SkyVerge WooCommerce Plugin Framework 1.0.0 - en to vi translation catalogue (405 entries)

en: %1$s %2$s %3$s Approved
vi: Đã phê duyệt %1$s %2$s %3$s

en: %1$s %2$s %3$s Approved: %4$s
vi: %1$s %2$s %3$s Đã được phê duyệt: %4$s

en: %1$s %2$s %3$s Approved: %4$s ending in %5$s
vi: %1$s %2$s %3$s Đã được phê duyệt: %4$scó số cuối là %5$s

en: %1$s %2$s Pre-Order Release Payment Approved: %3$s ending in %4$s (expires %5$s)
vi: %1$s %2$s Thanh toán phát hành trước khi đặt hàng được phê duyệt: %3$s với số cuối là %4$s (hết hạn %5$s)

en: %1$s - A minimum of %2$s is required.
vi: %1$s - Yêu cầu tối thiểu %2$s.

en: %1$s - Add Payment Method for %2$s
vi: %1$s - Thêm phương thức thanh toán cho%2$s

en: %1$s - Capture for Order %2$s
vi: %1$s - Ghi lại cho đơn hàng %2$s

en: %1$s - Order %2$s
vi: %1$s - Đơn hàng %2$s

en: %1$s - Pre-Order Release Payment for Order %2$s
vi: %1$s - Thanh toán phát hành trước khi đặt hàng cho đơn hàng%2$s

en: %1$s - Refund for Order %2$s
vi: %1$s - Hoàn tiền cho đơn hàng %2$s

en: %1$s - Subscription Renewal Order %2$s
vi: %1$s - Lệnh gia hạn đăng ký %2$s

en: %1$s Capture Failed: %2$s
vi: %1$s Ghi lại không thành công: %2$s

en: %1$s Capture of %2$s Approved
vi: %1$s Ghi lại %2$s đã được phê duyệt

en: %1$s Check Transaction Approved: %2$s account ending in %3$s
vi: Giao dịch séc %1$s được phê duyệt: Tài khoản%2$s có số cuối là %3$s

en: %1$s Payment Change Failed (%2$s)
vi: %1$s Thay đổi thanh toán không thành công (%2$s)

en: %1$s Payment Failed (%2$s)
vi: %1$s Thanh toán không thành công (%2$s)

en: %1$s Payment Method Saved: %2$s ending in %3$s (expires %4$s)
vi: %1$s Phương thức thanh toán đã lưu: %2$scó số cuối là %3$s (hết hạn %4$s)

en: %1$s Refund Failed: %2$s
vi: %1$s Hoàn lại không thành công: %2$s

en: %1$s Refund Failed: %2$s - %3$s
vi: %1$s Hoàn lại không thành công: %2$s - %3$s

en: %1$s Refund in the amount of %2$s approved.
vi: %1$s Hoàn lại số tiền %2$s đã được phê duyệt.

en: %1$s Tokenization Request Failed: %2$s
vi: %1$s Yêu cầu mã thông báo không thành công: %2$s

en: %1$s Transaction Cancelled (%2$s)
vi: %1$s Giao dịch đã bị hủy(%2$s)

en: %1$s Transaction Held for Review (%2$s)
vi: Giao dịch %1$s đã tạm dừng để xem xét (%2$s)

en: %1$s Void Failed: %2$s
vi: %1$s Hủy không thành công: %2$s

en: %1$s Void Failed: %2$s - %3$s
vi: %1$s Hủy không thành công: %2$s - %3$s

en: %1$s Void in the amount of %2$s approved.
vi: %1$s Vô hiệu với số tiền %2$s đã được phê duyệt.

en: %1$s accepts payment in %2$s only. %3$sConfigure%4$s WooCommerce to accept %2$s to enable this gateway for checkout. | %1$s accepts payment in one of %2$s only. %3$sConfigure%4$s WooCommerce to accept one of %2$s to enable this gateway for checkout.
vi[0]: %1$s chỉ chấp nhận thanh toán bằng %2$s. %3$sĐịnh cấu hình%4$s WooCommerce để chấp nhận %2$s để bật cổng này để thanh toán.
vi[1]: %1$s chỉ chấp nhận thanh toán tại một trong %2$s. %3$sĐịnh cấu hình%4$s WooCommerce để chấp nhận một trong %2$s để bật cổng này để thanh toán.

en: %1$s and %2$s | %1$s, and %2$s
vi[0]: %1$s và %2$s
vi[1]: %1$s, và %2$s

en: %1$s eCheck Payment Method Saved: %2$s account ending in %3$s
vi: %1$s Phương thức thanh toán séc điện tử đã lưu: %2$s tài khoản có số cuối là %3$s

en: %1$s eCheck Pre-Order Release Payment Approved: %2$s ending in %3$s
vi: %1$s Thanh toán phát hành trước khi đặt hàng Séc điện tử đã được phê duyệt: %2$s với số cuối là %3$s

en: %1$s ending in %2$s
vi: %1$s kết thúc vào %2$s

en: %1$s is inactive for pre-order transactions. Please %2$senable tokenization%3$s to activate %1$s for Pre-Orders.
vi: %1$s không hiện hoạt cho các giao dịch đặt hàng trước. Vui lòng %2$sbật mã thông báo%3$s để kích hoạt %1$s cho Đơn đặt hàng trước.

en: %1$s is inactive for subscription transactions. Please %2$senable tokenization%3$s to activate %1$s for Subscriptions.
vi: %1$s không hiện hoạt cho các giao dịch đăng ký. Vui lòng %2$sbật mã thông báo%3$s để kích hoạt %1$s cho Đăng ký.

en: %1$s is not yet compatible with the Cart block. We recommend %2$sfollowing this guide%3$s to revert to the %4$s%5$s shortcode%6$s.
vi: %1$s chưa tương thích với khối Giỏ hàng. Chúng tôi khuyên bạn nên %2$slàm theo hướng dẫn này%3$s để hoàn nguyên %4$s%5$sshortcode%6$s.

en: %1$s is not yet compatible with the Checkout block. We recommend %2$sfollowing this guide%3$s to revert to the %4$s%5$s shortcode%6$s.
vi: %1$s chưa tương thích với khối Thanh toán. Chúng tôi khuyên bạn nên %2$slàm theo hướng dẫn này%3$s để hoàn nguyên %4$s%5$sshortcode%6$s.

en: %1$s or %2$s | %1$s, or %2$s
vi[0]: %1$s hay %2$s
vi[1]: %1$s, hay %2$s

en: %1$s requires WooCommerce %2$s or newer
vi: %1$s yêu cầu WooCommerce %2$s trở lên

en: %1$s requires the %2$s PHP extension to function. Contact your host or server administrator to install and configure the missing extension. | %1$s requires the following PHP extensions to function: %2$s. Contact your host or server administrator to install and configure the missing extensions.
vi[0]: %1$s yêu cầu %2$s phần mở rộng PHP để hoạt động. Vui lòng liên hệ với quản trị viên máy chủ hoặc máy chủ lưu trữ của bạn để cài đặt và định cấu hình phần mở rộng còn thiếu.
vi[1]: %1$s yêu cầu các phần mở rộng PHP sau để hoạt động: %2$s. Liên hệ với quản trị viên máy chủ hoặc máy chủ lưu trữ của bạn để cài đặt và định cấu hình phần mở rộng còn thiếu.

en: %1$s requires the %2$s PHP function to exist.  Contact your host or server administrator to install and configure the missing function. | %1$s requires the following PHP functions to exist: %2$s.  Contact your host or server administrator to install and configure the missing functions.
vi[0]: %1$s cần có hàm %2$s PHP tồn tại.  Liên hệ với quản trị viên máy chủ hoặc máy chủ lưu trữ của bạn để cài đặt và định cấu hình chức năng còn thiếu.
vi[1]: %1$s yêu cầu các hàm PHP sau tồn tại:%2$s.  Liên hệ với quản trị viên máy chủ hoặc máy chủ lưu trữ của bạn để cài đặt và định cấu hình các chức năng còn thiếu.

en: %1$s: WooCommerce is not being forced over SSL; your customers' payment data may be at risk. %2$sVerify your site URLs here%3$s
vi: %1$s: WooCommerce không bị buộc chuyển qua SSL; dữ liệu thanh toán của khách hàng của bạn có thể gặp rủi ro. %2$sXác minh URL trang của bạn tại đây%3$s

en: %4$s%1$s Notice!%5$s Your store %2$scalculates taxes%3$s based on the billing address, but %1$s %4$sdoes not%5$s share the customer billing address with your store before payment. These orders will have their taxes calculated based on the shipping address (or shop address, for orders with only virtual products).
vi: %4$s%1$s Thông báo!%5$s Cửa hàng của bạn %2$stính thuế%3$s dựa trên địa chỉ thanh toán, nhưng %1$s %4$s không%5$s chia sẻ địa chỉ thanh toán của khách hàng với cửa hàng của bạn trước khi thanh toán. Các đơn hàng này sẽ được tính thuế dựa trên địa chỉ giao hàng (hoặc địa chỉ cửa hàng, đối với các đơn hàng chỉ có sản phẩm ảo).

en: %s &rsaquo; Setup
vi: %s &rsaquo; Cài đặt

en: %s Customer ID
vi: ID Khách hàng %s

en: %s Order completely refunded.
vi: %s Đơn hàng đã được hoàn tiền đầy đủ.

en: %s Payment Failed
vi: %s Thanh toán không thành công

en: %s Payment Method Saved
vi: %s Phương thức thanh toán đã lưu

en: %s Payment Tokens
vi: Mã thông báo Thanh toán %s

en: %s Transaction Cancelled
vi: %s Giao dịch đã bị hủy

en: %s Transaction Held for Review
vi: Giao dịch %s đã tạm dừng để xem xét

en: %s duplicate transaction received
vi: Đã nhận được %s giao dịch trùng lặp

en: %s is disabled.
vi: Đã tắt %s

en: %s is not configured
vi: %s chưa được cấu hình

en: %s is ready!
vi: %s đã sẵn sàng.

en: %s is required.
vi: Cần có %s

en: %s or higher
vi: %s hay cao hơn

en: %s will soon require TLS 1.2 support to process transactions and your server environment may need to be updated. Please contact your hosting provider to confirm that your site can send and receive TLS 1.2 connections and request they make any necessary updates.
vi: %s sẽ sớm yêu cầu hỗ trợ TLS 1.2 để xử lý các giao dịch và môi trường máy chủ của bạn có thể cần được cập nhật. Vui lòng liên hệ với nhà cung cấp dịch vụ lưu trữ của bạn để xác nhận rằng trang của bạn có thể gửi và nhận các kết nối TLS 1.2 và yêu cầu họ thực hiện bất kỳ cập nhật cần thiết nào.

en: (Transaction ID %s)
vi: (ID giao dịch %s)

en: (expires %s)
vi: (sẽ hết hạn vào %s)

en: -- Select an option --
vi: -- Vui lòng chọn một tuỳ chọn --

en: A Google merchant identifier issued after registration with the %1$sGoogle Pay & Wallet Console%2$s. 12-18 characters. Required in production environment.
vi: Mã nhận dạng Google Merchant được cấp sau khi đăng ký với %1$sGoogle Pay & Wallet Console%2$s. 12-18 ký tự. Bắt buộc trong môi trường sản xuất.

en: A list of key/value pairs defining the display value of each setting option. The keys should match the options defined in the base setting for validation.
vi: Danh sách các cặp khóa/giá trị xác định giá trị hiển thị của từng tùy chọn cài đặt. Các khóa phải khớp với các tùy chọn được xác định trong cài đặt cơ sở để xác thực.

en: A list of valid options, used for validation before storing the value.
vi: Danh sách các tùy chọn hợp lệ, được sử dụng để xác thực trước khi lưu trữ giá trị.

en: Accepted Card Logos
vi: Logo thẻ được chấp nhận

en: Accepts payment in %1$s only. %2$sConfigure%3$s WooCommerce to accept %1$s to enable %4$s. | Accepts payment in %1$s only. %2$sConfigure%3$s WooCommerce to accept %1$s to enable %4$s.
vi[0]: Chỉ chấp nhận thanh toán trong %1$s. %2$sĐịnh cấu hình%3$s WooCommerce để chấp nhận %1$s để bật %4$s.
vi[1]: Chỉ chấp nhận thanh toán trong %1$s. %2$sĐịnh cấu hình%3$s WooCommerce để chấp nhận %1$s để bật %4$s.

en: Account Number
vi: Số tài khoản

en: Account Number is invalid (only digits are allowed)
vi: Số tài khoản không hợp lệ (chỉ cho phép chữ số)

en: Account Number is missing
vi: Thiếu số tài khoản

en: Account Type
vi: Loại tài khoản

en: Add New
vi: Thêm mới

en: Allow Apple Pay on
vi: Cho phép Apple Pay trên

en: Allow customers to securely save their payment details for future checkout.
vi: Cho phép khách hàng lưu an toàn thông tin thanh toán của họ để thanh toán trong tương lai.

en: Allow orders to be partially captured multiple times.
vi: Cho phép ghi lại một phần đơn hàng nhiều lần.

en: An error occurred, please try again or try an alternate form of payment
vi: Đã xảy ra lỗi, vui lòng thử lại hoặc thử hình thức thanh toán thay thế.

en: An error occurred, please try again or try an alternate form of payment.
vi: Đã xảy ra lỗi, vui lòng thử lại hoặc thử hình thức thanh toán thay thế.

en: An error occurred. Please try again.
vi: Đã xảy ra lỗi. Vui lòng thử lại.

en: Apple Merchant ID
vi: ID người bán Apple

[ctx: Apple Pay]
en: Buy with
vi: Mua với

en: Apple Pay payment authorized.
vi: Đã cho phép thanh toán bằng Apple Pay.

en: Apple Pay payment failed. %s
vi: Thanh toán Apple Pay không thành công.%s

en: Are you having a great experience with %1$s so far? Please consider %2$sleaving a review%3$s! If things aren't going quite as expected, we're happy to help -- please %4$sreach out to our support team%5$s.
vi: Đến giờ, bạn đã có trải nghiệm tuyệt vời với %1$s không? Vui lòng xem xét %2$sđể lại một đánh giá%3$s! Nếu mọi thứ không diễn ra như mong đợi, chúng tôi rất sẵn lòng trợ giúp - vui lòng %4$sliên hệ với nhóm hỗ trợ của chúng tôi %5$s.

en: Are you sure you want to delete this payment method?
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa phương thức thanh toán này không?

en: Are you sure you want to remove this token?
vi: Bạn có chắc bạn muốn xóa mã thông báo này không?

en: As a result, %s no longer supports this version and you should upgrade PHP as soon as possible.
vi: Do đó, phiên bản %s này không còn hỗ trợ và bạn nên nâng cấp PHP càng sớm càng tốt.

en: Authorization only transaction
vi: Giao dịch chỉ ủy quyền

[ctx: Authorized transaction for order payment]
en: Authorization total
vi: Ủy quyền cho đơn hàng

en: Automatically capture orders when they are changed to %s.
vi: Tự động chụp lại đơn hàng khi đơn hàng thay đổi thành %s.

en: Background Processing Test
vi: Kiểm tra xử lý nền

en: Bank Account
vi: Tài khoản ngân hàng

[ctx: Bank account]
en: Account Number is invalid (must be between 5 and 17 digits)
vi: Số tài khoản không hợp lệ (phải có từ 5 đến 17 chữ số)

[ctx: Bank account]
en: Account Number is invalid (only digits are allowed)
vi: Số tài khoản không hợp lệ (chỉ cho phép chữ số)

[ctx: Bank account]
en: Account Number is missing
vi: Thiếu số tài khoản

[ctx: Bank account]
en: Account number is invalid (must be between 5 and 17 digits)
vi: Số tài khoản không hợp lệ (phải có từ 5 đến 17 chữ số)

[ctx: Bank account]
en: Routing Number is invalid (must be 9 digits)
vi: Số định tuyến không hợp lệ (phải có 9 chữ số)

[ctx: Bank account]
en: Routing Number is invalid (only digits are allowed)
vi: Số định tuyến không hợp lệ (chỉ cho phép chữ số)

[ctx: Bank account]
en: Routing Number is missing
vi: Thiếu Số định tuyến

[ctx: Bank check (noun)]
en: Check Number is invalid (only digits are allowed)
vi: Số Séc không hợp lệ (chỉ cho phép chữ số)

[ctx: Bank check (noun)]
en: Check Number is missing
vi: Thiếu Số Séc

[ctx: Bank check (noun)]
en: Sample Check
vi: Séc mẫu

en: Both
vi: Cả hai

en: Button Style
vi: Kiểu của nút

[ctx: Button label]
en: Edit the Cart Page
vi: Chỉnh sửa trang giỏ hàng

[ctx: Button label]
en: Edit the Checkout Page
vi: Chỉnh sửa Trang Thanh toán

[ctx: Button style]
en: Black
vi: Đen

[ctx: Button style]
en: White with outline
vi: Màu trắng với đường viền

en: By submitting your payment, you agree to our %1$sterms and conditions%2$s.
vi: Bằng cách gửi thanh toán, bạn đồng ý với %1$s điều khoản và điều kiện%2$s của chúng tôi.

en: Cancel
vi: Hủy

en: Cancel Order
vi: Hủy đơn hàng

en: Capture %s
vi: Chụp %s

[ctx: Capture (without charge) amount for order payment]
en: Capture amount
vi: Số tiền ghi lại

en: Capture Charge
vi: Phí chụp

en: Capture Paid Orders
vi: Chụp lại đơn hàng đã thanh toán

[ctx: Captured transaction (without charge) for order payment]
en: Amount already captured
vi: Số tiền đã được ghi nhận

en: Card Number
vi: Số thẻ

en: Card Security Code
vi: Mã bảo mật thẻ

en: Card Security Code (CSC)
vi: Mã bảo mật thẻ (CSC)

en: Card Type
vi: Loại thẻ

en: Card expiration date is invalid
vi: Ngày hết hạn thẻ là không hợp lệ

en: Card number is invalid
vi: Số thẻ của bạn là không hợp lệ.

en: Card number is invalid (only digits allowed)
vi: Số thẻ là không hợp lệ (chỉ cho phép chữ số)

en: Card number is invalid (wrong length)
vi: Số thẻ là không hợp lệ (sai độ dài)

en: Card number is missing
vi: Còn thiếu số thẻ

en: Card security code is invalid (must be 3 or 4 digits)
vi: Mã bảo mật thẻ không hợp lệ (phải có 3 hoặc 4 chữ số)

en: Card security code is invalid (only digits are allowed)
vi: Mã bảo mật thẻ không hợp lệ (chỉ cho phép chữ số)

en: Card security code is missing
vi: Thiếu mã bảo mật thẻ

en: Cart
vi: Giỏ hàng

en: Certificate Path
vi: Đường dẫn của Chứng nhận

en: Charge Virtual-Only Orders
vi: Chỉ tính phí đơn hàng ảo

en: Check number %s
vi: Kiểm tra số %s

en: Check to enable detailed decline messages to the customer during checkout when possible, rather than a generic decline message.
vi: Chọn để bật thông báo từ chối chi tiết cho khách hàng trong quá trình thanh toán khi có thể, thay vì thông báo từ chối chung.

en: Checking
vi: Séc

en: Checking Account
vi: Tài khoản séc

en: Checkout
vi: Thanh toán

en: Comment (optional):
vi: Nhận xét (không bắt buộc):

en: Configure
vi: Cấu hình

[ctx: Congratulatory message displayed to the merchant when they process their first payment]
en: You successfully processed a payment!
vi: Bạn đã xử lý thanh toán thành công!

[ctx: Congratulatory message displayed to the merchant when they process their first refund]
en: You successfully processed a refund!
vi: Bạn đã xử lý hoàn tiền thành công!

en: Connection Settings
vi: Thiết lập kết nối

en: Continue
vi: Tiếp tục

en: Continue to Payment
vi: Tiếp tục thanh toán

en: Could not connect. Please ask your hosting company to ensure your server has loopback connections enabled.
vi: Không thể kết nối. Vui lòng yêu cầu công ty lưu trữ của bạn đảm bảo máy chủ của bạn đã bật kết nối vòng lặp lại.

en: Could not find order %s
vi: Không thể tìm thấy đơn hàng %s

en: Could not update setting: %s
vi: Không thể cập nhật cài đặt: %s

en: Credit / Debit Card
vi: Thẻ tín dụng/thẻ ghi nợ

en: Credit Card
vi: Thẻ tín dụng

[ctx: Credit card transaction type]
en: Authorization
vi: Ủy quyền

[ctx: Credit or debit card]
en: Card expiration date is invalid
vi: Ngày hết hạn thẻ là không hợp lệ

[ctx: Credit or debit card]
en: Card is invalid
vi: Thẻ không hợp lệ

[ctx: Credit or debit card]
en: Card number is invalid
vi: Số thẻ của bạn là không hợp lệ.

[ctx: Credit or debit card]
en: Card number is invalid (only digits allowed)
vi: Số thẻ là không hợp lệ (chỉ cho phép chữ số)

[ctx: Credit or debit card]
en: Card number is invalid (wrong length)
vi: Số thẻ là không hợp lệ (sai độ dài)

[ctx: Credit or debit card]
en: Card number is missing
vi: Còn thiếu số thẻ

[ctx: Credit or debit card]
en: Card security code is invalid (must be 3 or 4 digits)
vi: Mã bảo mật thẻ không hợp lệ (phải có 3 hoặc 4 chữ số)

[ctx: Credit or debit card]
en: Card security code is invalid (only digits are allowed)
vi: Mã bảo mật thẻ không hợp lệ (chỉ cho phép chữ số)

[ctx: Credit or debit card]
en: Card security code is missing
vi: Thiếu mã bảo mật thẻ

[ctx: Credit or debit card]
en: Insufficient funds in account, please use an alternate card or other form of payment.
vi: Không đủ tiền trong tài khoản, vui lòng sử dụng thẻ thay thế hoặc hình thức thanh toán khác.

[ctx: Credit or debit card]
en: Please enter your card expiration date and try again.
vi: Vui lòng nhập ngày hết hạn thẻ của bạn và thử lại.

[ctx: Credit or debit card]
en: Please enter your card number and try again.
vi: Vui lòng nhập số thẻ của bạn và thử lại.

[ctx: Credit or debit card]
en: Please select the card type and try again.
vi: Vui lòng chọn loại thẻ và thử lại.

[ctx: Credit or debit card]
en: That card type is not accepted, please use an alternate card or other form of payment.
vi: Loại thẻ đó không được chấp nhận, vui lòng sử dụng thẻ thay thế hoặc hình thức thanh toán khác.

[ctx: Credit or debit card]
en: The card expiration month is invalid, please re-enter and try again.
vi: Tháng hết hạn thẻ là không hợp lệ, vui lòng nhập lại và thử lại.

[ctx: Credit or debit card]
en: The card expiration year is invalid, please re-enter and try again.
vi: Năm hết hạn thẻ là không hợp lệ, vui lòng nhập lại và thử lại.

[ctx: Credit or debit card]
en: The card is inactivate or not authorized for card-not-present transactions, please use an alternate card or other form of payment.
vi: Thẻ bị vô hiệu hóa hoặc không được ủy quyền cho các giao dịch không có thẻ, vui lòng sử dụng thẻ thay thế hoặc hình thức thanh toán khác.

[ctx: Credit or debit card]
en: The card number is invalid, please re-enter and try again.
vi: Số thẻ không hợp lệ, vui lòng nhập lại và thử lại.

[ctx: Credit or debit card]
en: The card type is invalid or does not correlate with the credit card number. Please try again or use an alternate card or other form of payment.
vi: Loại thẻ không hợp lệ hoặc không tương quan với số thẻ tín dụng. Vui lòng thử lại hoặc sử dụng thẻ thay thế hoặc hình thức thanh toán khác.

[ctx: Credit or debit card]
en: The credit limit for the card has been reached, please use an alternate card or other form of payment.
vi: Đã đạt đến hạn mức tín dụng của thẻ, vui lòng sử dụng thẻ thay thế hoặc hình thức thanh toán khác.

[ctx: Credit or debit card]
en: The provided address does not match the billing address for cardholder. Please verify the address and try again.
vi: Địa chỉ được cung cấp không khớp với địa chỉ thanh toán của chủ thẻ. Vui lòng xác minh địa chỉ và thử lại.

[ctx: Credit or debit card]
en: The provided card is expired, please use an alternate card or other form of payment.
vi: Thẻ được cung cấp đã hết hạn, vui lòng sử dụng thẻ thay thế hoặc hình thức thanh toán khác.

[ctx: Credit or debit card]
en: The provided card was declined, please use an alternate card or other form of payment.
vi: Thẻ được cung cấp đã bị từ chối, vui lòng sử dụng thẻ thay thế hoặc hình thức thanh toán khác.

[ctx: Credit or debit card (whole date issue)]
en: The card expiration date is invalid, please re-enter and try again.
vi: Ngày hết hạn thẻ là không hợp lệ, vui lòng nhập lại và thử lại.

[ctx: Credit or debit card CSC/CVC/CVV]
en: Please enter your card verification number and try again.
vi: Vui lòng nhập số xác minh thẻ của bạn và thử lại.

[ctx: Credit or debit card CSC/CVC/CVV]
en: The card verification number does not match. Please re-enter and try again.
vi: Số xác minh thẻ không khớp. Vui lòng nhập lại và thử lại.

[ctx: Credit or debit card CSC/CVC/CVV]
en: The card verification number is invalid, please try again.
vi: Số xác minh thẻ không hợp lệ, vui lòng thử lại.

[ctx: Credit or debit card CSC/CVC/CVV]
en: This order is being placed on hold for review due to an incorrect card verification number. You may contact the store to complete the transaction.
vi: Đơn hàng này đang bị tạm dừng để xem xét do số xác minh thẻ không chính xác. Bạn có thể liên hệ với cửa hàng để hoàn tất giao dịch.

en: Customer ID
vi: ID khách hàng

en: Debug Mode
vi: Chế độ sửa lỗi

en: Default
vi: Mặc định

en: Default?
vi: Mặc định?

en: Description
vi: Mô tả

en: Detailed Decline Messages
vi: Từ chối tin nhắn chi tiết

en: Details
vi: Chi tiết

en: Disabled because the other gateway is using these settings
vi: Đã tắt vì cổng còn lại đang sử dụng các cài đặt này

en: Discount
vi: Giảm giá

en: Dismiss
vi: Loại bỏ

en: Display at Checkout
vi: Hiển thị khi thanh toán

en: Display at Checkout & Log
vi: Hiển thị tại Thanh toán & Nhật ký

en: Display the Card Security Code (CSC) field on checkout
vi: Hiển thị trường Mã Bảo Mật Thẻ (CSC) khi thanh toán

en: Display the Card Security Code field when paying with a saved card
vi: Hiển thị trường Mã bảo mật thẻ khi thanh toán bằng thẻ đã lưu

en: Displays whether or not debug logging is enabled for this gateway.
vi: Hiển thị việc ghi nhật ký gỡ lỗi có được bật cho cổng này hay không.

en: Displays whether or not tokenization is enabled for this gateway.
vi: Hiển thị việc có bật mã thông báo cho cổng này hay không.

en: Docs
vi: Tài liệu

en: Driver's license number is invalid
vi: Số giấy phép lái xe không hợp lệ

en: Driver's license number is missing
vi: Thiếu số giấy phép lái xe

en: Edit
vi: Chỉnh sửa

en: Enable / Disable
vi: Cho phép / Vô hiệu hóa

en: Enable Partial Capture
vi: Bật ghi lại một phần

en: Enable this gateway
vi: Bật cổng này

en: Enable to test Apple Pay functionality throughout your sites without processing real payments.
vi: Cho phép kiểm tra chức năng Apple Pay trên toàn bộ trang của bạn mà không cần xử lý thanh toán thực.

en: Enable to test Google Pay functionality throughout your sites without processing real payments.
vi: Cho phép kiểm tra chức năng Google Pay trên toàn bộ trang của bạn mà không cần xử lý thanh toán thực.

en: Environment
vi: Môi trường

en: Error %d: Unable to create order. Please try again.
vi: Lỗi %d: Không thể tạo đơn hàng. Vui lòng thử lại.

en: Expiration (MM/YY)
vi: Hết hạn (MM/YY)

en: Expiry Date
vi: Ngày hết hạn

en: Fees
vi: Phí

[ctx: For countries without states, "state" can be replaced with "place of issue".]
en: Driver's license state is missing
vi: Thiếu nơi cấp giấy phép lái xe

en: For reference, your current web root path is: %s
vi: Để tham khảo, đường dẫn gốc web hiện tại của bạn là: %s

[ctx: For the merchant to accept Apple Pay payments]
en: Accept Apple Pay
vi: Chấp nhận Apple Pay

[ctx: For the merchant to accept Google Pay payments]
en: Accept Google Pay
vi: Chấp nhận Google Pay

en: Free!
vi: Miễn phí!

[ctx: Generic congratulatory exclamation at the start of a milestone message]
en: Awesome!
vi: Tuyệt vời!

[ctx: Generic congratulatory exclamation at the start of a milestone message]
en: Congratulations!
vi: Xin chúc mừng!

[ctx: Generic congratulatory exclamation at the start of a milestone message]
en: Cowabunga!
vi: Ôi!

[ctx: Generic congratulatory exclamation at the start of a milestone message]
en: Fantastic!
vi: Tuyệt!

[ctx: Generic congratulatory exclamation at the start of a milestone message]
en: Hot dog!
vi: Thật tuyệt!

en: Google Pay payment authorized.
vi: Thanh toán Google Pay được ủy quyền.

en: Google Pay payment failed. %s
vi: Thanh toán Google Pay không thành công. %s

en: Heads up! %1$s is currently configured to log transaction data for debugging purposes. If you are not experiencing any problems with payment processing, we recommend %2$sturning off Debug Mode%3$s
vi: Chú ý! %1$s hiện được cấu hình để ghi nhật ký dữ liệu giao dịch cho mục đích gỡ lỗi. Nếu không gặp bất kỳ vấn đề nào với việc xử lý thanh toán, chúng tôi khuyên bạn nên %2$stắt Chế độ gỡ lỗi %3$s

en: Heads up! %1$s is not fully configured and cannot accept payments. Please %2$sreview the documentation%3$s and configure the %4$sgateway settings%5$s.
vi: Chú ý! %1$s không được cấu hình đầy đủ và không thể chấp nhận thanh toán. Vui lòng %2$sxem lại tài liệu%3$s và định cấu hình %4$s cài đặt cổng %5$s.

en: Heads up! Apple Pay for %1$s requires WooCommerce version 3.2 or greater. Please %2$supdate WooCommerce%3$s.
vi: Lưu ý! Apple Pay cho %1$s yêu cầu phiên bản WooCommerce 3.2 trở lên. Vui lòng %2$scập nhật WooCommerce%3$s.

en: Heads up! Google Pay for %1$s requires WooCommerce version 3.2 or greater. Please %2$supdate WooCommerce%3$s.
vi: Lưu ý! Google Pay cho %1$s yêu cầu phiên bản WooCommerce 3.2 trở lên. Vui lòng %2$scập nhật WooCommerce%3$s.

en: Hey there! We've noticed that your server is running %1$san outdated version of PHP%2$s, which is the programming language that WooCommerce and its extensions are built on.
vi: Xin chào! Chúng tôi nhận thấy rằng máy chủ của bạn đang chạy %1$sphiên bản PHP cũ%2$s, cụ thể là ngôn ngữ lập trình xây dựng nên WooC Commerce và các tiện ích mở rộng.

en: If the order contains exclusively virtual items, enable this to immediately charge, rather than authorize, the transaction.
vi: Nếu đơn hàng chứa các mặt hàng ảo độc quyền, hãy bật tính năng này để tính phí ngay lập tức, thay vì ủy quyền giao dịch.

en: Inactive
vi: Không hoạt động

en: Invalid token data
vi: Dữ liệu mã thông báo không hợp lệ

en: Job data key "%s" is not an array
vi: Khóa dữ liệu công việc "%s" không phải là một mảng

en: Job data key "%s" not set
vi: Chưa đặt khóa dữ liệu công việc "%s"

[ctx: Last four digits of a payment method]
en: Last Four
vi: Bốn số cuối

en: Learn more about customizing the plugin
vi: Tìm hiểu thêm về tùy chỉnh plugin

en: Leave a Review
vi: Để lại một đánh giá

en: MM / YY
vi: Tháng (MM) / năm (YY)

en: Manage Payment Methods
vi: Quản lý phương thức thanh toán

en: Merchant ID
vi: ID thương nhân

en: Next step
vi: Bước tiếp theo

en: Nice! New payment method added.
vi: Hay lắm! Đã thêm phương thức thanh toán mới

en: Nice! New payment method added: %1$s account ending in %2$s
vi: Hay lắm! Đã thêm phương thức thanh toán mới: %1$s tài khoản có số cuối là %2$s

en: Nice! New payment method added: %1$s ending in %2$s (expires %3$s)
vi: Hay lắm! Đã thêm phương thức thanh toán mới: %1$s có số cuối là %2$s (hết hạn vào %3$s)

en: Nickname
vi: Biệt danh

en: No saved payment tokens
vi: Không có mã thông báo thanh toán nào được lưu

en: Not right now
vi: Không phải bây giờ

[ctx: Noun, software environment]
en: Test
vi: Thử nghiệm

[ctx: Noun: payment gateway used to process a transaction]
en: Processing Gateway
vi: Cổng xử lý

en: Off
vi: Tắt

en: Oops! An error occurred, please try again.
vi: Rất tiếc! Đã xảy ra lỗi, vui lòng thử lại sau.

en: Oops, adding your new payment method failed: %s
vi: Rất tiếc, việc thêm phương thức thanh toán mới của bạn không thành công: %s

en: Oops, there was an error updating your payment method. Please try again.
vi: Rất tiếc, đã xảy ra lỗi khi cập nhật phương thức thanh toán của bạn. Vui lòng thử lại.

en: Oops, you cannot partially void this order. Please use the full order amount.
vi: Rất tiếc, bạn không thể hủy một phần đơn hàng này. Vui lòng sử dụng toàn bộ số tiền đặt hàng.

en: Oops, you took too long, please try again.
vi: Rất tiếc, bạn đã mất quá nhiều thời gian, vui lòng thử lại.

en: Optional default value for the setting.
vi: Giá trị mặc định tùy chọn cho cài đặt.

en: Order %s is already paid for.
vi: Đơn hàng %s đã được thanh toán.

en: Order cannot be captured
vi: Không thể ghi lại đơn hàng

en: Pay Now
vi: Thanh toán ngay

en: Pay securely using your checking account.
vi: Thanh toán an toàn bằng tài khoản séc của bạn.

en: Pay securely using your credit card.
vi: Thanh toán an toàn bằng thẻ tín dụng của bạn.

en: Payment Info
vi: Thông tin thanh toán

en: Payment Token
vi: Mã thông báo của Thanh toán

en: Payment error, please try another payment method or contact us to complete your transaction.
vi: Lỗi thanh toán, vui lòng thử phương thức thanh toán khác hoặc liên hệ với chúng tôi để hoàn tất giao dịch của bạn.

[ctx: Payment gateway production or test environment modes]
en: Environment
vi: Môi trường

[ctx: Payment gateway production or test environment modes]
en: Select the gateway environment to use for transactions.
vi: Chọn môi trường cổng để sử dụng cho các giao dịch.

en: Payment method address could not be updated. %s
vi: Không thể cập nhật địa chỉ phương thức thanh toán.%s

en: Payment method description that the customer will see during checkout.
vi: Mô tả phương pháp thanh toán sẽ được khách hàng nhìn thấy khi thanh toán.

en: Payment method title that the customer will see during checkout.
vi: Tiêu đề phương thức thanh toán mà khách hàng sẽ thấy trong quá trình thanh toán.

en: Payment token missing/invalid.
vi: Mã thông báo thanh toán bị thiếu/không hợp lệ.

[ctx: Payment transaction capture]
en: Are you sure you wish to process this capture? The action cannot be undone.
vi: Bạn có chắc chắn muốn xử lý ảnh chụp này không? Thao tác này sẽ không hoàn tác được.

[ctx: Payment transaction capture failed error message]
en: Something went wrong, and the capture could not be completed. Please try again.
vi: Đã xảy ra lỗi và việc chụp không thể hoàn tất. Vui lòng thử lại.

en: Place order
vi: Đặt đơn hàng

en: Please %1$supdate WooCommerce%2$s
vi: Vui lòng %1$scập nhật WooCommerce%2$s

en: Please contact your hosting provider or server administrator to configure these settings.
vi: Vui lòng liên hệ với nhà cung cấp dịch vụ lưu trữ hoặc quản trị viên máy chủ lưu trữ của bạn để định cấu hình các cài đặt này

en: Pre-Order Release Payment Failed: %s
vi: Thanh toán phát hành trước khi đặt hàng đã không thành công: %s

en: Pre-Order Tokenization attempt failed (%s)
vi: Thử đặt trước mã thông báo đã không thành công (%s)

en: Ready!
vi: Sẵn sàng!

en: Refresh
vi: Làm mới

en: Remaining order total
vi: Tổng đơn hàng còn lại

en: Remove
vi: Xóa

en: Removed payment token "%d"
vi: Đã xóa mã thông báo thanh toán "%d"

en: Return to the WordPress Dashboard
vi: Quay lại Bảng điều khiển WordPress

en: Review Your Settings
vi: Xem lại cài đặt của bạn

en: Routing Number
vi: Số định tuyến

en: Routing Number is invalid (only digits are allowed)
vi: Số định tuyến không hợp lệ (chỉ cho phép chữ số)

en: Routing Number is missing
vi: Thiếu Số định tuyến

en: Routing number is invalid (must be 9 digits)
vi: Số định tuyến không hợp lệ (phải có 9 chữ số)

en: Run Test
vi: Chạy thử nghiệm

en: Save
vi: Lưu

en: Save to Log
vi: Lưu vào Nhật ký

en: Saved Card Security Code
vi: Mã bảo mật thẻ đã lưu

en: Savings
vi: Tiết kiệm

en: Savings Account
vi: Tài khoản tiết kiệm

en: Securely Save to Account
vi: Lưu an toàn vào tài khoản

en: See more setup options
vi: Xem thêm các tùy chọn thiết lập

en: Select how transactions should be processed. Charge submits all transactions for settlement, Authorization simply authorizes the order total for capture later.
vi: Chọn cách xử lý các giao dịch. Phí gửi tất cả các giao dịch cho thanh toán, Ủy quyền chỉ đơn giản là ủy quyền cho tổng số đơn đặt hàng để chụp lại sau này.

en: Set as %1$s - %2$s is required.
vi: Đặt là %1$s - %2$s là bắt buộc.

en: Setting %s does not exist
vi: Cài đặt %s không tồn tại

[ctx: Setting title for a multi-select list dropdown of display locations]
en: Allow Google Pay on
vi: Cho phép Google Pay trên

en: Setup
vi: Thiết lập

en: Shipping
vi: Vận chuyển

en: Show Detailed Error Messages and API requests/responses on the checkout page and/or save them to the %1$sdebug log%2$s
vi: Hiển thị thông báo lỗi chi tiết và yêu cầu/phản hồi API trên trang thanh toán và/hoặc lưu chúng vào %1$snhật ký gỡ lỗi%2$s

en: Show on Checkout Page
vi: Hiển thị trên trang thanh toán

en: Single products
vi: Sản phẩm đơn lẻ

en: Skip this step
vi: Bỏ qua bước này

en: Sorry, you cannot edit this resource.
vi: Rất tiếc, bạn không thể chỉnh sửa tài nguyên này.

en: Sorry, you cannot list resources.
vi: Xin lỗi, bạn không thể liệt kê tài nguyên.

en: Status code %1$s: %2$s
vi: Mã trạng thái %1$s: %2$s

en: Status code: %s
vi: Mã trạng thái: %s

en: Status message: %s
vi: Thông báo trạng thái: %s

en: Subscription Renewal: payment token is missing/invalid.
vi: Gia hạn đăng ký: mã thông báo thanh toán bị thiếu/không hợp lệ.

en: Subscriptions
vi: Gói đăng ký

en: Subtotal
vi: Tổng phụ

en: Success! You should be able to process background jobs.
vi: Thành công rồi! Bạn sẽ có thể xử lý các tác vụ nền.

en: TEST MODE ENABLED
vi: ĐÃ BẬT CHẾ ĐỘ KIỂM TRA

en: Taxes
vi: Thuế

en: Test Mode
vi: Chế độ thử nghiệm

en: Thank you for your order, please click the button below to pay.
vi: Cảm ơn bạn đã đặt hàng, vui lòng nhấp vào nút bên dưới để thanh toán.

en: Thank you for your order.
vi: Cảm ơn bạn đã đặt hàng.

en: Thank you for your order. We are now redirecting you to complete payment.
vi: Cảm ơn bạn đã đặt hàng. Chúng tôi hiện đang chuyển hướng bạn để hoàn tất thanh toán.

en: Thanks for installing %1$s! To get started, take a minute to %2$sread the documentation%3$s :)
vi: Cảm ơn bạn đã cài đặt %1$s! Để bắt đầu, hãy dành một phút để %2$sđọc tài liệu hướng dẫn%3$s :)

en: Thanks for installing %1$s! To get started, take a minute to complete these %2$squick and easy setup steps%3$s :)
vi: Cảm ơn bạn đã cài đặt %1$s! Để bắt đầu, hãy dành một phút để hoàn thành %2$s các bước thiết lập nhanh chóng và dễ dàng %3$s này:)

en: The PHP version that is currently used for your site is no longer maintained, nor %1$sreceives security updates%2$s; newer versions are faster and more secure.
vi: Phiên bản PHP hiện đang được sử dụng cho trang của bạn không còn được duy trì và %1$scũng không còn nhận được các cập nhật bảo mật%2$s ; phiên bản mới sẽ nhanh hơn và an toàn hơn.

en: The bank account number is invalid, please re-enter and try again.
vi: Số tài khoản ngân hàng không hợp lệ, vui lòng nhập lại và thử lại.

en: The bank routing number is invalid, please re-enter and try again.
vi: Số định tuyến ngân hàng là không hợp lệ, vui lòng nhập lại và thử lại.

en: The description of the control. Inherits the setting's description.
vi: Mô tả về kiểm soát. Kế thừa mô tả của cài đặt.

en: The description of the setting. It may or may not be used for display.
vi: Mô tả về cài đặt. Nó có thể hoặc không thể được sử dụng để hiển thị.

en: The following plugin is disabled because it is out of date and incompatible with newer plugins on your site: | The following plugins are disabled because they are out of date and incompatible with newer plugins on your site:
vi[0]: Plugin sau bị vô hiệu hóa vì đã lỗi thời và không tương thích với các plugin mới hơn trên trang của bạn:
vi[1]: Các plugin sau bị vô hiệu hóa vì chúng đã lỗi thời và không tương thích với các plugin mới hơn trên trang của bạn:

en: The following plugin is inactive because it requires a newer version of WooCommerce:
vi: Plugin sau không hoạt động vì nó yêu cầu phiên bản WooCommerce mới hơn:

en: The following plugins are inactive because they require a newer version of WooCommerce:
vi: Các plugin sau không hoạt động vì chúng yêu cầu phiên bản WooCommerce mới hơn:

en: The full system path to your certificate file from Apple. For security reasons you should store this outside of your web root.
vi: Đường dẫn hệ thống đầy đủ tới tập tin chứng nhận của bạn từ Apple. Vì lý do bảo mật, bạn nên lưu trữ thông tin này bên ngoài gốc web của mình.

en: The gateway customer ID for the user. Only edit this if necessary.
vi: ID khách hàng cho cổng của người dùng. Chỉ chỉnh sửa nếu cần thiết.

en: The name of the control. Inherits the setting's name.
vi: Tên của kiểm soát. Kế thừa tên của cài đặt.

en: The name of the setting.
vi: Tên của cài đặt.

en: The transaction environment for this gateway.
vi: Môi trường giao dịch cho cổng này.

en: The transaction failed.
vi: Giao dịch không thành công.

en: The type of the control.
vi: Loại kiểm soát.

en: The type of the setting.
vi: Loại cài đặt.

en: The value of the setting.
vi: Giá trị của cài đặt.

en: There was a problem processing your order and it is being placed on hold for review. Please contact us to complete the transaction.
vi: Đã xảy ra sự cố khi xử lý đơn hàng của bạn và đơn hàng đang bị tạm dừng để xem xét. Vui lòng liên hệ với chúng tôi để hoàn tất giao dịch.

en: There was an error with your request, please try again.
vi: Đã có lỗi với yêu cầu của bạn. Xin vui lòng thử lại.

en: These are the card logos that are displayed to customers as accepted during checkout.
vi: Đây là những logo thẻ được hiển thị cho khách hàng là có chấp nhận trong quá trình thanh toán.

en: This charge can no longer be captured.
vi: Không thể ghi lại khoản phí này nữa.

en: This charge cannot be captured.
vi: Không thể ghi lại khoản phí này.

en: This charge has been fully captured.
vi: Khoản phí này đã được ghi lại đầy đủ.

en: This is found in your %1$sApple developer account%2$s
vi: Thông tin này được tìm thấy trong %1$s tài khoản nhà phát triển Apple %2$s của bạn

en: This order is being placed on hold for review. Please contact us to complete the transaction.
vi: Đơn hàng này đang bị tạm dừng để xem xét. Vui lòng liên hệ với chúng tôi để hoàn tất giao dịch.

en: This quick setup wizard will help you configure the basic settings and get you started.
vi: Trình hướng dẫn thiết lập nhanh này sẽ giúp bạn định cấu hình các cài đặt cơ bản và giúp bạn bắt đầu.

en: This section contains configuration settings for this gateway.
vi: Phần này chứa cài đặt cấu hình cho cổng này.

en: This setting %1$sdoes not%2$s change which card types the gateway will accept. Accepted cards are configured from your payment processor account.
vi: Cài đặt này %1$skhông thay đổi%2$s loại thẻ mà cổng sẽ chấp nhận. Thẻ được chấp nhận được định cấu hình từ tài khoản bộ xử lý thanh toán của bạn.

en: This tool will test whether your server is capable of processing background jobs.
vi: Công cụ này sẽ kiểm tra xem máy chủ của bạn có khả năng xử lý các tác vụ nền hay không.

en: Title
vi: Tiêu đề

en: To resolve this, please %1$supdate%2$s (recommended) %3$sor%4$s %5$sdeactivate%6$s the above plugin, or %7$sdeactivate the following%8$s: | To resolve this, please %1$supdate%2$s (recommended) %3$sor%4$s %5$sdeactivate%6$s the above plugins, or %7$sdeactivate the following%8$s:
vi[0]: Để khắc phục vấn đề này, vui lòng %1$scập nhật%2$s (khuyến nghị) %3$shoặc %4$s %5$shủy kích hoạt%6$s plugin trên hoặc %7$shủy kích hoạt %8$s sau:
vi[1]: Để khắc phục vấn đề này, vui lòng %1$scập nhật%2$s (khuyến nghị) %3$shoặc %4$s %5$shủy kích hoạt%6$s các plugin trên hoặc %7$shủy kích hoạt %8$s sau:

en: Token ID
vi: ID mã thông báo

en: Tokenization
vi: Tạo mã thông báo

en: Tokenization Enabled
vi: Đã bật chức năng mã thông báo

en: Tokenization Request Failed: %s
vi: Yêu cầu mã thông báo không thành công: %s

en: Tokenization failed. %s
vi: Không thể bật mã thông báo. %s

en: Transaction ID %s
vi: ID giao dịch %s

en: Transaction Type
vi: Loại giao dịch

en: Transaction authorization has expired
vi: Ủy quyền giao dịch đã hết hạn

en: Transaction cannot be captured
vi: Không thể ghi lại giao dịch

en: Transaction has already been fully captured
vi: Giao dịch đã được ghi lại đầy đủ

en: Type
vi: Loại

en: Unique identifier of the setting.
vi: Mã định danh duy nhất của cài đặt.

en: Unknown Error
vi: Lỗi không rõ

en: Unknown error
vi: Lỗi không xác định.

en: Use a new bank account
vi: Sử dụng tài khoản ngân hàng mới

en: Use a new card
vi: Sử dụng thẻ mới

en: Use connection/authentication settings from other gateway
vi: Sử dụng cài đặt kết nối/xác thực từ cổng khác

[ctx: Used in payment gateways configuration]
en: Share connection settings
vi: Chia sẻ thiết lập kết nối

en: Via %1$s ending in %2$s
vi: Thông qua %1$s với số cuối là %2$s

en: View the Docs
vi: Xem tài liệu

en: We cannot process your order with the payment information that you provided. Please use a different payment account or an alternate payment method.
vi: Chúng tôi không thể xử lý đơn đặt hàng của bạn với thông tin thanh toán mà bạn đã cung cấp. Vui lòng sử dụng tài khoản thanh toán khác hoặc phương thức thanh toán thay thế.

en: Welcome to %s!
vi: Chào mừng bạn đến với %s!

en: Where do I find this?
vi: Tôi có thể tìm thông tin này ở đâu?

en: Whether the setting stores an array of values or a single value.
vi: Cho dù cài đặt lưu trữ một mảng các giá trị hay một giá trị duy nhất.

en: You can also:
vi: Bạn cũng có thể:

en: You cannot clone instances of %s.
vi: Bạn không thể sao chép các thực thể của %s.

en: You cannot unserialize instances of %s.
vi: Bạn không thể hủy tuần tự hóa các thực thể của %s.

en: You do not have any saved payment methods.
vi: Bạn không có bất kỳ phương thức thanh toán nào đã lưu.

en: You must enable tokenization for this gateway in order to support automatic renewal payments with the WooCommerce Subscriptions extension.
vi: Bạn phải bật mã thông báo cho cổng này để hỗ trợ thanh toán gia hạn tự động với phần mở rộng Đăng ký WooCommerce.

en: Your %1$sMerchant Identity Certificate%2$s cannot be found. Please check your path configuration.
vi: Không thể tìm thấy %1$sChứng nhận danh tính người bán %2$s của bạn. Vui lòng kiểm tra cấu hình đường dẫn của bạn.

en: Your hosting provider can do this for you. %1$sHere are some resources to help you upgrade%2$s and to explain PHP versions further.
vi: Nhà cung cấp dịch vụ lưu trữ của bạn có thể thực hiện thao tác này cho bạn. %1$sDưới đây là một số tài nguyên giúp bạn nâng cấp %2$s và giải thích thêm về các phiên bản PHP.

en: Your order has been received and is being reviewed. Thank you for your business.
vi: Đơn hàng của bạn đã được nhận và đang được xem xét. Cám ơn bạn đã hợp tác.

en: Your site must be served over HTTPS with a valid SSL certificate.
vi: Trang của bạn phải được phục vụ qua https với chứng nhận SSL hợp lệ.

en: Your store %1$scalculates taxes%2$s based on the shipping address, but %1$s %4$sdoes not%5$s share customer shipping information with your store for orders with only virtual products. These orders will have their taxes calculated based on the shop address instead.
vi: Cửa hàng của bạn %1$stính thuế%2$s dựa trên địa chỉ giao hàng, nhưng %1$s %4$s không%5$s chia sẻ thông tin giao hàng của khách hàng với cửa hàng của bạn cho các đơn hàng chỉ có sản phẩm ảo. Thay vào đó, các đơn hàng này sẽ được tính thuế dựa trên địa chỉ cửa hàng.

en: a paid status
vi: trạng thái đã thanh toán

[ctx: account type]
en: Checking
vi: Séc

[ctx: account type]
en: Savings
vi: Tiết kiệm

[ctx: coordinating conjunction for a list of items: a, b, and c]
en: and
vi: và

[ctx: coordinating conjunction for a list of order statuses: on-hold, processing, or completed]
en: or
vi: hay

[ctx: credit card transaction type]
en: Authorization
vi: Ủy quyền

[ctx: credit card type]
en: Diners
vi: Thực khách

en: eCheck
vi: Séc điện tử

[ctx: enhanced select]
en: Loading failed
vi: Tải không thành công

[ctx: enhanced select]
en: Loading more results&hellip;
vi: Đang tải thêm kết quả&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: No matches found
vi: Không tìm thấy kết quả phù hợp

[ctx: enhanced select]
en: Please delete %qty% characters
vi: Vui lòng xóa %qty% ký tự

[ctx: enhanced select]
en: Please delete 1 character
vi: Vui lòng xóa 1 ký tự

[ctx: enhanced select]
en: Please enter %qty% or more characters
vi: Vui lòng nhập%qty% hoặc nhiều ký tự

[ctx: enhanced select]
en: Please enter 1 or more characters
vi: Vui lòng nhập 1 hoặc nhiều ký tự

[ctx: enhanced select]
en: Searching&hellip;
vi: Tìm kiếm&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: You can only select %qty% items
vi: Bạn chỉ có thể chọn %qty% mục

[ctx: enhanced select]
en: You can only select 1 item
vi: Bạn chỉ có thể chọn 1 mục

[ctx: noun]
en: Support
vi: Hỗ trợ

[ctx: noun, credit card transaction type]
en: Charge
vi: Phí

[ctx: noun, software environment]
en: Test
vi: Thử nghiệm

en: or
vi: hay

[ctx: payment method type]
en: Account
vi: Tài khoản

[ctx: software environment]
en: Production
vi: Sản xuất

[ctx: verb]
en: Review
vi: Đánh giá

en: {card_type} card is invalid
vi: {card_type} thẻ không hợp lệ
