeholders: %1$s - Payment gateway name, %2$s - Either 'Authorization' or 'Charge' (untranslated), %3$s - Payment method type (e.g. 'PayPal', 'Credit Card', etc.), %4$s - Last four digits of the card or account, %5$s - Expiration date of
en: %1$s %2$s Pre-Order Release Payment Approved: %3$s ending in %4$s (expires %5$s)
uk: %1$s %2$s Затверджено оплату випуску за попереднім замовленням: %3$s із закінченням номера на %4$s (строк дії до %5$s)

note: translators: Context: A payment is released for a pre-order. Placeholders: %1$s - Payment gateway name, %2$s - Payment method type (e.g. 'Bank Account'), %3$s - Last four digits of the account
en: %1$s eCheck Pre-Order Release Payment Approved: %2$s ending in %3$s
uk: %1$s Затверджено оплату випуску за попереднім замовленням електронним чеком: %2$s із закінченням номера на %3$s

note: translators: Context: Release of payment for pre-order failed. Placeholder: %s - Error message
en: Pre-Order Release Payment Failed: %s
uk: Не вдалося сплатити за випуск перед замовленням: %s

en: Subscription Renewal: payment token is missing/invalid.
uk: Поновлення підписки: токен платежу відсутній/неправильний.

note: translators: Placeholders: %1$s - Site name, %2$s - Order number
en: %1$s - Subscription Renewal Order %2$s
uk: %1$s - Замовлення на поновлення підписки %2$s

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title, %2$s - error message; e.g. Order Note: [Payment method] Payment Change failed [error]
en: %1$s Payment Change Failed (%2$s)
uk: Не вдалося змінити платіж %1$s (%2$s)

note: translators: Context: Payment made for order. Placeholders: %1$s - Payment method name (e.g. "Credit Card", "PayPal", etc.), %2$s - Last four digits of the card/account used
en: Via %1$s ending in %2$s
uk: Через %1$s із закінченням номера на %2$s

en: Subscriptions
uk: Підписки

en: N/A
uk: Невідомо

en: Payment Token
uk: Токен платежу

note: translators: Context: Error message. Placeholder: %s - Label of the related value
en: %s is required.
uk: %s є обов’язковим.

en: Unknown Error
uk: Невідома помилка

[ctx: Generic congratulatory exclamation at the start of a milestone message]
en: Awesome!
uk: Чудово!

[ctx: Generic congratulatory exclamation at the start of a milestone message]
en: Fantastic!
uk: Фантастично!

[ctx: Generic congratulatory exclamation at the start of a milestone message]
en: Cowabunga!
uk: Ковабунга!

[ctx: Generic congratulatory exclamation at the start of a milestone message]
en: Congratulations!
uk: Вітаємо!

[ctx: Generic congratulatory exclamation at the start of a milestone message]
en: Hot dog!
uk: Майстерно!

note: translators: Placeholders: %1$s - Plugin name, %2$s - Opening HTML <a> tag, %3$s - Closing HTML </a> tag, %4$s - Opening HTML <a> tag, %5$s - Closing HTML </a> tag
en: Are you having a great experience with %1$s so far? Please consider %2$sleaving a review%3$s! If things aren't going quite as expected, we're happy to help -- please %4$sreach out to our support team%5$s.
uk: Чи подобається вам використовувати %1$s? Не забудьте %2$sзалишити відгук%3$s! Якщо справи йдуть не так, як бажалося, ми будемо раді допомогти — %4$sзвертайтеся до нашої служби підтримки%5$s.

en: Sorry, you cannot list resources.
uk: На жаль, ви не можете отримати список ресурсів.

note: translators: Placeholder: %s - setting ID
en: Setting %s does not exist
uk: Настройка %s не існує

en: Sorry, you cannot edit this resource.
uk: На жаль, ви не можете редагувати цей ресурс.

note: translators: Placeholder: %s - Error message
en: Could not update setting: %s
uk: Не вдалося оновити настройку: %s

en: Unique identifier of the setting.
uk: Унікальний ідентифікатор настройки.

en: The type of the setting.
uk: Тип настройки.

en: The name of the setting.
uk: Назва настройки.

en: The description of the setting. It may or may not be used for display.
uk: Опис настройки. Може відображатися або ні.

en: Whether the setting stores an array of values or a single value.
uk: Чи зберігається в настройці масив значень або одне значення.

en: A list of valid options, used for validation before storing the value.
uk: Список припустимих варіантів, який використовується для перевірки кожного значення.

en: Optional default value for the setting.
uk: Необов’язкове значення настройки за промовчанням.

en: The value of the setting.
uk: Значення настройки.

en: The type of the control.
uk: Тип елемента керування.

en: The name of the control. Inherits the setting's name.
uk: Назва елемента керування. Успадковує назву настройки.

en: The description of the control. Inherits the setting's description.
uk: Опис елемента керування. Успадковує опис настройки.

en: A list of key/value pairs defining the display value of each setting option. The keys should match the options defined in the base setting for validation.
uk: Список пар ключів і значень, які визначають відображувану величину кожного варіанту налаштування. Ключі повинні відповідати варіантам, визначеним у базовій настройці для перевірки.

en: Job data key "%s" not set
uk: Ключ даних завдання «%s» не встановлено

en: Job data key "%s" is not an array
uk: Ключ даних завдання «%s» не є масивом

en: Background Processing Test
uk: Тест фонової обробки

en: Run Test
uk: Виконати тест

en: This tool will test whether your server is capable of processing background jobs.
uk: Цей інструмент дає змогу перевірити, чи здатний ваш сервер обробляти фонові завдання.

en: Success! You should be able to process background jobs.
uk: Успішно! Ви маєте бути здатні обробляти фонові завдання.

en: Could not connect. Please ask your hosting company to ensure your server has loopback connections enabled.
uk: Не вдалося підключитися. Попросіть свою хостингову компанію перевірити, чи дозволено на вашому сервері кільцеві з’єднання.
